Интернет и ТВ оператори

Go down

Интернет и ТВ оператори

Пишување by чучулига on Чет Aвг 06 2015, 20:04

Јас знам само дека ко ќе грми ко вчера на пример од одма да го исклучам она модемот рутерот шо и да е оти нешто му е фалично нив во мрежата и кога грми го прегорва то како и да се вели... е ако се погоди да не се исклучи навремено кога грми, тогаш ѕврн на 122 и : "ај испратете некој утре да го смени она шо прегорва ем то утре прва работа ве молам" и толку. 

Ова само за да ти го доловам (ако случајно не било јасно) моето разбирање на темата.

Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интернет и ТВ оператори

Пишување by king on Чет Aвг 06 2015, 20:48

чучулига напиша:Јас знам само дека ко ќе грми ко вчера на пример од одма да го исклучам она модемот рутерот шо и да е оти нешто му е фалично нив во мрежата и кога грми го прегорва то како и да се вели... е ако се погоди да не се исклучи навремено кога грми, тогаш ѕврн на 122 и : "ај испратете некој утре да го смени она шо прегорва ем то утре прва работа ве молам" и толку. 

Ова само за да ти го доловам (ако случајно не било јасно) моето разбирање на темата.

Very Happy Very Happy Very Happy
Не да го исклучваш само ос струја ... побитно е да доводниот мрежен кабел (или телефонски кабел, кај кој како е..) го извадиш од рутерот ... ако тој кабел не е изваден од рутерот иако тој е искулучен од струја во случај на гром во нивната мрежа пак ќе биде изгорен влезот на рутерот ... ил ако мрежниот кабел е директно у компјутер (мражна картица) џабе компјутерот е исклучен од струја ... ја гори мрежната картица од старт .... (така си поебав една матична плоча)

... исто и за дигиталните ресивери ... потребно е вадење на влезниот кабел ..инаку гори влезот на ресиверот ..па тој бил или не бил исклучен од струја ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интернет и ТВ оператори

Пишување by чучулига on Чет Aвг 06 2015, 21:00

Да за тој кабел зборам... и не ми е јасно како тие (Т-хоум) не преземат некакви мерки да го решат то прашање оти овде ко ќе грми а грми понабрзо, во двете села сите рутери прегорват. Не разбирам како му се исплаќа.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интернет и ТВ оператори

Пишување by king on Чет Aвг 06 2015, 21:04

чучулига напиша:Да за тој кабел зборам... и не ми е јасно како тие (Т-хоум) не преземат некакви мерки да го решат то прашање оти овде ко ќе грми а грми понабрзо, во двете села сите рутери прегорват. Не разбирам како му се исплаќа.
Тој проблем го имаат сите кабелски оператори ... без исклучок ...
... реално ... на надземната мрежа ... не е можна 100% заштита ....


... ни останува да сами се штитиме ... со дисконектирање на каблите ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интернет и ТВ оператори

Пишување by VOL on Чет Aвг 06 2015, 21:04

@King;
administrator, si, a koristis blizoo...

..mejd in Sofia..e zaebava internetot, a? Laughing
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

1111111111111111

Пишување by king on Чет Aвг 06 2015, 21:11

VOL напиша:@King;
administrator, si, a koristis blizoo...

..mejd in Sofia..e zaebava internetot, a? Laughing
јбг ...отпочеток не беа татаристанците .... но тие го купија локалниот провајдер ....
... ама сега не се татаристанци ... нив ги купи VIP ....  така да сеа сум во VIP ... е сега за кога го договорили ребрендирањето .. не знам ...
..знам само дека сметките на вип и близуууууу мобилен и нет ..ги плаќам на едно место  ..или у вип или у близууууу..
... а сега еве  вип веќе го презема и one

... а т-хоум, т-мобиле,  ... фала, благодарам, више никад ништо од нив ... крадеа на велико ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интернет и ТВ оператори

Пишување by чучулига on Пет Aвг 07 2015, 12:07

king напиша:
чучулига напиша:Да за тој кабел зборам... и не ми е јасно како тие (Т-хоум) не преземат некакви мерки да го решат то прашање оти овде ко ќе грми а грми понабрзо, во двете села сите рутери прегорват. Не разбирам како му се исплаќа.
Тој проблем го имаат сите кабелски оператори ... без исклучок ...
... реално ... на надземната мрежа ... не е можна 100% заштита ....


... ни останува да сами се штитиме ... со дисконектирање на каблите ....
Ова бааги ми се наоѓа

http://www.sat24.com

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интернет и ТВ оператори

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот