Турција ... на крстопат!

Страна 6 of 14 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 14  Next

Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Вто Фед 09 2016, 20:46

ај кога веќе мора да се црта... а намалувањето на трошоците м?

то не е интерес на секоја од страните?

амааан!!!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Вто Фед 09 2016, 20:53

kako ke kazes
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Вто Фед 09 2016, 21:00

се вели: да, во право си била.

инаку!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Вто Фед 09 2016, 21:03

чучулига напиша:се вели: да, во право си била.

инаку!
ck,
 se veli, bogdacuva.
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Вто Фед 09 2016, 21:07

Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king on Сре Фед 10 2016, 12:01

Комплетно му се помрачил умот и дебело застранил

http://www.mkd.mk/svet/vesti/davutoglu-kje-go-vratime-istoriskiot-dolg-kje-go-odbranime-alepo-video

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез on Сре Фед 10 2016, 19:24

чучулига напиша:
кнез напиша:
чучулига напиша:
кнез напиша:Прво мораш да прашаш кои се македонските потези било кога во полза на Русија и рускиот интерес?
Нашите стратегиски аспирации се токму спротивни на виталните руски државни интереси,па и покрај тоа тие не покажуваат никакво непријателство кон македонската држава и дури во најтеќките моменти за нашето постоење 2 св.војна и 2001 година ни помагаат.Знаеш ли зошто?Затоа што тие се стрпливи чекајќи промена во македонското раководство,знаејќи дека огромното мнозинство македонски народ ја сака Русија за свој заштитник.
Не знам дека Македонија била некогаш доволно силна за да има моќ да влечи потези битни кон било чиј туѓ интерес.

Природно е/би било македонците да ја сакат русија за свој заштитник... прашањето ми е колку искрено русија сака да биди заштитник на македонците. Одтаму живо ме интересира и многу битно ми е да знам кога русија во минатото го штитела македонскиот национален интерес...

оти, пластичен пример: јас можам искрено, најискрено да те сакам тебе и наместо симбиотичка врска ти само да ја користиш мојата љубов за сопствен интерес и вечно да ти бидам монета за поткусирвање а то објективно мора да се согласиш воопшто не би било во мој најдобар интерес нАли овај?
Е тоа ме нервира.Ние сме мали и затоа можеме на својата мајка да ја плукаме удираме да се дружиме со нејзините смртни непријатели ......Тоа што сме мали не ни дава никакво право да  се однесуваме бахато кон својата мајка.
Значи врската меѓу нас и Русија не е како двајца љубовници или другари туку врската ни е крвна како мајка и дете сугаре,кое секако дека мајката стрпливо ќе го чека да се поправи,ама никако не смееме тие баханалии на тоа дете да ги оправдуваме.Тоа истото важи и за Србија Бугарија и останатите славјански земји.Ние сега лутаме во шумата полна со ѕверови кои ни се прават пријатели и  не мамат во нивното дувло,а никако не ги слушаме повиците на својата мајка .
Не треба да те нервира а и не би сакала муабетов да нервира било кој.

Еве да земиме условно дека нас русија ни е мајка (со шо јас лично воопшто не се согласувам)... еве кажи ми ти мене зошто јас не знам дека ни е? Како, по шо би требало да знам, да познам?

Крвната врска на која се повикуваш е словенството?

И да, друго, кога се работи за нашиот национален интерес, според мене, не гледам пријатели непријатели го гледам само интересот ко впрочем и шо големите го прат.... интересот нема врска со туѓите чувства и не треба да има, деловен си е предимствено - посебно по однос на другите и то на големите мислам дека му е јасно и тука нема лутиш, на крајот на краиштата и тие така си "играат"... се' друго е - дипломатија и театарот наречен - национална политичка сцена.
Крвната врска што ја имаме ние и Русија и твоето прашање за тоа како ти не го чувствуваш тоа така е клучно прашање кое засега до основите на нашата политика и политичка елита,а се однесува на медијската окупација од страна на Западот и пласирањето на нивниот поглед на Русија како наш поглед на Русија.Нас така не маѓепсаа да ние на Русија гледаме со нивни очи,и за жал ти не си воопшто исклучок.
А што се однесува до интересот,мора во секој момент да го знаеш најважниот поим природен сојузник.
Македонија и Русија се природни сојузници.Природни сојузници се држави кои имаат најголем пресек(математички)на заеднички интереси.Нашите и руските најважни интереси  најверојатно тотално се совпаѓаат па делуваме не како две множества со голем заеднички пресек туку веројатно како подмножество на множеството гледано од наша или руска страна,тоа е во однос на трета страна.Се друго што сега се случува е однесување на тело (во случајов Македонија) кое не е во природна рамнотежна состојба а е со сила држано од македонската политичка елита.


Последната промена е направена од кнез на Сре Фед 10 2016, 19:32. Мислењето е променето 1 пати

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Сре Фед 10 2016, 19:29

Историски кога русија како посилна и претставителна на светската сцена ја заштитила Македонија... то прашвам цело време кнез.

инаку, јас не сум од вчера па да сум била под влијание на запад.

не читав јас сидни шелдон, ерика јанг и тие такви кнез... јас сум растена на толстоевски, некојси марксиенгелси и такви некои слични... ова само за да знајш малку поќе пред така лесно да вадиш констатации за мене без многу многу реални информации

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Сре Фед 10 2016, 19:33

ou jea.
jes hau nou .
aj malce chil aut.
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез on Сре Фед 10 2016, 19:43

Историски Македонија постои на политичката карта на модерниот свет од 44-та година.Тогаш на политичката сцена не постои Русија туку СССР кој е, и во исто време не е Русија.Но и како СССР,Русија е цело време од нашето постоење на наша страна.После 91-ва Русија и Македонија прв пат се соочуваат како држави и во секој момент од тогаш Русија има принципиелна политика кон нашата држава почитувајќи го нашето право на самоопределување нашето право на национален идентитет,нашето право да имаме држава и да се браниме од нападите на качачките банди.Не заборавај дека  русија до пред десетина години реално беше во многу тешка состојба.Тоа е за современоста,а историски прашањето на мкедонското постоење од првите наши преродбеници на почетокот на 19 век па се до формирањето на ВМРО е поврзано со Русија и тоа може да се види од писанијата на сите преродбеници од тој период кој скоро без исклучок престојуваат во Русија и слободата на нашиот народ ја гледаат исклучиво поврзана со Русија.

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Сре Фед 10 2016, 20:10

можи преродбениците не знаеле за бора бора?...

кузнај шо инспирација би добиле таму...

констатирам дека одговорот на моето прашање за то кога русија ја заштитила Македонија, мојата Македонија! е - никогаш.

Чудна некоја "мајка"!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by кнез on Сре Фед 10 2016, 20:29

Кажи го методот со кој доаѓаш до констатациите зошто светот сигурно не чул за тоа

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by king on Сре Фед 10 2016, 20:34

чучулига напиша:можи преродбениците не знаеле за бора бора?...

кузнај шо инспирација би добиле таму...

констатирам дека одговорот на моето прашање за то кога русија ја заштитила Македонија, мојата Македонија! е - никогаш.

Чудна некоја "мајка"!
Точно ... таа никогаш терористи не преименувала во борци за човекови права .... Very Happy

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9412
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Сре Фед 10 2016, 20:34

@кнез

МаЃија Smile


Последната промена е направена од чучулига на Сре Фед 10 2016, 20:57. Мислењето е променето 1 пати

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Сре Фед 10 2016, 20:54

temava e za turcija ama ok Wink

da pisuvaa na latinica rusistava I da mu se klanjaa na papata u Rim , mozda ke be oukej, neli.polesno svarlivi.. vaka bodat oci
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Сре Фед 10 2016, 21:00

ооооо вие сите сезнајни!

прајте ко шо знајте... само врз основа на досега постигнатото...

шо да ви кажвам, чим се си знајте белки знајте и шо сте напрајле и до кај сме ко резултат на вашето делување.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Сре Фед 10 2016, 21:09

a , sto ti e toa , "vie".."nie..", "jas, jas I samo jas.." podelbata?
koi toa vie a koi -nie?
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Сре Фед 10 2016, 21:12

чучулига напиша:ооооо вие сите сезнајни!

прајте ко шо знајте... само врз основа на досега постигнатото
...

шо да ви кажвам, чим се си знајте белки знајте и шо сте напрајле и до кај сме ко резултат на вашето делување.

mnogu brzo ti dogoruva fitiljot,kazi si mislenje, kazuvaat kontraargumenti, ako sretnes mislenje koe ne e ednakvo ili slocno na tvoeto, ne e vo red da kazes I navredis od prva, ako nemas vtor esalon argumenti.. koga vekje ssi dobila replica.
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Сре Фед 10 2016, 21:15

не се објаснувам поќе ама ич!!!

не гледам дека има зошто.

толку!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Сре Фед 10 2016, 21:17

vo red, vo red. rusija ( so malo "r" , kako sto ja pisuvas) e "centar na zloto".
Laughing
Makedonija ( so golemo "M", neli) e zrtva na ruskata arogancija I presmetlivost..

terame ponatamu ?
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Сре Фед 10 2016, 21:38

терајте си, ве држи некој? ако ве гиба некој кажете ми само.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Сре Фед 10 2016, 21:39

чучулига напиша:терајте си, ве држи некој? ако ве гиба некој кажете ми само.
teraj si be, koj te trkala
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Сре Фед 10 2016, 21:41

VOL напиша:
чучулига напиша:терајте си, ве држи некој? ако ве гиба некој кажете ми само.
teraj si be, koj te trkala
е така де, шуќур!

мене никој не ме тркала, тркалам.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by VOL on Сре Фед 10 2016, 21:42

чучулига напиша:
VOL напиша:
чучулига напиша:терајте си, ве држи некој? ако ве гиба некој кажете ми само.
teraj si be, koj te trkala
е така де, шуќур!

мене никој не ме тркала, тркалам.
ih, kompleks provincijalski, trkalale oni.. ako, de trakaljte si trkalca, dzamlii..
avatar
VOL

Posts : 15425
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by чучулига on Сре Фед 10 2016, 21:48

е добро де, вие непровинцијалците оправајте така по велеградски...

јас провинцијалката ми се гледа ќе одам да ги бранам китојте од крвожедните јапонци и одвратните данци или норвежани кој и да е од нив шо ги коли оние едни преубај китчиња само за да докажеле машкост бе!!!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турција ... на крстопат!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 14 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот