Социјализам или капитализам, за што Македонија е способна?

Go down

Социјализам или капитализам, за што Македонија е способна?

Пишување by Guest on Сре Јун 04 2014, 16:49

За што сте?
Од двете зла кое е помалото, општествена неодговорност на масите( социјализам ) или на тие што владеат( капитализам )?

Дали Македонија е способна да се самоуредува на ниво повисоко од едно афричко племе?
Дали сме способни да изградиме систем кој што е понапреден од тотеми, танци за ветрот и собирање шумски овошја?
Кој го уби Кенеди и дали има вонземјани?

Ваше мислење...

Guest
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Социјализам или капитализам, за што Македонија е способна?

Пишување by king on Сре Јун 04 2014, 19:47

еве_сега_одма напиша:За што сте?
Од двете зла кое е помалото, општествена неодговорност на масите( социјализам ) или на тие што владеат( капитализам )?

Дали Македонија е способна да се самоуредува на ниво повисоко од едно афричко племе?
Дали сме способни да изградиме систем кој што е понапреден од тотеми, танци за ветрот и собирање шумски овошја?
Кој го уби Кенеди и дали има вонземјани?

Ваше мислење...

Maкедонија ја дели судбината на сите „мали“ држави и државички т.е. ќе се самоуредуваме само толку колку што ќе ни допуштат големите, ни милиметар повеќе....
..јблг ... музиканти се малкумина ..но во орото се фаќаат многумина.. па и тие што појма немаат од играње ...

..најтрагично од се е ... дека баш тие последните што појма си немаат од танци се замислуваат (умислуваат) за ороводци ..
avatar
king

Posts : 9349
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Социјализам или капитализам, за што Македонија е способна?

Пишување by кнез on Пет Јун 06 2014, 12:24

Било каде па и во Македонија вопспоставениот систем е важно да фумкционира со што ќе ја носи земјата во напредок,значи да функционира,или на македонски да работи.
Ако почне да трокира тогаш во истиот момент треба да почне да се поправа или како што би рекле овие да се реформира.
Ако не знаеме да го поправаме тогаш сме готови,а за да знаеме да го поправаме треба да изнедриме кадри или мајстори кои ќе го поправаат.
Ако во една земја подолго време системот фумкционира тогаш таа земја ја очекува благосостојба,ако не другото го знаеме на наша кожа

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Социјализам или капитализам, за што Македонија е способна?

Пишување by Guest on Чет Јун 12 2014, 16:40

Штом со рацете широко отворени чекаме на нашите Конквистадори да не спасат од бедата, а они имаат само на ум пљачка и протерување во ропство, не ја бива работава...


Guest
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Социјализам или капитализам, за што Македонија е способна?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот