Македонска политика - општо

Страна 36 of 40 Previous  1 ... 19 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40  Next

Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пет Aвг 18 2017, 07:27

Ma nema da ja ostaam da dise, dok "se cuje pucnjava sa ljubinog groba.." dodeka ima vlakna krzno na glavata 
:> Wink
...nesto i opagja kosava u zadnje vreme..
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Пет Aвг 18 2017, 08:53

...а бе VOL , таа е беда од човека уште мнооогу одамна, карактерот и животните принципи ги има покажано уште у мнооогу рана младост....Остај коса ова , она. Smile У равенкава само Бобо Дајнерс не ми е јасен, вакво паѓање на критериуми до сега не сум видел..., мора со нешто да му ги стегнале јајцата... Smile
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пет Aвг 18 2017, 13:54

Eve im e koalicijata na banjatite (ama vo sto?)
http://makfax.com.mk/daily-news/таравари-нема-да-се-користат-сини-карт/
Eftina finta za da moze pola kosovo da se nabie pp bolnicive na nasa smetka.i uste kojznae koj
A ovoj orospivari sigurno znae.
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Пет Aвг 18 2017, 21:21

...одјеби лечење, јас мислам дека многу други точки се во интересен  свеобухват. Од Собрание , преку државен јавен обвинител, полиција..,образование....па до големиот бизнис и спорт...државата на Македонците се топи ко сладолед у Август.. Sad
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by кнез on Нед Aвг 20 2017, 15:49

concrete напиша:...одјеби лечење, јас мислам дека многу други точки се во интересен  свеобухват. Од Собрание , преку државен јавен обвинител, полиција..,образование....па до големиот бизнис и спорт...државата на Македонците се топи ко сладолед у Август.. Sad
Па зар после се што ни се случи сеште се мислиш па се премислуваш па се размислуваш.
Прав Македонец.
Ќе си останеме со мислите во уста 
Не превземавме ништо да го спречиме понорот,и тоа јас ,ти и сите ние,не некој таму како пастрактен поим Македонски народ,на кој сите Македонци се повикуваат како тие да не се македонски народ.
Не македонскиот народ не превзема ништо туку ЈАС НЕ ПРЕВЗЕМАВ НИШТО.
Каков народ такви политичари.

кнез

Posts : 680
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Нед Aвг 20 2017, 19:52

кнез напиша:
concrete напиша:...одјеби лечење, јас мислам дека многу други точки се во интересен  свеобухват. Од Собрание , преку државен јавен обвинител, полиција..,образование....па до големиот бизнис и спорт...државата на Македонците се топи ко сладолед у Август.. Sad
Па зар после се што ни се случи сеште се мислиш па се премислуваш па се размислуваш.
Прав Македонец.
Ќе си останеме со мислите во уста 
Не превземавме ништо да го спречиме понорот,и тоа јас ,ти и сите ние,не некој таму како пастрактен поим Македонски народ,на кој сите Македонци се повикуваат како тие да не се македонски народ.
Не македонскиот народ не превзема ништо туку ЈАС НЕ ПРЕВЗЕМАВ НИШТО.
Каков народ такви политичари.
кнеже  , ова така за да кажеш нешто??? Кој народ бе..., нема народ , требаат саглам луѓе.Такви изгледа немаме... Cool
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by кнез on Нед Aвг 20 2017, 20:55

Не немаме саглам луѓе.Туку јас и ти не сме саглам што не превземавме ништо конкретно.
Кога сите што имаат способност да видат што се случува,и имаат образ и чест да не прифатат никаква ѓаволова понуда,ќе се обвинат себеси за кукавичлук,и после тоа не се трзнат да превземат нешто  нема да се промени ништо

кнез

Posts : 680
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Пон Aвг 21 2017, 10:45

кнез напиша:Не немаме саглам луѓе.Туку јас и ти не сме саглам што не превземавме ништо конкретно.
Кога сите што имаат способност да видат што се случува,и имаат образ и чест да не прифатат никаква ѓаволова понуда,ќе се обвинат себеси за кукавичлук,и после тоа не се трзнат да превземат нешто  нема да се промени ништо
...преземам тоа што можам да преземам како поединец без реални ресурси. Во денешно време пораките се пренесуваат и борбата се води на  интернет, а не со гемиџиство , залетување у туристи со камиони или со појаси од семтекс. Битките се добиваат во свеста на луѓето и на гласачките кутии. Cool
Против изборот на народот неможеш, посебно не против неговата глупоќа всадена преку шеќерот и опијатите... Sad
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by кнез on Пон Aвг 21 2017, 14:55

Затоа американскиот буџет за војска е преку 600 милијади долари, и на сите држави кој имаат суверенитет.
Никакви битки не се водат преку интернет,тоа само некој кадифени луѓе си го хранат егото.
Пријателе ако мислиш дека на избори можеш да смениш нешто во која сите опции имаат две заедниќки точки а тоа е прво,едногласно уништување на Македонија и второ,чиста,она баш чиста како курвине пред Телевизија, борба да се дојде на власт заради стекнување богатство.Ако мислиш дека изборите се опција за менување(иако пред твои очи само наколку месеци пред ова на најотворен начин ти покажаа дека изборите не се начин да се промени нешто) на нештата тогаш ние имамае сосема различно гледање на настаните.

кнез

Posts : 680
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Пон Aвг 21 2017, 15:28

кнез напиша:Затоа американскиот буџет за војска е преку 600 милијади долари, и на сите држави кој имаат суверенитет.
Никакви битки не се водат преку интернет,тоа само некој кадифени луѓе си го хранат егото.
Пријателе ако мислиш дека на избори можеш да смениш нешто во која сите опции имаат две заедниќки точки а тоа е прво,едногласно уништување на Македонија и второ,чиста,она баш чиста како курвине пред Телевизија, борба да се дојде на власт заради стекнување богатство.Ако мислиш дека изборите се опција за менување(иако пред твои очи само наколку месеци пред ова на најотворен начин ти покажаа дека изборите не се начин да се промени нешто) на нештата тогаш ние имамае сосема различно гледање на настаните.
Very Happy Very Happy Very Happy се заебаваш???Па ние сме бе само плацдарм на кој некои слонови можат да играат балет..., нашата можност да им кажеме чибу не се ни теоретски. Да се прашам јас освен нешто за парада по некои поводи и може едно три бригади платеници кои би ротирале , добро уновчени ко швајцарската гарда со брендот Македонска Фаланга, не би финансирал никаква војска. Само доообро опремена и платена и контролирана( ко римска легија) полиција. Друго е веќе дипломатска вештина да бидеш во сојуз на страна на победникот.
Во модерните времиња на Македонија тоа и се посреќи само еднаш ...1944 година...и никогаш повеќе.
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by кнез on Пон Aвг 21 2017, 16:54

Човекот пишалскоро се па да не се повторувам.КРАТКО, АМА УБИТАЧНО – Ст. Влахов – Мицов – Дудинка

кнез

Posts : 680
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пон Aвг 21 2017, 20:15

@knez
Vidi, vo pravo si so tezata, 
No sepak, 
Ne e mesto da nekoj napise "..redovno ja kornam uz mocanje plocata na buneva.." 
Ili "..vo kafana vo Kumanovo na ovie od sds , koga ke ja naracaat- kuda da krenem tebi se vracaaam ponovooo..."
Redovno im ja secam nivnata najpatriotska  pesna so "..i tamu e mojta rodina...." , uz- ponekoe skrseno sise i opqlen samar na  nivniot " patriotski obraz...
/naslovite na pesnite se namerno izostaveni, Wink /
SEKOJ moze da odraboti za fenomenot Makedonija , ama mnogu retki se i onie koi ne baraat potvrda za toa, reklamiranje ili priznanija.
Ete takov e makedonskiot fenomen.

Zatoa, treba da se pisuva, 
I toa e cin,
Neizgovoreniot zbor vredi kolku i muvin prdez t.e istoto i za neprocitanoto a napisano.
A ovde, citaat. Ne mora da pusuvaat. Dovolno e sto citaat. Wink
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пон Aвг 21 2017, 20:19

avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига on Пет Aвг 25 2017, 09:25

A?!?!?!

Shocked Shocked Shocked

http://plusinfo.mk/vest/124184/osuden-makedonskiot-drzavjanin-shto-go-navreduval-erdogan

Shocked Shocked Shocked

Бог да чува и да брани!!!

Алоооооооо на која основа е осуден чоеков м? Право на слободно изразување и мислење?

Устав нешто ова она м? 

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Е баш ме интересира дали ќе има протест по повод оваа моронштина и неправда од епски размери!

Mad Evil or Very Mad Mad Evil or Very Mad Mad Evil or Very Mad

Скапјнци едни!!!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13462
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Пет Aвг 25 2017, 10:47

чучулига напиша:A?!?!?!

Shocked Shocked Shocked

http://plusinfo.mk/vest/124184/osuden-makedonskiot-drzavjanin-shto-go-navreduval-erdogan

Shocked Shocked Shocked

Бог да чува и да брани!!!

Алоооооооо на која основа е осуден чоеков м? Право на слободно изразување и мислење?

Устав нешто ова она м? 

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Е баш ме интересира дали ќе има протест по повод оваа моронштина и неправда од епски размери!

Mad Evil or Very Mad Mad Evil or Very Mad Mad Evil or Very Mad

Скапјнци едни!!!
..остај тоа , не ми е јасно кај е онаа педерчина јавен правобранител сега, милу му маму ј...м Mad Mad Mad
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Пет Aвг 25 2017, 12:17

Не само тој ... туку кај се и оние извикани „пера“ на сорос порталчињата кои се запењавија во одбрана на слободата на говорот и медиумите?

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9490
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига on Пет Aвг 25 2017, 12:24

concrete напиша:..остај тоа , не ми е јасно кај е онаа педерчина јавен правобранител сега, милу му маму ј...м Mad Mad Mad

king напиша:Не само тој ... туку кај се и оние извикани „пера“ на сорос порталчињата кои се запењавија во одбрана на слободата на говорот и медиумите?

Да.

Кај се сите борци за граѓански права и како за ова дознаваме од ко е осуден чоеков наместо да му се пружи поддршка за време на неразумно покренатиот процес?

Ако ова е практика, сите да спремиме по една бовча за во апсаана оти по нивната логика, кај и да е, и по нас треба да дојдат!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13462
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Пет Сеп 15 2017, 23:59

http://tv21.tv/mk/?p=144480

алооо... а што очекуваа?
..да ги тапшаат по рамења ...

... нек се сетат, не помина долго време, и овие сега што се на власт што правеа како опозиција .... 1000, 2000, 10 000 амандмани, влечење, завлекување на седници и слино ..
... тоа е нормално, па впрочем опозицијата и нема друг механизам  да ја натера позицијата на разговор и компромиси ..

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9490
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пон Сеп 18 2017, 00:44Први 100 дена од работењето на новата Влада - наместо конкретни резултати, се нижеа бројни скандали за првите луѓе во владиниот кабинет. Иако пред да дојдат на власт ветуваа намалување на непотребните вработува, новата власт го направи спротивното – бројни вработувања во администрацијата, нови задолжувања, слабеење на економијата, се само дел од она што го одбележа ова тромесечие.  Последени во низата скандали се тендерите кои ги добиваат луѓето блиски на премиерот Заев. Порталот justpaste.it објавува документи со кои открива дека премиерот пренаменил земјоделско земјиште на фирмите на вицепремиерот Анѓушев за изградба на  хидроцентрали. 
http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=123838#.Wb76YJDn_IU

vistina li e ova.....?

mnogu valkano pocnaa ako e vistina.......
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Пон Сеп 18 2017, 09:51

VOL напиша:


Први 100 дена од работењето на новата Влада - наместо конкретни резултати, се нижеа бројни скандали за првите луѓе во владиниот кабинет. Иако пред да дојдат на власт ветуваа намалување на непотребните вработува, новата власт го направи спротивното – бројни вработувања во администрацијата, нови задолжувања, слабеење на економијата, се само дел од она што го одбележа ова тромесечие.  Последени во низата скандали се тендерите кои ги добиваат луѓето блиски на премиерот Заев. Порталот justpaste.it објавува документи со кои открива дека премиерот пренаменил земјоделско земјиште на фирмите на вицепремиерот Анѓушев за изградба на  хидроцентрали. 
http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=123838#.Wb76YJDn_IU

vistina li e ova.....?

mnogu valkano pocnaa ako e vistina.......
Грујо има еден голем грев за кој кога тогаш , на судот на историјата , или може и на некој народен суд ќе биде осуден и веројатно ќе плати со глава за најголемиот злочин кој го направи:не го сотре сдсм до последното инволвирано џукелче. Имаше цела деценија за тоа и ништо не може да го оправда.Тоа никогаш нема да му биде простено , па незнам што друго да направил.Додека тие гњиди преткаат околу ние нема бел ден да видиме како Македонски народ. Evil or Very Mad
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Пон Сеп 18 2017, 13:40Последната промена е направена од king на Пон Сеп 18 2017, 14:06. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9490
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Пон Сеп 18 2017, 13:54

concrete напиша:
VOL напиша:


Први 100 дена од работењето на новата Влада - наместо конкретни резултати, се нижеа бројни скандали за првите луѓе во владиниот кабинет. Иако пред да дојдат на власт ветуваа намалување на непотребните вработува, новата власт го направи спротивното – бројни вработувања во администрацијата, нови задолжувања, слабеење на економијата, се само дел од она што го одбележа ова тромесечие.  Последени во низата скандали се тендерите кои ги добиваат луѓето блиски на премиерот Заев. Порталот justpaste.it објавува документи со кои открива дека премиерот пренаменил земјоделско земјиште на фирмите на вицепремиерот Анѓушев за изградба на  хидроцентрали. 
http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=123838#.Wb76YJDn_IU

vistina li e ova.....?

mnogu valkano pocnaa ako e vistina.......
Грујо има еден голем грев за кој кога тогаш , на судот на историјата , или може и на некој народен суд ќе биде осуден и веројатно ќе плати со глава за најголемиот злочин кој го направи:не го сотре сдсм до последното инволвирано џукелче. Имаше цела деценија за тоа и ништо не може да го оправда.Тоа никогаш нема да му биде простено , па незнам што друго да направил.Додека тие гњиди преткаат околу ние нема бел ден да видиме како Македонски народ. Evil or Very Mad
Еве тука има некои сликички од документи

http://kurir.mk/Makedonija/vesti/angushev-i-zaev-kriminalno-prenamenile-zemjodelsko-zemjishte-za-angushevi-da-gradat-hidrotsentrali-novi-milioni-vo-igra/

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9490
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Сре Сеп 27 2017, 17:43

avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Сре Сеп 27 2017, 17:46

До јули наредната година треба да се изготви Централен регистар на население на Македонија. Според Владата, целта на собирањето на податоците од граѓаните е токму самите тие да добијат поквалитетни услуги од повеќе државни институции како што се Катастарот или МВР. Од Владата негираат дека со формирањето на еден ваков Регистар сакаат да го заменат пописот на населението кој требаше да се спроведе уште во 2011 година. За владиниот портпарол Миле Бошњаковски хипотетично е прашањето дали овој Регистар ќе послужи за утврдување на процентуалната етничка застапеност, а со тоа и можноста за утврдување на правата кои произлегуваат од Охридскиот рамковен договор.

..vekje imaat edno samoubistveno iskustvo so "uvoz na glasaci od Kosovo".

da se nadevame deka na zajkovci ne mu e dojdeno do manipulacii so naselenieto, sostavot, itn,po cena mnozenje na siptarive so x 1.5
..samo da dodjat do par godini vo vlast.
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига on Сре Сеп 27 2017, 17:58

 Одлуката, како што истакна Рахим, ќе биде објавена во Службен весник, а во наредните три дена и на веб страницата на Министерството за локална самоуправа. Причина за нејзиното донесување, како што кажа, е член 22 од Законот за локална самоуправа според кој никаде не е наведено дека општините имаат надлежност за мигрантите и за нивното населување во локалната самоуправа. 

https://www.slobodnaevropa.mk/a/28751192.html

Ма немооооооој???

Ако не е наведено не е забрането бе!

 Референдум на локално ниво распишува Советот на општината, Градот Скопје и општините на Градот Скопје, по сопствена иницијатива или по иницијатива на најмалку  20% од граѓаните во општината, Градот Скопје или општините во Градот Скопје.
Советот може да распиште референдум на локално ниво за прашања од негова надлежност, за кои со закон е овластен да одлучува.
Референдум на локално ниво може да се распише за донесување одреден пропис, за прашања што треба да се уредат во општината, или за преоценување на пропис што е претходно донесен.
И на локално ниво има претходен и дополнителен референдум.
Референдум на локално ниво не може да се распише за прашања кои се однесуваат на Буџетот, и завршната сметка на Буџетот на општината, за прашања за кои Советот на општината одлучува со мнозинство гласови, а одлуките од референдумот се  сметаат за донесени доколку гласале повеќе од половина од запишаните граѓани во Избирачкиот список во дадената општина. 

http://pravodaznaes.mk/анализи/31-mk/анализи/489-референдуми-и-граѓански-иницијативи-во-р-Македонија

Референдумот е демократско право и нема шо кој да му одзема право на граѓаните да се изјаснат дали сакат или не мигранти во нивната општина! Шо е ова? диктатура?!

Пред некој ден случајно на тв во некоја емисија "пат на светлината" или така некако, слушам еден вели дека ако ни наложеле од ЕУ да прифаќаме мигранти кој ќе им се спротивставел? Е па дудук еден, ко демократи мора да се прифати вољата на народот, нема да мора никој ачик да излези ко во Словачка или Унгарија. Ц Ц Ц!

Разбирам јас дека демографски сме исцрпена земја ама има бре попаметни решенија за нови даночни обврзници неопходни ко свежа крв за прегладнетиот ни економски циркулаторен систем отколку пошто пото прифаќање на одбиените мигранти на ЕУ.

Мрднете со то лејките и не го гушете правото на граѓаните да олучуваат за нивниот живот во нивните сопствени општини!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13462
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 36 of 40 Previous  1 ... 19 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот