Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Нед Апр 05 2015, 16:20

sto se cudis...
takvi "prodadeni pokatoliceni kozacki dusi" kako Andrej vo romanot,   denes zguzativno farbaat tugja muda, ( jajca) prema "zapadniot Veligden" dodeka doma, ispocituvaat tugji obicai, a doma radi mimikrija ,  glumat ateisticko ludilo, ili za pred narod- ke podzapalat nekoja svekja vo nasa crkva, kolku da gi vidi raja ili, kolku  da si "ja iskupat dusata" sto  se pikaat po razni katolicki, protestantski, metodisticki obredi.. kaj sto so vosklik se custvuvaat kako da se na gala vecer po povod dodeluvanje na Oskar..
   tupurko,na primer,  navistina nazaleno i epten produhoveno so racinjata prekrsteni preku dzemperot, redovno se pojavuva na misi, spored kalendarot na americkata ambasada,najverojatno smetajki se za "pocasni clan".. a takvite se duri i presrekni ,so se veli, kako da se na  sedmo nebo..
 
   mnogu prodadeni kurvi , denes, pobrzo nozete ke si gi iskrsat da ofarbaat jajca da ukrasat zajaci i ikebani na denesniov den, koj go slavat katolicite i zapadnite sekti. "radi postovanje"....
  ...ama nivnite gazdi ne gi krsat nozete da ja primat pravoslavnata vera, i da gi ispocituvaat pravoslavnite obredi..onaka kako treba.

   fuere, ne e "lik od romanov".zatoa sto ne e "domasen". ama redovno se pojavuvase na raznorazni obicai em obredi i kaj treba i kaj ne treba.. tipicen primer "radi reda" i osvojuvanje na poeni vo javnosta...
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by чучулига on Нед Апр 05 2015, 16:30

Ха...

покојниот Трајковски беше протестант или нешто така....

него ќе го има на темава?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Нед Апр 05 2015, 16:31

primer za zguzativna prodadena orospija  e edna kokoska, dobro poznata ovde..

.... odnesuvajki se tokmu kako "andrej" od .T.Buljba..

da bese vo nekoja "zapadna demokratska epten civilizirana zemja" dosega za toa sto go napravi, orospijava, ili ke bese naguzena barem od banda crnci, za pamet, ili ke bese javno izlozena , na prezir..

sepak, makedncite se mnogu pociviliziran narod a nacionalizmot , vo sustina, nikogas ne bil "zvezda vodilka" vo makedonskata istorija.


Последната промена е направена од VOL на Нед Апр 05 2015, 16:36. Мислењето е променето 2 пати.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by чучулига on Нед Апр 05 2015, 16:32

Која?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Нед Апр 05 2015, 16:38

za ovcava orospiska, vazi ona staroto "rani kuce(kucka) da te lae."Пејачката Тамара Тодевска, сестра на нашата годинашна евровизиска претставничка Тијана Дапчевиќ, на својот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ сподели статус за Македонците кои таа во својата објава ги нарекува „Мизерни Македончиња“.


„Македончиња… Добра ви ноќ… Ќе ви се обратам дури задутре доцна во ноќта да ви раскажам колку сте мизерни. Ама треба пред сѐ да се почитуваш себеси за да ги почитуваш другите…. Чест на исклучоците… Сѐ поретки и поретки се…. Поздрав“ – вака Тамара Тодевска синоќа, по првото полуфинале на Евровизија, се обрати преку „Фејсбук“.
http://www.telegraf.mk/zabava/146586-tamara-gnevna-ja-nalutile-mizernite-makedoncinja

od lanskata evrovizija..
..ima tolku mnogu ex yu i pejaci i politicari koi so respekt se odnesuvaat kon ovaa zemja, a ovaa orospija pridadena, si dozvoli da gi narekuva, makedoncite mizerni...
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by Прч on Пон Апр 06 2015, 09:28

Премногу се оптоваруваш со идејата да бидеш страшниот суд кој без милост ќе фрла глави во пеколот.

За сите личност што ги наброја, можеш да им најдеш мани и недостатоци; но исто така не можеш да одречеш дека секој еден од нив поседува извонредни квалитети и талент каковшто не се среќава секој ден.

Џабе ти е да плукаш по интелектот на Тупурковски. Останува фактот дека во свое време (кога не постоеја фонови и кривогаштански универзитети и кога процедурите за стекнување научни звања беа поинакви од денес) тој заработи титула доктор на науки на 25 годишна возраст - и тоа исклучиво со силата на својот ум, способности, работна дисциплина и амбиција да постигне нешто. 

Владимир Глигоров е, слично како и татко му, извонредно силен интелект со квалитети коои никој не може да му ги оспори. Во биографијата му стојат работни места кои не му се достапни било кому од улица, туку е потребно да бидат исполнет стриктни критериуми. Од факултетски професор и научен соработник на економскиот институт во Белград, до научен соработник на универзитетите во Вирџинија, Упсала во Шведска, во Виена и конечно до последното рабонто место како економист во Виенскиот институт за меѓународни економски студии - сегде го има нивото кое е потребно за да биде прифатен и почитуван.

Тамара Додевска е со педигре - родена и порасната во музичко семејство, од татко академски музичар и мајка оперска певица - сопран. Самата Тамара е извонреден музички талент чиј успех не зависи од тоа дали ќе ја фалат или кудат куририте и шителите.

---------------------------------------

Ако ставиме заеднички именител, на мета за плукање имаш ставено личности чии квалитети (во оној домен во кој се докажани) ниту јас, ниту ти не можеме да ги надминеме. За мене тоа е малку горчливо чувство, како да сакам да барам олеснение за сопствените проблеми со тоа што ќе фрлам ѓубре врз некого за кој знам дека вреди нешто, и така да барам утеха дека “ете, јас сум никаков, ама има и полоши“.

Точно е дека секој од нив си има свои недостатоци. Господ кога делел секому што му следува, па кога на Тупурко му давал мозок да може течно да зборува 10 јазици и на секој од тие десет јазици да може да надзборува и да го победи во дебата кого сака, а потоа кога требало да му дава способност за трчање со препони на 110 метри, му ја удрил клоцатат и му рекол “ај сиктер, доста ти е ова досега“. 

Не можам да ти ја сфатам поентата со католичкиот запад. Ако некој е квалитет од светска класа, мора и способносите да си ги покаже на светско ниво - нели е така? Нели тоа и го регулиравте со новиот закон за високо образование?
avatar
Прч

Posts : 220
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by king on Пон Апр 06 2015, 10:20

Само накратко...

Дебелиот ... од што беше политички квалитет ... ги избрка ОН од Македонија ... и следуваше што следуваше ... 

...а за зборувањето и надзборувањето, ништо не му вреди што може по цел да млати празна слама, народски ... јаде гомна ... а ништо видливо, практично... нема позади тоа ...
..пример за такво празно шлапање ти е и шекерната ..

Синот на Чиро .... економист врвна класа ... а Србија тоне ли тоне ... Twisted Evil Twisted Evil

Тамарчето .музички квалитет ... абе ајде ...  кога ќе успее да наполни бар една училишна фискултурна сала и таму одржи целовечерен соло концерт ... можда прајме муабет за квалитет ... вака и останува само педигрето ..

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by Прч on Пон Апр 06 2015, 10:47

king напиша: ...  кога ќе успее да наполни бар една училишна фискултурна сала  ..
Сега ја спрема да ја пее “Сплоти не брате Никола“. Ќе ве има минимум 80 000 на концерт. Кој нема да се појави на стадион, нека не си го покажува суратот во штаб утре...
avatar
Прч

Posts : 220
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by concrete on Пон Апр 06 2015, 12:38

Прч напиша:
king напиша: ...  кога ќе успее да наполни бар една училишна фискултурна сала  ..
Сега ја спрема да ја пее “Сплоти не брате Никола“. Ќе ве има минимум 80 000 на концерт. Кој нема да се појави на стадион, нека не си го покажува суратот во штаб утре...
....хе,хе....Прч, не претерувај... "брат Никола"  е случаен избор на Големиот Комбинатор.., можел да се вика и Слободан, па дотичната ќе полнела сала со “Сплоти не брате Слободане“ Very Happy Very Happy Very Happy
Инаку од устата на Циле , на неговата канцелариска маса во Витез излезе тврдењето дека тој никогаш не би допуштил да биде манипулиран. Како да било кој со доволно ум би допуштил.... Very Happy Very Happy
Манипулаторот е успешен , ако машата не свати дека е тоа.., па Циле го сватил или не негово е , а и сега му е џабе  и нему и нас.
И ако е за утеха нечија....тоа нема, ама никаква врска со интелегенцијата и негова и онаа на синот на Глигоров и било чива друга.
Патем....да не заборавам..... Бугарија е вештачка творба, за тогашните дневни потреби на Русија. Тоа што сега хазарскиве мангупи ја убедуваат дека е внатре , член и незнам што нема веза..Тоа е само заради нивните дневни потреби и ќе си заврши ко Палома марамче кај и да е Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Само Македонија е вечна... Cool
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by Прч on Пон Апр 06 2015, 13:09

concrete напиша:Манипулаторот е успешен , ако машата не свати дека е тоа..
Токму тука брат Никола, со сета негова навидум блентавост, е со светлосни години понапред од дотичните интелекти.

п.с не мислам дека изборот на Големиот Комбинатор е случаен.  Laughing
avatar
Прч

Posts : 220
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Пон Апр 06 2015, 17:34

a be, individualnata fasciniranost - od tupurko em vladimir gligorov, preku tamarce... e samo idndividualna Wink
so se veli- tvoja rabota..

mozes da se ubeduvas do sabajle ( posto makedonskiot narod,tesko vekje...) deka tupurko e tipicen REPREZENTATIVEN  primerok na svestram strucnjak mejd in masedounia, poliglot so 55 jazici na portfolio,belosveCki priznanija em ( sto e najvazno, neli Twisted Evil ) amerikejnski tapsanja po ramo ..

tipot KAPMAJNSKI se maftase po Makedonija, a ne od zelba da i pomogne na zemjata odnosno , togas koga bese u pozitiva, i na vlast, a kako vikaat severnine, "na makata se gledaat junacite".. likov NIKADE go nemase da se izjunaci, koga i da imavme maka..ama se dotrkala so- milijardata, da ne zaebe do koska..


Vladimir? a sto imas ti da kaze za superinteligent belosveCki ekonomista em politicar so -slucajno poteklo od ..Makedonija?
jas NISTO ne ti poreknuvam , deka bil mil, ubav, pameten, ucen,superineligenten..!

a NIKAKO da ti tekne ( Smile ) da go iskomentiras faktot sto toa e bese SIN na makedonski preCedatel?(!!!!) i toa vo dva mandati?!?
barem od pocit, kon tatka si, ne morase da stane poznat srpski politicar!

no ti ja PROMASI poentata vo obid da repliciras , od rakav:
STO toj superVladimir, so celo svoe znaenje i umesnost i DADE na svojata zemja??
toa e poentata na muabetot a ne kolku bil pameten!


(.. a be edno vreme velev, "mozes i ti podobro..." ostavajki nadez i prostor deka ke se razbereme- koristejki ja logikata.. ama nekako me razocaruvas Smile...ajde, mozes ti mnogu podobro, ne me ostavaj vaka Laughing !!!)


i za kraj Tamara? STO tamara? sto ni kaza, ziti se? Laughing


deka bila so...pedigre?? Laughing Laughing Laughing ? pa sekoja DZUKELA bre ima pedigre,50 evra e,
 jaka mooda, ako bila so   "pedigre.."
I TUKA ja promasuvas poentata-zatoa sto taa pedigrirana "od familija" nema pravo da sere vo javnost deka makedoncinjata bile "mizerni" a otide na Evrovizija so parite na tie isti makedonci ( cinja) i toa samo zaradi toa sto (na) sestra i, nesto kao peese tamu. Suspect ..
-------------------------------------------------------------

zalam sto ti repliciram na olkava maka so si vlozil, ama skroz si utnal (slucajno) ili namerno, (subjektivno) ili tendenciozno.. Wink .. za zal, obostrana ( i ja nejkam taka lugjeto da ne zaebuvaat!),
za nivnite gluposti stojat fakti:
-"velicinata" tuputko tupna "milijarda",
- intelektot" vladimir ne moze Makedonija na karta da ja najde,
- a "pedigriranata" dzukela - se nadevam deka go cita ova,se krie so ljungi po sosedni zemji....
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by concrete on Пон Апр 06 2015, 17:59

VOL напиша:a be, individualnata fasciniranost - od tupurko em vladimir gligorov, preku tamarce... e samo idndividualna Wink
so se veli- tvoja rabota..

mozes da se ubeduvas do sabajle ( posto makedonskiot narod,tesko vekje...) deka tupurko e tipicen REPREZENTATIVEN  primerok na svestram strucnjak mejd in masedounia, poliglot so 55 jazici na portfolio,belosveCki priznanija em ( sto e najvazno, neli Twisted Evil ) amerikejnski tapsanja po ramo ..

tipot KAPMAJNSKI se maftase po Makedonija, a ne od zelba da i pomogne na zemjata odnosno , togas koga bese u pozitiva, i na vlast, a kako vikaat severnine, "na makata se gledaat junacite".. likov NIKADE go nemase da se izjunaci, koga i da imavme maka..ama se dotrkala so- milijardata, da ne zaebe do koska..


Vladimir? a sto imas ti da kaze za superinteligent belosveCki ekonomista em politicar so -slucajno poteklo od ..Makedonija?
jas NISTO ne ti poreknuvam , deka bil mil, ubav, pameten, ucen,superineligenten..!

a NIKAKO da ti tekne ( Smile ) da go iskomentiras faktot sto toa e bese SIN na makedonski preCedatel?(!!!!) i toa vo dva mandati?!?
barem od pocit, kon tatka si, ne morase da stane poznat srpski politicar!

no ti ja PROMASI poentata vo obid da repliciras , od rakav:
STO toj superVladimir, so celo svoe znaenje i umesnost i DADE na svojata zemja??
toa e poentata na muabetot a ne kolku bil pameten!


(.. a be edno vreme velev, "mozes i ti podobro..." ostavajki nadez i prostor deka ke se razbereme- koristejki ja logikata.. ama nekako me razocaruvas Smile...ajde, mozes ti mnogu podobro, ne me ostavaj vaka Laughing !!!)


i za kraj Tamara? STO tamara? sto ni kaza, ziti se? Laughing


deka bila so...pedigre?? Laughing Laughing Laughing ? pa sekoja DZUKELA bre ima pedigre,50 evra e,
 jaka mooda, ako bila so   "pedigre.."
I TUKA ja promasuvas poentata-zatoa sto taa pedigrirana "od familija" nema pravo da sere vo javnost deka makedoncinjata bile "mizerni" a otide na Evrovizija so parite na tie isti makedonci ( cinja) i toa samo zaradi toa sto (na) sestra i, nesto kao peese tamu. Suspect ..
-------------------------------------------------------------

zalam sto ti repliciram na olkava maka so si vlozil, ama skroz si utnal (slucajno) ili namerno, (subjektivno) ili tendenciozno.. Wink .. za zal, obostrana ( i ja nejkam taka lugjeto da ne zaebuvaat!),
za nivnite gluposti stojat fakti:
-"velicinata" tuputko tupna "milijarda",
- intelektot" vladimir ne moze Makedonija na karta da ja najde,
- a "pedigriranata" dzukela - se nadevam deka go cita ova,se krie so ljungi po sosedni zemji....
..хмммммм.... зар е можно некој друг освен ОSA,YAS и можеби Ханот  ...да чита???
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Пон Апр 06 2015, 18:20

Laughing Laughing Laughing  pa zunzarava ke i kaze, de, i onaka visi ko stalaktit po cel den, na mrezive..
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by king on Вто Апр 07 2015, 00:41

Прч напиша:
king напиша: ...  кога ќе успее да наполни бар една училишна фискултурна сала  ..
Сега ја спрема да ја пее “Сплоти не брате Никола“. Ќе ве има минимум 80 000 на концерт. Кој нема да се појави на стадион, нека не си го покажува суратот во штаб утре...
Не извртувај ....

... напишано е


Тамарчето .музички квалитет ... абе ајде ...  кога ќе успее да наполни бар една училишна фискултурна сала и таму одржи целовечерен соло концерт ... можда прајме муабет за квалитет ... вака и останува само педигрето ..

... и многу добро знаеш дека не мислам на „политички ангажман“ ... туку така ти чини ...

.. а бе ... како ќе одржи самостоен концерт кога скоро никој и не знае за ниедна нејзина песна ...
.. сеуште не сум видел да некој негде има нејзина песна ... ни на компјутер ни на мобилниот ...
... знајш ... Македонија е пуна со такви самонаречени музички ѕвезди ... кои сите заедно на купче немат репертоар за еден поштен концерт ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by Прч on Вто Апр 07 2015, 08:27

VOL напиша:za nivnite gluposti stojat fakti:
-"velicinata" tuputko tupna "milijarda",

Немој сега така... нели човекот легално си беше избран на избори? Народ си го гласаше, ако некому му е криво, нека биде избран па нека покаже што знае.

Тупурковски ништо не излажа. Знаеше дека уште тогаш, 

VOL напиша:mnogu nasi domasni  orospii si go podignaa gazot kon dusmanite. Zaradi polesno primanje na "zapadni vrednosti" zaradi gnasenje od sopstveniot narod, zaradi "ljubav koja se meri vo $$$" .. kako i da  e, orospii koi se prodadoa i odrodija od svojot narod

И бидејќи таквите ороспии ги имаше во достаточно голем број, човекот едноставно и лесно победи на избори барајќи ги гласовите на посочената целна група.

VOL напиша:tipot KAPMAJNSKI se maftase po Makedonija, a ne od zelba da i pomogne na zemjata odnosno , togas koga bese u pozitiva, i na vlast, a kako vikaat severnine, "na makata se gledaat junacite".. likov NIKADE go nemase da se izjunaci, koga i da imavme maka..ama se dotrkala so- milijardata, da ne zaebe do koska..

Не заеба до коска, ама како да ти речам, ниеден од шибицарите не им зема пари на луѓе што не се полакомуваат дека ќе ќарат нешто. Не е тешко да заебеш ороспија со тоа што ќе и кажуваш приказни за милијарди; тоа и не му е којзнае каков трик.

Она што најмногу не заеба, до коска и преку коска, е што направи алтернативна партија све со некои типови мој до мојега. 

Каква ли ќе беше Македонија денес ако Циле им откажеше љубаф на Големите Комбинатори што го тапшаа по рамо, и ако не го ставеше гwуевски за најспособен министеw на сите времиња? 

Не знаеме, ама она што се знае е дека колку и да го пцујат денес Гвуевци, ЦИАле никогаш нема да си ги отплати гревовите што микроскопски малово пенисче ни го спопика до грклан...
avatar
Прч

Posts : 220
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by Centarec on Вто Апр 07 2015, 08:44

кинг брат везе немаш. музички квалитет е едно, пунење сали е трето. цеца и жаре бербер пунат сали, тие за тебе се квалитет?

тамара колку и да не ја можам, музичкиот квалитет и талент неможеш да и го одземеш. тоа што е приватно таква каква што е и се одразува на пунењето сали/хали концерти. али дека не е музички школуван глас плус генетски предиспозиции за истото и да го збориш тоа од инает е ужас.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by concrete on Вто Апр 07 2015, 10:39

Прч напиша:
VOL напиша:za nivnite gluposti stojat fakti:
-"velicinata" tuputko tupna "milijarda",

Немој сега така... нели човекот легално си беше избран на избори? Народ си го гласаше, ако некому му е криво, нека биде избран па нека покаже што знае.

Тупурковски ништо не излажа. Знаеше дека уште тогаш, 

VOL напиша:mnogu nasi domasni  orospii si go podignaa gazot kon dusmanite. Zaradi polesno primanje na "zapadni vrednosti" zaradi gnasenje od sopstveniot narod, zaradi "ljubav koja se meri vo $$$" .. kako i da  e, orospii koi se prodadoa i odrodija od svojot narod

И бидејќи таквите ороспии ги имаше во достаточно голем број, човекот едноставно и лесно победи на избори барајќи ги гласовите на посочената целна група.

VOL напиша:tipot KAPMAJNSKI se maftase po Makedonija, a ne od zelba da i pomogne na zemjata odnosno , togas koga bese u pozitiva, i na vlast, a kako vikaat severnine, "na makata se gledaat junacite".. likov NIKADE go nemase da se izjunaci, koga i da imavme maka..ama se dotrkala so- milijardata, da ne zaebe do koska..

Не заеба до коска, ама како да ти речам, ниеден од шибицарите не им зема пари на луѓе што не се полакомуваат дека ќе ќарат нешто. Не е тешко да заебеш ороспија со тоа што ќе и кажуваш приказни за милијарди; тоа и не му е којзнае каков трик.

Она што најмногу не заеба, до коска и преку коска, е што направи алтернативна партија све со некои типови мој до мојега. 

Каква ли ќе беше Македонија денес ако Циле им откажеше љубаф на Големите Комбинатори што го тапшаа по рамо, и ако не го ставеше гwуевски за најспособен министеw на сите времиња? 

Не знаеме, ама она што се знае е дека колку и да го пцујат денес Гвуевци, ЦИАле никогаш нема да си ги отплати гревовите што микроскопски малово пенисче ни го спопика до грклан...
-држи вода, ама тоа ќе значи дека Грујо е бебе од епрувета со генетски адаптации за задачата која му е испрограмирана, ако е така тогаш и симињам овде јавно капа на кошер-мафијата...која му направила и супер-брачед за да не биде сам на мисијата. Cool
Она за калибарот на дебелиот може и држи вода , ако е точен руморот дека дотичната му избегала за курата црнчуга.... Wink
Јеби га, тие негроси секогаш ги добиваат најдобрите шикси , а нас локално овде не работат со малокуревчиња..... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by VOL on Вто Апр 07 2015, 20:06

.... ijaaa..
svrbi supak, a? Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil 


X/ Ljubomir Frckovski..

ligle koe ja napravi profesijata -profesot, odvratno odbivna.. ako ovoj  dvogazen "profesor" po megjunarodno pravo, e intelektualec togas slobodno mozeme da si vrzeme eden zvonec okolu vrat, site, od aljaska do tasmanija.

Na ovoj stvor mu go rolnaa objektot na obezbeduvanje, dodeka toj se zanimavase so PURI ko da e so PURA vo ustata roden, so kvazi-macho-fufi fLizuri, so rejban policija, so konji da strakale ko u" Uasington"
vo negov mandat se sluci antentatot na Pretsedatelot na Republika Makedonija...i vlakno od negovta super-demokraturna zalizano zalepena fLizura ne mu falese- a ostavka ni na kraj pamet!
recnikot / vokabularot neli, mu e nesvatliv za nas, obicnite "seljaca'ana, primitivci i tamu nekoi makedonci" posto toj e superinteligentno sustestvo praeno na Kripton ...

Minister za vnatresni ..kahm.. raboti koj se "proslavi" so KONJI i REJ Cool BAN cvikeri. Laughing .

 dodeka denes se "vadat bombi za nabavki na moderno vooruzuvanje, dronovi, transporteri, helikopteri, oprema." ovoj  KONJ se proslavi so nabavka konji za javanje i cvikeri za policijata..


      Dvoguziot frfuljkovski, bese ozenet za siptarka.
i posle nekoj ke se cudi od kade NEMAKEDONSKITE stavovi na "politicarov" koj raboti na daljinsko - otide do tamu sto,ke staval siptar za premier, i direktor na MRT..
a kako toa?
preku voljata na mnozinstvoto?
kade mu ee demokratijata- pa makar i onaa najprimitivnata-zapadnata vo ovoj slucaj?


 a kako i ne bi - negovite siptarcinja po zenska linija bi go podrzale, no ne i makedoncite, na koi im e preku qr da go gledaat kako se glupira i ligavi kaj stigne, a na amerikanskite gazdi na koi se prodade, kako coek so "siroki svakjanja,napreden em so mesan brak - znaci demek mozelo da ima sozivot" im e posakuvana pudlica koja ke go izrovari makedonskiot narod.kade bese ovoj stvor vo 2001? pred nekoja godina okolu Monstrum?

    vakvi  aktivni propagatori i politicki aktivnisti -orospii-mazeni/zeneti za raznorazni ljungi, ameri, turci... vekje i ne razmisluvaat kako makedonci, tuku, se obiduvaat makedoncite da gi oblikuvaat po nivna zelba, da gi razvodnat, a tie, vo toj proces, bi bile "predvodnici, demokratski svetli tocki vo opstestvoto, idni funcioneri em sozivotelski politicar itn" koi bi bile lesno svarlivi za zapad! no ne i za makedonskiot narod.

soros-moros, siptarskite bogati krugovi kako Bedzet Pacoli na primer, americkite USAID , ambasadata i slicni sponzoriraat i pottiknuvaat vakvi melez-demokraturi, izmesani i odrodeni, da sejat magla megju narodot..
..polesno im e , na primer, da vlijaat na javnosta, preku mesani brakovi, od koi ednata strana e za zal, so makedonsko poteklo (ebanata..bez razlika na pol).. osobeno ako "nasiot" e na funkcija.(frfuljkovski, asterud, b.jovanoivski, lupevska-sozen...)


Последната промена е направена од VOL на Вто Апр 07 2015, 20:42. Мислењето е променето 2 пати.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by чучулига on Вто Апр 07 2015, 20:10

Бог да чува и да брани!!!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by Прч on Сре Апр 08 2015, 07:36

VOL напиша:Minister za vnatresni ..kahm.. raboti koj se "proslavi" so KONJI i REJ Cool BAN cvikeri. Laughing .
Абе слепец си е слепец... веројатно му тутнале два пара рајбан наочари и ја потпишал зделката. Да имаше свое јас, да знаеше да постави услов - или ќе ми дадете понуда за рајбанките по 4,500 евра големопроджна цена за еден пар (со пресметана провизија, донации и доброволн прилог од 90%), - или сиктер од тука, одам на Бит пазар да си купам наочари... - да имаше барем толку ум, денес ќе му се клањавте и ќе викавте “од Фрчко почист Македонец нит се родил, нит ќе се роди“.
VOL напиша:vo negov mandat se sluci antentatot na Pretsedatelot na Republika Makedonija...i vlakno od negovta super-demokraturna zalizano zalepena fLizura ne mu falese- a ostavka ni na kraj pamet!
Гаѓаш во центар како да си Васко Ефтов. Токму тука лежи зајакот, во суштинската разлика меѓу министерката со американска школа и југословенскиов ученик. Разлика - бог и шеширџија. Да имаше кој да го прати Шврчко во Лондон да учи од истата сколија кајшто се изучи Гордето, ќе знаеше завалијата веднаш по атентатот да се слика на телевизија (зошто се атентатите и убиствата ако не за да се сликаат министрите на телевизија?), и да каже дека неговата супер тајна и супер способна полиција има откриено меѓудржавен заговор на вахабистичкиот фундаментализам. Па потоа ќе уапсеше двајца во Шутка, сето снимено со тв камери и прикажано на ТВ Сител, со коментар лично од Латас. И ќе им најдеше и заштитен сведок. И ќе ги осудеше наредниот ден. И денес ќе се колневте во него, дека таков патриот мајка не раѓа повеќе...
VOL напиша:Na ovoj stvor mu go rolnaa objektot na obezbeduvanje, dodeka toj se zanimavase so PURI ko da e so PURA vo ustata roden, so kvazi-macho-fufi fLizuri, so rejban policija, so konji da strakale ko u" Uasington"
Точно така. Да правиш полицаец од академски дрдорко кој се прчи со пури и залижана коса, исто е како прасе да носиш во филхармонија на концерт. Фрчко, ваков надуен каков што е, било кој од тезга на Бит пазар ќе го излаже и ќе му продаде крива краставица. Да брка вистински лопови, или не дај боже шпиони? Бог да чува.

Најголемото кривично дело на Фрчковски: кога требаше да ги земе уздите од коњот во рака, да покаже дека е домаќин и дека знае да ја чува куќата што му е дадена на доверба, тој пушти низ двор да му шета кој стигне. Им дозволи на вистинските полицајци и агенти од блгарската ДС, ребрендирани во мафијашко здружение Мултигруп, да хараат низ Скопје, да си создадат клуб во кој ќе одгледуваат, воспитуваат и обучуваат свој сопствен ХитлерЈугенд. Најзначаен род на ова мрестилиште се двајцата легендарни водачи на вемерето - Љубчо и Николче Гвуевски.

Историјата никогаш нема да му прости на Шврчко што не мрдна со прст да го спречи ова.

VOL напиша:a na amerikanskite gazdi na koi se prodade, kako coek so "siroki svakjanja,napreden em so mesan brak - znaci demek mozelo da ima sozivot" im e posakuvana pudlica koja ke go izrovari makedonskiot narod.

Донт бери гајле, американските газди на Мултигруп точно знаат што прават.
VOL напиша:kade bese ovoj stvor vo 2001? 
Во Охрид. Ви го пишуваше текстот на предавничката капитулација. Во вемерето со кадри обучени во Мултигруп, имате типови способни за се и сешто, но не и за пишување повеќе од два збора со молив во рака. Па моравте да му плаќате на залижаното лигле да ви го состави текстот; самите не знаете асолно ни едно предавство да напишете...
avatar
Прч

Posts : 220
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by кнез on Чет Апр 09 2015, 14:32

Јас неколкупати сум бил надвор од Македонија на извесно време и во тој период во Македонија се случуваат одредени настани(без разлика културни спортски политички...)
За сите тие нестани секогаш кога ќе се споменат иако знам се за нив,сепак се чувствувам некако празен.
Човекот е чувствително(емоционално)суштество и многу од спознајните процеси зависат од таа негова одликаНе е исто да фаќаш цицки и да знеш се за цицките.
Компјутерот во се ќе го надјача човекот освен во емоцијата која е најчеста причина за мотивот а која скоро никогаш не почнува и не е рационална но на крајот може рациото да ја реши или да биде на добропбит на сите.
Значи човекот секогаш ќе има предност во однос на компјутерот само заради таа емоција (љубов жал ....)која  го мотивира да промени нешто.
Зошто го пишувам ова на оваа тема?
Затоа што љубовта во случајов кон татковината е емоција која нема никаква врска со интелегенцијата која ти ја споменуваш на некој ликови пред тоа,а која го држи човекот во неа иако ако е само разумот во прашање тогаш одлуката ќе биде инаква.
Човек што ја сака својата земја секогаш ќе има предност да направи многу повеќе  за својата земја иако е можеби интелектуално инфериорен од човекот кој го нема тоа чувство.
Синот на Чиро,Тупурковски и Тамарче кој се дадени како пример(затоа нема да навлегувам во нивните интелектуални капацитети)ја немаат таа емоција и за мене се помалку вредни од најпростиот македонски овчар кој ја има таа емоција кон својата земја

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by кнез on Чет Апр 09 2015, 14:48

Основното прашање е што е љубов ,а особено што е љубов кон татковината,кон своето?

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by кнез on Чет Апр 09 2015, 14:53

Мојот татко не беше најпамети ни најбогат на овој свет но сепак најмногу го сакав.
Јас не сум ни најпаметен ни најбогат на овој свет а сепак тој најмногу ме сакаше мене.

Рациото не може да даде одговор на тоа туку само љубовта

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by чучулига on Чет Апр 09 2015, 15:00

Кнез, а на која основа заклучувате дека гореспомнатите не ја сакаат Македонија?

Не е ли таквото тврдење неодоворно?

Кој можи да кажи како некој друг ја доживува и искажува љубовта или треба да се однесуваме униформно за да се задоволат нечии очекувања? Колку то би било искрено?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by кнез on Чет Апр 09 2015, 15:13

Прашањето ти е добро.
Љубовта се доживува  лично а се манифестира отворено.
За Тамара не сум воопшто сигурен за нејзината љубов кон татковината и не припаѓа на тоа друштво но за останатите е сосема јасно дека  нивните манифестации се сосема спротивно од поимот љубов.
Прашањето на изборот по кој пат ќе се оди не те прави помал во љубовта кон татковината,но  соработката со другите кои работат против  татковината заради лукративни интереси сведочат дека тие ја немаат таа чубов во себе.

кнез

Posts : 665
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Разбивање на магла, на македонски начин... :)

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот