ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Страна 2 of 40 Previous  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Next

Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL on Саб Фед 28 2015, 17:59

e bas.
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by king on Саб Фед 28 2015, 22:53


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL on Саб Фед 28 2015, 22:54

ovoj ne e normalen


Заев испрати телеграма со сочувство за убиениот опозициски лидер во Русија, Борис Немцов
http://libertas.mk/%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B2-%D0%B8%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0-%D1%81%D0%BE-%D1%81%D0%BE%D1%87%D1%83%D0%B2%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%B7/avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by concrete on Саб Фед 28 2015, 22:59

VOL напиша:ovoj ne e normalen


Заев испрати телеграма со сочувство за убиениот опозициски лидер во Русија, Борис Немцов
http://libertas.mk/%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B2-%D0%B8%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0-%D1%81%D0%BE-%D1%81%D0%BE%D1%87%D1%83%D0%B2%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%B7/
...зарем дур сеа забележа???? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by king on Саб Фед 28 2015, 23:00

А тек ова ...


„Ајде“ на протест пред МРТ, Бојаровски не спречил штетен договор!

Група граѓани денеска организираа перформанс против, како што рекоа, неизбалансираното известување од страна на МРТВ. Меѓу нив имаше и партиски активисти и поранешни членови на раководството на јавниот сервис. Двајца од нив во 2008-та не спречиле штетен договор за набавка на неупотреблива опрема, од кој МРТВ и денес трпи последици...

Членови на граѓанското здружение „Ајде“, излегоа на протест пред МРТ. Побараа таа да биде, како што велат, вистински сервис на граѓаните и преку принципите на универзалност, разновидност и независност да обезбеди вистинито и навремено информирање.
„Треба да бидете независно од кој било државен орган, треба да обезбедите постојано, вистинито, целосно, непристрасно, праведно и навремето информирање, да создавате и емитувате квалитетни програми за сите важни општествени фактори, случувања и процеси“ – изјави Билјана Бејкова, новинар и граѓански активист.
„Почнете да информирате за историјата која Ви се случува пред очи или ќе влеземе и ние сами ќе известуваме“, изјави Јана Коцевска, граѓански активист.
„Македонската телевизија обезбеди рамноправен пристап за учесниците во изборната кампања, согласно новите законски правила“ – ова е заклучокот во последниот извештај на Агенцијата за аудио и аудиовизулени медиумски услуги,  посветен на политичкиот плурализам за време на изборната кампања. Слична беше оценката и на меѓународните набљудувачи. 
Меѓу првите луѓе на денешниот протест беа новинарот Зоран Бојаровски и директорот на соросовата фондација „Отворено општество – Македонија“, Владимир Милчин. И двајцата се поранешни членови на Советот на МТВ. Бојаровски беше и претседател на Советот, и тоа во 2008-та година, кога претседател на УО на МРТ е Леонид Наков, поранешен член на ЦО на СДСМ.  
Тогаш се реализира една матна зделка од која МРТВ и денес трпи последици. Во директна спогодба и без тендер, е склучен договорот со словенечката компанија ТСЕ за набавка на студиска опрема, кој потоа се покажа како  штетен за ЈП. МРТ го загуби судскиот спор и сега треба да плати околу 1,5 милион евра. 
„Јас не се сеќавам на тоа. Тоа го правеа стручните служби. Советот нема улога да ги води тие процеси, има улога да укажува и препорачува на УО и на директорите на Телевизијата да ги завршат тие судски процеси што е можно побрзо“, изјави Зоран Бојаровски, тогашен претседател на Советот на МРТ.
Станува збор за зделката вредна 475 илјади евра, која спротивно на насоките на Бирото за јавни набавки, е реализирана во четири очи, без тендер, а дополнително е отстапено и рекламно време во вредност од 237 илјади евра. Договорот освен што е незаконски, не бил одобрен ниту од стручниот колегум и од инженерите од Телевизијата, кои се изјасните дека опремата е прескапа, односно дека реалната пазарна вредност е далеку под она што треба да се плати.
„Се работи за работеше за опрема стара 8 години. Тоа е како автомобил стар 8 години да ви го продадат по цена како за нов автомобил. Затоа, техничкиот колегиум не се сложи со таквата одлука, сметавме дека опремата е непотребна и дека има многу други поприоритетни работи, а ако се купува опрема да биде на ново“, изјави Цане Петрушевски, раководител на сектор техника во МРТ.
МТВ се уште ги трпи последиците од ваквата одлука на тогашните највисоки органи на управување. Декемвриските плати доцнеа токму како резултат на вака стокмениот договор.
Сега целата документација за договорот склучен без тендер е во рацете на Врховниот суд.
 
Мартин Пушевски


http://mrt.com.mk/node/20964

НЕ се сеќава ... бил у поддрум и ни видел ни чул ништо ..

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by concrete on Нед Мар 01 2015, 10:58

avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL on Нед Мар 01 2015, 16:37

a-a, ene go sprema izvinjavanje, samo uste da odlucat dali da stavat tocka-zapirka na kraj ili samo tocki.
, posto, sigurno mnogu ima za izvinjavanje, pa podolg mu e...tekstot,
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by concrete on Нед Мар 01 2015, 16:50

хммм не сум баш многу сигурен , ако некој веќе го побара тоа со ЗДРАВИ АРГУМЕНТИ  , дека тоа ќе биде Какановски или некој таков сличен на него......
Но досега нема ни аргументи, ни некој кој може да состави некакво барање....во тој смисол Cool
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by ribar on Нед Мар 01 2015, 16:54

concrete напиша:
хммм не сум баш многу сигурен , ако некој веќе го побара тоа со ЗДРАВИ АРГУМЕНТИ  , дека тоа ќе биде Какановски или некој таков сличен на него......
Но досега нема ни аргументи, ни некој кој може да состави некакво барање....во тој смисол Cool
Дали не се доволни бомбите на Зајко?

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by concrete on Нед Мар 01 2015, 16:57

ribar напиша:
concrete напиша:
хммм не сум баш многу сигурен , ако некој веќе го побара тоа со ЗДРАВИ АРГУМЕНТИ  , дека тоа ќе биде Какановски или некој таков сличен на него......
Но досега нема ни аргументи, ни некој кој може да состави некакво барање....во тој смисол Cool
Дали не се доволни бомбите на Зајко?
ај уозбили се...... Shocked
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL on Нед Мар 01 2015, 16:59

a..koga ke puknat tie bombi konecno...?
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by concrete on Нед Мар 01 2015, 17:01

VOL напиша:a..koga ke puknat tie bombi konecno...?
....не заебаај , кој ќе го трпи после без руки со една нога и полуслеп.... Sad
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL on Нед Мар 01 2015, 17:03

ama ne u gakji da mu pukne be,

neli bombardirovki ke imase.ke ima li bombi ...?
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL on Нед Мар 01 2015, 17:06

ni fali ovde nekoj clen ili simpatizer na SDSM ili clen na VMRO DPMNE za da ima zdrava diskusija.
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by concrete on Нед Мар 01 2015, 17:11

VOL напиша:ni fali ovde nekoj clen ili simpatizer na SDSM ili clen na VMRO DPMNE za da ima zdrava diskusija.
......тие не се навикнати на слободни бришани простори, по пријатно им е во камерни хорови каде без напор си ги мантраат своите партиски мантри , а  преку ѕидче безбедно да си пљуцкаат кон противниците.
И постојано да се љути некому..... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL on Нед Мар 01 2015, 17:12

ne be , stvarno. ama so stav, nekoi.
..so znam.
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by concrete on Нед Мар 01 2015, 17:19

VOL напиша:ne be , stvarno. ama so stav, nekoi.
..so znam.
..нема такви.., да имаше.. до сега ќе бевме швајцарија на балканите Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Нажалост колку и да е тоа тажно...припадник си на народ на пицопевци..... Sad
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL on Нед Мар 01 2015, 17:26

eh sea. ne se site takvi de..ima posteni od pozicijata, koi se od-komunjiraa zaradi kriminalnata tranzicija i ostanaa bez rabota..
a ima i posteni socijalisti i komunisti ( ona "demokrati" ne go priznava, toa e za u supak ) koi ostanaa so cist obraz..
tie se bitni.
a tralalajki , kolku da gi ima, se samo kusur..za sekoja politicka opcija.
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by ribar on Нед Мар 01 2015, 17:28

Бидејки Небањаните се тотално изгубени, настана невидена конфузија кај нив ке покушаат со т.н нивни КЛАСИЧЕН ДПМНЕОВСКИ БЛИЦКРИГ,другите се криви тие се спасителите,увежбана варијанта,спроведена на дело милион пати.

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL on Нед Мар 01 2015, 17:30

ete ti sega.
i kako sega da se muabeti so lik em nik, koj narekuva-nebanjati , lugje makedonci koi glasale za segasnava pozicija?
Ova li treba da privlece poluodredeni i neodredeni potencijalni glasaci?
ili mozebi da privlece vnimanie,kolku za citanje?
c c c ...
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by concrete on Нед Мар 01 2015, 17:51

VOL напиша:ete ti sega.
i kako sega da se muabeti so lik em nik, koj narekuva-nebanjati , lugje makedonci koi glasale za segasnava pozicija?
Ova li treba da privlece poluodredeni i neodredeni potencijalni glasaci?
ili mozebi da privlece vnimanie,kolku za citanje?
c c c ...
хммм...остај бе..,  тоа некои заблудени овчички со глава збрцана у мека вуна..па блејат ли блејат.
Признале ние или не , единствена респектабилна сила на Македонската политичка сцена се вмровциве околу Грујо.
Нивниот проблем е што се исти како и нивниот Мегало Проект Скопје 2014...Кога го гледаш анфас ..импозантен.., но ако се помрднеш за поглед од бочно..т'нко, т'нко ко лист хартија, да го дувнеш ќе падне.
Ама тоа е тоа , единственото реално со кое располагаме.
Затоа мора да им се каже дека треба малку да се наребраат, да го зголемат моментот на инерција на својата структура за да се оди понатака..посигурно.
И секој  во иднина , кој ќе дојде на чело параде, да знае дека , ако мисли дека додека е он таму ќе ги реши и среди СИТЕ РАБОТИ , тогаш е будала која си го губи и нашето и своето време  и да свати дека тој не треба се да знае , но мора да знае КОЈ ЗНАЕ и да се советува. Во спротивно си ебавме матер, дури ми се чини на добар пат сме натаму..... Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL on Нед Мар 01 2015, 17:58

se si mislam deka ne sekoj od SDSM misli kako bombasov. ama poradi mizerijata koja im ja navlece , ne sakaat da se pojavat. toa ke mu dojde, kako , na polupotonat Titanik da mu skokaat odozgora-da go natiskaat pobrzo da potone..
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by concrete on Нед Мар 01 2015, 18:28

VOL напиша:se si mislam deka ne sekoj od SDSM misli kako bombasov. ama poradi mizerijata koja im ja navlece , ne sakaat da se pojavat. toa ke mu dojde, kako , na polupotonat Titanik da mu skokaat odozgora-da go natiskaat pobrzo da potone..
..сигурно знаеш зошто всушност Титаник потонал???  како е проектиран не би смеел... Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by VOL on Нед Мар 01 2015, 18:29

demek od bomba...pardon...santa mraz..
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ - втор дел

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 40 Previous  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот