ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Страна 15 of 30 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 22 ... 30  Next

Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by Прч on Чет Јун 15 2017, 04:42

VOL напиша:za  govan vraniskovic.
Аман бре чоек, што си запнал толку против власите?
Де Шеќеринска, де Вранишковски, никој не ти чини.
Па и власите се луѓе. Зошто ги мразиш?

За емисијата: имаш право во проценката на карактерите.
Димевски е единствен писмен човек во случајов. Има пишувано книги на тема црквата и црковната историја, образован и компетентен да зборува на црковни теми (но не и на теми за политика - тука е на иста линија со Шеќеринска).

Оној со лик на стаорец, Бојаровски, повеќе демонстрира психолошки проблеми и манично-копмпулсивна потреба да се покака врз било чиј друг муабет, отколку што има нешто релевантно да каже. Нека оди на лекар, нека му препишат диазепам, и нека седи мирен. За црквата очигледно ништо не му е јасно.

Најмизерна од сите тројца ти е водителката.
Кога веќе имаш намера да диригираш јавна дебата на некоја тема,
чаршиски ред би било да се помачиш да прочиташ барем нешто литература за да збаеш да ги разбереш барем основните поими од областа за кои ќе се дискутира,
а не на кило да кинеш зелени за автокефалност, цариградска екумена и грчка црква.

Кога не сфаќаш за што станува збор, како можеш да ја насочуваш дискусијата?
avatar
Прч

Posts : 222
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by concrete on Чет Јун 15 2017, 06:37

...какви не џукели и спободи гмизат наоколу , па тоа е чудо едно. Веројатно ги имало секогаш, ама човек се дружел и живеел со нему слични, па не ги забележувал. Сега ова  поплавава на информации и онлајн живот те доведува у ситуација да мораш да се препињаш од секоја будала и кога несакаш ни сенка да видиш на таква.
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by кнез on Чет Јун 15 2017, 10:20

Овој Бојаровски е само на задача да ја брани српската страна зошто со тоа само се создава уште еден раздор помеѓу нашите два народа.Колку повеќе расцепканост и раздор  толку подобро за неговите газди.Тој е човек од задача,Заради американски интереси утре може веднаш да ја брани и нашата македонска страна само ако тоа создаде поголема омраза помеѓу нас.
Исто ко што и Димитров беше  демек Вмровец а сега е демек Сдсмовец.Не, тој не е ни едно ни друго туку е само истрениран  член на американскиот нов светски поредок.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by concrete on Саб Јун 17 2017, 17:14

кнез напиша:Овој Бојаровски е само на задача да ја брани српската страна зошто со тоа само се создава уште еден раздор помеѓу нашите два народа.Колку повеќе расцепканост и раздор  толку подобро за неговите газди.Тој е човек од задача,Заради американски интереси утре може веднаш да ја брани и нашата македонска страна само ако тоа создаде поголема омраза помеѓу нас.
Исто ко што и Димитров беше  демек Вмровец а сега е демек Сдсмовец.Не, тој не е ни едно ни друго туку е само истрениран  член на американскиот нов светски поредок.
ситуацијата е евидентана , си размислувал ли за евентуално можно  решение(а), или дали воопшто некакво решение е можно, а кое во резултатот ги има Македонија и Македонците, мислење , некој предлог??? Cool
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by Прч on Нед Јун 18 2017, 04:15Геро ме потсети на Ченто од Утопеница.

Човекот се отепа од плачење и крокодилски солзи за “Дневник“.
Тој кутриот, со толкав ентусијазам и љубов го има создадено од ништо весникот кој едно време беше најчитан во Македонија. Но, откога еврејски ВАЦ го откупи, од таа икона на македонското новинарство,“направи катастрофална грешка кога одлучи за водечки човек на својата операција во Македонија да го постави Срѓан Керим, пријателот на Бодо Хомбах“.

И така тече приказната за добриот Геро и лошиот Керим, преполна со жал и тага.

Само што “добриот Геро“ испушта да каже два битни детали: како и со чии пари “добрите“ го направија Дневник, и потоа како, и со колку пари, “лошите“ му го зедоа Дневник. И не кажува зошто, зошто доброволно се нафати да им го даде Дневник на тие за кои знаеше дека ќе го закопаат. За парите? Ако толку му беше важно да ја одржи во живот легендата за “славниот и најуспешен македонски медиум“, сигурно ќе знаеше дека некои работи не можат да се купат со никакви пари.

Сега не му помагаат солзите. Геро веќе си ја добил наградата и нема зошто да бара повеќе правда.

Ист е како Ченто од Утопеница.

Ченто се потруди, направи популарен, ценет и читан интернет медиум, за потоа да го даде истиот тој медиум да биде уништен по кратка постапка. Не е битно колку профит направил со зделката, она што го изгубил е - никој повеќе не му верува дека застапувал или се борел за некакви идеи. Профитот му е поважен од вистината.

Секој си го добива тоа што си го бара.
avatar
Прч

Posts : 222
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by concrete on Нед Јун 18 2017, 09:15

Хе ,хе Прч  кај ти текна да ја спомнеш таа Мегало џукела со многу никови...... Cool
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by кнез on Вто Јун 20 2017, 11:37

concrete напиша:
кнез напиша:Овој Бојаровски е само на задача да ја брани српската страна зошто со тоа само се создава уште еден раздор помеѓу нашите два народа.Колку повеќе расцепканост и раздор  толку подобро за неговите газди.Тој е човек од задача,Заради американски интереси утре може веднаш да ја брани и нашата македонска страна само ако тоа создаде поголема омраза помеѓу нас.
Исто ко што и Димитров беше  демек Вмровец а сега е демек Сдсмовец.Не, тој не е ни едно ни друго туку е само истрениран  член на американскиот нов светски поредок.
ситуацијата е евидентана , си размислувал ли за евентуално можно  решение(а), или дали воопшто некакво решение е можно, а кое во резултатот ги има Македонија и Македонците, мислење , некој предлог??? Cool
Искрено сум размислувал и размислувам многу околу тоа.
Ако порано се претпоставуваше и се наговестуваше ,сега после неколку децении од таа идеја,и макотрпна работа, на мислителите на таа идеја,се надзираат контурите на новиот светски поредок.
Кога почнувале креаторите на Н.С.П. ,САД биле демократска држава(колку е тоа можно) и претседателот бил тој кој бил креатор на американската политика.
Сега после неколку децении американскиот претседател е извршител на Н.С.П. што е нивната најголема придобивка.
Второ формирањето на сите невладини организации и давањето пари за финансирање на кадри по целиот свет а особено во Европа исто така почна да дава резултати,па така во спрега тие две работи ,политичкиот притисок на американската администрација и невладиниот сектор донесоа на власт во скоро сите европски земји луѓе извршители на таа идеја за Н.С.П.Почни од Француските и Германските водачи па се до нашата земја се е тоа истата елита изнедрена од истите центри која работи за иста цел.Некој се обучувани подолго време а некој се со брз курс како Заев.
Што сакаат тие?
Создавање на поединец кој е ослободен од својот идентитет од општествените и семејните норми и правила консумент на се што се произведува и модерен номад кој нема свој дом.
Тој мора да биде ослободен од секаков вид размислување за општеството во кое живее и прочисте од целокупното негово колективно и семејно наследство.
Значи човек сведен на животно кој јаде пие и емигрира исто ко гнуата во Серенгети.
Од друга страна Елитата на тој поредок мора прогресивно да станува се посиллна и посилна мислам целокупно до таа мера да еден ден стане навистина посилна од целиот останат свет.
Ако пред само 50-тина години дистрибуцијата на богатството била неколкупати понеповолна за Елитата сега тие стотина семејства го контролираат половина светско богатство.
Значи работата им оди одлично.
Околу таа елита се создава круг од нивни лакеи,почнувајќи од локалните политичари и бизнисмени па се до фудбалери кои се забава за поединецот од Н.С.П. кои живеат многу убаво и благопријатно.
После тоа има уште еден круг во кој можат да влезат луѓе од сите слоеви на народот војска полиција администрација новинари научници кој се бранители на Поредокот.
После тој круг сите луѓе се обични животни кој работат за овие и на кои им се наметнува илузија дека еден ден ќе можат да влезат во погорниот слој.Исто како да веруваш дека во лифтот кој собира 6 луѓе можат да влезат 1000 кој чекаат на ред.
За да се оствари ова освен обработка на поединецот мора да се уништат сите облици на колективно чувство семејство народ религија кои можат да создадат независен центар на поинакво гледање на светот.
Кој го прави ова?
Евреите кои се малубројни а се опседнати дека се избрани да владеат со светот.
Значи се создава нешто сосема ново револуционерно кое ќе расчисти т.е. уништи се досега што знаеме и ќе создаде елита со неколку концетрични кругови на заштита на метрополата и се одруго е останат свет на луѓе -животни.
Затоа се овие миграциски движења кон метрополите кој се незапирливи,(никаков Грујо или било кој друг не може да го спречи тоа затоа што народот чувствува дека јазот помеѓу нив и метрополите се зголемува)затоа што провинциските држави како Македонија немаат никаква перспектива и нејзината судбина е загарантирана.Секој обид на такви политичари да ги гледаат прво интересите на својата држава па интересите на Поредокот веднаш се казнуваат.Со еден збор сите македонски политички партии во овој формат немаат никакви шанси да понадат спас или пак развој и перспектива за Македонија.
Единствена цел на овие партии е  да се менуваат во владеење врз рајата и да бидат послушни кон Господарите.
Ова го пишав за да знаеме со кого си имаме работа.
Каде е чарето за Македонија?
 Во создавање на движење кое ќе нема никаква  врска со досегашните.Кое ќе се залага за зачувување на народите,на моралните и општествени норми на семејството кое ќе биде против членство во евроатланските интеграции и создавање на балкански сојуз со на нас сличните народи заради понатамошно развивање на за нас сличните колективни вредности.
Единствени држави кои во овој момент немаат октроиснаи елити кои работат за Н.С.П. се Русија и Кина.
Секако дека има и други држави но тие во моментов немаат никакви шанси против Н.С.П.
Значи тој наш балкански словенски сојуз (може и православен) мора да влезе во сојузништво со руско-кинескиот сојуз.Тоа е чарето.
Есега се поставува уште едно прашање зошто да се оди против Н.С.П. зошто да се сочуваат народите и нивните државни и општествени организации.?
Има многу причини за тоа но јас ќе ја напишам основната а тоа е поправедна дистрибуција на материјалното и духовното богатство.Ние од Скопје многу подобро знаеме каде ќе треба да се инвестира и гради кај нас отколку некој од Вашингтон.
Нас сега тоа ни изгледа дека кај нас нема кадри за тоа па ни се создала илузија дека тие се супериорни ,а тоа е зошто кај нас тие ни наметнуваат политичари кои се катастрофа.
Кај нас и секаде има прекрасни луѓе кој ваква мала држава со домаќинско работење и поволна меѓународна којуктура за кратко време ќе ја избават од заостанатоста.
Но тоа нема никогаш да се случи во оваа матрица во која сега оди нашиот кајак.
Баба ми имала 5 деца која ги одгледувала сама зошто дедо ми не можел да се врати назад,па сонувала еден сон во кој перела облека на река и постојано кога ќе ги извадела алиштата пак биле валкани,па и се јавил еден глас кој и рекол дека никогаш нема да ги испере алиштата зошто од изворот реката била нечиста.
Поентата на овој сон е поентата на нашот народ и држава.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by concrete on Вто Јун 20 2017, 12:31

....многу мрачна поента Кнеже... Cool
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by king on Чет Јун 22 2017, 14:49

http://www.libertas.mk/uchebnitsi-protiv-zloupotreba-na-minatoto/

Да, да, да.... исто така треба од сите светски учебници и архиви да се избришат и неделата на нацистичка Германија и нивните сателити... за да не се повредат чувствата на денешните германци

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9415
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by VOL on Чет Јун 22 2017, 23:22

Прч напиша:
VOL напиша:za  govan vraniskovic.
Аман бре чоек, што си запнал толку против власите?
Де Шеќеринска, де Вранишковски, никој не ти чини.
Па и власите се луѓе. Зошто ги мразиш?
edinstveno nesto sto drzi logika vo napisanovo e deka Govan Vraniskovic e nekakov vlav-grkoljubec...inaku ne bi mozel da ti go razberam napisanovo,od kaj ti e sega ova ..
sekako deka i vlasite se lugje, 
i makedoncite se.. Wink
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by Прч on Пет Јун 23 2017, 03:22

VOL напиша:nekakov vlav-grkoljubec...
Кај власите, да си учен по грчки е голема работа.

Памтам на времето, на корзото во Крушево, една мома влаинка по име Алики, се шета заедно со гости од Грција. Муабетот го води на цел глас, како да е приклучена на микрофони. Не е можно да ја игнорираш - мора сите до еден да ја чујат дека знае да лафе по грчки. да знаеш грчки - тоа ти е прашање на престиж кај крушевските власи. Кај битолските власи, од кајшто е Вранишковски, еписибир.

Во разно-разните етнографски карти и статистички прегледи на Македонија од крајот на 19. и почетокот на 20.век, со кои денес мафтаат блгарите сакјаќи да докажат квадратура на круг, како “грци“ воглавно се евидентирани власите. Без нив процентот на грчко население во Македонија би бил занемарлив.

Проблемот со Вранишковски не е во тоа што е гркољубец, туку во тоа што е исклучок од правилото: “кај власите нема будали“. Овој е брлив со тапија.

Неговата историја започнува во 90-тите години, кога владиката Петар организираше “шарена револуција“ против “мешањето на комунистите и државата во црковните работи“. Во превод, тоа беше хајка против владиката Кирил, и наметнуваање на Петар како иден владетел во МПЦ.

Вранишковски, тогаш млад инжењер и световно лице, беше нешто како Боки Бургија - качен на хауба држеше запалителни говори во поддршка на Петар.

Како благодарност, ја доби поткрепата од Петар за да стане црковно лице и владика.

Во мај 2002, српскиот влав Иринеј (тогашен нишки владика, денешен српски патријарх), беше домаќин на средбата на која беше потпишан познатиот Нишки договор. Водач на македонската делегација беше Петар, а заедно со него, од македонска страна, спогодбата ја потпишаа Тимотеј и влавот Наум.

Подоцна кога видоа какви се реакциите дома, Петар и екипата почнаа да ја пеат песната “тази дупка не е дупка“, и “Нишкиот договор не е договор“.

Беше густо, а кога лисицата е фатена во стапица, знае и да си ја одгризе опашката - ако треба.
Така и Петар, си ја одгриза својата десна рака, владиката Јован Вранишковски.
Многу итро, гневот на масите беше насочен кон Вранишковски, а големата риба си остана да си дреме во матната вода, без никој да ја допре.

Вранишковски, како солидна будала, со истиот жар со кој порано држеше говори против владиката Кирил, се нафати сега да игра нова улога - јавно да го брани и застапува Нишкиот договор како да е тоа од Бога дадена вистина. Неговиот духовен водач и ментор, владиката Петар, можеше слободно и непречено да се прави на удрен - “ја нисам из ту и не знам куде е Ниш“.

Кирил беше последниот жив учесник на соборот од 1967 кога е прогласена автокефалност на Македонската Православна Црква. На СПЦ им беше многу битно да го елиминираат како фактор во МПЦ. Владиката Петар (дипломец на богословија од Рим) беше мотор на внатрешната борба против владиката Кирил (дипломец на богословија од Москва).


п.с. мило ми е што си ја сакаш Шеќеринска Wink
avatar
Прч

Posts : 222
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by VOL on Пет Јун 23 2017, 08:51

vidi, gleam deka ti e dosadno koga ve ostavam va
ka da se rasklirite, a ne ve komentiram.
,a Govan Vraniskovic, ete dobro sto napisa, a moeto mislenje za nego zavrsuva so toa kako go narekuvam.
..posto pokraj Govan, i sekerinska si ja spomnal pa com ne sum ja komentiral zaklucuvas deka "ti bilo milo oti si ja sakam sekerinska..", neka ti se mili em miluje do sabajle i nazad.da bese vredna za komentar ke imase i komenta, ama, da mi prostis-vo tvojov post za sekerka,ne gledam nisto inspirativno nitu interesno..
a da, ka sakam kolku iskinatata spica od lanski cador odduvan na silen vetar..ebati slabata spica, se svitka,pa go frliv instantno, poarno dozd da me lie odosto takvi spici i cadori oci da mo vadat.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by VOL on Пет Јун 23 2017, 08:52

ups, zaboraiv na obvrskite: 
za vlasite voopsto, imame tema bujrum pisi , gledam imas poznavanja
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by concrete on Пет Јун 23 2017, 09:14

Прч напиша:
VOL напиша:nekakov vlav-grkoljubec...
Кај власите, да си учен по грчки е голема работа.

Памтам на времето, на корзото во Крушево, една мома влаинка по име Алики, се шета заедно со гости од Грција. Муабетот го води на цел глас, како да е приклучена на микрофони. Не е можно да ја игнорираш - мора сите до еден да ја чујат дека знае да лафе по грчки. да знаеш грчки - тоа ти е прашање на престиж кај крушевските власи. Кај битолските власи, од кајшто е Вранишковски, еписибир.

Во разно-разните етнографски карти и статистички прегледи на Македонија од крајот на 19. и почетокот на 20.век, со кои денес мафтаат блгарите сакјаќи да докажат квадратура на круг, како “грци“ воглавно се евидентирани власите. Без нив процентот на грчко население во Македонија би бил занемарлив.

Проблемот со Вранишковски не е во тоа што е гркољубец, туку во тоа што е исклучок од правилото: “кај власите нема будали“. Овој е брлив со тапија.

Неговата историја започнува во 90-тите години, кога владиката Петар организираше “шарена револуција“ против “мешањето на комунистите и државата во црковните работи“. Во превод, тоа беше хајка против владиката Кирил, и наметнуваање на Петар како иден владетел во МПЦ.

Вранишковски, тогаш млад инжењер и световно лице, беше нешто како Боки Бургија - качен на хауба држеше запалителни говори во поддршка на Петар.

Како благодарност, ја доби поткрепата од Петар за да стане црковно лице и владика.

Во мај 2002, српскиот влав Иринеј (тогашен нишки владика, денешен српски патријарх), беше домаќин на средбата на која беше потпишан познатиот Нишки договор. Водач на македонската делегација беше Петар, а заедно со него, од македонска страна, спогодбата ја потпишаа Тимотеј и влавот Наум.

Подоцна кога видоа какви се реакциите дома, Петар и екипата почнаа да ја пеат песната “тази дупка не е дупка“, и “Нишкиот договор не е договор“.

Беше густо, а кога лисицата е фатена во стапица, знае и да си ја одгризе опашката - ако треба.
Така и Петар, си ја одгриза својата десна рака, владиката Јован Вранишковски.
Многу итро, гневот на масите беше насочен кон Вранишковски, а големата риба си остана да си дреме во матната вода, без никој да ја допре.

Вранишковски, како солидна будала, со истиот жар со кој порано држеше говори против владиката Кирил, се нафати сега да игра нова улога - јавно да го брани и застапува Нишкиот договор како да е тоа од Бога дадена вистина. Неговиот духовен водач и ментор, владиката Петар, можеше слободно и непречено да се прави на удрен - “ја нисам из ту и не знам куде е Ниш“.

Кирил беше последниот жив учесник на соборот од 1967 кога е прогласена автокефалност на Македонската Православна Црква. На СПЦ им беше многу битно да го елиминираат како фактор во МПЦ. Владиката Петар (дипломец на богословија од Рим) беше мотор на внатрешната борба против владиката Кирил (дипломец на богословија од Москва).


п.с. мило ми е што си ја сакаш Шеќеринска Wink
Прч...цар си дефинитивно.И голема чест ми е што те познавам и што не муабетиш овде...
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by VOL on Пет Јун 23 2017, 09:54

stai edno " ' " na "ne"... oti vaka em mu pagjаs u obozavaocki trans em mu ukazies cast sto NE pisuel ovde (ko negacija) Wink
..cisto zabeleska, nisto licno Smile
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by concrete on Пет Јун 23 2017, 11:44

VOL напиша:stai edno " ' " na "ne"... oti vaka em mu pagjаs u obozavaocki trans em mu ukazies cast sto NE pisuel ovde (ko negacija) Wink
..cisto zabeleska, nisto licno Smile
...си чул некад за поимот "пицајзла" Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy  ...не????
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by VOL on Пет Јун 23 2017, 15:48

..ipak bilo licno...
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by VOL on Пет Јун 23 2017, 16:55

ne e drugoto interesno ..
ama zborovive na golumov trickovski...
oficijalno mu "se zapali" maj preshs, takozvani "mojot ubav sakan dzip.."
skap dzip od 2.7 litri turbodizel , za ovaa ligava kurva sponzorusa.
..e
neoficijno, izgleda si pominal kako big fet crnac u palp fiksn... 
ama ne moze i za toa da kvici "maj preshs" kako golum, za dzipot.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by concrete on Пет Јун 23 2017, 19:17

VOL напиша:ne e drugoto interesno ..
ama zborovive na golumov trickovski...
oficijalno mu "se zapali" maj preshs, takozvani "mojot ubav sakan dzip.."
skap dzip od 2.7 litri turbodizel , za ovaa ligava kurva sponzorusa.
..e
neoficijno, izgleda si pominal kako big fet crnac u palp fiksn... 
ama ne moze i za toa da kvici "maj preshs" kako golum, za dzipot.
у нормални народи вакви изроди по автоматизам се елиминираат, ама јас не сум сигурен дека тоа е случај и овде...со нашиов народ...
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by Прч on Саб Јун 24 2017, 03:55

VOL напиша:ne e drugoto interesno ..
ama zborovive na golumov trickovski...
Зборовите на Голумот,
поточно речено извадоците од она што тој го рекол,
онака како што се цитирани и прикажани во вмровската машинерија за производство на идиоти,
како на пример:

infomax.mk напиша:"Полицајците кои денеска не успеаја да загинат во служба на Големиот идиот, ќе имаат можност да се ослободат од усраните животи во првата наредна прилика." … Ова за медиумите под контрола на СДСМ не е ширење говор на омраза, ...

навистина не се убави.
Арно ама, планот се растура ако имаш во предвид дека сивата материја во просторот меѓу ушите ти опфаќа повеќе волумен одошто е предвидено да имаат читателите на infomax.mk.

За таа категорија на читатели е предвиден американски третман - не повеќе од една реченица, за да не се научат да прашуваат повеќе, туку веднаш да рипаат во екстаза: “ ај тинк бомб јуроп .. ју-ес-еј, ју-ес-еј!“.

За некоја друга категорија народ, надвор од американските стандарди,
некој ако сака би можел да извади уште две-три реченици од истиот текст на Голумот од кој е извадена горната инкриминирана реченица.

На пример:

Бранко тричковски напиша:Да му ја одземеме моќта на власта!
Самата власт да му ја одземеме, нејзината материјална, политичка, финансиска, законска, уставна основа да му ја тргнеме од рацете.
Да се ослободиме.

Да се ослободиме во принцип, а посебно да се ослободиме од неговата моќ да ни нанесува зло!

Да ни ги брка децата од земјата, да ни ги уништува културните и моралните стандарди, да ни ја поткопува економската и финансиска основа, да ни ги убива полицајците во Куманово и кај ќе стигне, да ни ги пали џиповите, да не претвора во идиоти!

или на пример ова:

Бранко Тричковски напиша:Ви текнува ли, почитувани читатели, дека тие ги заборавија полицајците што загинаа во Куманово веќе во првото полувреме на натпреварот Баерн- Барцелона!

Ако некој ти ги даде да читаш како лектира само последниве два цитати, може ќе имаш поинаков впечаток одошто ако единствен извор на мудрост ти е infomax.mk.

Сепак, и во овој случај не си отишол многу подалеку од американските стандарди.

Трета варијанта е да го прочиташ текстот на Голумот во целост, и потоа сам да си донесеш заклучок.
Во Америка тоа би се третирало како кривично дело и антидржавен тероризам, ама тука сеуште може.

Колумната на Тричковски под наслов:
Идиоту! Доаѓаме да ти ја земеме Македонија!
е објавена на 17.мај 2015, и сеуште е достапна за читање.

Мое мислење е дека Тричко опасно ги дрибла овие од централата за производство на македонски идиоти по американски калап. Самите себе си го пукале во нога: со тоа што и ги ампутираат мозочните виуги на своите војници, верници и следбеници, ги осакатуваат до крај и ги прават беспомошно неспособни да му одговорат во било кој смисол. Тричко пак, уметнички ја користи предноста што самите му ја даваат, како на мали деца им удира чврги и виртуозно ги вози и префрла од една парадигма во друга додека сами не се судрат со бесмисленоста на секоја можна своја теза.

Не знаат што да прават. Единствено што им останува е бесно, да му се закануваат и да му го запалат џипот.

И на тоа им одговара со повеќеслојна дијалектика:

Бранко Тричковски напиша:Самиот на себе си се поклонувам пред благородноста, пред антимилитаризмот и хуманизмот, пред грижата за животите и за нормалноста во животите на луѓето, содржани во статусите кои ми го запалија џипот и кои можат да ме запалат и мене, но тоа се мали штети во однос на се друго што може да запали една простота која ќе се издигне на нивото на општ критериум

lol!
avatar
Прч

Posts : 222
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by Прч on Саб Јун 24 2017, 04:53

Не е на одмет да загребеме со прст во уште една песочна кула од infomax.mk:


infomax.mk напиша:Бранко Тричковски е познат по тоа што има повикувано на убиство на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски

Еве да признаеме, Тричковски навистина има напишано колумна со наслов:
Може ли Груевски да биде убиен!?

Сега, ако сакаме по америкењски, ќе цитираме еден извадок од таа колумна, едно од можните сценарија на кои може да биде ликвидиран Груевски:

Бранко Тричковски напиша:Политичко- партиски, бизнисменски и патриотско- националистички интереси, кои ја осознаваат благодетта на уредената држава и ја чувствуваат опасноста од лудакот, се поврзуваат во кластер кој го ликвидира шаткастиот створ со ангажирање на некој професионален атентатор или на некоја домашна будала, патриот или смртно болен човек, на кој ќе му се вети нешто што не може да го одбие или просто ќе биде добро платен

Типичен говор на омраза, заслужува за на суд.
Бомб јуроп, бомб москау, ју-ес-еј, ју-ес-еј!

А инаку, ако некој е во состојба да го прочита целиот текст, ќе нема проблем да види дека Тричко кажува нешто друго.

Како и многу пати порано, ги води мајсторите од централата за производство на идиоти во круг, да одат по своите траги се додека не си ја помирисаат реата од сопственото лајно.

Поентата е да му се даде одговор на Груевски за неговата изјава дека не може да гарантира како ќе се однесува членството на неговата партија ...

... и тој одговор е една брутална хипотетичка слика на реалноста, каква би можела да биде кога Груевски до крај би ги остварил своите закани. Дека на крајот, самиот ќе си падне во јамата што ја копа.

Тричко не дава шанса да забегаме во толкувањето на тоа што го збори:

Бранко Тричковски напиша:Туф, туф, туф...! И кога јас ќе речам дека да не било пролевањето на крв, кромањонците и денеска ќе си седеле во пештерите, односно не би се треселе во партиските штабквартири како лилјаци во бившите пештери на нашите далечни претци, виката се насочува кон мене не кон глупантропот кој се заканува со крвопролевање.

На повеќе пати, јасно става до знаење кому му е упатена пораката.

Бранко Тричковски напиша:Михајлова, Каракамишева, Димовски, Ѓорчев енд компани, само мислат дека не се крвопролеани!
Бранко Тричковски напиша:Членството за кое Груевски не можел да му каже на Бејли како ќе се однесува, треба да го знае тоа што јас ќе му го кажам. Нему и на Бејли и на Скотот: Ќе наебе ако не излезе од филмот на злосторничкото лидерство.
Бранко Тричковски напиша:Појдете, бре, на клиника да ве детоксинираат од преголемите дози глупизам, вмровизам и груевизам, дојдете да си ја спасиме државата и сите заедно да се спасме. Ако сакате, ако не-умрете, кој ве ебе!

jocolor
avatar
Прч

Posts : 222
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by concrete on Саб Јун 24 2017, 09:31

...и не одјеба , јебога благи бог, дефинитивно и конечно..................................овој Тричко  Wink
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by Прч on Саб Јун 24 2017, 12:38

Сега за сега ништо, ама знае да биде опасен, како на пример во 2001-2002 кога поштено одработи против нас.

Умен е и начитан, заглавен во филозофијата на постмодернизмот исто како нашиот пријател од Утопеница. Додека беше уредник во Утрински коментарите му беа во тој стил, со редовни цитати на Бодријар и Фуко. Софизмите тешки да ги дофати обичен човек. Мирка беше калибар што може да му дојде до акот, ама денес е премногу искомпромитирана како подопашник на “чипираните“.

Макар да денес Тричко има некаков ореол на борец за правда, сепак останува сериозен кандидат за темава. Немаме гаранција дека ќе биде принципиелен и во иднина. Истиве работи што му пречат кај Груевски, воопшто не му пречат ако ги прави некоја северноатлантска европедерчина ...
avatar
Прч

Posts : 222
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЏУКЕЛИТЕ во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 15 of 30 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 22 ... 30  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот