Турски тек

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Re: Турски тек

Пишување by concrete on Чет Мај 14 2015, 09:10

VOL мислам дека тоа е апсолутно веќе апсолвирано. На секој кој има грам ум у глава му се јасни целите и мотивите на сите соросоидни активности во Македонија. Проценета е дека е најслабата алка за растурање на тој проект и на неа е удрено. Како??... па најлесно со верните кучиња кои си ги негуваат овде.
На начини за кој и прирачник напишале.
По кого??, па се знае , по оној кој не мисли така, а ја-па ја зечевина има секогаш  и 2001 и сега...за да врши работа.
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by VOL on Саб Мај 16 2015, 09:37

Grcija dobi direktna zakana od Ju es end ej za turskiot tok..
koga vidoa deka nema kade, gi simnaa maskite i im se zakanija im naredija da bide po nivno..Sjedinjene Američke Države pozvale su danas Grčku da odustane od Turskog toka i da ostane pri gradnji gasovoda koji će preko teritorije te zemlje
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by concrete on Саб Мај 16 2015, 11:02

Неколку пута веќе ја "позиваат " , ќе има нешто тука само , ако се појават со кешовина ПОЗАМАШНА,  директо у банките каде дужи Грција, да ја ослободат од должењето "ко Грчка"...  , ако не ќе можат само да си папаат муда... Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by VOL on Саб Мај 16 2015, 11:06

imase dve verzii za "kesovina" ednata bese 3 a drugata duri i 5 milijardi... sto i da bea, evra, dolari, solidna suma..
..ama od ruska strana. za da zapocne gasovodot. solidna suma za koja i amerikancite treba da se podzamislat.
sepak, jas licno, na grcive ne im veruvam. trgovci i ugostiteli. ne e grcija tolku jaka kolku sto lae.ke vidime.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by concrete on Саб Мај 16 2015, 11:15

...грците во принцип не се за верување, но има некоја тајна веза на Русија и Грција која е од мнооогу одамна, ептен од многу одамна. Кој како, што  незнам , ама цело време мириса... Cool
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by VOL on Саб Мај 16 2015, 11:29

concrete напиша:...грците во принцип не се за верување, но има некоја тајна веза на Русија и Грција која е од мнооогу одамна, ептен од многу одамна. Кој како, што  незнам , ама цело време мириса... Cool
ima, ima.. samo interes. Laughing
razmisli okolu apsurdiologijava:

1. grcive ne' narekuvaat slavo-makedonci, slovenski kucinja, slovenski varvari koi dosle na balkanov, i so sekakvi pogrdni iminja i so prezir kon korenot-sloven!
u stvari na grcive site im smetaat. okolu niv.
2. interesot na rusija i grcija e samo -okolu verata: i ednite i drugite pravoslavni, plus.... KONSTANTINOPOL!
sepak, povampiruvanje na nekakva si nova Vizantija, kade sto grcite bi ja dobile ulogata od "boga dadena" da go vodat pravoslavieto- ama so RUSKA sila- e samo utopija na africki ( citaj grcki) piljarsko-konobarski mozok.
VRSKA nemaat ovie piljaro-kafandzii so "onie vreminja".
3. Sto ako konecno, kako eventualna "linija na spas" se vratime kon slovenskite koreni i se deklarirame kako sloveni?ako prifatime panslavizam, i istio toj panslavizam im go doneseme do - Medzitlija? a odtamu- vreskaat po "slovenskite kucinja"?  a... i rusite se .. sloveni??! sigurno toa nema da im se dopadne.
tolku se glupi kolku sto nie sme smotani. ili obratno. seedno.
ama i celata igra okolu imeto e smesna prikazna, koja ke zavrsi ako vlezeme vo NATO,ili EU, seedno...

zar mislis deka na rusite NE im e jasno koi linguri se grcite? prvo tie se clenka na NATO. toa e samo po sebe objasnivo. Vtoro , grcite postojat samo zaradi americkata pomos vo gragjanskata vojna kade cel im bese da go unistat brojnoto makedonsko naselenie od svoite ognista. I im dolzat na amerikancite za toa i na britancite a ne na rusite. inaku ke si ziveeja po ostrovi so ckrapji i poskoci..

 ....ne se mutavi rusite so onolkava sila pod ckrapecot da se zanesuvaat so verski fanatizmi, utopiski fantaziranja ili zelbi na nekakvi si ostrovcinja tamu nekade vo mediteranot. se e para; interes. a grcite se klimava, nestabilna drzava podlozna na nervoza, na provokacii, vratolomii.. i ovoj moment na slabost e odlicna prilika za ruski prodor na balkanot- ama ekonomski.!
..niv teritorija, i zemjeni bogatstva ne im nedostasuvaat Wink imaat dovolno za narednite 1000  godini.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by concrete on Саб Мај 16 2015, 12:20

..коминтерната беше главна во Грција, не кралот за време на WW2, на крајот Грција ќе беше барабар со Југославија, всушност КПГ водеше силана борба со Германија и практично ја контролираше територијата освен два-три града..Солун, Атина и незнам дал друг..На крајот кралот кој во војната никаде го немаше..се враќа на рамена на енглезите, а во Атина избувнува големиот бунт , кој е крваво задушен со помош на американците и енглезите. Практично тогаш почнува граѓанската војна во грција , која ДАГ глатко ќе ја добиел, а Македонците беа мнозинство во неа во Егејска Македонија... , да не мораа Југославија и русите зад неа.да направат чекор назад.
Атомските бомби во Јапонија , ако се погледа оддалеку всушност ја свршија работата. Русија немаше сила за  ГОЛЕМОТО ФИНАЛЕ....што е потполно разбирливо после толку напор и мртви пред тоа.....
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by VOL on Саб Мај 16 2015, 12:26

tuka si nekade, ama nesto ne ti shtima.
na primer, tie godini Jugoslavija NE BESE na linija so SSSR, pa nema sto da se stava vo kontekst "moznata sovetska intervencija kako pomos na Jugoslavija" pogovo ne vo  vreme na informbiroto Wink
toa bese makedonsko prasanje,za koe , bidi siguren deka atomski bombi nikoj nemalo, nikakvi amerikanci ni rusi , koi gi nemale togas,  da trosi za "tamu nekoi makedonci" ..
barem ja taka mislam,so znam. .?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by Admin on Саб Мај 16 2015, 13:02

гледај ја ПОГОЛЕМАТА СЛИКА. Почнато е многу порано уште за време на WW2. Македонскиот народ доби шанса и воено да се дигне..искрено реченно не толку заради фашизмот колку за себе самиот и тоа секаде и во Егејска и во Вардарска и во Пиринска. Единствено не ебеше тоа што Коминтерната не делеше по КП на државите кои како такви беа кај неа КПЈ, КПГ, КПБ.. Но Македонците интензивно комуницираа и таа поделба беше секундарна која очекуваа лесно ќе ја надминат со победата и формирањето на Република Македонија севкупна...
Работите не одеа баш така. Очигледно Југославија биле нешто ко зелената Лиле во таа шема.
Очигледно некоја ГОООЛЕМА МУКА ја натера Коминтерната да олабаи. И нормално почнаа игранките.
Македонска борба не е спорна,.... 99% од оние кои беа во неа беа за ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА, САМОСТОЈНА ИЛИ ЕВЕНТУАЛНО  ВО БАЛКАНСКА ФЕДЕРАЦИЈА. Пиринска не беше спорна , Вардарска исто, во Егејска  се водеше граѓанска војна. Во еден момент настана ретарирање..изгледа како Лилето што е сега уценето беа ставени некои дугачки курчеви на масата, се виде чив е во моментот најдолг, па секој си донесе одлука. Ние моравме да ја оставиме Егејска да ја однесе водата , Сталин го цвикна Димитров и отиде и Пиринска, Тиле се пресмета а беше опасен рачунџија...и почна да шурува со западот, со сите 48-година последици, но сепак остана оваа Македонија од АСНОМ 44 како ентитет во Југославија, због други југословенски причини... , но при што, дури и многу грубо ни ги поткастрија сите национални крилца за летање. И сите мислеа дека Македонското прашање е дефинитивно решено , а никого ништо не го жуља. Освен нас нормално.
А генерациите ќе си умрат , ќе се заборави и тоа чувство ќе исчезне., па ќе ги добиеш оние кретени пред влада и на ученички демонстрации, тричко да не го спомињам.
Јеби га, неочкувано 90 тите се вративме на сцена. Да беа некои времиња од одма ќе се напраеше нов Букурешт, па пак ќе ни ебеа матер.
Сеа ни ја ебат у наставци со шипатариве.И тоа мекамлиски , епизода по епизода , сезона по сезона..
Ако во наредните три месеца ослнеме има да не нема дефинитивно.
Се надевам дека светската ситуација пак може да ни даде шанса за да преживееме ,ние немаме критична маса за такво нешто во даденото опкружување.
Иако рука на срце постојано ме јаде јанѕа дека тоа ептен многу зависи од Грујо, а не сум сигурен дека е тој таков калибар.
Дај боже да грешам.
Ако не... ќе станеме само пијана фолклорна појава , која по кафани ќе тврди дека ПАК НЕ ЗАЕБАА КЛЕТИТЕ ДУШМАНИ..., а сите ќе не подјебаваат при тоа, смеејќи ни се зад грб...., нормално , додека не има и како фолклорна појава.


Последната промена е направена од Admin на Саб Мај 16 2015, 13:09. Мислењето е променето 1 пати
avatar
Admin
Admin

Posts : 139
Join date : 2013-01-10

http://veternica.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by VOL on Саб Мај 16 2015, 13:08

Иако рука на срце постојано ме јаде јанѕа дека тоа ептен многу зависи од Грујо, а не сум сигурен дека е тој таков калибар.
ko da stais devetka u cevka od sacmarica Wink
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by VOL on Пет Мај 29 2015, 21:03

" />


....ogromni pritisoci pravat amerikancive da ne se obezbedi jugot na evropa so zasega najeftin gas .. ednostavno, nivnite interesi morat da bidat sprovedeni.. Pritisnaa na grcite im upatia zakani i ultimatumi, kaj nas kako NE -cenka na EU/.NATO, odlucija da igraat so "rakavici", Vucic, srbinon, po samitot vo Tirana sramezlivo propea "eurosong" ..koj li qrac so amerisvinjcive, i do koga:  azerbejdzan ima TRI PATI pomalku gas odosto Norveska... a Norveska ( najseriozniot konkurent na ruskiot gas, za Evropa).moze da zadovoli potrebi ( vo slucaj da se zavrti ventilceto za ruski gas) do kaj 2025 godina..
  dali preogja evropa na nuklearno gorivo i za - furni i relni u sporeti scratch  ili navistina  ameriscinjcive se potgotveni da ja branat amerikanstinata vo evropa- do posleden evropjanin?
    ebago..
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by Arhimed on Чет Јун 18 2015, 19:09

Германија ќе добие два нови гасоводи за руски гас линк

Руската енергетска компанија „Газпром“ најави дека планира да гради две двојни гасни линии од Русија кон Германија.
Како што јави дописникот на МИА од Берлин, гасоводите треба да минуваат преку Балтичкото Море, а во изградбата ќе учествуаат неколку европски партнери на Русија, како германската компанија Е-Он, холандската „Шел“ и австриската ОМВ....
Капацитетот на гасоводите треба да биде 55 милијарди кубни метри годишно

Овој гасовод ја заобиколува Украина.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by чучулига on Чет Jул 09 2015, 12:35

Гаспром со потврда за стопирањето на Турски тек

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2015&mm=07&dd=09&nav_id=1013543

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by concrete on Чет Jул 09 2015, 13:28

чучулига напиша:Гаспром со потврда за стопирањето на Турски тек

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2015&mm=07&dd=09&nav_id=1013543
зошто упорно ги гледаш работите низ сорос-дурбин???
буквално пишува:

-Kompanija Južni tok transport obavestila je kompaniju Saipem o raskidu ugovora o izgradnji prve linije morskog dela gasovoda, koji je 2014. godine bio potpisan u okviru projekta Južni tok.
-Takva odluka je uslovljena nemogućnošću postizanja sporazuma o radnim i komercijalnim pitanjima u vezi sa projektom Turski tok, navodi se u saopštenju.
-Kako se dodaje, ostali radovi na projektu se nastavljaju i u bližoj budućnosti Južni tok transport će početi pregovore sa potencijalnim izvođačima radova za izgradnju prve linije Turskog toka.Види вака, на руската страна на Црно Море има гас каркаљоони, на Европа и треба ко бели лебац, а до Европа може само преку Бугарија,Србија на север, Бугарија , Македонија на запад... или Грција, Македонија на север, а и на запад... Smile
Кога да е ќе се направи , ако нормално..... не се открие начин на жнеење на бесплатната енергија на вакумот....
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by чучулига on Чет Jул 09 2015, 13:36

Во моментот е стопирана изградбата. Не знам како се вика дурбин шо констатира реална состојба.

Шо ќе биди во иднина останува да се види.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by concrete on Чет Jул 09 2015, 14:12

чучулига напиша:Во моментот е стопирана изградбата. Не знам како се вика дурбин шо констатира реална состојба.

Шо ќе биди во иднина останува да се види.
..не е стопирана туку е раскинат договорот со градежната форма од Турција бидејќи не се нашле во цените. Ќе се најде друга...Стопирано е кога се собират парталите и Гаспром затвори ќепенци. Сакам да кажам дека почнат ваков проект не застанува , тоа е како вода која тече и си го наоѓа патот.
Нормално е да се случуваат вакви нешта кога американците и на трепки ќе дубат за да го спречат развојот на Русија и Европа. Ама кај и да е ќе им дојдеме до акот, па или ќе пукне нуклеарна или ќе си го соберат под себе опашот....и ќе се култивисаат со фини манири Wink
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by чучулига on Чет Jул 09 2015, 14:33

Добро ај... еве нека ти биди:

Изградбата не е стопирана само во моментот ниту се гради, ниту има некој да гради, исто така не се знај кој ќе гради кога евентуално ќе почни да се гради.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by concrete on Чет Jул 09 2015, 15:20

чучулига напиша:Добро ај... еве нека ти биди:

Изградбата не е стопирана само во моментот ниту се гради, ниту има некој да гради, исто така не се знај кој ќе гради кога евентуално ќе почни да се гради.
Еее така треба... Wink , потреба има, намера има , проект постои ,техничко знење и материјали има,  муштерии има, пари постојат.
Е сеа има еден силеџија кој прети наоколу и бара се да е негово..., ќе причекаме.... паааа,  ил ќе му помине лудилото, ил ќе умре...... или , јеби га на крај ќе го утепаме.
НАС НА СИТЕ ВО ЕВРОПА ГАС НИ ТРЕБА... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Турски тек

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот