Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by чучулига on Чет Апр 09 2015, 15:17

Според ова а имајќи ги во предвид последните случувања со објавувањето на снимени разговори, мислиш дека груевски ја сака Македонија?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by кнез on Чет Апр 09 2015, 15:29

Тоа дури сега со настаните што следуваат ќе го видиме одшто материјал е скроен и дали има љубов кон Македонија.
Снимките се индиции за криминал на Груевски но никако не можат да се поврзат со  љубовта кон Македонија.
Тоа се сепак внатрешни работи кои секако дека не се пожелни но немаат врска со патриотизмот.
Патриотизмот е однос на своето и туѓото и твоите чувства кон своето кое  иако е послабо полоѓшо и се останато ти сепак го сакаш повеќе.
Тој престанува да биде твој кога тој ќе одлучи да се отуѓи,а во случајов Грујо нема индиции дека го прави тоа.

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by чучулига on Чет Апр 09 2015, 15:45

Злоупотреба за најодговорната позиција во државата за лични цели не се смета за доволен показател?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Чет Апр 09 2015, 17:47

Прч напиша:
...Во Охрид. Ви го пишуваше текстот на предавничката капитулација. Во вемерето со кадри обучени во Мултигруп, имате типови способни за се и сешто, но не и за пишување повеќе од два збора со молив во рака. Па моравте да му плаќате на залижаното лигле да ви го состави текстот; самите не знаете асолно ни едно предавство да напишете...
mora da si go navezbal ova...
ti.. i ..nie?
ti si tamu vo oblacite, a nie sme nekade dolu, podolu od tvojot vidik," primitivni makedoncinja" na koi ti im se obrakjas so "vie" Laughing ?

teraj si ti od bezbedna dalecina so "jas" i "vie", da solis pamet, pa uste da se nadevas deka nekoj ke se nalepi na babavangini devetini Wink , legendi i bajki...koi se formiraat daaaleku-daleku.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Чет Апр 09 2015, 18:26

nekoi odrodi sejaci na magla i nivnite gazdi debelo zarabotija prodavajki se "za grst dolari" i pomazanie od imperijata..na primer, iskreno i sesrdno pomnagajki ja demokratijata nasekade,neli,  kade sto ne mrsat mooda kako vo Makedonija..(razdeli pa -prodaj.. ili vladej..)tuku si odrabotuvaat za $$$ do zguzativno potenje..

ima dobar del domasni orospii koi "lebot" si go zarabotuvaat blagodarenie na posredstvo na nivnite gazdi ( vidi foto Cool )
a kako se veli, biznisot nema granici. kako i nivnata nacionalna ne-svest ...
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by Arhimed on Чет Апр 09 2015, 19:34

кнез напиша:Прашањето на изборот по кој пат ќе се оди не те прави помал во љубовта кон татковината,но  соработката со другите кои работат против  татковината заради лукративни интереси сведочат дека тие ја немаат таа чубов во себе.
Во 2001 УЧК крена рака врз Македонија, за во 2002 и 2008 да направи две коалиции - првата со СДСМ и втората со ВМРО-ДПМНЕ.
Дали заради соработката со ДУИ можеме да кажеме дека речиси сите МК политичари немаат љубов кон МК?
Дали трошењето на Буџетот на РМ без усул и со сомнителни зделки не се смета за омраза кон МК (заради немање средства не ја пратија Тамара на лекување во странство)?

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Чет Апр 09 2015, 20:51

auf.
 a sto ne pomogna ti od tamu, za Tamara?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by Arhimed on Чет Апр 09 2015, 22:07

VOL напиша:auf.
 a sto ne pomogna ti od tamu, za Tamara?
Да не треба на ѕвона да ѕвонам колку и кому сум помогнал лично?

За конкретниот случај постои програма при ФЗОМ, постојат и надлежни лица. Постоеше и одлука да се испрати, но потпишана 2 дена пред да почине Тамара.
Постои и данок што се собира, дел платен од мене и моето семејство во 2014. Всушност, се собираат на секаков начин пари. За жал не можам да го сменам лудачкото трошење на пари (Ставревски - Јанкуловска).

Некое друго лично прашање да ја пренасочиш дискусијата, може?

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Чет Апр 09 2015, 22:18

pa TI ja prenasoci, Laughing , pregledaj nagore..no ok e. se trpi i mal off topic.
mozebi bese "licno" ama poentata bese: 
so mesas fondovi, i.. smrtta na Tamara ovde?ne e toa defokusiranje i prenasocuvanje..? Wink
baska, da, priznavam, deka e licno prasanje, no ne za da e 'rckam, tuku ednostavno da ti posocam edna rabota: neli e super da ne nemas kontakt so realnosta vo Makedonija, a mislis deka se' znaes vrz osnova na rekla kazala portali Wink ?

 ne se fakja strana , Arhimed, taka lesno..ne e sega Grujo i za toa vinoven, ili pak partijata. da bideme realni.
plus, treba da znaes deka direktorkata na Fondot si dade ostavka zaradi malata Tamara, i taa i toj zamenik so i bese.doblest.
od mene - kraj offtopic.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by Прч on Чет Апр 09 2015, 22:48

Офтопикот за малата Тамара беше нагласен за да ја ја скршне дискусијата од суштинскиот дел на прашањето:Архимед напиша:Дали заради соработката со ДУИ можеме да кажеме дека речиси сите МК политичари немаат љубов кон МК?
Дали трошењето на Буџетот на РМ без усул и со сомнителни зделки не се смета за омраза кон МК 


Има друг одговор освен: “што знаеш ти, не си тука“?
avatar
Прч

Posts : 220
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Чет Апр 09 2015, 22:49

vidi, toa , sakal ti da priznaes ili ne, e vistina.
lesno e da mudruvas i treses zeleni, kako Makedonija ke bila podelena od NATO i EU vo 1915, so ti tezi...
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by Arhimed on Чет Апр 09 2015, 23:17

Vol,
Не е во ред да се прави објект од 6 милиони евра (прв тендер), за на крај со анекси достигне 39 милиони евра - само еден пример од СК2014.

Земи го и идниот гасовот Турски тек - колку чини 1 км гасовод?

Како после очекуваш да има пари за било што друго?

Каква иднина би оставил на моето семејство ако почнам како лудак да ги трошам сите кредитни картички, и тоа од најскапите места за луксузни работи?

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Чет Апр 09 2015, 23:20

voglavno, vo pravo si, ne sporam.no mozebi za druga tema.ok?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by king on Пет Апр 10 2015, 00:12

Arhimed напиша:Vol,
Не е во ред да се прави објект од 6 милиони евра (прв тендер), за на крај со анекси достигне 39 милиони евра - само еден пример од СК2014.

Хихихи

http://vesti.mk/read/news/3294103/1170688/po-site-protivenja-na-skopje-2014-zaev-i-shekerinska-na-proslava-vo-noviot-mnt_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Пет Апр 10 2015, 06:41

aaauuuff..... "sam sebe ubio" Laughing Laughing Laughing
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by Прч on Пет Апр 10 2015, 14:29

Воглавно, во право си, не спорам. Но можеби на друга тема. ОК?
avatar
Прч

Posts : 220
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Пет Апр 10 2015, 18:42

Ti vrti strelkata na busolata Wink nemozes sever da go najdes ? Smile Smile Smile
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by кнез on Вто Апр 14 2015, 11:38

Тоа што ти го пишуваш нема врска со љубовта кон татковината.За да бидам појасен морам  да те потсетам  на нешто.
Сигурно се сеќаваш на легендарната серија со "Балкан Експрес" со Тања Бошковиќ,Драган Ниолиќ,Бора Тодоровиќ....
Тие луѓше беа криминалци,и тоа докажани како што сега тоа се вели,но со почетокот наокупацијата иако   им проработува тоа човство за љубов кон татковината кое и го имаат во себе иако се  покажани како сосема неморални ликови .
Тоа е еден извонреден приказ на режисерот дека тоа чувство може да се крие  буквално кај секого во нашиот народ.Ако човек го има тоа чувство тогаш со самата закана  на својот род тоа чувство го преплавува и ќе направи тоа што може да и помогне на својата татковина.
Дали сум сега појасен?
Не можам да пишувам добро на ова чудо и затоа  имам грешки во пишувањето а не ми се брише текстот.
чучулига напиша:Злоупотреба за најодговорната позиција во државата за лични цели не се смета за доволен показател?

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by чучулига on Вто Апр 14 2015, 11:45

Апсолутно ја разбирам твојата поента.

Сепак, сметам дека во многу не задира воопшто во моето прашање.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by кнез on Вто Апр 14 2015, 12:01

Тие две прашања немаат многу врска со патриотизмот и пишав претходно на Чучулига па ако сакаш види го тој пост.Само би те потсетил низ историјата.Наши неколкумина докажќани борци против турското ропство влегуваат во предвечерјето на балканските војни во турското собрание,турскиот султан дава амнестија и останато....
Дли мислиш дека тие турци не биле патриоти и не ја сакале својта земја?
Чувството на љубов кон своето или го имаш или го немаш и тоа се покажува кога нејзиниот опстанок е доведен во прашање.
Тогаш твојот живот станува помалку важен во однос на преживувањето на твоето семејство твојот народ.Тогаш бликнува тоа чувство кое е посилно од се и сите чувства на овој свет.Да гозаштитиш својот род.
Русите се голема нација затоа што кај нив многумина го имаат тоа чувство,а тоа се јавува кога е во прашање опстанокот на твојот народ.
Arhimed напиша:
кнез напиша:Прашањето на изборот по кој пат ќе се оди не те прави помал во љубовта кон татковината,но  соработката со другите кои работат против  татковината заради лукративни интереси сведочат дека тие ја немаат таа чубов во себе.
Во 2001 УЧК крена рака врз Македонија, за во 2002 и 2008 да направи две коалиции - првата со СДСМ и втората со ВМРО-ДПМНЕ.
Дали заради соработката со ДУИ можеме да кажеме дека речиси сите МК политичари немаат љубов кон МК?
Дали трошењето на Буџетот на РМ без усул и со сомнителни зделки не се смета за омраза кон МК (заради немање средства не ја пратија Тамара на лекување во странство)?

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Вто Јун 23 2015, 18:46

Uf... povekje zamor stvara naporot da se svati -nesvatlivoto odosto da se razbie, do razbirlivo nivo.

ama ajde. "zadni atomi" ..

najprvo, da vidime sto sostav imame za "reprezentacija"

Собрание
Членови на Собранието на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија
1. Алберт Муслиу9. Љубомир Д. Фрчковски17. Петрит Сарачини
2. Богданчо Гогов10. Никола Наумоски18. Самет Скендери
3. Борјан Јовановски11. Маргарита Цаца-Николовска19. Самоил Филиповски
4. Весна Трајановска12. Мартин Наниќ20. Сашка Цветковска
5. Гордан Калајџиев13. Мери Јордановска21. Сашко Дуковски
6. Дехран Муратов14. Мето Јовановски22. Христо Ивановски
7. Искра Гешовска15. Мимоза Ристова23. Џелал Хоџиќ
8. Лина Унковска16. Периклија Бешка

voglavno istaknati partiski em funkcioneri em clenovi...i aktivni ucesnici vo opoziciskite aktivnosti.

a sega da go vidime statutot..

ПРЕЗЕМИ  

I. ОПШТИ ОДРЕДБИ


Член 1

Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија е неполитичка, нерелигиозна, невладина организација. 

Член 2


Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија е  независно здружение и не служи  за потребите на политичките партии, политичка коалиција или лице кое дејствува врз основа на Законот за политичките партии.

veli deka ne se mesa vo partii,nezavisno , nepoliticno...A UPRAVNIOT ODBOR i SObranieto na ovoj komitet e vsusnost sostav na partiski aktivisti , clenovi, i funkcioneri..
hmmm..

vo dvomesecnit izvestaj, ova "zdruzenie" se bavi so se i sesto od spored niv, nivniot domen..
nemam zabeleski, nivna rabota. apsolutno nema da komentiram kako tie funkcioniraat, cii stavovi partiski zastapuvaat, kolku bile "nezavisni" i ne znam sto.. ( samiot sostav na vrhuskata kazuva se'..) ne bi bistrel takva "voda" neka si sedi matna (ili bistra) i bez moi analizi, ja sum nebiten.
NO.

Od koga toa , nezavisniot , nepartiski em nereligiozen komitet se bavi so vnatresnit raboti na edna drzava koi nemaat veze so nivnoto rabotenje?
od koga ova zdruzenie stana arbiter em nadzoren organ , a nikakvi gradjanski prava em slobodi ( nivna glavna  i edinstvena preokupacija...) ne se vo prasanje..?

zar , i ova vleze na "menito" na famozniot Helsinski ( vo makedonska varijanta) izborot na policiski funckioneri i rakovoditeli?

dali , ako ponatamu , kako so zemale zalet, ke se zaprasuvaat i ke ostavuvaat dilemi, za sekoj izbor na vodic na grupa, patrola, mozebi ke gi zainteresira i zosto policajcite nosat pistoli vo futroli a ne rasklopeni na tri dela ( zakonski) i so cvekje vo reverot...?


avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Вто Јун 23 2015, 19:16

OVA e misijata na komitetot

Мисија: Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија (Комитетот) е невладина организација за промоција и заштита на човековите права, без политичка и религиозна ориентација. Цел на Комитетот е заштита и унапредување на човековите права и слободи гарантирани со Уставот на РМ и меѓународните инструменти за граѓанските и политичките и за социјалните, економските...
kako toa nepoliticki koga vsusnost e vodena od partija ( upraven odbor i sobranie na komitetot) , i operira,  mnogu podaleku od " covekovi prava, zastita na slobodi, blabla..?"

ponatamu.

Член 4
Целта на Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија е да работи на почитувањето, промоцијата и заштита  на основните човекови права и слободи содржани во Хелсиншкиот Завршен Акт од 1975 година и други меѓународни договори за човекови права.
http://www.mhc.org.mk/pages/organization/statute#.VYmRblIprXw


da ne se ZALETAA malce makedonskive jurisnici za covekovi prava?
malce da gi razbieme, po partiska linija. Laughing

a i ne e e tesko...EDNOpartiski se.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Вто Јун 23 2015, 19:20

So ogled na toa deka clen na komitetot moze da bide i lice so navrseni 14 godini, t. e. -dete, a ne polnoleten gragjanin(!) .. ima vreme od 4 (cetiri godini) da "Uci" od vrhuskata koja e - partiska, kako sto sekoj moze da vidi od linkovite i primerite koi gi postavuvam , do pravo na glas, do 18 godini..

a, nivnite "analizi i razmisluvanja"
koi se somnitelno-partski ,se dobrodojdeni vo oazata na "vistinata" kako sto e eden  Libertas , kako medium.

samo, sto ne se' - ke pomine taka, nezabelezano..zalam.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by Прч on Вто Јун 23 2015, 19:39

VOL напиша:se dobrodojdeni vo oazata na "vistinata" kako sto e eden  Libertas , kako medium.
За секое дејство постои еднакво по сила, но противно по насока, противдејство.
За секој протест има контрапротест.
За секој “форум за демократија“ има контрафорум.
За “оазата на вистината“ како што е еден Либертас, има контраоаза, како што е еден курир.

...
Дотичниве од списокот ни се познати, специјално со црвени букви нагласениот платен експерт за капитулации на ДПМНЕ. Прашањето тука е: кои се играчите на противничкиот тим? Каде ви е контракомитетот за човекови партиски права?
avatar
Прч

Posts : 220
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Вто Јун 23 2015, 20:08

za toa,ke moras da prasas na salter 9 -levo.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот