Tугино јабано ...

Go down

Tугино јабано ...

Пишување by king on Нед Мај 25 2014, 17:24

Во темата „Вести од светот“ е начнат овој ај да го наречам пробем...

concrete на кратко ...

..природен закон, незнам дали уште реално постои шанса да го спречиме тој процес и овде. За тоа треба озбилна стратегија која ќе ги земе сите фактори и можности во обзир,
сега и во некое идно време... до каде може да се согледа.
Инаку само ќе се створи вакум кој ќе го пополнат кинези, пакистанци и сомалијци.
Ама не гледам ниеден на власт , или близу власта дури ни подалеку...кој прво го наслутува во вистински димензии..проблемот, второ е заинтересиран и трето има капацитет да собере квалификуван тим за таква сложена работа.
Освен нормално, класичното плукни-залепи со продавање муда за бубрези и инстант домољубие....

.....се обиде да нешто објасни за причините и последиците на оваа наша вековна појава, која веќе е премината во традиција попозната под името ПЕЧАЛБАРСТВО.
Причините за вековното одење во печалба ни се познати ... се сведуваат најповеќе на инстинктот за гол опстанок, нешто помалку на желбата за „богатење“ и најмалку на авантуризам.

Во поново време, последниве пет/шест децении поводот е изгледа нешто малку од политички причини додека најголемата причина е желбата за поголема заработка и „брзо богатење“.

Во последно време некои заслепени комуњари (од добро познати причини ... калиф уместо калифа) оваа појава се обидуваат да и ја препишат само и само на моменталната власт и нејзиното владение притоа заборавајки или поточно правејки се на удрени дека токму нивната државничка и транзиционерска власт е најголемиот виновник за урнисување на пет децении ствараното македонско стопанство и сите последици од тоа.
Тие државнички за кратко време поништија се што вредеше во оваа држава, да уништиш можеш во кратко време но да ги санираш последиците од тоа и повторно застанеш на нозе треба мнооогу време или некој нов Маршалов план наметнат од втерувачите на Новиот светски поредок.

avatar
king

Posts : 9348
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Tугино јабано ...

Пишување by punter ohrid on Пон Мај 26 2014, 02:52

king2 напиша:Во темата  „Вести од светот“ е начнат овој  ај да го наречам пробем...

concrete на кратко ...

..природен закон, незнам дали уште реално постои шанса да го спречиме тој процес и овде. За тоа треба озбилна стратегија која ќе ги земе сите фактори и можности во обзир,
сега и во некое идно време... до каде може да се согледа.
Инаку само ќе се створи вакум кој ќе го пополнат кинези, пакистанци и сомалијци.
Ама не гледам ниеден на власт , или близу власта дури ни подалеку...кој прво го наслутува во вистински димензии..проблемот, второ е заинтересиран и трето има капацитет да собере квалификуван тим за таква сложена работа.
Освен нормално, класичното плукни-залепи со  продавање муда за бубрези и  инстант домољубие....

.....се обиде да нешто објасни за причините и последиците на оваа наша вековна појава, која веќе е премината во традиција попозната под името  ПЕЧАЛБАРСТВО.
Причините за вековното одење во печалба ни се познати ... се сведуваат најповеќе на инстинктот за гол опстанок, нешто помалку на желбата за „богатење“ и најмалку на авантуризам.

Во поново време, последниве пет/шест  децении поводот е изгледа нешто малку од политички причини додека најголемата причина е  желбата за поголема заработка и  „брзо богатење“.

Во последно време некои заслепени комуњари (од добро познати причини ... калиф уместо калифа) оваа појава се обидуваат да и ја препишат само и само на моменталната власт и нејзиното владение притоа заборавајки или поточно правејки се на удрени дека токму нивната државничка и транзиционерска власт е најголемиот виновник за урнисување на пет децении ствараното македонско стопанство и сите последици од тоа.
Тие државнички за кратко време поништија се што вредеше во оваа држава, да уништиш можеш во кратко време но да ги санираш последиците од тоа и повторно застанеш на нозе треба мнооогу време или некој нов Маршалов план наметнат од втерувачите на Новиот светски поредок.


pecalbarstvo ili iseluvanjeto kaj nas moze da se kaze deka e edna od najstarite profesii so vekovi nazad, sto vo denesno vreme gi preminuva granicite na tradicija i veke poveke izgleda kako moderen trend, posebno sega so bezvizniov rezim,rabotava doaga pali begaj i snaogaj se. I ako toa vo minatoto go pravea luge koj navistina imaa potreba od toa, denes imame situacija,"kaj site turci i Asan", mnogu vikaat, ke odam da vidam kako e.
Kako i da e najsmesno e toa sto vikas autistive denes ovaa pojava na iseluvanje im ja prepisuvaat samo na momentalnava politicka garnitura iako najgolemoto iseluvanje bilo vo vreme na "zlatnite" vreminja na Marsalot.

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Tугино јабано ...

Пишување by king on Пон Мај 26 2014, 02:57

punter ohrid напиша:


Kako i da e najsmesno e toa sto vikas autistive denes ovaa pojava na iseluvanje im ja prepisuvaat samo na momentalnava politicka garnitura iako najgolemoto iseluvanje bilo vo vreme na "zlatnite" vreminja na Marsalot.

За маршалот ..... само би ги цитирал novace i defo од мелницата

novace

Во текот на 1964/5 и потоа година..од Македонија се иселија СИТЕ кои сакаа да работат за МАРКИ , ДОЛАРИ и друга „ТВРДА„ валута....од Норвешка и Данска па се до Гибралтар..
Одењето пак за Америка и Канада , тоа е река од Македонци и Македонки која не пресушила ни капка ...до ден денешен..
А тоа (иселувањето) е „започната„ уште во т.н. пусто турско.....се мисли на владетелот.
Така да..бадијала ви е лиење на т.н. КРОКОДИЛСКИ СОЛЗИ.
Македонците ...како и други народи , одсекојпат избирале ГУРБЕТ ..односно ПЕЧАЛБА во туѓина...кога дома не можеле (или не сакале) да печалат?.
Затоа е и (изгледа) компонирана песната :
ТУЃИНАТА ПУСТА ДА ОСТАНЕ.


defo

Не во 64/65 од Македонија Македонците ги избрка Киро Глигоров преку неговиот економки план за развој на СФРЈ кога околу 50 села беа потпени под вода и околи 150-250 села останаа без патишта..по кој со коњски коли можеше да се стигне до градовите. Па така добар дел од Македонците избегаа по белиот свет, а оние кои беа подобни кои се прилагодија на комунизмот отидоа в град да црнчат во фабриките и од огромни куќи и дворови да се затворат во 2 и 3 собни станови.................


Последната промена е направена од king2 на Пон Мај 26 2014, 03:00. Мислењето е променето 1 пати
avatar
king

Posts : 9348
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Tугино јабано ...

Пишување by punter ohrid on Пон Мај 26 2014, 03:04

pametno od defo, samo ne znam kako ne go banirale za ovoj post

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Tугино јабано ...

Пишување by Arhimed on Чет Јун 12 2014, 18:27

king2 напиша:...традиција попозната под името  ПЕЧАЛБАРСТВО.
Причините за вековното одење во печалба ни се познати ... се сведуваат најповеќе на инстинктот за гол опстанок, нешто помалку на желбата за „богатење“ и најмалку на авантуризам.
Кај мене беше причина пристоен живот.
Сега кога влегувам во супермаркет не му ја мислам многу да ја наполнам количката со секакви продукти.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Tугино јабано ...

Пишување by concrete on Чет Јун 12 2014, 19:22

Arhimed напиша:
king2 напиша:...традиција попозната под името  ПЕЧАЛБАРСТВО.
Причините за вековното одење во печалба ни се познати ... се сведуваат најповеќе на инстинктот за гол опстанок, нешто помалку на желбата за „богатење“ и најмалку на авантуризам.
Кај мене беше причина пристоен живот.
Сега кога влегувам во супермаркет не му ја мислам многу да ја наполнам количката со секакви продукти.

...и јас исто.. Very Happy 
...ама затоа сеа ме заебаа тежината на просечен морж.., затоа пази со време, не претеруј со наполнувањето Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6676
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Tугино јабано ...

Пишување by Arhimed on Чет Јун 12 2014, 19:34

concrete напиша:...и јас исто.. Very Happy 
...ама затоа сеа ме заебаа тежината на просечен морж.., затоа пази со време, не претеруј со наполнувањето Very Happy Very Happy Very Happy
Најевтината храна е junk. Шеќерот, гликозата, ... го има во сите евтини продукти. Ако сакаш поздраво да јадеш, ќе си платиш Smile. Луѓе што гледаат само на пари, а не на здравје се претвораат во моржови.

Овде луѓето често се селат, зависно каде им е работата. Ако се отвори некој погон во МК од наша фирма, и ми понудат пристојна плата, зошто да не се преселам пак во МК?

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Tугино јабано ...

Пишување by concrete on Чет Јун 12 2014, 19:40

Arhimed напиша:
concrete напиша:...и јас исто.. Very Happy 
...ама затоа сеа ме заебаа тежината на просечен морж.., затоа пази со време, не претеруј со наполнувањето Very Happy Very Happy Very Happy
Најевтината храна е junk. Шеќерот, гликозата, ... го има во сите евтини продукти. Ако сакаш поздраво да јадеш, ќе си платиш Smile. Луѓе што гледаат само на пари, а не на здравје се претвораат во моржови.

Овде луѓето често се селат, зависно каде им е работата. Ако се отвори некој погон во МК од наша фирма, и ми понудат пристојна плата, зошто да не се преселам пак во МК?


..хе, хе junk??? ме зезаш.., нормално ..побегуљо Very Happy Very Happy Very Happy 
avatar
concrete

Posts : 6676
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Tугино јабано ...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот