Турција ... на крстопат!

Страна 2 of 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete on Нед Ное 29 2015, 15:46

чучулига напиша:Дезинформација значи.
...види Чучулига  основната премиса е отприлика оваа:
-- Американците во моментов исламскиот фундаментализам го операционализираат како средство за уништување на Русија и зауздување на Европа , која од најразбирливи причини ќе се противи на тоа уништување...
Необичен детаљ е фактот дека век и кусур пред тоа Англичаните буквално го повампирија истиот и успееаја со тој метод да ја растурат Турската империја....и ги етаблираа на искривоколчен, постојано конфликтен начин земјите кои сеа на ваков или таков начин го буткаат исил со луѓе и пари...
Значи проверен систем со кој рака на срце тешко ќе се справат и Русија и Европа , ако не задржат ладна глава и бескомпромисност во одбрана на своите  права на слободен живот каков што доликува на луѓе. 
Познато е дека хазар-кошерите немаат пардон во тој смисол..сите други осем нив се бубашваби или евентуално робови..и тоа треба постојано да се има на ум.....
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king on Пон Ное 30 2015, 15:49

Една новинарка мртва, тројца уапсени по информациите дека Турција ги вооружува сириските екстремисти


http://www.mkd.mk/svet/analizi/edna-novinarka-mrtva-trojca-uapseni-po-informaciite-deka-turcija-gi-vooruzhuva

смрди, смрди ... море корне ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Пон Ное 30 2015, 15:53

cel svet go znae toa.
treba li uste dokazi deka od amerikancive nema pogolemi gjubrinja-semkata da im se sotre, a od evropjanive pogolemi licemeri?
borba protiv ISIL- zimi ashimov.
blazesi im na ISILovci so vakvi napudreni I "soremni za borba" englezi , francuzi I amerigovna.

malku im e so kuline bliznacki, I na francuzine..
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king on Пон Ное 30 2015, 22:23


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king on Пон Ное 30 2015, 22:35

king напиша:
Една новинарка мртва, тројца уапсени по информациите дека Турција ги вооружува сириските екстремисти


http://www.mkd.mk/svet/analizi/edna-novinarka-mrtva-trojca-uapseni-po-informaciite-deka-turcija-gi-vooruzhuva

смрди, смрди ... море корне ...
.. има продолжение ...

http://faktor.mk/2015/11/30/turtsija-uapsi-dvajtsa-generali-i-polkovnik-poradi-oruzhjeto-isprateno-kon-sirija/

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king on Сре Дек 02 2015, 13:26

Упсс...
... и „умерената“ сириска опозиција и се наврти на Турција ...

http://www.mkd.mk/svet/vesti/slobodnata-siriska-armija-tvrdi-deka-ima-dokazi-deka-turcija-kupuva-nafta-od-isis

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king on Сре Дек 02 2015, 22:15


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Чет Дек 03 2015, 16:30


_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Саб Дек 05 2015, 09:27

avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king on Пон Дек 07 2015, 13:13

упссс...


Германскиот весник Ханделсблат: Синот на Ердоган е „министер за нафта“ на Исламска држава

http://www.mkd.mk/svet/vesti/germanskiot-vesnik-handelsblat-sinot-na-erdogan-e-minister-za-nafta-na-islamska-drzhava

http://www.handelsblatt.com/politik/international/russland-versus-tuerkei-ist-erdogans-sohn-der-oelminister-des-is/12680606.html#

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Вто Дек 08 2015, 16:57

Е многу, ама баш многу ме интересира како реагираат турските граѓани на овие работи:

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=12&dd=08&nav_category=78&nav_id=1072106

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king on Сре Дек 09 2015, 21:26

Упс ...

http://reporter.mk/2015/12/09/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D0%BA%D1%83%D1%80%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%98%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B6%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B5%D1%80%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0/

.... некој се замислуваше за султан ... но по се, ќе остане и без остатоците од османлиската империја ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Сре Дек 09 2015, 21:32

king напиша:Упс ...

http://reporter.mk/2015/12/09/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D0%BA%D1%83%D1%80%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%98%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B6%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B5%D1%80%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0/

.... некој се замислуваше за султан ... но по се, ќе остане и без остатоците од османлиската империја ...
Зошто ги пуштиле војниците пешки да одат?... за да испровоцират некој од граѓаните да ги нападни физички па имат основа да се распукат???

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Нед Дек 13 2015, 20:58

Interesen I dinamicen tek na nastani, vo vrska so rusko-turskite odnosi.
imav prilika minatiot mesec da prestojuvam vo Turcija nekolku dena..
Istambul ne se soglasuva so erdoganovata politika, vrvot na moknjata turska armija, sto moze da se vidi na nekoi od nivnite medium iako mnogu-mnogu retko, se e cenzurirano a sostojbata se sogleduva od izjavite na penz. generai, proevropskite politicari,a posebno biznismenite koi sorabotuvaat so rusite I evropjanite.
.no uste ponervozna e pak, Ankara: tamu vo sustina e smestena voenata vrhuska , Ankara e gradot na Ataturk.
Istambul e dinamicen, ogromen, multi grad, se moze da se vidi tamu.
ne se soglasuvaat so erdoganovite stavovi , inteligencijata, akademicite, generalite. no- toa e toa, vo turcija nema mnogu proctor za manevar denovive..

ke bide interesno, ako erdogan uspee da gi dovede do tocka na vrienje, ecropskite turci: tie ziveat na dva kontinenti, sorabotuvaat so Evropa, vrzani se neraskinlivo za Evropa , ekonomski, socijalno, pa I familijarno.
 Turskite piloti ne se idioti, barem najgolemiot del od niv,I znam deka razmisluvaat so svoja glava, taka I treba. Ke se najde ponekoj napalen "erdoganist" kako I sekade, da se "dokaze  -za tatkovinata" kako onoj nesreknik koj ispali raketa na nevooruzeniot Su-24, kukavicki cin koj ne se ceni duri ni megju turskite piloti, ama toa im e.

Sega MORA da vnimavaat na sekoj cekor: rusite se so izvadeni osiguraci I na more I na kopno I vo vozduh, I  glupata provokacija so ribarskoto brotce pred raketnata krstarica na ruskata mornarica e povekje smesen -tragikomicen cin odosto zakana.
I da e potencijalna "kamikaze" zakana, toj nesreken "ribarski", I da ne e, mora da se drzi do megjunarodnite principi, a bogami I baegi podaleku od dometot na AK 630..

vakvi testiranja , turcite redovno pravat so grcite, upagjaat vo grcki vozdusen prostor, pa merat za kolku vreme ke reagiraat  grckite lovci, eve pikanterija za forumov, prosek e okolu 12 minuti Wink
 cesto pati se zaebuvaat posto grcite redovno imaat dezuren par f-16  no toa e vekje druga prikazna.
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete on Нед Дек 13 2015, 22:46

..кој го гласа и изгласува тогаш фундаменталецов???
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Нед Дек 13 2015, 22:51

stravot.
mnozinstvoto.
"biserite" za alcni biznismeni: olesnuvanja, krediti, subvencii.
vrakjanje na custvoto na golem narod, mokjen, osmanliski, kaj prosecnite turci, koi na zapad vredat onolku kolku ke gi procenat.. a vo erdoganovoto carstvo na zapad se gleda preku osmanliska prizma..
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete on Нед Дек 13 2015, 22:58

VOL напиша:stravot.
mnozinstvoto.
"biserite" za alcni biznismeni: olesnuvanja, krediti, subvencii.
vrakjanje na custvoto na golem narod, mokjen, osmanliski, kaj prosecnite turci, koi na zapad vredat onolku kolku ke gi procenat.. a vo erdoganovoto carstvo na zapad se gleda preku osmanliska prizma..
..сакаш да кажеш ИСТИ советници ги советуваат и тој фундаменталистот и наш Грујо??? Shocked
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Нед Дек 13 2015, 23:00

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Алелуја!!!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Нед Дек 13 2015, 23:03

concrete напиша:
..сакаш да кажеш ИСТИ советници ги советуваат и тој фундаменталистот и наш Грујо??? Shocked
mislam deka ti toa sakas da go kazes.. Laughing
 a ako sakas okolu Grujo, I paralela Erdogan - Grujo, siguren sum deka mozes i bez mene, a I na druga tema, ...
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete on Пон Дек 14 2015, 00:42

чучулига напиша:Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Алелуја!!!
..ти не туку алелијучи, со VOL-от збориме за математичка анализа, не мешај сдсм-сорос сметање за у основно... Cool
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Пон Дек 14 2015, 00:51

( a koj qrac e pa toa alejuja, nesto kao lavez pri komanda "aport" od pohotni gazda valjda..)
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king on Пон Дек 14 2015, 13:15

Упссс... османлиите биле до гуша во гомна...

http://reporter.mk/2015/12/14/%D1%82%D1%83%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B3%D0%B8-%D1%81%D0%BD%D0%B0%D0%B1%D0%B4%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B5-%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%BE/


... туку денес на вести чув ... ќе почнеле да летаат руски авиони над Турција за надгледување и нуклеарна контрола а во авионите ќе имало и еден турски представник ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by ribar on Пон Дек 14 2015, 14:05

concrete напиша:
VOL напиша:stravot.
mnozinstvoto.
"biserite" za alcni biznismeni: olesnuvanja, krediti, subvencii.
vrakjanje na custvoto na golem narod, mokjen, osmanliski, kaj prosecnite turci, koi na zapad vredat onolku kolku ke gi procenat.. a vo erdoganovoto carstvo na zapad se gleda preku osmanliska prizma..
..сакаш да кажеш ИСТИ советници ги советуваат и тој фундаменталистот и наш Грујо??? Shocked
до земја царе  Very Happy

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete on Пон Дек 14 2015, 16:16

ribar напиша:
concrete напиша:
VOL напиша:stravot.
mnozinstvoto.
"biserite" za alcni biznismeni: olesnuvanja, krediti, subvencii.
vrakjanje na custvoto na golem narod, mokjen, osmanliski, kaj prosecnite turci, koi na zapad vredat onolku kolku ke gi procenat.. a vo erdoganovoto carstvo na zapad se gleda preku osmanliska prizma..
..сакаш да кажеш ИСТИ советници ги советуваат и тој фундаменталистот и наш Грујо??? Shocked
до земја царе  Very Happy
...а ти како да не ги приметуеш твои зајко, шеќерна и остали  НА ДНУ( читај  корен) ИСТОГ ПАТЛАКА, поодамна натакнати??? Cool
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king on Пон Дек 14 2015, 16:29

concrete напиша:
ribar напиша:
concrete напиша:
VOL напиша:stravot.
mnozinstvoto.
"biserite" za alcni biznismeni: olesnuvanja, krediti, subvencii.
vrakjanje na custvoto na golem narod, mokjen, osmanliski, kaj prosecnite turci, koi na zapad vredat onolku kolku ke gi procenat.. a vo erdoganovoto carstvo na zapad se gleda preku osmanliska prizma..
..сакаш да кажеш ИСТИ советници ги советуваат и тој фундаменталистот и наш Грујо??? Shocked
до земја царе  Very Happy
...а ти како да не ги приметуеш твои зајко, шеќерна и остали  НА ДНУ( читај  корен) ИСТОГ ПАТЛАКА, поодамна натакнати??? Cool
Тој само го приметуе зборот ...грујо ... 

...од цела тема за Турција тој му се фати на грујо ... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот