Македонска политика - општо

Страна 32 of 40 Previous  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 36 ... 40  Next

Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Саб Дек 24 2016, 13:58

king напиша:.... некој бил тегнат за уши ...

http://republika.mk/706043

..а и врапците на гранките знаат дека работите во сдсм не се баш најрозеви, дека врие уште од поодамна ...

....незнам дали она погоре е точно или само конструирана претпоставка на некое вмро новинарче- полтронче, но генерално е извесно можно. Прво Херр Бране може е секаква џукела , ама господин секако е , а не муртинско сељанче кое може знае како се копаат домати и пиперки, ама од политика појма си нема...., а во своето квислингарење усул па ич нема . Cool
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Саб Дек 24 2016, 14:48

aa..
aj vaka
1. toa napisot , vo koj sekoja vtora recenica e " zad zatvoreni vrati" ,ne sakaa da izjavat" " ne se znae sto mu kazal petko na stanko"
a vsusnost se kova tekst ko za feljton vo NIN, e malce,... daj ne zaebavaj.
od kade TOLKU informacii a ete , se "mucele" da doznaat a nikoj nisto ne kazuval Wink 
trla baba lan da joj...
mislam.. prozirno, neli?

2. toj, herr, Brane, da go tegnel za usi zajakov...
pa uste gospodin bil..

a be ajde. teorijava e.. aj da ne ja komentiram,
ama ke postavam slednoto:

ako Zajkoto od MRTVA partija, so mozen pakt so gjavolot ( dvojazicnost, federalizacija) uspea da ja digne partijata dodeka "herr Brane" KVACESE jajca "nevin kako cvet" I SO NISTO ne I pomogna na "svojata partija", zarem sega nekoj e tolku umren u mozokot da mu dozvoli kako lingur da se docepa pak do partijata koga ovoj mu osvoi 49 pratenici?
ne me cudi, mozno e zatoa sto takov mufljuz samo toa moze da go napravi, kako STAOREC prv pobegna od brodot sto tonese, a sega koga barem eden del od "brodot e na suvo" , ja pojavuva njuskata...
suv, ko barut, neli..

a be ajde.
PULP ( vekje videni ) FiCTION.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Саб Дек 24 2016, 14:55

tuku ne se najde maz, vo taa partija da zastane i gi povede..
ako ovoj ZAJAK e najdobroto ( I najhrabroto)sto moze da go ispilat od nivnite kadri, togas se vo gooolemi shit. do gusa, i toa stoejki na gajba pivo.
senkata na "herr branne" i ostala komunjarska aristokratija NIKOGAS ne e isceznata od partijata im. ( da se razbereme ,  "nivniot komunjarizam" ne e isto sto I komunizam, komunjari ne se isto sto I komunisti... Wink )
MORA da se kakov saka neka e , samo da e najmalku patriot, koj ke ja ceni Makedonija kako edinstvenan drzava na makedonskiot narod, znaci, vo redovite na SDSM, da im bide lider, oti so idei za bosnizacija na Makedinija NISTO ne pravat.
VO RED e da se takvi ko sto se, za da si veli Gruevski deka so Zajkoto I so takva SDSM, VMRO VMRO-DPMNE maka ke si nema,
stalno ke si gi pobeduva na izbori,  Smile
ama NE E VO RED koga ke objavat od SDSM t.e ZAJKO, deka odele na podelba na makedonskoto opstestvo, siptarizacija onamu kade sto NIKOGAS ja nemalo... toa NE MU CINI, I moze vsusnost... MNOGU da go CINI!.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Саб Дек 24 2016, 16:56

....мојот став VOL  е јасен и гласен и познат веќе 25 години. СДСМ џукелерајот треба да се собере на конгрес и да си ја САМОРАСПУШТИ партијата. Имотот мора да иде на добош , па у Буџет за  добротворни проекти , сираци , школарини за сиромашни, азил за бездомници и слично. Архивата комплетна у Државниот Архив. И толку. Добрите луѓе со социјал демократски идеи ќе си закажат оснивачки конгрес , јас го предлагав домот  во Горно Врановци и ќе си конституираат нова партија, чичка нова и без никакви петна , опашки што ли не од  комуњаристичкава издркотина исцедена од  СКМ.
Нормално никогаш личните желби не се прифаќаат на пазарот , па затоа сега имаме и сељачаана и остали зајаци кои не подјебаваат...., посебно пак кога американски мешетари ќе замешаат прсти у таа дрчна за власт желатизирана маса....... се добија густо срање....... Cool
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Чет Јан 05 2017, 13:01

овој глупандерот па... бара оставка на председател на друга партија....

http://plusinfo.mk/vest/100807/forumot-na-slobodoumni-patrioti-bara-ostavka-od-gruevski

... токмак ..се уште не му е јасно дека е политичка НУЛА и дека тој некаков си форум е збришан на изборите....
...и ако некој треба да дава оставки на функции во партија дека тоа е тој ... по таква катастрофа на избори друго и не му преостанува ако е се тоа што тој вели за себе ...
... но не е ... поголем конформист од него ...здравје...
... незнам што некој и воопшто му обрнува внимание...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9415
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Чет Јан 05 2017, 14:25

.....слободоумни патриоти.....јеботе благи бог како ли изгледаат тогаш малоумните патриоти????
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Саб Јан 07 2017, 19:35

...шипатарес унд федералес како гледам ставија на маса божиќни подароци.  Ко дедо мраз се нек си ебе матер  Smile  да почекаа до бајрам , оној бајрам на умот..... ќе беше по продуктивно.
Вака Грујо ќе мора да ги одбие и да врати мандат.
Ако го врати тогаш ќе мора да се вади кај зајко и катица да не го бутнат у чуза. А како ми се гледа не се баш  да не го џитнат у зандана... Smile  Коа му викав дека не се вади пиштољ ако не мислиш да убијаш тој се фемкаше, мафташе и раскажуеше басни, а сеа ќе не исфемка и нас македонците за век и веков.
Ако уште утре не сврти лист , ама на наша жалост..., ни тој ниту тие пицопевците околу него имаат муда за тоа...дај боже да грешам што ќе биде чудо божје.... Cool
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Чет Јан 12 2017, 21:07

rano e za bilo kakva matematika.
nema da ja znaeme do "zadnji dah"
ke ne "iznenadat" u 92 minuta..
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Чет Јан 12 2017, 22:23

VOL напиша:rano e za bilo kakva matematika.
nema da ja znaeme do "zadnji dah"
ke ne "iznenadat" u 92 minuta..
ти како да си бегал од часови по математика...... Very Happy Very Happy Very Happy , ама ова е бе просто сметање на прсти , нема тука изненадувања , се е јасно како бели дан... Smile Smile , ќе си пееме ние по кафански маси : пак не заеебаааа!!
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пет Јан 13 2017, 22:23

more kaka I legna na VMRO, sega se izbacija za protiv 2-jazicnost, t.e zajakot im naprai ogromna usluga
sega se znae
zajko los, saka 2-jazicnost
grujo debar, ne dava..

100 vs 0 za Grujo, e svaka cast Wink Smile 
SDSM debelo treba da razmisli nakaj odi i do kade ke stigne..


Последната промена е направена од VOL на Саб Јан 14 2017, 07:46. Мислењето е променето 1 пати
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by Diabolik on Пет Јан 13 2017, 22:34

VOL напиша:more kaka I legna na VMRO, sega se izbacija za protiv 2-jazicnost, t.e zajakot im naprai ogromna usluga
sega se zane
zajko los, saka 2-jazicnost
grujo debar, ne dava..

100 vs 0 za Grujo, e shake cast Wink Smile 
SDSM debelo treba da razmisli nakaj odi i do kade ke stigne..
Зар мислиш дека таму некој мисли, се тоа е одамна чипирано, ако зајко им рече дека од утре се усранодонци, одма  без проблем ќе викаат  „За живот во Усранодонија“ Twisted Evil Twisted Evil
avatar
Diabolik

Posts : 17
Join date : 2014-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Саб Јан 14 2017, 07:51

ke im se raspadne sistemot, implozija sam sa samim sobom.
I toa mislam, deka vo prviot moment koga ke im posveti nekoj vnimanie, t.e mozda I dobijat nekoe ministarsko mesto, ke im se sluci , Roza Topuzovska , ili onaa, Solza li bese, mrsul li bese...
 ima raznorazni TIPOVI vo taa partija koi ja javaat partijata do uspeh (nekakov) na izbori, a posle, na prvata krivina, skokaat od "konjot" znaejki deka ne ja dobivaat trkata so toj "konj".
imavme eden kup odrodnici od SDSM, kako Bucko, Nano, Tito, da ne gi nabrajam sega site koi ne se soglasuvaa so partijata...
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Саб Јан 14 2017, 08:15

od druga strana

- Socijalistive NE DOBIJA nisto. qrac. nema pratenjaci.
svirka.
 sluzea verno ( SITEL) dodeka bea u koalicija, a sega?
na krajot od kraistata, ne mi se jasni tie "socijalisti" ocigledno samo imeto im e ostanato, ama interesite pred se! sega, nemaat mesto vo parlamentot. komu ke mu sluzi sega Sitel?
I tamu, se odredija, deka ako ne si so VMRO VMRO-DPMNE, ne si nikoj, zatoa taa smejurija od partija na cello so onoj zingo, bese cudna nekoja sklopotina bezlicna I bezbojna ama epten solidno nafatirana preku biznisite  (i mediumot!)  sto gi imaa.
Gruevski ne smee da gi izgubi.
ne deka se nekoj factor koj ke go promeni balansot, izborite zavrsija, ama koga ke se delat banana, ke mora da ostavi I za niv, iako ne se na masa!
a takvi, na koi treba da misli I da im deli ona sto im delel dosega ima mnogu...

- srbistancite.
niedna od nivnive partii ne vleze! tie se prikacija za VMRO VMRO-DPMNE, od interes, I mozebi NAJMNOGU dobija vo svojata istorija na postoenje bas so koalicijata so VMRO.... za niv e steta sto nemaat svoj predstavnik vo parlamentot, a ne se malce, t.e vo opstinite kako sto e ona Nagornicane staro ili mlado ne mi teknue, imaat presudna uloga pri glasanje, pogotovo za lokalni..plus., ako nekak vlezea, ke bea izvonredno interesni za privlekuvanje u koalicija , posebno sega, koga razlikata na pratenici pomegju partiite el grande e samo-2 pratenika!
ke mora Gruevski, I NIV da ne gi zaboravi , i da go poi i doi, iako ne mu se vo jatoto!... znaci trosocite za odrzuvanje ke mu ostanat, samo ovojpat BEZ efekt, kako da mora da plakja za bojler, ama I kaj komsijata...

- drugite opcii, LDP, vlasite, romite, drugite partii cii predstavnici dosega gleavme po parlament, so se veli, broeja pajazini, lapaa muvi, itn, ama na spisok gi imase.
NIEDNA od tie ne vleze..
sega ke mora SITE tie da se odrzuvaat , podrzuvaat, itn., inaku postoi opasnost ( za Gruevski) site tie, da DOBIJAT ona sto sakaat, od DRUGATA strana, zatoa sto:
- VMRO se deklarira za "tvrd nacionalen stav" I ne moze mnogu da izbega od politikata dosega sto ja vodea.
- SDSM e enigma denes, gi nema cvrstite nacionalni stavovi ( a koga gi imalo? znameto, imeto... Wink )
ama pokaza deka e podgotvena za kompromisi, samo za da dobie, t.e kako sto velat, da "go smenat rezimot na Gruevski"
a toa znaci, ako se soberat site ovie sto dosega bea so Gruevski, a sega ne se vo vlasta zatoa sto ne dobija mandat,
I ako Zaev uspee da gi ubedi vetuvajki im med I mleko na sekoj posebno, da zastanat zad nego,
tuka e mozen presvrt.
taka mozda ke vidime vlav minister za ekonomija , finansii, srbin minister za socijala , nekol liberal democrat za nadvoresni, I taka nataka vo toj concept...ednostavno da se izpazari, da si vetat edni na drugi koj sto dobiva posle -dobivkata, i ete ti.

mnogu prosto:
"malite" ke plivaat prema mestoto kade sto ke "namirisaat krv" , ko ajkulite.
nema nisto nepoznato, nepotrebni emocii, se e interes, biznis.

od edna strana TOVAR e za Gruevski za site niv da obezbedi podrska iako ne mu se vo parlament , a NE SMEE da gi izgubi, zatoa sto se mali, no mala e  i razlikata vo mandate vo parlamentot Wink

a od druga strana prostorot za manevar e na stranata na Zajkovci, koi mozat kako jehovini svedoci da setaat od partija do partija i da nudat koalicii, t.e da se pazarat za podrska, sto i ne im e vekje nikakov problem so ogled deka go imaat Zajko Zajcev, koj so siroko otvorena usta na kosovski televizii vekje izjavi deka i kerka mu trebalo da uci albanski..... a za drugite pa da ne muabetime..


e pa....
eh , mojata cudesna zemja , Makedonija..
gledam jas deka ke NEMA pari, vo narednive godini, a cenite na benzinot i strujata i drugi raboti ke bidat vo najmala raka cudni, ama nikako niski...
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Саб Јан 14 2017, 13:58

..добар ден VOL  како сте утрово , нешто е топличко , ама лажно .., ноќеска има да стегне , па ова стопеново има да стане патека за нордиско трчање... Smile Smile Smile
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Саб Јан 14 2017, 19:47

ubavo sum- vecerva, nit vreme merev nit vidov kakvo e, ama kakvo ke bide, posto sea se pribrav, ke vidime.
daj boze da stegne, ko so velis, edno.... minus 50...
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Чет Јан 19 2017, 12:40

снегов врне ли врне...да испосликаме , само господ бог знае кога пак ќе го има... у вакво бело убаво издание...
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пет Јан 20 2017, 20:05

neka vrne - do prvi maj Twisted Evil
 a posle malce leto, I pak sneg.
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Саб Јан 21 2017, 08:17

avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Чет Фед 02 2017, 08:33

...Незнам од кога тоа пиење кафе со рускиот амбасадор стана активност со ризик од ист маштаб како и пиење на вода од лимено лонче со сиџим врзано за чешма у азил за губавци????
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Пет Фед 03 2017, 01:08

concrete напиша:...Незнам од кога тоа пиење кафе со рускиот амбасадор стана активност со ризик од ист маштаб како и пиење на вода од лимено лонче со сиџим врзано за чешма у азил за губавци????
Хихихи...

Еднаш руското мнр се огласи со соопштение ... и сите срипаа ко попарени ..... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9415
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Вто Фед 07 2017, 00:29

Трајановски ќе оди на работа со автобус? – Поради загадувањето од утре бесплатен автобуски превоз
http://tv21.tv/mk/?p=117857Koce... NEMOJ zivti se', ne fakjaj mesto po avtobusi,
kaj najde sega koga e MUFTE da se vozis,  so ne se vozese koga se plakjase???
avatar
VOL

Posts : 15433
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Вто Фед 07 2017, 10:38

king напиша:
concrete напиша:...Незнам од кога тоа пиење кафе со рускиот амбасадор стана активност со ризик од ист маштаб како и пиење на вода од лимено лонче со сиџим врзано за чешма у азил за губавци????
Хихихи...

Еднаш руското мнр се огласи со соопштение ... и сите срипаа ко попарени ..... Twisted Evil Twisted Evil
-им фуфка бе , знаат како поминаа у Сирија...., нас ко народ и држава и онака ни за сува шљива не не есапат... Cool
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Вто Фед 07 2017, 10:40

VOL напиша:
Трајановски ќе оди на работа со автобус? – Поради загадувањето од утре бесплатен автобуски превоз
http://tv21.tv/mk/?p=117857Koce... NEMOJ zivti se', ne fakjaj mesto po avtobusi,
kaj najde sega koga e MUFTE da se vozis,  so ne se vozese koga se plakjase???
 ..а телохранители, а шоферот што , а......остали..
..знаеш дека кај нас што си посељак тоа поголема булимента те обезбедува... Smile
avatar
concrete

Posts : 6723
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Вто Фед 07 2017, 12:57

Абе што ќе му е обезбедување... ионака никој нема да примети кој е ....
... ама јбг ...пуста реклама, мора гужва да праат ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9415
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Вто Фед 21 2017, 23:18


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9415
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 32 of 40 Previous  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 36 ... 40  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот