Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by VOL on Пон Фед 16 2015, 17:25

Laughing nee..
toa samo ja malku go "karam" fifi..firi.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Фири on Пон Фед 16 2015, 17:26

Постоjанно ме навредува но не за друго а од страв дека сум штел jас да го навредим Smile Страв србоманско лозе чуваSmile
avatar
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Laba on Пон Фед 16 2015, 17:26

Фири, каков македонец си ти кој се прави бугарин? ти не си македонец
avatar
Laba

Posts : 411
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Фири on Пон Фед 16 2015, 17:32

Laba напиша:Фири, каков македонец си ти кој се прави бугарин? ти не си македонец
Не бе македонец каj нас и во Грциja e само регионален термин, за жал дружето Тито не не направи етнички македонци како направи етнички босанци Smile Така да сум како Гоце Делчев бугарин по етнос, македонец по регион Smile
avatar
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Laba on Пон Фед 16 2015, 17:40

мислам дека си тука само за да провоцираш. добро не пишуваш.
Што тие целта, цело време да убедуваш колку се македонците глупи а ко не се кажат за бугари?
avatar
Laba

Posts : 411
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Фири on Пон Фед 16 2015, 17:43

Не! Во голема грешка си! Тоа дека се заебавам со Вол и Кини е оти и они се зборуват со навреди. Инаку  сум за приjателство и друженjе помегjу нас оти колку и да не го признавате вие немате друг поблизок народ на светот.
avatar
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Фири on Пон Фед 16 2015, 17:45

Колку и да не навредувате кога ве опнат албанците на изток ке гледате, не на север, од таму само уште поеке албанци ке ви пуштат "бракjата" шумадинци.
avatar
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Laba on Пон Фед 16 2015, 17:46

јас не мислам така. Македонка сум и ова што го пишуваш воопшто не ми се допаѓа. Ова се негаторски ставови и се антимакедонски.Ти си бугарин или бугарофил, сеедно, но македонец не пишува вака против македонци.
не се мачи...
avatar
Laba

Posts : 411
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by VOL on Пон Фед 16 2015, 17:47

gledas deka e umobolen.
Duhovi mu se pricinuvaat. Ako kazes deka su makedonec,-makedonka- avtomatski te pravi -srbin. Laughing .
 i odma te pcue, te pravi nula, odma se zakanuva, so siptari.

ebati mizerijata glupa..


Последната промена е направена од VOL на Пон Фед 16 2015, 17:49. Мислењето е променето 1 пати
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Laba on Пон Фед 16 2015, 17:48

болни ставови. зар сеуште има вакви размислувања..
avatar
Laba

Posts : 411
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Фири on Пон Фед 16 2015, 17:50

Laba напиша:јас не мислам така. Македонка сум и ова што го пишуваш воопшто не ми се допаѓа. Ова се негаторски ставови и се антимакедонски.Ти си бугарин или бугарофил, сеедно, но македонец не пишува вака против македонци.
не се мачи...
Збори конкретно кажи ова Фири си напишал и не ми се допагjа. Инаку вака не можам да знам дали не си другиот ник на србоманот вол или на кини Smile
avatar
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Laba on Пон Фед 16 2015, 17:51

не се мачи...
avatar
Laba

Posts : 411
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by VOL on Пон Фед 16 2015, 17:52

lele kolku e glup.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Фири on Пон Фед 16 2015, 17:52

Неее македонец или македонка се е убаво докле не почне да навредува се бугарско. Ова не е обичен македонец. Ова е чис србоман. Вол е нагледен пример, тоj од омраза дури не може да напише Бугарин и Бугариjа Smile
avatar
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Laba on Пон Фед 16 2015, 17:53

добро бе, Фири, имаш ти некој проблем?
не можеш нормално да разговараш ?
avatar
Laba

Posts : 411
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by VOL on Пон Фед 16 2015, 17:54

da e normalen , mozebi ke moze normalno.
 da blee..
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Laba on Пон Фед 16 2015, 17:55

Smile
ма дај. глупости. губење време.
avatar
Laba

Posts : 411
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Фири on Пон Фед 16 2015, 17:55

Добро сеа знам дека некако можете да примите дека во Босна не сички се бошнjаци туку има срби и хрвати но не можете да примите дека во Македониjа имало и сеуште има бугари. Тоа е ваш проблем , не моj Smile
avatar
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Laba on Пон Фед 16 2015, 17:56

добро, бе аман па и ти. не биди досаден.
avatar
Laba

Posts : 411
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Фири on Пон Фед 16 2015, 17:57

Laba напиша:добро бе, Фири, имаш ти некој проблем?
не можеш нормално да разговараш ?
Па пробав нормално но србоманите наjмногу се плашат од нормален разговор Smile Ти шо ке кажаш за мисленjата на Заjко по темата? Или на Груjчо? Smile
avatar
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Laba on Пон Фед 16 2015, 18:00

не си интересен по тема политика . и прекини со тие срби, жити најмило, па само ти овде споменуваш срби
разговарај си сам. ако воопшто си дојден за дискусија. мислам дека си трол
avatar
Laba

Posts : 411
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Фири on Пон Фед 16 2015, 18:02

Аjде, аjде видовме ти колку убави работи кажа и се по темата Smile
avatar
Фири

Posts : 436
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by king on Чет Фед 19 2015, 23:58

Утре ќе имало некоја средба .... околу уточнување на договорот за добрососедство ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by king on Пет Фед 20 2015, 12:26

Сега бугаристанците ќе срипаат ко попарени


Договорот за добрососедство со Бугарија мора да ги опфати и правата на македонското малцинство


Ако намерите на соседна Бугарија се искрени и пријателски, актот за добрососедство не смее да ги остави „замрзнати" ниту македонското национално малцинство во таа земја, на што во повеќе наврати укажуваа декларации на ЕУ, ниту посебноста на македонската нација, јазикот, културата.
Tекстот на договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија е само прашање на час кога ќе биде потпишан, а идентични се тврдењата на претставниците на владите во двете држави дека основа на договорот била Декларацијата за пријателство и соработка меѓу Бугарија и Македонија од 1999 година, соопшти Македонскиот манифест, потсетувајќи дека декларацијата потпишана од владата на Љубчо Георгиевски била погубна за Македонија.
Според Манифестот, декларацијата била штетна затоа што со неа македонската влада се откажала од поддршка на македонското национално малцинство во Бугарија, го поништила македонскиот јазик и го свела на „службен јазик“, што, велат, е дел од антимакедонската стратегија на Бугарија, која не го признава постоењето на македонскиот јазик и на македонската нација.
„Македонски манифест и досега, јавно ја потенцираше потребата од потпишување договор за добрососедство со Република Бугарија, но тој мора да биде врз реципрочни односи, а не врз асиметрични обврски на штета на македонската држава и македонскиот народ.
Ако намерите на соседна Бугарија се искрени и пријателски, актот за добрососедство не смее да ги остави „замрзнати“ ниту македонското национално малцинство во таа земја, на што во повеќе наврати укажуваа декларации на ЕУ, ниту посебноста на македонската нација, јазикот, културата. Во спротивно, доколку се потпише договор врз основата на Деклрацијата од 1999 година, тој нема да биде израз на искреност и на добра волја од двете држави и не може да се очекува унапредување на добрососедските односи.
Македонски манифест сака да верува дека тие прашања се поинаку регулирани во текстот на договорот и дека поранешната асиметрија е заменета со реципроцитет во односите“, соопшти Македонскиот манифест.


http://www.tera.mk/index.php/vesti/aktuel/87596-dogovorot-za-dobrososedstvo-so-bugarija-mora-da-gi-opfati-i-pravata-na-makedonskoto-malcinstvo

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by concrete on Пет Фед 20 2015, 13:41

..ако  ги исклучиме залуденоста со коњски опашки и неисцрпната желба повторно и повторно да докажуваат дека се поголеми срби од србите.., никогаш не ми била јасна причината за антологиската глупоќа на бугарската држава. Веројатно повторно и повторно се јадат живи што не им текнало , кога требело... да се наречат Македонска,  исто како и грците, па сеа заедно патат и вриштат заради тоа, досадни како комарците од полуостровот Кола....
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Договор за добрососедство помеѓу Македонја и Бугарија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот