Разни вести, онака без врска - 2

Страна 39 of 40 Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Next

Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by VOL on Нед Јан 24 2016, 14:16

ijaaa
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by чучулига on Нед Јан 24 2016, 14:18

шо?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by Spray on Нед Јан 24 2016, 14:36

Кога би се субвенционирале тие мини гасни централи, од страна на владата, сето ова е многу реално изводливо. Дупла корист, млеко и млечни производи, плус струја за малите стопанства , за свои потреби или можеби и за цели селски населби.
Фармерите немаат средства да изградат мини централи, но ако склучат договор- централите да ги изгради државата а за возврат,да добиваат бесплатно струја колку им е потребно, а вишокот на струја да оди за државниот електро систем , тоа е веќе фер шанса за сите.
avatar
Spray

Posts : 121
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by Spray on Нед Јан 24 2016, 14:44

вака изгледа производството на биогас кој би се користел за мини центрралите..
тука има и уште еден бенефит-може да се врши загревање со топла вода, на пластениците, фолиите, како и домовите, покрај производството на струја.

https://www.youtube.com/watch?v=24Zxr2KHW6s
avatar
Spray

Posts : 121
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by concrete on Нед Јан 24 2016, 15:55

...занимлива идеа, мојата компанија може да испорачува клуч на рака вакви системи. Секако не се погодни за поединечни земјоделци, сепак има технолошки минимум на количина кравји и свински-кокошкин измет, но на ниво на задруга, село..пие вода. Се друго , како кинески микро и мини системи се фрлање пари во ветер...
Не мора тоа да бидат баш селаните , туку претприемачот меѓу нив кој со шталските и други нуз земјоделски продукти ќе произведува ел. енергија, топлина за загревање и еколошко ѓубриво...и заедно ќе прават бизнис... Very Happy Very Happy
Но не сум многу сигурен  дека ни влада , а ни сељаци имаат интелектуално ниво да сватат за кој фино наштелуван општествен систем и ниво на свест станува работа, каде фигурира поимот заедно...
Нажалост сеуште сме тешка сељачааана, примитивен, глуп и дрчен народ.... Very Happy
Не помага тука субвенција, тоа што треба со инка не се става.....

avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by king on Нед Јан 24 2016, 20:50

Упссс ....


Паднаа во вода манипулациите на Заев од бомбите: Европскиот суд со одлука дека за случајот Нешковски МВР работело брзо и ефикасно

http://kurir.mk/Makedonija/vesti/padnaa-vo-voda-manipulatsiite-na-zaev-od-bombite-eschp-so-odluka-deka-za-sluchajot-neshkovski-mvr-rabotelo-brzo-i-efikasno/Ванковска: Пресудата на Стразбур покажа дека семејството на Мартин Нешковски е манипулирано

http://kurir.mk/Makedonija/vesti/vankovska-presudata-na-strazbur-pokazha-deka-semejstvoto-na-martin-neshkovski-e-manipulirano/

А за оној кодошот де .... телма и сорос гомномедиумите пред некој ден со лажна еуфорија и триумпфализам пробаа да протнат дека всушност кодошот не бил кодош и бил наместен од власта ради освета...

А и зајкото утре има судско рочиште за оние еврата за кај Вице .... па да видиме што ќе смисли за да пак кидне и не се појави ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by concrete on Пон Јан 25 2016, 11:14

...проблемот со госпоѓа ванковска и сличните на неа, кои се преставуваат аџии овде, ама некако правоверноста им е селективна според моментот и интересот. Целта заебанција околу навистина трагичната смрт на младото момече е политички и педерски експлоатирана до даска. Госпожата можеше, ако беше иоле таа за која упорно се кажува од одма да го каже тоа кое го кажала, а не  после одлуката на судот во стразбур. Очигледно калкулирала....
Вицот со скоро сите борци за људске правице овде е тој, тие се повеќе борци за своите правици во векторот на некоја моќ , отколку вистински и универзални. Практично немаме такви , или ако пркнат СИТЕ од сите страни од одма им затнуат уста или ги елиминираат на ваков или онаков начин.......
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by king on Пон Јан 25 2016, 12:47

king напиша:

А и зајкото утре има судско рочиште за оние еврата за кај Вице .... па да видиме што ќе смисли за да пак кидне и не се појави ...
ХА....   пак зајачки храбро ја киднал

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=B6B0DC34B11472419CFC8339B537579A

... ало бе ... службени обврски ... мижи асан да ти баам ...
... рочиштето не му е вчера закажано ...
.... јбг ... ќе се крие зајко по грмушки ама некој од ловџиите пукаат и пшо грмушки ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by VOL on Вто Јан 26 2016, 23:59

http://media.mk/article/144551/vecerva-se-formira-grupata-na-prijateli-na-Makedonija

grcive spizdea, imase i na vesti.
grupata ima naslov "..prijateli na Makedonija..." , a ne na "Makedonija"
strasno se potresoa  Smile Smile
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by king on Сре Јан 27 2016, 21:57

ММЕ ... вчера или завчера беше у собрание она за измените во законот за забрана на пушење ....

... абе се по список ...да не мојш за свои пари у кафана кеф да си праиш ...

... но кој ги ебе ... иде пролет ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by VOL on Сре Јан 27 2016, 22:36

koi kafani.... Laughing
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by king on Сре Јан 27 2016, 22:44

е ... кои де ....

..тие што немаат уплатено спортска ... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by VOL on Пет Јан 29 2016, 00:28

avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by king on Пет Јан 29 2016, 22:24

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=2D7531203D9AD441A70DFC0CD9B4C543


...ете зајко зошто сака избори во јуни ... го чекал сестра Љубе .... Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by king on Сре Фед 03 2016, 19:15

http://24vesti.mk/upraven-sud-%E2%80%9Ebeg%E2%80%9C-i-%E2%80%9Etoplifikacija%E2%80%9C-zloupotrebile-lichni-podatoci-na-gragjani-koi-plakjaat-paushal

Е добро ... управниот суд пресудил ...
...сега врз основа на таа пресуда некој треба да одговара за злоупотребата на личните податоци и да исплаќа дебели одштетувања...

... или ќе биде ... тепаниот, тепан ... ебаниот, ебан ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by king on Чет Фед 04 2016, 00:48

сите „независни“ на куп ....

http://kurir.mk/Makedonija/vesti/foto-politichkite-prijateli-na-zaev/

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by чучулига on Пет Фед 05 2016, 07:55

Овај Ахмети почнува сериозно да ме иритира

http://www.libertas.mk/ахмети-нема-попис-додека-не-се-реформи/

море Ахмети... експерти! да експерти е клучниот збор а тие не се создават по рамковен преку ноќ, посебно не за во статистика.

Твоето опструирање на попис го сметам за антидржавен чекор. 

Ахмети, си го чул терминот "тиранија на малцинството" м? Баш ме интересира. Јас да.

Само да си кажам.

И уште ова... да бев некаков политички или само општествен фактор, заради оваја изјава имаше да се притресваш ко ко мало дете од баба рога само и на спомнување на зборот политика до крајот на животот!!!

Скапајнцо една!!!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by concrete on Пет Фед 05 2016, 09:55

чучулига напиша:Овај Ахмети почнува сериозно да ме иритира

http://www.libertas.mk/ахмети-нема-попис-додека-не-се-реформи/

море Ахмети... експерти! да експерти е клучниот збор а тие не се создават по рамковен преку ноќ, посебно не за во статистика.

Твоето опструирање на попис го сметам за антидржавен чекор. 

Ахмети, си го чул терминот "тиранија на малцинството" м? Баш ме интересира. Јас да.

Само да си кажам.

И уште ова... да бев некаков политички или само општествен фактор, заради оваја изјава имаше да се притресваш ко ко мало дете од баба рога само и на спомнување на зборот политика до крајот на животот!!!

Скапајнцо една!!!
нашиот проблем лежи во грмушката звана америка...т.е. кај кошер врхушката која ја користи истата како копач или суроица...по потреба.
Да тие џукели ги немаат спомнативе ко живинчиња проценети како најпогодни на овие простори за улогата трн у европска нога кога треба...ти никогаш нит би чула , нит би видела некаков ахмети, посебно не во улога на подјебавач....ниту би била урамена, ниту обадинтерена , а сигурно попишана.... Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by king on Пет Фед 05 2016, 12:51

Ич не ми се свиѓа зборот ...попишана .... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by VOL on Саб Фед 06 2016, 08:16

iZtocnite sosedi  ...
Руските товарни камиони повече няма да бъдат допускани в Турция, обявиха Руският съюз на превозвачите и лобистка група, цитирани от "Асошиейтед прес”.

naslov vo "TRUD" od 01.02.2016 godina (trud.bg)
 taze., pred pet dena.
komentarot glasi
Браво на Турция. Крайно време беше да действат против Рассия. Що се отнася до турските камиони те се движат вече отдавна само през Грузия и Азербайджан . Така че сорри Путкин. Сега трябва да спрат изцяло покупката на бушменска газ, замяна с Иран и Израелски газове. Следва стоп на Рашънските атомни проекти и замяната им с френските и японските централи . Замяна и на пшеницата с украинска за около 1,1 млрд. долара годишно. Така се прави с бушменците политика- те от друго не разбират . Живота в Рассия за последните 6 месеца е поскъпнал с близо 37% . А Турция пести 15 млрд. долара от падането на цените на нефта- това са още 5 моста над Босфора.
ne badijala , zborot BULGAR e od tursko poteklo, a ovie aziski genetski melezi  se turski proizhod-melezi ( bulmak-turski ,glagol za melez, mesanje, mix , bulgalar- melez , mesanec..)

a be abeee Smile Smile
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by VOL on Саб Фед 06 2016, 08:50

ovie  vratolomni i zabavno-komedijanstski nasi sosedi istocni so aziskomongolskohunskotatarskoturskoujgurskokirgizkoipickesimajcinekakvose'ne -gence sami se miniraat... ponekoj od niv kvakne, krekne, bile "slavjani" ( samo za da prigrabat od istorijata, da bile i slovenskite knezovi -nivni Smile  ) ama krv ne e voda, pogotovo ako e nastanata so pobaegi mesanje , vo stilot, "da im se kaci, koj -kako-i kade-stigne" , karakteristika zadrzana do den denese Wink  ( primatot na orospiluk vo EU i posiroko nikogas ne im e ni nacnat, na bugarkite Smile , ubedlivo vodat..)


tomo6956
02.02.2016 09:45:13
       

французина се гордее с Айфеловата кула американеца с ъс Статуята на свободата а българина се гордее сруския си  о к у п а т о р

pa ete, evropeiskio blgaristanec, zali sto nekoj tamu kaj niv, vrzano za gorniot tekst, komentira deka za zal, ete nekoj se gordeel i so okupatorite -zlite rusi Smile..vo tekst kade se raduvaat deka turcija vovela sankcii za ruskite kamioni a i se raduvaat na svoite-brakja i tatkovci turci za "uspehot"
e jebi ga , pa vo eu se i vo nato, neli..

a ruskite "okupatori" gi oslobodija od turcite pred dva veka Wink. bukbalno -oslobodija so stotici iljadi zrtvi. e zajeb golem . se vadi li be gnida od mrtva kosa?

ebati karakterot, ne dzabe rekle a ko pukne vojna a ne znaes koj e koj- udri po bugaristancite, nema da zgresis Wink
 i bi vistina Smile
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by VOL on Саб Фед 06 2016, 08:56

kon istiot tekst.

Николай Червенков ·
Sofia, Bulgaria

Спират ги и още как!!Появи се руска гад и веднага заминава внебитието. Турците не им цепат басма!!! Целият свят трябва да се учи от Турците как се усмиряват агресори!!!
ete kolku vredat gnidive.. Wink
ovie li bre ke popuvaat I propagiraat,Smile Wink Smile
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by чучулига on Саб Фед 06 2016, 08:58

concrete напиша:
чучулига напиша:Овај Ахмети почнува сериозно да ме иритира

http://www.libertas.mk/ахмети-нема-попис-додека-не-се-реформи/

море Ахмети... експерти! да експерти е клучниот збор а тие не се создават по рамковен преку ноќ, посебно не за во статистика.

Твоето опструирање на попис го сметам за антидржавен чекор. 

Ахмети, си го чул терминот "тиранија на малцинството" м? Баш ме интересира. Јас да.

Само да си кажам.

И уште ова... да бев некаков политички или само општествен фактор, заради оваја изјава имаше да се притресваш ко ко мало дете од баба рога само и на спомнување на зборот политика до крајот на животот!!!

Скапајнцо една!!!
нашиот проблем лежи во грмушката звана америка...т.е. кај кошер врхушката која ја користи истата како копач или суроица...по потреба.
Да тие џукели ги немаат спомнативе ко живинчиња проценети како најпогодни на овие простори за улогата трн у европска нога кога треба...ти никогаш нит би чула , нит би видела некаков ахмети, посебно не во улога на подјебавач....ниту би била урамена, ниту обадинтерена , а сигурно попишана.... Very Happy Very Happy
Цк.

Нашиот проблем лежи во нас самите.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by VOL on Саб Фед 06 2016, 09:04

[img][/img]
" />
patetika, na duhot..

e zatoa vanco gejmihajlov go izgnasi VMRO.
naseto VMRO go organizirase makedonskiot narod za borba protiv tiranijata osmalijska I islamska. poturcivanje, odroduvanje, unsituvanje.
a ovie GEJevi, go unistuvaa makedonskiot narod, preku VMRO ..
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by VOL on Саб Фед 06 2016, 09:45

ako nekoj ne znael
"tozi pesen" ne e bugaristanski proizhod
ama moronive ja krekaat po jutub, kako "nacionalnatradicionalnafolklorna pesen"koi idioti Wink
e sega , begat ko gjavol(I) od krst od pesnive na Jonce, posto pee za Vardar, Egej Pirin , I slicni semakedonski "rabokje" koi nikako ne vleguvaat vo aziskata matrica "eden narod"
pogotovo ako toj istiot Jonce pee deka "edno ime imame Wink "
(sto ne ja pre-krekaat taa "pesen" da ja pretstavat ko blgaristanska narodna pesen Smile ? glupaci..)

eve od kade I za sto e pesnava, na rahmetli Jonce , da ne kvicat istocnive ni copy-paste melezi


Малкумина ја знаат приказната за раѓањето на „Македонското девојче”.
„Татко“ на оваа прекрасна македонска песна е бардот Јонче Христовски. Тој бил чест гостин во семејството на Виолета Томовска, со која и самиот соработувал. На една од тие средби, кога ќерката на Виолета – Невенка, го славела својот прв роденден, настанала токму оваа песна,  тогаш за прв пат изведена тогаш од Томовска и Кирил Манчевски.
http://faktor.mk/2016/02/04/devojcheto-na-koe-mu-e-posvetena-pesnata-makedonsko-devojche-denes-slavi-50-godini/tolku od "politicarenje" na kradcite na kultuta od najdolen tip..
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разни вести, онака без врска - 2

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 39 of 40 Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот