Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 20:09

Месеци се думав како да ја презентирам оти е битна и многу чувствителна тема. Пишев па бришев.

Го одбрав следниов пристап:

Википедија дава основни податоци ако воопшто не сте чуле до сега

http://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_suicide

Мислата ми е, дали свесноста за болката на животните кои ги евтанизираме е со повисоко значење за нас од чувствата, патењето и дигнитетот на терминално болните луѓе?

Дали воопшто и размислуваме за терминално болните луѓе и нивниот статус? Колку и каде се претставени терминално болните луѓе во општеството?

Јас не сум паметна доволно, би ценела сечие мислење.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 20:59

cekaj sega... za zivotni ili lugje praime muabet...?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by concrete on Пон Мар 30 2015, 21:24

чучулига напиша:Месеци се думав како да ја презентирам оти е битна и многу чувствителна тема. Пишев па бришев.

Го одбрав следниов пристап:

Википедија дава основни податоци ако воопшто не сте чуле до сега

http://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_suicide

Мислата ми е, дали свесноста за болката на животните кои ги евтанизираме е со повисоко значење за нас од чувствата, патењето и дигнитетот на терминално болните луѓе?

Дали воопшто и размислуваме за терминално болните луѓе и нивниот статус? Колку и каде се претставени терминално болните луѓе во општеството?

Јас не сум паметна доволно, би ценела сечие мислење.
хммм, како непаметна доволно , мислам дека е препорачливо да не започнуваш муабет на теми на кои после  ќе си имаш проблеми со душата дури и во твоите услови на малку памет. Долга и широка е таа и апсолутен рашамон, во зависност од кој пенџер гледаш, на кои скали седиш или низ која врата минуваш.... Cool
...а реченицата: Колку и каде се претставени терминално болните луѓе во општеството?.....е толку соросоидна да просто утепуе..... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 21:40

Па нека откорни...

со се мојата "соросоидна" душа.

Имав искуства во животот кои природно ја наметнаја темава бар за мене.

Кој сака можи да ја рагледува ама нема да дозволам ни соросоидни, ни било какви други етикетирања воопшто.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 21:41

a be te prasav vekje ednas... za zivotni i/ili za lugje?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 21:44

VOL напиша:cekaj sega... za zivotni ili lugje praime muabet...?
За животните воопшто не се прашваме дали треба да патат, нив ги евтанизираме... по наша одлука... оти сме нели милосрдни...

дали е во ред да уважиме право на луѓе да се почитува нивното достоинство преку експлицитно нивно барање за прекинување на патење.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 21:46

so mislis ti?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 21:49

Во терминални случаи, да. И сигурно пред да станат живи лешеви.

Не знам колку луѓе имат видено други луѓе во таква состојба.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 21:57

ova, ako coek pred smrt, sam da pobara da go skinat, za da ne se maci?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 21:58

Да појаснам, то е состојбата кога болните ги испраќат дома оти за нив поќе здравствена институција нема целисходност да се грижи.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 21:59

VOL напиша:ova, ako coek pred smrt, sam da pobara da go skinat, za da ne se maci?

Поќе од то ама така некако.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 21:59

i.....?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 22:00

VOL напиша:i.....?
Имаш мислење?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 22:01

nemam iskustvo. mislenje... prvo da te procitam tebe..
?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 22:04

Види погоре...мислам.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 22:04

taman, de. ti si imala slucaj takov?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 22:05

Шо е битно?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 22:08

ti kazav, nemam iskustvo...
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 22:09

Филозофски ти пристапи му.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 22:10

?
pa valjda e opravdano. ako coek sam pobara..
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by concrete on Пон Мар 30 2015, 22:31

чучулига напиша:Па нека откорни...

со се мојата "соросоидна" душа.

Имав искуства во животот кои природно ја наметнаја темава бар за мене.

Кој сака можи да ја рагледува ама нема да дозволам ни соросоидни, ни било какви други етикетирања воопшто.
...реченицата: Колку и каде се претставени терминално болните луѓе во општеството?.....која е толку политички кажана , после од понатамошниот текст видов дека е само твоја лоша формулација , ме натера да реагирам така....одма ми светна бадинтер у темнината... Cool
Тешки прашања поставуваш Чучулига, законски е казниво.., во реалниот живот мноогу тешка ситуација. Ако се либерализира, остава простор за многу тумачења. А тенка е нитката меѓу убиство и самоубиство и двете неприфатени по многу основи......
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 22:34

kaj nas e dozvoleno, toa..?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 22:40

concrete напиша:...реченицата: Колку и каде се претставени терминално болните луѓе во општеството?.....која е толку политички кажана , после од понатамошниот текст видов дека е само твоја лоша формулација , ме натера да реагирам така....одма ми светна бадинтер у темнината... Cool
Тешки прашања поставуваш Чучулига, законски е казниво.., во реалниот живот мноогу тешка ситуација. Ако се либерализира, остава простор за многу тумачења. А тенка е нитката меѓу убиство и самоубиство и двете неприфатени по многу основи......

Реченицата е сосем на место.

Ај да свртам малку за да ме разбериш...

Нека се залажуваме дека сите ќе умриме од срцев напад во сон, тивко и елегантно... реалноста не е таква.

Рак, деменција... во секој случај...

Ситуација терминален пациент... сите ќе бидиме такви еден ден, да не се лажиме....

Шо тогаш?

Или не заболе за истите нас тековно само оти сега не сме сега во таја ситуација?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by чучулига on Пон Мар 30 2015, 22:43

VOL напиша:kaj nas e dozvoleno, toa..?

Не.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by VOL on Пон Мар 30 2015, 22:45

mislis i deka treba?
mozebi i treba, ama ko so rece beton-mozni li se i zloupotrebi....?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Евтаназија вс. асистирано самоубиство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот