Турција ... на крстопат!

Страна 10 of 14 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Next

Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete on Саб Jул 16 2016, 16:45

VOL напиша:imz zaginaa vojnici regruti
a vojskata kaj niv e svetinja
ili pukna turcija na tri dela ( erdoganovci, antierdoganovci i -kurdi) i si eba mamata zasekogas,
ili islamizmot ke ja obedini turcija ama vo propast.
rezultatot seedno, ne e sjaen.
...опасно ми заличуе твојава забелешка на ситуацијата Сирија... Shocked  ..но ако се спука Турција ќе биде весело и за Европа.....т.е. ќе се скинеме сите од смеење...
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез on Саб Jул 16 2016, 18:40

Ердоган и Турција се најде на тоа место на кое се случува сериозен судир помеѓу Русија и САД.
Во тој судир Ердоган кој со американска подршка доје на власт,прво беше апсолутно на страна на Американците,за потоа после неизвршување на наредбата да создаде тампон зона во Сирија (после страшната заканаод Русија) дојде во судир со Америка.Две три години страшни притисоци од Американската страна за негово симнување доведе до компромис(помеѓу него и американците,патем речено тоа што сега го бара Грујо кај нас) и со симнувањето на рускиот авион  во тој критичен момент(кога тргнаа американскиот и францускиот носач кога енглезите и Германците пратија авиони се со цел да се создаде реална закана и да се принуди Русија на клучни отстапки во Сирија.Одговорот на Русија беше неочекувано силен од кој апсолутно најмногу страдаше Турција и нејзината економија(земјоделството и туризмот).Ердоган чекаше 6 месеци и после тоа превезде повторно чекори кон Русија што беше сигнал за вчерашниот воен удар во Турција.Тоа е генерално е детали има многу.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез on Саб Jул 16 2016, 18:43

concrete напиша:
VOL напиша:imz zaginaa vojnici regruti
a vojskata kaj niv e svetinja
ili pukna turcija na tri dela ( erdoganovci, antierdoganovci i -kurdi) i si eba mamata zasekogas,
ili islamizmot ke ja obedini turcija ama vo propast.
rezultatot seedno, ne e sjaen.
...опасно ми заличуе твојава забелешка на ситуацијата Сирија... Shocked  ..но ако се спука Турција ќе биде весело и за Европа.....т.е. ќе се скинеме сите од смеење...
Ако дојде до такво сценарио овие бегалциве што сега се шетаат по Европа ќе бидат само извидничка чета во споредба  со таа наезда.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete on Саб Jул 16 2016, 19:59

кнез напиша:
concrete напиша:
VOL напиша:imz zaginaa vojnici regruti
a vojskata kaj niv e svetinja
ili pukna turcija na tri dela ( erdoganovci, antierdoganovci i -kurdi) i si eba mamata zasekogas,
ili islamizmot ke ja obedini turcija ama vo propast.
rezultatot seedno, ne e sjaen.
...опасно ми заличуе твојава забелешка на ситуацијата Сирија... Shocked  ..но ако се спука Турција ќе биде весело и за Европа.....т.е. ќе се скинеме сите од смеење...
Ако дојде до такво сценарио овие бегалциве што сега се шетаат по Европа ќе бидат само извидничка чета во споредба  со таа наезда.
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king on Саб Jул 16 2016, 22:27

Кога и бугар вика дека у Турција е направена театарска представа ...тогаш ... туримутаквото...
..само џабе пострадаа луѓе ...

http://lokalno.mk/dimitrov-celta-e-da-se-likvidira-armijata-smeta-shefot-na-nacionalniot-bugarski-istoriski-muzej/

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king on Нед Jул 17 2016, 16:26

Па, па, па ...
повеќе од 6000 уапсени и сеуште се апси ...!!!!
... па нели пучот беше од една мала група побунети војници ..не повеќе од 500-600 луѓе ....
..од каде сега овие масовни апсења?

.... на крај ќе излезе дека пучот е организиран од власта и се користи како причина за апсење и чистка во сталинистички стил на секој оној кој не му е по кеф на Ердоган...
...најверојатно пучот се користи за спроведување на пуч од страна на Едоган и наметнување на апсолутна власт ...
..по написите во странските медиуми западот полека но сигурно ја согледува таа појава и срамежливо со одбран дипломатски речник испраќаат предупредувања ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Вто Jул 19 2016, 09:11

VOL напиша:ne znam,..namestaljka so OLKU bes , islamski metodi na bes I agresija,
samo poglednete go ova,
pa razmislete dali ke ostane nesto od ergovnoto, ako roditelite na ovie momci -regruti, doznaat deka islamistckiot idiot napravil masakri samo za da ostane na vlast.
zatoa I ne veruvam. inaku, ima da go guzat I nego I zenamu I kerkite od Kurdistan do grcka granica.
 

http://off.net.mk/zhivot-i-zabava/mediumi/a-ova-e-vashiot-mozok-na-postojan-ciklus-na-nasilni-vesti

И друго,

ова ваквите прикази, за жал реалност, се уште пострашни ако се има во предвид дека она тепачите, убијците изгледат како сосем обични луѓе за кои вервам дека комшите имат добро мислење... манифестацијата на ѕверот во чоекот, облик на кој само му е потребно погоден момент за да се прикажи во полно светло е дотолку уште попоразително кога се има на ум колку само лесно се иди до таквата метаморфоза... и? после то, чоек е? ѕвер е? шо е?

да се биди чоек, да се биди воопшто според математиката било рамно па скоро на чудо... хмммм... па да, а кај па јас сум се убедила дека чудата се позитивни?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete on Сре Jул 20 2016, 17:52

Турција отиде у красни курац.,
Ататурк е суспендиран со се парталите , а исилистиве сечат глави и вадат очи..Дури и султан Сулејман се превртуе у гроб... Cool
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Сре Jул 20 2016, 23:17

Глупаци

http://plusinfo.mk/vest/79333/turcija-poddrzuvacite-na-erdogan-rasturaat-knizarnici-video

Дебиливе не сфаќат дека се мнозинство и дека: "зборот е посилен од мечот" е само метафора....

за кога е кај нас ова закажано знај некој?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete on Чет Jул 21 2016, 00:03

..брзо, на каубоецов му се брза...иде Трамп..
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Чет Jул 21 2016, 00:13

concrete напиша:..брзо, на каубоецов му се брза...иде Трамп..
лол конкретен.

трамп ти е ко тереза меј, ич не му се дума за стискање на нуклеарното копче.

разбери веќе еднаш.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king on Чет Jул 21 2016, 17:39


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез on Саб Jул 23 2016, 11:49

Ердоган прави тоа што требаше да го направи Грујо пред година и половина.
Дали ќе додржи ќе видиме.
Цела таа поставеност во општествотото на западни луѓе кој се домашни предавници и кои завземаат највисоки функции во оштеството треба да се исчисти.
Ако тоа не се направи тогаш тие ќе ти дојдат до глава.
Зошто кога ќе почне контранападот од западот тогаш ако немаш свои сигурни луѓе одани на тебе и татковината тогаш се ќе се распадне како ЈНА на времето.
Мора да се исчисти целиот команден кадар во полиција Армија судство обвинителство и медиуми.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king on Саб Jул 23 2016, 11:54


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete on Саб Jул 23 2016, 12:12

кнез напиша:Ердоган прави тоа што требаше да го направи Грујо пред година и половина.
Дали ќе додржи ќе видиме.
Цела таа поставеност во општествотото на западни луѓе кој се домашни предавници и кои завземаат највисоки функции во оштеството треба да се исчисти.
Ако тоа не се направи тогаш тие ќе ти дојдат до глава.
Зошто кога ќе почне контранападот од западот тогаш ако немаш свои сигурни луѓе одани на тебе и татковината тогаш се ќе се распадне како ЈНА на времето.
Мора да се исчисти целиот команден кадар во полиција Армија судство обвинителство и медиуми.
..кај нас е лесно , не повеќе од 600 глави на колец, турчинов ќе мора најмалку милион, накај два, а ако се повеќето курдски, тогаш наебал... Smile
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete on Нед Jул 31 2016, 10:44

...нешто на нашиве телевизии мукла околу турција и фон ердоган , а гледам овде многу народ се забулил и со турски знамиња мафта по нашиве плоштатчиња....и бара..беља


Последната промена е направена од concrete на Нед Jул 31 2016, 10:52. Мислењето е променето 1 пати
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Нед Jул 31 2016, 10:49


_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Нед Jул 31 2016, 10:52


_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete on Нед Jул 31 2016, 10:57

чучулига напиша:Еве конкретен

http://novatv.mk/vlada-na-rm-vlasta-vo-turtsija-ja-ima-nashata-poddrshka/
Владата на Република Македонија ќе оди у красни курац , ако непринципиелно гони приватен бизнис како што се...основните и средните училишта „Јахја Кемал“ во Скопје, Тетово, Гостивар, Струга и во Струмица. Потоа неделникот „Заман Македонија“, како и организацијата „Седеф“ која организира курсеви на турски јазик,туристичката агенција „Башак“, компанијата за транспорт „Реинбоу“ и ланецот од маркети ЕВАР,  ако тие не допринесуваат со ништо за рушење на редот и поредокот во МАКЕДОНИЈА.
Повеќе треба да се забрине за расадникот на антимакедонци наречено гимназија и што уште не НОВА , а не тука да им се упикуе на странски диктатори...кои во својата агенда имаат наше потурчуење Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Нед Jул 31 2016, 18:19


_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Чет Aвг 04 2016, 17:05


_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез on Вто Aвг 09 2016, 21:18

Турчинов стигна во Москва.
Важна средба,само ако турчинов решил да игра според договореното.Ако почне пак да врда кога ќе се врати (а е многу веројатно)тогаш се ќе се повотори уште еднаш,а наредниот пат кога ќе доаѓа во Москва ќе биде во дупло полоша позиција од сега.
Тој тоа сигурно го знае но те лаже надежта дека можеби нема да биде така ....
Вчера во Баку,Путин се стретна со Алиев и иранскиот претседател,за да се разјаснат некои работи(азербејџанциве се туркофонско население ама се шиити) и да се тргне денеска со реални планови за разни проекти кои можат да ги засегнат сите овие држави а кои се огромни по својот обим.Ако се успее да се исфрлат американско-европските уљези околу Касписко Море и Кавказ,тогаш целиот економско-енергетски потенцијал ќе ја ограничи секоја европска алтернатива за копнено енергетско снабдување.Инфраструктурните и енергетски проекти на тие држави заедно со Турција ќе ги задвижат за подолг период руската економија и ќе овозможат финансирање на технолошкиот развој и преструктуирање на руската индустрија во тој дел на Русија.
Сигурно економско приклучување ќе имаат Ерменија,Грузијаќе нема каде да оди,и целиот централноазиски руски мев.
Ќе видиме,бумо се надали.Само ако тргне пак приказната за Турски Ток,тогаш притисокот да серасчисти со Грујо ќе се удвои.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by concrete on Вто Aвг 09 2016, 22:35

...веројатно утрои-учетвори или ќе одат на "конечното" решение , по правилото проблемот кој го нема ..не постои...
avatar
concrete

Posts : 6722
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Вто Aвг 09 2016, 22:48

ako se odluci za "turski tok" Gruevski e pozelna varijanta, a ne "sizik na rizik"..
rizikot e sto ke ne oddaleci od EU ( kako pak, da me bile nekogas blisku do EU  Smile ) ama bi-trebalo-da-staneme zemja-nosac -em cuvar na del od toj energo-vod, za tolku potrebniot energens... za jevropa.
ovaa kompozicija ke im odgovara na inevstitorite vo toj gasovod,
na "angelite cuvari" im odgovara samo da nema rusko vlijanie i rusi na balkanot, za drugo ne se ni zamaraat, si gi imaat lokalnive irokezi za da ne destabiliziraat ako im e dosadno..
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 10 of 14 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот