Македонија во блиска иднина...

Страна 12 of 15 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next

Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by concrete on Нед Мар 15 2015, 17:26

Arhimed напиша:Не е битна платата, битно е дека со смена на власта нема никој да биде избркан од администрација на улица.
Ако има потреба во Дрекселмајер или друго место (а има постојано), ќе ги прекомандуваат неспособните административци да работат во фабрика.
хммм  викаш дека зајко со јадењето живи луѓе и бркање од работа на се до ниво на портир...бладал???  бил пијан па незнаел што збори или нешто друго е во прашање....???  Пукањето не го ни спомнувам.... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by VOL on Нед Мар 15 2015, 17:27

ehh.. mojata cudesna zemja,Makedonija..
kurtovci za, murtovci.

kaci se Kurto simni se Murto.
aj sea ke laeme za Kurto. posle- za Murto...
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by Centarec on Нед Мар 15 2015, 17:28

архимед, у дрексел ке мора да работи од јутра до сутра. од друга страна, "администраторската" работа е троа полабава Smile

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by concrete on Нед Мар 15 2015, 17:46

Centarec напиша:архимед, у дрексел ке мора да работи од јутра до сутра. од друга страна, "администраторската" работа е троа полабава Smile
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by jambo on Нед Мар 15 2015, 17:48

VOL напиша:jambo, bre.
nerealen si.

Zosto nerealeen...presmetaj..Rusite gi boli qurot..nacekaa glupaci
imja nabutaa cenata i  go zatvorijadolgot a toa sto imame najskap gasovod
ce si se cesame kaj sto ne ne svrbi...samo neznam kako ce zimame gas
i od kogo???//

jambo

Posts : 631
Join date : 2014-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by VOL on Нед Мар 15 2015, 17:49

dobro, ok, e .. sala na strana. Arhimed sakase da kaze- koga (ako) bi se smenila vlasta, da se smenat i odnosite, vo fabriki koi davaat minimalna plata kako Dreksler Maer, da vlezat simpatizerite na vlasta ( segasna) namesto da zafakjaat plateni mesta..
revansizam. kon sto vodi, i ke sozreeme li dovolno..nekogas.
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by чучулига on Нед Мар 15 2015, 17:49

Centarec напиша: од друга страна, "администраторската" работа е троа полабава Smile

Плус минус по некоја сабота недела за митингарење, протести и слично по службена должност.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by Centarec on Нед Мар 15 2015, 17:51

аууу хорор клипов еј! луѓето работат. па дали си ти нормален бре некоја фуфа навикната 9 години да вика на телефон "не е ова за кај мене, ај сврти пак на приемно види нек те пребаци кај некој друг", да земе ова погоре да го изработи. а мене искрено ми е милина клипов, одмара!

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by jambo on Нед Мар 15 2015, 17:54

Ne mozamm da go vidam klipot....picka im majcina

jambo

Posts : 631
Join date : 2014-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by concrete on Нед Мар 15 2015, 17:56

VOL напиша:dobro, ok, e .. sala na strana. Arhimed sakase da kaze- koga (ako) bi se smenila vlasta, da se smenat i odnosite, vo fabriki koi davaat minimalna plata kako Dreksler Maer, da vlezat simpatizerite na vlasta ( segasna) namesto da zafakjaat plateni mesta..
revansizam. kon sto vodi, i ke sozreeme li dovolno..nekogas.
никогаш........јебига VOL ни нема спас,  одиме у красни курац...
Сеа гледам дека последната шанса и била на Македонија пред едно 20 години, да сум сметал тогаш дека политика е повредна од доообра слатка пу..ка.  И ај сеа кажи дека  сочна пи..ка не ни ја заебала Македонија.....и ниту прва , ниту последна на која тоа и се случуе Wink


Последната промена е направена од concrete на Нед Мар 15 2015, 17:58. Мислењето е променето 1 пати
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by Arhimed on Нед Мар 15 2015, 17:57

concrete напиша:
Arhimed напиша:Не е битна платата, битно е дека со смена на власта нема никој да биде избркан од администрација на улица.
Ако има потреба во Дрекселмајер или друго место (а има постојано), ќе ги прекомандуваат неспособните административци да работат во фабрика.
хммм  викаш дека зајко со јадењето живи луѓе и бркање од работа на се до ниво на портир...бладал???  бил пијан па незнаел што збори или нешто друго е во прашање....???  Пукањето не го ни спомнувам.... Very Happy Very Happy Very Happy
Ќе еволуира.
Впрочем, не мора Заев да е Премиер после Груевски. Ќе се посвети на бизнис.
А административците што ќе ги прекомандуваат со песна ќе пејат што се убави инввестициите Laughing
Зошто да ги јаде живи кога можат да бидат корисни за инвеститорите?

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by concrete on Нед Мар 15 2015, 18:01

Arhimed напиша:
concrete напиша:
Arhimed напиша:Не е битна платата, битно е дека со смена на власта нема никој да биде избркан од администрација на улица.
Ако има потреба во Дрекселмајер или друго место (а има постојано), ќе ги прекомандуваат неспособните административци да работат во фабрика.
хммм  викаш дека зајко со јадењето живи луѓе и бркање од работа на се до ниво на портир...бладал???  бил пијан па незнаел што збори или нешто друго е во прашање....???  Пукањето не го ни спомнувам.... Very Happy Very Happy Very Happy
Ќе еволуира.
Впрочем, не мора Заев да е Премиер после Груевски. Ќе се посвети на бизнис.
А административците што ќе ги прекомандуваат со песна ќе пејат што се убави инввестициите Laughing
Зошто да ги јаде живи кога можат да бидат корисни за инвеститорите?
..така бе тврдеше...сеа ако се предомислил, само покажие дека е пичкица...на Македонија и требаат луѓе од збор и чврст карактер, а не пицопевци и мамини мази.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by Centarec on Нед Мар 15 2015, 18:02

да бе а го правдаш премиерот што се упичкал од америте да ги објави ко странска служба (под претпоставка дека се они нели).

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by concrete on Нед Мар 15 2015, 18:06

Centarec напиша:да бе а го правдаш премиерот што се упичкал од америте да ги објави ко странска служба (под претпоставка дека се они нели).
..тоа е веќе црн појас петти ден , ај не заебавај... Wink
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by чучулига on Нед Мар 15 2015, 18:07

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by VOL on Нед Мар 15 2015, 18:09

a..
zosto mantrame tuka na relacija Gruevski-Zaev?

za Zaev, povekje e od sigurno deka saka da sedne na premierskata fotelja.
Lider na partija e, rizikuva , vodi, mozebi i ke dojdat na vlast. pa posle on ke sostavuva vlada, kako premier.

No, mantranjevo e okolu Gruevski.
sto AKO Gruevski, seuste ima ( a po se izgleda ima) podrska kaj svoite?
kako misat opozicionerive -tek-taka so pucanj prstiju da go snema?
a toj e legalno izbran, i ima potpolno pravo da ja izvrsuva funkcijata na koja e postaven.. i ne pravo tuku prezel OBVRSKA za toa.?

a posle snimkive... da ne izleze deka premierot treba da prezeme nekoi cekori za "penzioniranje" na nekoi od negoviot tabor (Jankulovska, Janakievski..itn..) koi preterale , mozebi clenstvoto ke pobara od Liderot da gi trgne kompromitiranite... a toj, ke si ostane i na liderska i na premierska funkcija?
realno, opozicijava ja ispuka municijara so najgolem kalibar, ama uspea samo da predizvika prefarbivanje na pozicionerskiot-tenk.

ne pomislil nikoj na takva varijanta?steta. taa e najverojatna.

a deka nekoj tek taka nezakonski ke go trgne..ili, deka opozijava ke uspee da vlijae na pozicionerskava partija- da predizvikaat vnatrepartisko ureduvanje, vo VMRO.. e nadvor od umot.

pa SDSM ne moze ni mmozinstvo da osvoi nitu da postavi vistinski covek koj ke gi opravi kako partija... koj budala ke im dozvoli da go reorganiziraat..VMRO??


Последната промена е направена од VOL на Нед Мар 15 2015, 18:13. Мислењето е променето 1 пати
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by чучулига on Нед Мар 15 2015, 18:10

Конкрит... ова ќе ти го запамтам ко ќе објаснуваш за дозволи за врамувања, обадитерувања и такви работи.

чеј да меморирам... црн појас петти ден...

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by VOL on Нед Мар 15 2015, 18:11

concrete напиша:
Centarec напиша:да бе а го правдаш премиерот што се упичкал од америте да ги објави ко странска служба (под претпоставка дека се они нели).
..тоа е веќе црн појас петти ден , ај не заебавај... Wink
more, dan e a ne den. ne se brojat denovi i karateto.. Laughing Laughing Laughing
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by Arhimed on Нед Мар 15 2015, 18:12

concrete напиша:..така бе тврдеше...сеа ако се предомислил, само покажие дека е пичкица...на Македонија и требаат луѓе од збор и чврст карактер, а не пицопевци и мамини мази.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Како што реков, не мора Заев да е Премиер. Можеби Пендаровски ќе го изгласаат.

Предлагам на секој прекомандуван административец како отпремнина да му дадат слика од Грувски во Панам/Белизе/Кариби како ужива на остров со одбрано друштво.

Тоа од разликата во тендерските цени. Абе за инат на кошер американците ќе краде пари, другите како Тамара до смрт нека чекаат од јавните пари.

Фино рекол Бора Чорба на времето, не сакам да бидам член на мафија.

1:13 - А мафиските другари право во фабрика или на нива, да видат што е работа.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by чучулига on Нед Мар 15 2015, 18:16

VOL напиша:a..
zosto mantrame tuka na relacija Gruevski-Zaev?

za Zaev, povekje e od sigurno deka saka da sedne na premierskata fotelja.
Lider na partija e, rizikuva , vodi, mozebi i ke dojdat na vlast. pa posle on ke sostavuva vlada, kako premier.

No, mantranjevo e okolu Gruevski.
sto AKO Gruevski, seuste ima ( a po se izgleda ima) podrska kaj svoite?
kako misat opozicionerive -tek-taka so pucanj prstiju da go snema?
a toj e legalno izbran, i ima potpolno pravo da ja izvrsuva funkcijata na koja e postaven.. i ne pravo tuku prezel OBVRSKA za toa.?

a posle snimkive... da ne izleze deka premierot treba da prezeme nekoi cekori za "penzioniranje" na nekoi od negoviot tabor (Jankulovska, Janakievski..itn..) koi preterale , mozebi clenstvoto ke pobara od Liderot da gi trgne kompromitiranite... a toj, ke si ostane i na liderska i na premierska funkcija?
realno, opozicijava ja ispuka municijara so najgolem kalibar, ama uspea samo da predizvika prefarbivanje na pozicionerskiot-tenk.

ne pomislil nikoj na takva varijanta?steta. taa e najverojatna.

a deka nekoj tek taka nezakonski ke go trgne..ili, deka opozijava ke uspee da vlijae na pozicionerskava partija- da predizvikaat vnatrepartisko ureduvanje, vo VMRO.. e nadvor od umot.

pa SDSM ne moze ni mmozinstvo da osvoi nitu da postavi vistinski covek koj ke gi opravi kako partija... koj budala ke im dozvoli da go reorganiziraat..VMRO??

Не е легално избран ни тој ни никој од тековнава власт. Ама тие чим свесно ги праеле изборните криминали како да се очекува дека се морални и доблесни да си поднесат оставка. 

А би сакала да образложи Груевски сега најново за парцелите... од кај му на лепотанот толку паричиња молим лепо?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by Arhimed on Нед Мар 15 2015, 18:18

concrete напиша:
Centarec напиша:архимед, у дрексел ке мора да работи од јутра до сутра. од друга страна, "администраторската" работа е троа полабава Smile
Не верувам дека имаат помала од 25 $ / час. Што е повеќе од работа во МК администрација.
No skill = low wage. Skill in demand = high wage.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by VOL on Нед Мар 15 2015, 18:20

чучулига напиша:
Не е легално избран ни тој ни никој од тековнава власт. Ама тие чим свесно ги праеле изборните криминали како да се очекува дека се морални и доблесни да си поднесат оставка. 

А би сакала да образложи Груевски сега најново за парцелите... од кај му на лепотанот толку паричиња молим лепо?
so dolzna pocit, ama treskas gluposti.napamet.
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by Arhimed on Нед Мар 15 2015, 18:25

VOL напиша:dobro, ok, e .. sala na strana. Arhimed sakase da kaze- koga (ako) bi se smenila vlasta, da se smenat i odnosite, vo fabriki koi davaat minimalna plata kako Dreksler Maer, da vlezat simpatizerite na vlasta ( segasna) namesto da zafakjaat plateni mesta..
revansizam. kon sto vodi, i ke sozreeme li dovolno..nekogas.
Во администрацијата им е место на луѓе кои си ја знаат работата. Ако некој  не го бива - зошто од јавните пари да го плаќаш за неработа? А не мора без работа да остане, има работни места.

Е сега, ако Concrete носи странски инвеститори од авио индустријата, ќе се земаат поголеми плати.

Реваншизам е кога ќе избркаш на улица зашто не е наш, со намера да го сотреш - Сакам да кажам
Горан Михајловски напиша:
Па зарем толку е непремостлива таа идеолошка разлика со сите други, за да ти дојде онака длабоко од душа да се заканиш дека ќе избркаш нечија жена од работа, дека ќе ги сотреш сите што не се со тебе, дека ќе фрлиш во ендек цела фамилија, дека некому ќе му ја запалиш кафеаната, ќе му го срушиш објектот со динамит, ќе ја преселиш цела зграда. Ако не си ВМРО - умри!
А ако си? Да сум јас член на ВМРО-ДПМНЕ, сериозно би се загрижил за таа омраза што се откри од прислушуваните разговори. Каде таа омраза ќе ја однесе партијата? И каде таа омраза потоа ќе ја однесе државата?

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by concrete on Нед Мар 15 2015, 18:27

чучулига напиша:Конкрит... ова ќе ти го запамтам ко ќе објаснуваш за дозволи за врамувања, обадитерувања и такви работи.

чеј да меморирам... црн појас петти ден...
полецка , ти дефинитивно имаш потреба од препрограмирање на епромот...не мислев на "силата и моќта" на американците , туку на вештината на Грујо.... Wink
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by VOL on Нед Мар 15 2015, 18:30

@Arhimed.

Во администрацијата им е место на луѓе кои си ја знаат работата. Ако некој  не го бива - зошто од јавните пари да го плаќаш за неработа? А не мора без работа да остане, има работни места.
ovie , na vlast go znaat toa...
i zatoa po-dosta neopredeleni i dosta opredeleni-opozicioneri, preminaa.. pa Stavrevski e primer za toa. toj e bivs es-de -esovec.
razlikata e sto ovie se tehnokrati, koi pribiraat se' sto moze da se iskoristi, i za sekoj koj si ja gleda sansata , imaat mesto.
ne navleguyvam vo nivniot mentalen sklop.
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонија во блиска иднина...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 12 of 15 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот