Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 22:47

VOL напиша:mislis i deka treba?
mozebi i treba, ama ko so rece beton-mozni li se i zloupotrebi....?

Мислам дека треба јавна дебата на темата со искусни стручни луѓе.

Посебно заради недостатокот на установи кои на луѓето во таја фаза на животот им обезбедуваат достоинство и такво заминување!!!

И недостатокот од свест за целата ситуација!!!


Последната промена е направена од чучулига на Пон Мар 30 2015, 22:52. Мислењето е променето 1 пати

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12838
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 22:51

pa, dobro, ne se site strucnjaci,neli, a lugjeto sepak umiraat, so ili bez strucno mislenje. ova mozebi povekje e prasanje za etika em moral, plus- zakonot treba da si go kaze svoeto..

_________________
have lived the times others would say were best forgotten
avatar
VOL

Posts : 13937
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 22:57

VOL напиша:pa, dobro, ne se site strucnjaci,neli, a lugjeto sepak umiraat, so ili bez strucno mislenje. ova mozebi povekje e prasanje za etika em moral, plus- zakonot treba da si go kaze svoeto..
Реков јас... филозофија... ама има добар удел и на пракса, економија и менаџмент... луѓе по својата 75-та година не се приоритет на тековниот македонски здравствен систем.... 

То е...

а башка, нели, некој треба да го огласи јавно прашањето.

Еве!

Ај да муабетиме!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12838
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 22:59

pa, po 75 godina..prioritet se' ama za da cicaat pari, oti toa e kategorija koja bi posetuvale lekari...

_________________
have lived the times others would say were best forgotten
avatar
VOL

Posts : 13937
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 23:01

Си уплатиле...

ама по 75 ич некој не ги ферма оти се непродуктивни.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12838
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 23:02

a be vidi, sega, toa e vekje epten zrela kategorija.. period na odmor..

_________________
have lived the times others would say were best forgotten
avatar
VOL

Posts : 13937
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 23:04

Каков одмор?

Она бањскиот?

Еве одат и на то... и се лизга и паѓа и крши колк...

шо мислиш му менват колк?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12838
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 23:06

pa.. za suma pari- se ke napravat. no zaprasaj se- dali na tie godini treba da rizikuvaat da smenat kolk..? kako ke podnese 75+ covek takva operacija/oporavuvanje...?
mozebi treba da se preventira od takvi incidenti, zatoa sto lecenjeto e tesko...?

_________________
have lived the times others would say were best forgotten
avatar
VOL

Posts : 13937
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 23:10

Ок... еве да ја прифатиме твојата варијанта...

и шо со таков чоек... скршен колк, не можи да му се смени....

велиш тешко е опоравувањето...

кој е следствениот развој?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12838
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 23:12

pa, ne znam. so velis ti..?

_________________
have lived the times others would say were best forgotten
avatar
VOL

Posts : 13937
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 23:12

Тебе те прашвам!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12838
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 23:14

pa sigurno nema da se podlozi na eutanzija... ..ili...?

_________________
have lived the times others would say were best forgotten
avatar
VOL

Posts : 13937
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 23:16

Види линкот на почетокот од темата.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12838
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 23:17

a be dobro, go vidov.

_________________
have lived the times others would say were best forgotten
avatar
VOL

Posts : 13937
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 23:21

Дали во состојба на пациент кому медицинска помош му е оправдано недостапна треба да не му се дозволи право на одлучување за скратување на патење?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12838
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 23:22

чучулига напиша:Дали во состојба на пациент кому медицинска помош му е оправдано недостапна треба да не му се дозволи право на одлучување за скратување на патење?
ima i religiozen moment ovde, koj ne se spomnuva.....

_________________
have lived the times others would say were best forgotten
avatar
VOL

Posts : 13937
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 23:25

Ахххх...

Господ, како и да секој си го нареква колоквијално, сака следбениците да патат и да умрат во најлоши болки со се смрдеи од гној и сепси и измет и се придружно...

Ок.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12838
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 23:28

dobro, samo spomnav- ima i religiozen moment, i toa treba da se pocituva, bez razlika sto mislis deka so deset ave-marija, se zgolemuva kamata na devizen vlog, a so 23 jezus kristus, se brisat grevovite do- 67 dena unazad. Wink .

vo prasvoslavieto samoubistvoto ne e  termin.....

_________________
have lived the times others would say were best forgotten
avatar
VOL

Posts : 13937
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 23:31

А шо имплицираш?

Немој пак нешто да дефлектираш од темава кон мене....

не. не. не....

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12838
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 23:35

чучулига напиша:А шо имплицираш?

Немој пак нешто да дефлектираш од темава кон мене....

не. не. не....

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
???

nemam ni zelba ni namera.


prasav, samo, dali asistiranoto samoubistvo se kosi so religioznite veruvanja... odnosno so pravoslavnoto hristijanstvo.. ?

_________________
have lived the times others would say were best forgotten
avatar
VOL

Posts : 13937
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 23:38

Шо му е поентата на Господ па да ги умира луѓето во болка и гнасотија?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12838
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 23:40

a be sega, umirackata e neizbezna, da mu se snevidi..
ako trgnes taka- aj togas najdi odgovor zosto "gospod gi zema i decata" , i pak nema da najdes odgovor, taka?

_________________
have lived the times others would say were best forgotten
avatar
VOL

Posts : 13937
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 23:43

Децата и старите намат врска.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12838
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 23:45

e?
a sto,mislis deka nikogas ne e posegnato po eutanzija na ...deca?  Suspect     ......pomladi.....?

_________________
have lived the times others would say were best forgotten
avatar
VOL

Posts : 13937
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 23:50

Е како не е, само то не е темава, исто има и основана тема за бесправнастерилизација на жени.

Ако е, ти попрај ме.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12838
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот