Македонска политика - општо

Страна 34 of 40 Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35 ... 40  Next

Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by Прч on Нед Апр 30 2017, 12:22

VOL напиша:razmisljanje made by VOL.

edinstven izlez - potocno vlez ( vo vlasta) za sdsm bese preku ovaa cudna koalicija.
sdsm- albancive.
Што има тука чудно?

Пред ова, 2007-20016 имавме коалиција ВМРО-албанциве.
Пред нив, 2002-2006 имавме коалиција СДСМ-албанциве.
Пред нив, 1998-2002 имавме коалиција ВМРО-албанциве.
Пред нив, 1991-1998 имавме коалиција СДСМ-албанциве.

Би било чудно ако ја снема единствената коснтанта, вака си е најобичен бизнис, како вчера така и денес ...

ВОЛ напиша:tuka zaev treba DEBELO da razzmisli,. mozebi ne toj, no nekoj od istata partija , treba da razmisli kako da go zavrsi ova glupiranje. ednostavno, vreme mu e na BRANKO da go izvadat od naftalin,

такво нешто не може да се случи.
Едноставно, особи со сива материја меѓу ушите веќе не им е дозволен пристап на јавни функции.
21.век е време на глупирање, и не очекувај ништо друго освен, според законите на еволуцијата, дека наредниот калиф ќе ни биде уште поголем глупандер од претходниот.

ВОЛ напиша:iako , narod gleda, se plasi I za rabotni mesta ama se plasi I od konflikt. mozebi toa ne e strav ko buuu-straav, tuku povekje pretpazlivost.

На овој народ тоа му е во генетскиот код, не му а бери гајле, народот е во право и кога тепа.

ВОЛ напиша:I ne znam STO treba da napravi zaev, sekerinska ili nekoj od vrhuskata , da ne ubedi deka Sela , A'meti I ostali , se SUPER I ke ni bide dobro so niv, a istite , I pred niv I po niv, I levo I desno od niv, kazuvaat I na makedonski I na albanski deka ima da ne nema, a I ne nemalo nikogas?

како досега, така и отсега.

ВОЛ напиша:a da im teknese deka vo Makedonija ima I - NAROD?
.. tuku da ne zacapaat utre vo nekoe selo so nitu od ednite nitu od drugite air ne videlo. pa da ne vidat (konecno , vo zivotot) kako izlgleda MOTIKA< LOPATA< SEKIRA- gloov kolec za vampire ili kolci za patlidzani? 

Види цитат погоре. Башка што село со мотика и лопата сега има само во ТВ сериите народни приказни

ВОЛ напиша:a Grujo.ako misli da pravi vlada, togas ke treba da napravi mnozinstvo sto go nema.
ednostavno- go nema.
as. jok. ic.
za siptarite cenata e kazana: platforma.
I sega?

Мнозинство нема ни Заев. Пата-пата.
Ајде сега покажи дека не ти се криви роговите, па кажи како испадна работата да заврши финалето 0:0, па да мора да се оди на пенали, да ти шутирааат Зијадин и Аљи?
Да ти поткажам малку: на албанците никогаш не би им текнало симултано и истовремено да ги “пумпаат“ и Грујо и Заев, ама така да го дозираат напонот за да не може никој да превагне. За таа специјална операција треба малку повеќе чколија од универзитет во Мала Речица. 

ВОЛ напиша:znaci Grujo- MORA da najde so kogo da sedne na masa I da porazgovara , od SDSM. vremeto na nebesni visocini zavrsi.

Малку многу тешко.
Грујо нити знае што е преговарање и дипломатија, нити некогаш ќе научи.
Толку му делил Господ, толку му било речено на трите вечери.
Тој беше ставен на тоа место заради таквите квалитети што ги има, таков беше потребен, сега веќе не е.

ВОЛ напиша:a ovie od sdsm, ako ja sakaat "glavata na grujo" ke treba prvin svojata da si ja cuknat, ne kako zaev, pred kameri so krvoi, tuku zdravo, od zid, ama bez krv,sopstvenata:koga ke "lezi" ili koga ke se dade "glavata " na Branko, Ljupco, I ostali , togas ke "padne I Grujo",
dane se zanesuvame mnogu.

ако можеш да забележиш, а сигурен сум дека си забележал,
дека овие од СДСМ за ниеден потез досега не им е исчукана главата, 
туку повеќе личат како некоја невидлива рака да ги води, а каде - и самите не се доволно свесни.  

ВОЛ напиша:ne znam kolku skalila treba da iscekori-nadolu za da se spusti do "visinite" na sdsm- ama ke MORA(se) da go napravi ,za da najde dovolno svesni patrioti I vo sdsm , za da ja odrzat drzavava pred se politicki stabilna, a ne da iskopa ROV pomegju sdsm I vmro dpmne vrz vekje odamna iscrtanite nepremostlivi granici.

Ти реков, Грујо е тука потрошен презерватив.
Премногу простачко изживување, малтретирања и кабадахиско надмено арогантно однесување се претрпени за да може сеуште да има статус на психички здрава личност со која има смисол да се зборува.
Кога опозицијата би ја водел не Заев, туку некој што има свое јас и не чека инструкции што да прави а што не, 
Грујо сега би бил во очајно малцинство и другата страна би можела да состави влада каква што сака.
Арно ама, инструкциите беа такви какви што беа, и резултатот е таков каков што е.

Диригентите си планираа дека го најдоа решението, исто како што пред 11 години се крстеа дека грујовата кретенизација на државата ќе им го реши проблемот не лесен начин.

Во моментов може само да се крстиме во будалаштината и простотијата на патриотите кренати на востание против Бејли и Сорос, таа простотија, глупост и будалаштина се единственото нешто против кое велемајсторите од зад океанот сеуште немаат пронајдено антиген и вакцина.
avatar
Прч

Posts : 229
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Нед Апр 30 2017, 13:32

steta sto nitu pisatelite znaat da gi napisat megjute-redovi nitu pak pak onie sto citaat ne znaat da procitaat  medju redovi.
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Нед Апр 30 2017, 13:32

..za politikava mislev Laughing

-------------------------------
nejse.
pak nekoj greska vo cekori napravi.
ko velam zajko odamna trebase da se trgne od firerska pozicija...odamna trebase da go trgnat zatoa sto euforijata mu e pobrza od mislata, za ova vtorovo ne sum siguren deka bas ..go koristi, kako proces, pred da kaze nesto.

sega, I pred strancive, a I pred domasna javnost. ke se postavi slednovo: DALI imase dovolno, vprocem kolku voopsto imase , pratenici koi glasaa za taljat? kako ke dokazat? vrz osnova na sto? snimka od mobilen?
kakov dokaz imaat , deka izbrale Talat mesto Trajko?
ke se bara legalnost, verodostojnost.a takvo nesto mozebi I imalo ( mislam na beoj na pratenici I mnozisnsto "za") no KOJ ke go dokaze toa?
sednicata NE BESE zatvorena, tuku trebase da bide JAVNA I da e , organizirana na finta. vo red e , ima mnozinstvo, IMA pravo da bara I vlast, NEMA nisto sporno tuka.
Sporno e dali imase na 28.04, voopsto. I da imalo, ke treba document, slika, prebrojuvanje, dvajca svedoci partizani, zimi majka, ili ne znam sto.
ima li???
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Нед Апр 30 2017, 14:59

VOL напиша:..za politikava mislev Laughing

-------------------------------
nejse.
pak nekoj greska vo cekori napravi.
ko velam zajko odamna trebase da se trgne od firerska pozicija...odamna trebase da go trgnat zatoa sto euforijata mu e pobrza od mislata, za ova vtorovo ne sum siguren deka bas ..go koristi, kako proces, pred da kaze nesto.

sega, I pred strancive, a I pred domasna javnost. ke se postavi slednovo: DALI imase dovolno, vprocem kolku voopsto imase , pratenici koi glasaa za taljat? kako ke dokazat? vrz osnova na sto? snimka od mobilen?
kakov dokaz imaat , deka izbrale Talat mesto Trajko?
ke se bara legalnost, verodostojnost.a takvo nesto mozebi I imalo ( mislam na beoj na pratenici I mnozisnsto "za") no KOJ ke go dokaze toa?
sednicata NE BESE zatvorena, tuku trebase da bide JAVNA I da e , organizirana na finta. vo red e , ima mnozinstvo, IMA pravo da bara I vlast, NEMA nisto sporno tuka.
Sporno e dali imase na 28.04, voopsto. I da imalo, ke treba document, slika, prebrojuvanje, dvajca svedoci partizani, zimi majka, ili ne znam sto.
ima li???
.....проблемот со кој се соочуваме е всушност во деталот КОЈ ЌЕ ГО ОСПОРИ И СРЕДИ ТОА, а ќе има реална сила на принуда .
Точно е дека целата шарада на зајко заев и шипатарес ин федералес беше прецизно смислена , вешто изведена, насилна , законски некоректна и морално катастрофална. Но ако не се лажам европските педери веќе ја попрскаа со света водица , а утре доаѓа оној американскион кинез со крваво зубало да му помогне на бејли да тоа и се круниса. КОЈ ТОА ЌЕ ГО ОСУЕТИ ВО МОМЕНТОВ да заедно со нашиве квислинзи и шипатарските иреденстисти и не го  реализира и со која реална сила на принуда ќе ги спречи во таквата намера ???
Народ со свирчиња, знаменциња и старци кои еве максимум можат некого за коса да скубнат...и баби кои врискаат ко да се на концерт на Кралот Елвис???
Колку Трамп у долазак владее со администрацијата у одлазак, патем исто појма немаме и колку него воопшто и патлакот го боли за нас кога си ја има словенката...???
Зошто до сега некој попушташе на некакви Пржиња и постизборни гњаважи и дипушти , од нему знајни причини да работите дојдат кај дојдоа , па да се раскокодака на посело кај Чом, пред тоа глумејќи недопирив, ко да незнае дека... сега , не е истото тоа од  вчера , а уште помалку ќе биде такво утре ??   Cool
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Нед Апр 30 2017, 16:09

nemoj da si naiven I da mislis deka , so cela taa administrativna podrska , so cel drzaven aparat, Gruevski e tolku naiven I pojma nema sto doruckuval a sto ke doruckuva utre.
toa, vednas ke ti kazam, e nepotrebno zamaranje .
zeden preku voda, Gruevski tesko deka ke go prenesat.
a Zaev, za zal, ( ne za nego tuku zaradi potrebata od stranci...) nedostatokot od administracija, drzavni jasli I drzavni izvori za se' I sesto, kako sto gi ima Gruevski, se sovetuva na strana, I od stranci.
najgolemata zal, e toa sto, tie moze da go sovetuvaat "korisno I detalno" kako sto ponatamu, I toj toa da go zeme zdravo za gotovo. zatoa sto nemu ke mu izgleda korisno I dobronamerno, no dali na Makedonija e isto taka dobronamerno, ili vo interes na tie stranci... nesto se vide, I toa kako, a nesto doprva ke se vidi.
no neka si ebat majkata, ne sakam da bideme statisti vo taa kakafonija a jas licno, nitu publika.
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Пон Мај 01 2017, 21:10

VOL напиша:
zeden preku voda, Gruevski tesko deka ke go prenesat.
a Zaev, za zal, (
И Грујо и Зајко заедно, сите нас останати жедни не превеслуваат преку вода.

Овој вториов изгорен за власт вака така скрпи некое мнозинство во парламентот ... и тоа е тоа ... тоа се рачуна...

А првиот, и покрај изборната победа, напуштен ( у превод ... издаден) од довчерашните пајташи не успеа да направи мнозинство за у парламент, совршено му е јасно дека ќе е опозиција (и тоа голема и од која многу работи ќе зависат и за многу работи ќе се прашува) но не знае како тоа да им го објасни на своите ...

..а за овие што сега претендираат да состават влада ....
... па од луѓе кои постојано се самофалат со голем памет т.е. мозок им тече од уши ... не очекувам ама баш ништо ... јбг, три пати до сега ко аматери тешко потфрлија ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9490
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Пон Мај 01 2017, 21:28

Чавков, Чавков .... сите се развикале ...
... абе досега  кога МВР се прозивало, стално само  и само, единствено се прозивал министерот за по дома... а не некои си таму подредени

... овој министеров ... со „ саати“ не можел да го добие потчинетиот ... па кој таков дремел, имал милион работи кои можел лично да ги преземе...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9490
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пон Мај 01 2017, 21:41

Mejd baj VOL:

samo NENORMALEN ke padne na fintive za AGIM NUHIU

ako NEKOMU ne mu e jasno koj-zosto-kade-kako,
togas eve :


AGIM NUHIU:

Образование:

 

•  Доктор на правни науки – Правен Факултет - Универзитет во Тирана, Албанија, 2009-2013;

•  Магистер на правни науки – граѓанско право, Правен Факултет - Универзитет во Приштина, Косово, 2001-2008;

•  Магистер на правни науки – граѓанско право, Правен Факултет – Универзитет во Тирана, Албанија, 2005-2007;

•  Дипломиран правник – Правен Факултет, Универзитет во Тетово, 2001;i..
CAVKOV, MITKO

Образование:

Дипломирал на Факултетот за безбедност во Скопје во 1986 година.
Во периодот од 2002 до 2010 година посетува повеќе едукативни обуки и специјализации како што се Академиите за спроведување на законите во Росвел - САД и Будимпешта - Унгарија, обука за напредните стратегии во истражните техники за организираниот криминал во организација на ОБСЕ, обуки при Академијата за судии и обвинители на РМ а во соработка со програми на американската влада и низа студиски престои во Интерпол, Еуроџаст и Еуропол и друго.
Во декември 2011 година магистрира на темата “Криминалистичкото разузнавање во борбата против организираниот криминал“.

Работно искуство:

По завршувањето на академското образование се вработува во МВР.
 - Од 1992 до средината на 1999 година е Началник на Секторот за криминалистичка полиција при СВР Струмица,
 - Од 1999 до 2001 година е Заменик началник на СВР Струмица.
 - Од 2005 година до септември 2006 година е Главен инспектор за финансиски криминал при Одделот за организиран криминал,
 - Од 2006 до април 2012 година е Началник на Одделот за организиран криминал (денес Центар за сузбивање на организиран и сериозен криминал).
 - Од април 2012 година до мај 2013 година е прв човек на Централните полициски служби.
 - Од мај 2013 година е Директор на Бирото за јавна безбедност.
 - Од мај 2015 година до ноември 2015 година е Министер за внатрешни работи, а во периодот од ноември 2015 до мај 2016 година е назначен за дополнителен Заменик Министер.
-  На 18 мај 2016 е повторно именуван за Министер за внатрешни работи, а од 02.09.2016 година се враќа на местото Директор на Бирото за јавна безбедност.
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пон Мај 01 2017, 21:48

Mitko Cavkov e milicaec od KARIERA.
obrazuvan kako policaec.
ne e sigurno najuspesniot dzanrar, nitu robokop, nitu nekoj specijalen specijalec so specijalni specijalnosti,blabla
ama.. so NUHIU Agim li da se stava u recenica??


ne znam dali rabotel I kako dzandar( so sredno skolo, no nebitno)


ovoj PEKMEZOM NUHIU, dvapati podolgo se ligavel za MAGISTRATURA odtkolku sto mu trael- pravniot "fakultet" vo Pristina Wink


POZDRAV do "profesorot" FRCKOVSKI I ovoj so trtkata, BORJAN , koi MUDRUVAAT vo ovoj moment na "24 vesti"
I treba da se zaprasa, posebno LIGAVKOVO SO SISKI, Frfuljkovski
dali, na primer, neka se zeme on samiot za primer:
smeta deka e dokvakan nekoj mrsulko koj kupuval diplomi po pristini, elbasani, sviripicino, itd, nasprioti negovata , koja e od UKIM- Skopje???

e pa ako mu e lesno,. togas neka stavi nekoj mrsulko so kupena diploma pred nego, a on neka stane od "profesorskata fotelja", posto osven zvanjeto professor, FRFULJKOVSKI ne ostavil vpecatok za nikakvi coecki kvaliteti.


zatoa neka ne mudruva mnogu "ministarot bivsi  za ME VE Re"- Frfuljkovski, koj patem- TOJ bese onoj KONJ koj vovede konji (!!!) mislejki deka e mnogu pameten, vo policijata , da jahale dzandarive na konji, I im kupi rej-ban cvikeri- da izgleale kao u americki filmovi oti toj FRFULJKOVSKI taka "mislel"- dodeka mu se sluci ATENTAT na pretsedatel.....????

koe ligle aman..
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пон Мај 01 2017, 21:55

na krajot od kraistata: koj qrac se ADEKVATNI pravnite "fakulteti" vo Gnjilaninja, Pristini, selskojugoistocni univerziteti 2-3 godini po Kosovo em Albanija?
toa se zavrsuva za da se raboti vo TOJ system. ISTI li se zakonite, pravilata, itd vo Kosovo nekoe si, I vo Makedonija?
ne znam koj IDIOT go nasadi ovoj otepaniov NUHIU, koga nema ni legalno sveditelstvo za osmo oddelenie.
ama POGOLEM idiot e FRFULJKOVSKI koj gleda crno( Cavkov)  vs belo (Nuhiu)..

ako OVA e matricata na razmisluvanje na zajkovcite, togas tesko I na Makedonija..

 I GAZOT na majkaim ke si go prodadat za vlast?
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Вто Мај 02 2017, 00:04

VOL напиша:na krajot od kraistata: koj qrac se ADEKVATNI pravnite "fakulteti" vo Gnjilaninja, Pristini, selskojugoistocni univerziteti 2-3 godini po Kosovo em Albanija?
toa se zavrsuva za da se raboti vo TOJ system. ISTI li se zakonite, pravilata, itd vo Kosovo nekoe si, I vo Makedonija?
ne znam koj IDIOT go nasadi ovoj otepaniov NUHIU, koga nema ni legalno sveditelstvo za osmo oddelenie.
ama POGOLEM idiot e FRFULJKOVSKI koj gleda crno( Cavkov)  vs belo (Nuhiu)..

ako OVA e matricata na razmisluvanje na zajkovcite, togas tesko I na Makedonija..

 I GAZOT na majkaim ke si go prodadat za vlast?
......се зависи од тоа каков ќе биде деноиве фикусот. Се друго е гола вода... Реално само тој може да направи потез, чекор...шаг што би рекле руси.....дали ќе има знаење и муда за тоа ќе знаеме веројатно до крајов на неделава , ако не и пред тоа....
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by Прч on Вто Мај 02 2017, 06:42

concrete напиша:......се зависи од тоа каков ќе биде деноиве фикусот. Се друго е гола вода... Реално само тој може да направи потез, чекор...шаг што би рекле руси.....дали ќе има знаење и муда за тоа ќе знаеме веројатно до крајов на неделава , ако не и пред тоа....
Мислиш ќе му пораснат до крајот на неделатв?
Евентуално ако му порасне само левото, тоа би било wазумен комwпомис ...
avatar
Прч

Posts : 229
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Вто Мај 02 2017, 07:17

I so ako doticnata osoba objavi:
se povikuva rajata - ljubopitna da odi da mu gi poVati jajcinata na somnitelnoto lice. zbog zaradi uveruenje em licno ( na vajkjacot) zadovolstvo. zaradi podolgotraen efekat, ljubopitnite podzinati , treba da izrazar zelba, samo, dali sakaat podolgo da se sekjavaat na momentot na uveruenje- ima ili nema jaja, t.e subjektot da si gi zapoti I neizbanja edno tri dena, pa da mozat ljubopitnite da uzivaat vo "vonj jaja", duskajki si gi prstite ko stevo karapandza, ili samo zaradi duseven soptsven mir- da pofatat makar I preku pantoloni, za da se uverat deka subjektot ima dzamlii.
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by Прч on Вто Мај 02 2017, 08:33

VOL напиша:I so ako doticnata osoba objavi:
se povikuva rajata - ljubopitna da odi da mu gi poVati jajcinata na somnitelnoto lice.
Е па тоа, “шо ако“ ..., демек условен начин.
Чекаме до крајот на неделава дали ке се префрли од кондиционал на индикатив.
Да беше фикусот Вол, ќе дадеше таква и слична објава, и тоа преку разгласот од џамиите во Стара Чаршија пуштен до даска, како за акшам молитва. Глувците ќе се криеја во Серава.
Да имаше баба џамлии, ќе ја викавме дедо.
Да беше Волот фикус, ќе беше во државничка посета на Нагорно Карабах, на баклава пред шабанските пости...


Vol-ot nikogas ne moze da bide "fikus" , како "prc" ( a ne prcH) ne moze da ima dzamlii, pa ne e ni dedo.
ali baba, moze. samo cesma fali, a ako si po "seravski" serenadi togas ti ja preporacuvam SAUK cesma.
do serava e.
baba imame, cesma imame, a i drn-drn- prcinja... jarinja imame..
avatar
Прч

Posts : 229
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Вто Мај 02 2017, 17:27

Прч напиша:
VOL напиша:I so ako doticnata osoba objavi:
se povikuva rajata - ljubopitna da odi da mu gi poVati jajcinata na somnitelnoto lice.
Е па тоа, “шо ако“ ..., демек условен начин.
Чекаме до крајот на неделава дали ке се префрли од кондиционал на индикатив.
Да беше фикусот Вол, ќе дадеше таква и слична објава, и тоа преку разгласот од џамиите во Стара Чаршија пуштен до даска, како за акшам молитва. Глувците ќе се криеја во Серава.
Да имаше баба џамлии, ќе ја викавме дедо.
Да беше Волот фикус, ќе беше во државничка посета на Нагорно Карабах, на баклава пред шабанските пости...


Vol-ot nikogas ne moze da bide "fikus" , како "prc" ( a ne prcH) ne moze da ima dzamlii, pa ne e ni dedo.
ali baba, moze. samo cesma fali, a ako si po "seravski" serenadi togas ti ja preporacuvam SAUK cesma.
do serava e.
baba imame, cesma imame, a i drn-drn- prcinja... jarinja imame..
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Вто Мај 02 2017, 17:29

znaci ne znam so ne e jasno tukA:
coekot JA SPASUEL sekjerinska, ja iznaspasil, a vo toa imavme prilika da se uverime. spasena od coekot, I sVarno ne znam zasto da I se izvinel, kako so gnjavi ovoj "novinarov" od ovaa "televizija".
mislam, prosto ko den jasno ko razlistanata marula na ermira mehmeti:
spasitel!!
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by Прч on Сре Мај 03 2017, 10:33

Џабир Дерала напиша:Професионалците, оние што држат до своето човечко достоинство и професионалното ниво, со години беа казнувани, деградирани и понижувани на работното место, само затоа што знаеја и сакаа да работат. Сега треба да истапат и да ја раскажат тревожната сторија за тоа како (не)живееше оваа наша земја. 

Слободата допрва треба да ја освојуваме. Таа не се освојува со омраза и омаловажувања, со отровни дисквалификации, туку со аргументи и докази. Со ладни глави и подготвеност да се соочиме со сета грозотија на еден долготраен процес на бавно и подмолно цицање крв, за кој се водеше сметка да биде под радарот на меѓународните институции. Факт по факт, смирено и мудро, но и решително, со придржување кон законите и демократските стандарди – така треба да ја освојуваме слободата. Добро, со по некоја пцост кога веќе не може да издржи срцето. 

Сончогледи, гангстери и фашисти
делот од колумната на Џабир Дерала е повеќе од едноставно објаснение зошто Грујо нема и не може никогаш да има парламентарно мнозинство (ако воопшто некому му е потребно да му се објаснува нешто што е очевадно очигледно).
avatar
Прч

Posts : 229
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Чет Мај 04 2017, 17:13

na red e Ivanov:
nejasen e izborot na dzaferi.
ne moze nejasnotii da vodat sobranie.
nezakonski e ona sto go pravi so toa znaminjata.
ali toa  ne e pricina za reakcija od Ivanov, toj "tehnicki detal" lesno I brzo se resava..

ne e zakonski ni upadot vo sobranie, pa zatoa ima I uapseni.

stistni "stop"- raspusti se' - resetiraj se na "izbori"

izbori.
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Чет Мај 04 2017, 17:25

nekolku "highlites", za razonoda
^len 7
Vo Republika Makedonija slu`ben  jazik e makedonskiot jazik I negovoto kirilsko Pismo..

..Vo edinicite na lokalnata samouprava vo koi kako zna~itelen broj `iveat pripadnicite na nacionalnostite vo  sluzbena upotreba pokraj makedonkiot jazik I kirilskoto Pismo moze da se upotrebuva I jazikot I pismoto na nacionalnostite pod uslovi  na nacin utvrdeni so zakon...
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Чет Мај 04 2017, 17:38

vo delot za Pretsedatelot:
clen 84 stav eden.. pretsedatelot go dava mandatot za vlada. tocka

...clen 87: ako pak, na nekomu ne mu se sviDZa kako rabotel I so rabotel Ivanov, t.e ako smetaat deka go krsel Ustavot... togas imaat zakonsko pravo da go stavat na dneven red: e sega, Ustavot veli - 2/3 mnozinstvo...ako go imaat!
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Чет Мај 04 2017, 17:44

Voena sostojba?
nema sansi. ne sme napadnati: prvo , iam sovet za bezbednost ( cij pretsedatel e - Pretsedatelot na drzavava ni..) I treba 2/3 mnozinstvo za..no ako sobranieto ne moze da se sostane-kako sto I ne moze, proglasuvanjeto e pravo na - Pretsedatelot.

slicno I za vonredna.
samo sto,
ne sme ni vo voena ni vo vonredna.
I nema ni potreba: nie sme vo sostojba - macka si lovi opaskata.
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Чет Мај 04 2017, 19:37

VOL напиша:Voena sostojba?
nema sansi. ne sme napadnati: prvo , iam sovet za bezbednost ( cij pretsedatel e - Pretsedatelot na drzavava ni..) I treba 2/3 mnozinstvo za..no ako sobranieto ne moze da se sostane-kako sto I ne moze, proglasuvanjeto e pravo na - Pretsedatelot.

slicno I za vonredna.
samo sto,
ne sme ni vo voena ni vo vonredna.
I nema ni potreba: nie sme vo sostojba - macka si lovi opaskata.
..нажалост  VOL  и претседателов е пичкин дим ко Грујо. Го виде ли како беше ко виснат тулипан кога она мало пацовасто ружно чангкајшеково внуче ми рече грубо нее. А оној амбасадорот со посебни потреби се клешти...Сам Господ Бог знае што тогаш фикусов кој седеше ко прволаче проба да му каже...без душа у себе...
...кои ли дилеи  ни сместија набрзака. Ниеден не е самороден автентичен македонски политичар , небитно со каква провиниенција...нешто што можеби не се забележуваше во Југословенската калакурница , ама сега ептен боде очи... Cool
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Пет Мај 05 2017, 00:37

VOL напиша:..................... sostojba?
................
.................

ne sme ni vo voena ni vo vonredna.
I nema ni potreba: nie sme vo sostojba - macka si lovi opaskata.
Ние сме во ... извонредна .... состојба!

Куќа полна со лудаци ...
Никој не ебава никого... ни правила, ни закони ..ни разноразни курци палци...
Секој си прави како ќе му текне и како ќе му се прдне....

...последниве денови најупотребуван збор е .... реформска ....
.... а, бе .... ако досега на милион примери кај нас и у светот не сме научиле дека .... реформите стално биле  у ствари тежок заеб кој масите дебело го платиле... нек ни е на здравје ....
.... а специфично за кај нас .... реформите стално значат реформирање на тие што се на државна цицка, едни се уназадуваат за други да се унапредуваат, едни се бркаат за да влезат други, стопирање и напуштање  на се лошо и добро што почнале предходниците и новите ко „попаметни“ се „јово на ново“ ... уствари истото у ново пакување и нормално само што сега други т.е. нивни ќе ги замастуваат мустаките ....
.... а народ ко народ .... што вчера тоа и денес и утре ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9490
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пет Мај 05 2017, 06:39

poleka, de, trpenie spasenie.
ova nema da trae dolgo. pod "ova" , mislam na vakuum sostojbava koja ni se slucuva.
avatar
VOL

Posts : 15552
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Пет Мај 05 2017, 08:48

VOL напиша:poleka, de, trpenie spasenie.
ova nema da trae dolgo. pod "ova" , mislam na vakuum sostojbava koja ni se slucuva.
...пу,пу  далеко било  немој двапати , вакум па дури и помалку од 50 процентен е заебана работа..., ова од искуство у работа со вакум.
А ова како нагледен пример...
avatar
concrete

Posts : 6743
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 34 of 40 Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35 ... 40  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот