Македонска политика - општо

Страна 43 of 44 Previous  1 ... 23 ... 42, 43, 44  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пет Дек 29 2017, 18:36

uUUpss..
dupat rusive masovno Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Laughing Laughing Laughing Laughing


Амбасада на Руската Федерација во Република Македонија во петокот објави шеговите твите на својот профил во кој коментирајќи изјави на западни но и македонски политичари дека во земајава има наводно силно руско влијание, порачува дека за новогодишните и божикните празници во Македонија „се очекува зголемено руско влијание“.
 
Во прилог амбасадата објави фотографија од руска салата.
„Внимание.Во претстојните денови се прогнозира забележително зголемување на руско влијание на целата територија на Македонија и пошироко.Руска салата-нашишаа од амбасадата.

i?
ke prajte li ruska salata? Laughing Laughing Laughing

tuuu, sega Mazgila Sekerinska ke mora da prasuva po gosti dali :"salatava da ne e ruska, slucajno..?"
da ne kasne slucajno, automatski ke se samozapali od rusko vlijanie  t.e sastojci ruski, u ruska salata...oti ne im ide so americki sos injektiran zguzativno , ke im nastane mesanje na hemii i boom! implozija..

ps: sds-ovci begajte ko ludaci od ...zuto kombe ako ve napadat so ruska salata , onli americka da jadete.
zguzativno.
avatar
VOL

Posts : 14990
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by Spray on Вто Јан 09 2018, 12:20

Христијан Мицковски веќе зазема официјале став, свесен или не

http://makfax.com.mk/daily-news/мицкоски-вмро-дпмне-е-против-промена-н/

..ВМРО-ДПМНЕ е против промена на Уставот и промена на уставното име Република Македонија, а тоа е и мој став како Христијан Мицкоски, како и на ВМРО-ДПМНЕ, која е против промена на идентитетот и нацијата на Република Македонија. Ние како партија сме против секое решение кое ќе подразбира промена на Уставот и промена на уставното име“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во отвореното студио на МТВ...“

Политички маневар или став?
во секој случај дополнително му ги мрси конците на Заев, кој неговите потези за името и јазикот ги правдаше како лошо сватени или лошо прераскажани.
Сепак по се изгледа дека ќе испадне и многу полошо одошто тој најавуваше, ако се земат во предвид грчките апетити и подготвеноста на Заев да им излезе во пресрет.

Мицковски во рацете има моќен инструмент за реметење на обидот на СДСМ да се постигне катарза и партиска нирвана, после деценија во опозициски мрак.
Има моќна партија која е најбројна македонска партија зад која стојат најголем дел од македонскиот народ. Токму за тој народ се работи, за менување на неговите карактеристики.Останатите малцинства во Македонија не се засегнати многу со ова, дури и македонците муслимани, во најлош случај би прибегнале кон други нации- албанци, труци или едноставно како во Босна, муслимани.
avatar
Spray

Posts : 97
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by Spray on Вто Јан 09 2018, 12:42

Заев е премногу кај своите грчки пријатели- пријатно изненадени од Заев и негите ставови, а премалку дома.

Имајќи на ум дека на власт е со тенка коалиција која по се изгледа нема да се прошири и ојача, како што наближуваат моментите за промена на името , законот за јазици, и другите дистурбирачки политички сонди на СДСМ.

ВМРО ДПМНЕ според нивниот лидер, засега најави дека е против промена на името.

Има еден феномен тука на кој политичарите од СДСМ не сметаа

- членството на СДСМ е помало од она на ВМРО ДПМНЕ. процентуално, помал број граѓани од македноска националност стојат зад СДСМ одошто зад соперничката партија.

- ВМРО ДПМНЕ вработи голем број на свои симпатизери и членови, кои се сеуште на работа, затоа што СДСМ овојпат, како власт, не може да ги избрка сите затоа што тоа се македонци, а ќе немаат кого да донесат на местото на „вмровците“.
тоа значи, дека , иако о раководните функции се тргнати сите кои ги сметаат за блиски на ВМРО, сепак огромен број на вработени во образованието, здравството, внатрешни работи, општи служби итн, можат да и направат голем проблем на сегашната власт.

на пример, ако според договорот на Заев со бугарите, минстерството за образование ќе треба брише делови од историјата , на пример 1941-1945 од бугарска окупација а бугарите да не се спомнуваат како фашисти, можеби ќе им се заканат на наставниците во основно и средно но што со униветзитетот и историските науки?

и ако голем дел од наставниот кадар реши да предава реална историја а не да прикрива делови од историјата „на дугме“ како што замислиле политичариве?
плус, потенцијална граѓанска непослушност. Колку и да е мала и не-бројна, можна е и е проблем.

тоа ќе му ги поремети односите со бугарите или пак грците, на премиерот, ќе го земат за несериозен и неспособен , ветил а не исполнува.

исто и со грците:
дали премиерот со инспекција ќе оди од село во село да забранува имиња „Александар“ или да забрани селска кафана кој некој од инает ја именувал „Александар Македонски“?

сме виделе и сеуште ги има-забрани за македонски јазик, за националност , за нација- сме имале од сите „пријатели“ на Заев во соседството. Што со нивните права, дали Заев ќе побара почитување на нивните основни права, за сметка на овие негови отстапки?

- Дали политиките на Заев ги закопува стремежите за одржување на коренот, на македонците во Пирин, Егеј и Мала Преспа?

-
avatar
Spray

Posts : 97
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by Spray on Вто Јан 09 2018, 13:03

Бидејќи почнав со Мицковски , еве да завршам со него.
Може да биде win-win за него
Заев веќе предалеку отиде за да се врати.
Груевски отиде, ама во историјата. Сега нема по кого канти да тропаат.
Мицковски е засега, чист. Но, можно е Заев да му направи мечкина услуга,
За влез во НАТО под некоја референца, не се имуни ни во ВМРО.
Лесно е да кажеш, ние не сакаме никаква промена на името , ако твојот противник запнап за смена, а народот тоа не го сака. Се ставаш од страна на - народот, бар на хартија.

Заев дополнително му олеснува на тазе претседателот на опозицијата- Мицковски да донесе став, свој прв официјален став откако стана претседател на партијата.
Потезите на Заев не се прифалтиви за македонците, и лесно е секој да каќе - и јас сум против.

Но , веќе спомнато, ни Мицковски не е против НАТО или ЕУ, напротив.
Десничарите во Македонија секогаш биле за западните организации подалеку од соц-комунистичкото минато, а левичароте како СДСМ токму на тоа минато се потпираа! но сега нештата благодарение на Заев, се испревртеа! Тешко дека некој денес во Македонија ќе ја препознае СДСМ под Заев како наследничка на СКМ-ПДП од деведесетите, кои ги држеа бугароманите и нивните апетити на долг стап.
Многу слушавме и читавме дека ВМРО ДПМНЕ требало да се забрани а името да се заштити да не се користело. Се изнародија еден куп парии со предзнак ВМРО, штое во вистина

Но по се изгледа дека токму Заев ќе мора да го смени името на својата партија токму поради праксата која ја спроведува - а е во секој поглед контрадикторна со основните принципи врз кои е формирана партијата, заложбите и односите кон државата.

Знаат во ВМРО ДПМНЕ дека ќе мора нешто да се направи, најблиску до НАТО бевме во Букурешт 2008.
инаку ќе бидат обвинети дека не сакаат евроинтеграции и членство во НАТО.
затоа многу им е важно како ќе изигра Заев, ем да се зафркне да го замрази народ и партијата ем да влеземе бар во НАТО, да нема заслуги кој да си припишува ( Заев на пример) туку само виновници и предавници ( СДСМ на пример)


Мицковски, ако го преживееме законот за јазици, промена на името и федерализацијата во режија на СДСМ, би излегол како победник: пирова победа, но ако не учествува во тие настани, би бил барем изземен од срамот кои ќе треба да го јадат другарите од СДСМ, за век навек.

а политика е политика, убаво е да си на власт, парите не се секогаш отепувачка, па ако нема кој- нели, ете го Мицковски и ВМРО ДПМНЕ на власт после Заев.кои „не ја продадоа Македонија како СДСМ“ ,

само што ни значи нас тоа , кој би бил на власт ако се отиде у ...таму???
таква пирова победа не смеат да си дозволат.
avatar
Spray

Posts : 97
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Сре Јан 10 2018, 13:44

Според „ЕУ Обсервер“ Македонија бадијала ќе го смени името, Србија и ЦГ во ЕУ до 2025 година, Македонија ја нема никаде


http://republika.mk/868836

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9236
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Сре Јан 10 2018, 17:07

do 2025 dali EU ke postoi...
avatar
VOL

Posts : 14990
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Сре Јан 10 2018, 20:31

VOL напиша:do 2025 dali EU ke postoi...
Веројатно е да ја нема , ама нема да ја има Македонија до крајот на 2019. Вака со шипатарска влада и шипатар у секоја фиока веројатно и порано.
avatar
concrete

Posts : 6557
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Сре Јан 10 2018, 21:09

ma.. poslozeno e , konkrit, odosto i mozeme da pretpostavime
ima nekolku faktori koi zaebavaat rabota vo taa EU a se odnesuvaat na albancite .
albancite,t.e Albanija saka vo EU ama EU ne saka preku Albanija da se prosvercuva na mala vrata i Kosovo , i Turcija i koj stigne od muslimanskiot svet. Lesno ke bide preku Albanija da se izvlecat kosovarite, (primer: grcija-kipar!) ili pak da se
Ne se mutavi vo evropa ali ne mozat i mnogu da se koprcaat. Evropskata politika odamna ne im se vodi vo evropa tuku vo pentagon, a Berlin samo misli deka e eden od liderite vo EU..

lesno e Erdoganovite agi i begovi da izvadat albanski pasos, pa da stanat preku nokj eu citizens. za kosovarite da ne zborime- a bogami i za dobar del od domasnive ovde.

toa ne e bas vizijata na EU.. ke vidime.
avatar
VOL

Posts : 14990
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Чет Јан 11 2018, 08:54

VOL напиша:ma.. poslozeno e , konkrit, odosto i mozeme da pretpostavime
ima nekolku faktori koi zaebavaat rabota vo taa EU a se odnesuvaat na albancite .
albancite,t.e Albanija saka vo EU ama EU ne saka preku Albanija da se prosvercuva na mala vrata i Kosovo , i Turcija i koj stigne od muslimanskiot svet. Lesno ke bide preku Albanija da se izvlecat kosovarite, (primer: grcija-kipar!) ili pak da se
Ne se mutavi vo evropa ali ne mozat i mnogu da se koprcaat. Evropskata politika odamna ne im se vodi vo evropa tuku vo pentagon, a Berlin samo misli deka e eden od liderite vo EU..

lesno e Erdoganovite agi i begovi da izvadat albanski pasos, pa da stanat preku nokj eu citizens. za kosovarite da ne zborime- a bogami i za dobar del od domasnive ovde.

toa ne e bas vizijata na EU.. ke vidime.
Пааа , не сум баш многу сигурен дека ме боли онаквоото за нивната визијата,сложената ситуација во Европа и нивната мака со шипо-синдромот, кога не гледам дека Македонија уопште некаде ја има у таа папазјанија. Мојот проблем е неслагањето со фактот дека педерлаана се изнареди на позицијата премиер и председател на Македонија , па ние сега сме таму каде сме..т.е. у графата : за никаде ,т.е отидени у красни курац ( приметуеш многу ми се пцуе)....................
avatar
concrete

Posts : 6557
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Чет Јан 11 2018, 09:27

pa dobro, generalno, koj e normalen vo ovaa zemja, bi trebalo gore dole taka da se osekja. a za psuenjeto, moze samo da dodadam, deka masovno se pcue nesto u posledno vreme, primetuvam deka duri i lugje koi pred toa ne sum gi slusnal da opickaraat, sega skromni ama zabelezlivi obidi za psuenje pravat... Smile
avatar
VOL

Posts : 14990
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Нед Јан 14 2018, 16:31

http://sitel.com.mk/kje-pomogne-li-dogovorot-so-bugarija-za-zabrzuvanje-na-integracijata-na-Makedonija

...ќе помогне, жими таквото ќе помогне ... бугарите си го постигнаа своето и сега ...„кој ве ебе“....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9236
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пон Јан 15 2018, 09:21

se POSRA i stana sareniov "junak" Laughing Laughing Laughing

izdvoeno- samo poslednite 7 minuti  , liglevo ednostavno zaneme, ostana bez zborovi,ja pomisliv nesto blokiralo, internetot zaprel ili neko malfanksn... koga- sarenovo liglence sase tasevski, ednostavno se blokira!
..i- izbega Laughing Laughing Laughing 
avatar
VOL

Posts : 14990
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пон Јан 15 2018, 09:26

ne e loso da se pogledne i celo intervju, ovoj ligaviov vo vtoriot del, otkako sareniot Sasence  Tasence, skoro da zaplace od nemokj, se blokira i bez zborovi mu ja duvna..

..SAH-MAT za negovata mediumska kariera, sto ja gradese so psovki kon bivsata vlast i Gruevski.

najverojatno NE BESE ni svesen deka postojat eden kup dokazi i napisi i videa kako nastapuva i pisuva...
na klipot se' e objasneto i se gleda sto toj pravi i kako deluval, a nesvesen deka toa video site ke go vidat, majmunov govnarski, onaka komotno , na pocetokot, objasnuiva deka ne bil del od sarenata revolucija, i kako dobil direktorsko mesto itn..
isuse..
ovie kopilinja sareni NE SE NORMALNI bre lugje..
mozebi taka i treba da se tretiraat ....
avatar
VOL

Posts : 14990
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Пон Јан 15 2018, 10:43

VOL напиша:ne e loso da se pogledne i celo intervju, ovoj ligaviov vo vtoriot del, otkako sareniot Sasence  Tasence, skoro da zaplace od nemokj, se blokira i bez zborovi mu ja duvna..

..SAH-MAT za negovata mediumska kariera, sto ja gradese so psovki kon bivsata vlast i Gruevski.

najverojatno NE BESE ni svesen deka postojat eden kup dokazi i napisi i videa kako nastapuva i pisuva...
na klipot se' e objasneto i se gleda sto toj pravi i kako deluval, a nesvesen deka toa video site ke go vidat, majmunov govnarski, onaka komotno , na pocetokot, objasnuiva deka ne bil del od sarenata revolucija, i kako dobil direktorsko mesto itn..
isuse..
ovie kopilinja sareni NE SE NORMALNI bre lugje..
mozebi taka i treba da se tretiraat ....
....по фаца бе и она што се вика behaviour од авион се гледа. Почнува да ме фаќа јанза дека баткиве ќе избегнат секира на таа финта...ќе тврдат дека биле неурачунливи, а еу педофилистичарине ќе им дадат за тоа тесќере. Evil or Very Mad
avatar
concrete

Posts : 6557
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Пон Јан 15 2018, 17:28

VOL напиша:se POSRA i stana sareniov "junak" Laughing Laughing Laughing

izdvoeno- samo poslednite 7 minuti  , liglevo ednostavno zaneme, ostana bez zborovi,ja pomisliv nesto blokiralo, internetot zaprel ili neko malfanksn... koga- sarenovo liglence sase tasevski, ednostavno se blokira!
..i- izbega Laughing Laughing Laughing 

Е, е, еее, бањати, бањати.... ропак до ропак ... Twisted Evil Twisted Evil albino albino jocolor

....а, бе занесување ко у 48/49  во 21 век едноставно не иде .... секој може да бележи, снима и објавува ...

а тек ако си јавна личност маме ќе ти расплачат и за најмал гаф .... elephant rendeer

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9236
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига on Пон Јан 15 2018, 19:39

king напиша:
VOL напиша:se POSRA i stana sareniov "junak" Laughing Laughing Laughing

izdvoeno- samo poslednite 7 minuti  , liglevo ednostavno zaneme, ostana bez zborovi,ja pomisliv nesto blokiralo, internetot zaprel ili neko malfanksn... koga- sarenovo liglence sase tasevski, ednostavno se blokira!
..i- izbega Laughing Laughing Laughing 

Е, е, еее, бањати, бањати.... ропак до ропак ... Twisted Evil Twisted Evil albino albino jocolor

....а, бе занесување ко у 48/49  во 21 век едноставно не иде .... секој може да бележи, снима и објавува ...

а тек ако си јавна личност маме ќе ти расплачат и за најмал гаф .... elephant rendeer
Го уби, со негови сопствени камења го уби прописно

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13343
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пон Јан 15 2018, 19:44

ja mislam deka ne go ubi. samo mu citase sto pisal togas a sto sega.

on SAM treba da se ubie. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
 

interesen bese na pocetok kako , komotno, onaka opusteno, u pobednicki manir go pocna razgovorot.
a Vasko kazuvase samo ona sto e napisano, fakt.
bukvalno se stapisa.ako ne izdadat zajacka direktiva da begaat od srekakvi emisii vo zivo, ili snimeni koi ke se prikazuvaat na javnosta,
zajacive ke poludat. ako nisto drugo od plukanje i pcuenje koe i sega go slusaat zad grb.
avatar
VOL

Posts : 14990
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига on Пон Јан 15 2018, 19:46

Во поим го уби.

Го кладе во менгеме.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13343
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пон Јан 15 2018, 19:53

a be, vidi..

nastrana od forumskive zaebancii, paljevini, olajavanja itn..

zalno e koga nekoj koj se resil na javen zivot, da se dovede svesno ili nesvesno vo zabluda kako ovoj Saso, terajki gi politikite na Zaev.

na pocetokot na muabetot toj uporno , sigurno i ubeduvacki izjavuva deka blage veze nema so sarenata revolucija.
a negovoto psuenje dignat na podium pred vlada, so mikrofon vo raka, izgleda ne mu tekna deka postoi, a Vasko ubavo mu zalepi>prvo go prasa, ovoj negirase a potoa klipot! i Sasko ispadna uste na pocetokot golema budala, lazov i manipulator. Toa sakase da pretstavi Vasko i mu uspea.
Ama ne go obvinuvam Vasko. toa mu e rabota.
A , ubavo e koga ke si ja sraboti rabotata- ne kako Vasko saka, tuku da izleze vistinata, bez Vaskovo vlijanie, zatoa sto znae i toj da bide naklonet, tuku tokmu kako vo slucajov so Saso Tasevski!
I sega zatoa sto Saso Tasevski go pcuel gruevski javno pred vlada, zatoa dobi direktorsko mesto???
ocigledno e taka. ama ne ke samo za pcuenjeto: ocigledno bil revnosen i aktiven partiski vojnik.
negovot stapisuvanje, blokiranje, izgubenost na krajot od intervjuto- se' kazuva. nema potreba da se analizira, podlaboko.
se kladam deka posakuva da ne se naogja na ovaa planeta, vo momentov.. a i godini vo idnina.
avatar
VOL

Posts : 14990
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Пон Јан 15 2018, 19:56

https://www.youtube.com/watch?v=d7bQEvbc8IY

хихихи ... коментарите...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9236
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига on Пон Јан 15 2018, 19:58

Можда ова ќе резултира со поголема транспарентност внатре во партиите?

Не ми се верва дека по договорот за добрососедство со Бугарија, законот за јазици некој ќе прифати само на збор да поддржува билокој друг.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13343
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by VOL on Пон Јан 15 2018, 20:08

pogolema transparentnost?
a so ke nie transparentnost ... od predavnici??

ova treba da rezultira so definitiven nivni kraj: po ulica plukaj gi , vo soobrakjaj -gazi gi.
avatar
VOL

Posts : 14990
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by чучулига on Пон Јан 15 2018, 20:11

па, кој нормаен би поддржувал предавници ако знај дека се м?

ќе останат сами, изолирани и природно ќе изумрат

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13343
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by king on Пон Јан 15 2018, 20:12

Ааааааааа ..еве го ..се јуначи на фејсбук....

http://kurir.mk/Makedonija/vesti/sasho-tasevski-se-oglasi-na-fb-gakjite-se-ushte-se-na-mene/

абе лесно е на фејсбук ... таму сам си паша, си бришеш тоа што не ти чини ... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9236
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by concrete on Пон Јан 15 2018, 20:31

чучулига напиша:Можда ова ќе резултира со поголема транспарентност внатре во партиите?

Не ми се верва дека по договорот за добрососедство со Бугарија, законот за јазици некој ќе прифати само на збор да поддржува било кој друг.

Не ти се верва дека по договорот за добрососедство со Бугарија, законот за јазици некој ќе прифати само на збор да поддржува било кој друг???....А  како бе ќе  се поддржува не некој туку било кој??? , на основа на сексуална лепота или кеш у партиски леток??? Shocked  Ако не се воведе категорија отповик на пратеник и ако јасно не се дефинира кого тој всушност претставува , т.е. кој го избрал и кој може да го врати назад ...со релативно лесна процедура...нема ништо од тоа. Доаѓаме на истиот штос некои протуви кои сам бог знае како дошле на список да ни кројат судбина и овде , а гледам дека во  Брисел тоа е уште поизразено... Ние всушност ниту знаеме дали избраните не застапуваат нас и нашите интереси во секој смисол како народ или себе си како злосторнички здружени приватни личности.
avatar
concrete

Posts : 6557
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска политика - општо

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 43 of 44 Previous  1 ... 23 ... 42, 43, 44  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот