ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Страна 1 of 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Next

Go down

ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by king on Саб Јан 31 2015, 13:20

Најново од ТВ Телма


ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, поранешниот директор на ДБК Зоран Верушевски, неговата сопруга Соња Верушевска и Бранко Палифров, вработен во општина  Струмица се осомничени за насилство спрема претставници на највисоките државни органи. МВР соопшти дека за прв пат во историјата на независна Македонија, сузбиен е обид за загрозување на уставниот поредок и недемократско        преземање на власта, односно суспендирање на волјата на граѓаните. Случајот доби оперативно име Пуч.
            Заев, кој добивал податоци од Верушевски, во октомври и ноември 2014, четири пати се сретнал со премиерот Никола Груевски, при што му упатил сериозни закани дека поседува докази од компромитирачки карактер за носители на високи јавни, службени и државнички функции. За да не ги објави податоците, Заев побарал формирање техничка Влада и распишување предвремени парламентарни избори.
            Првоосомничен е Верушевски. Во четирите компјутери и шесте мобилни телефони запленети во неговиот дом, пронајдени се информации за разговори меќу  повеќе личности од јавниот и општествено-политичкиот живот, криптирани доверливи документи од повеќе институции, службена коресподенција со странски држави, документи од спроведени истраги од надлежните судски инстанци, кривични пријави, деловни разговори и други материјали. Во тоа му помагале сопругата и 53-годишниот локален функционер од Струмица.
            МВР поднесе кривична пријава против четворицата. Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднбесе предлог на тројцата прво-осомничен да им се одреди притвор, а на Заев да му се определи мерка на претпазливост: повремено јавување кај надлежниот државен орган и привремено одземање на патната исправа.


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by concrete on Саб Јан 31 2015, 13:30

..ауууу..!!!!
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by king on Саб Јан 31 2015, 13:31


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by VOL on Саб Јан 31 2015, 13:33

concrete напиша:..ауууу..!!!!


e Auuuu...di. Laughing Laughing
OOOO

zaev-verus-zenatamu-?
cetiri krugcinja.. zatvoreni Cool . kako Audi
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by king on Саб Јан 31 2015, 13:38

Чекај сега ...
... четворица ...

..а петтиот?

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by VOL on Саб Јан 31 2015, 13:39

pssst... izi Smile

dolg lanec ke bide toa.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by чучулига on Саб Јан 31 2015, 14:11

Шо е бе ова...

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by чучулига on Саб Јан 31 2015, 14:14

Сега би требало да ги видиме тие компромитирачки материјали шо ги имал Заев

http://plusinfo.mk/vest/13251/zaev-prodziren-obid-na-vlasta-da-go-spreci-obelodenuvanjeto-na-nejziniot-kriminal

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by чучулига on Саб Јан 31 2015, 14:43


_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by king on Саб Јан 31 2015, 14:49

Чучулига .... мислиш  оние од белата тврдина на Кале дека не дале изим за ова?

... а бе без нив овде и на мочање не се оди ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by чучулига on Саб Јан 31 2015, 14:54

Појма немам кинг...

според мене заев сам се зафркна во смисол шо ојде на пазарење со то шо го имал.

Ама... сега сеуште сме во "he said-he said" моментот и единствено можи да шпекулираме.

А кој би била користа на американците или било кој друг од апсење на Заев?

Кој има најголема корист од ваквиот развој на настаните?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by VOL on Саб Јан 31 2015, 14:58

amerikenjcite odamna nikoj ne gi jebe dva posto, osven siptarite ovde, a i oni niv... posto seuste se vo ljubaFF.
a i ne treba.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by king on Саб Јан 31 2015, 15:21

Груевски - Не прифаќам закани и уцени од Заев

Премиерот Никола Груевски во денешното обраќање до јавноста по повод кривичната пријава против лидерот на СДСМ Зоран Заев, за „шпионажа и насилство спрема претставници на највисоки државни органи“, рече дека лидерот на опозицијата барал формирање на техничка влада заканувајќи му се со снимени телефонски разговори кои може да го компромитираат државниот врв.
Груевски информира дека од септември до ноември четири пати се сретнал со Заев. На средбите, лидерот на опозицијата побарал формирање техничка влада, но оти тој не прифаќа закани, уцени и местенки.
„Ме информираше дека во соработка со одредена странска разузнавачка служба прибавил снимени телефонски разговори речиси од целиот државен врв, тргнувајќи од Претседателот на државата, Собранието, владата, медиумите и други политички и јавни лица од власта и од опозицијата. Го прашав неколку пати дали е сигурен во тоа што го говори и дали е сигурен дека навистина станува збор за странска разузнавачка служба, на што добив потврдни одговори“, рече Груевски во обраќањето на кое не беа дозволени новинарски прашања.
Груевски рече дека Заев му раскажал неколку телефонски разговори, за кои констатирал дека дел се точни, дел половично точни и дел неточни.
„Сепак, фактот дека дел од нив беа точни укажуваше на сериозноста на ситуацијата“, рече Груевски.
То рече дека Заев не криел дека соработува со странска разузнавачка служба која го снабдила со „нелегално, противзаконски и противуставно стекнат материјал, делумно и монтиран“ за да оствари своја цел. Груевски рече дека ова е голема штета за угледот и имиџот на државата.
„Сакам да ја информирам јавноста дека ќе одговорам на сите прашања во судската постапка која ќе биде јавна и транспарентна и за домашната и за меѓународната јавност и ве повикувам сите да го следите случајот со внимание и да ги гледате доказите и да ги препознаете шпекулациите и местенките“, рече Груевски кој додаде дека вистината ќе излезе на виделина и оти за сè постојат цврсти докази.

http://www.makdenes.org/archive/news/20150131/428/428.html?id=26823398

Интересно ќе биде ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by чучулига on Саб Јан 31 2015, 15:30

Најзафркнат момент е "странска разузнавачка служба".

Кој бе го прислушувал и снимал целиот државен врв?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by king on Саб Јан 31 2015, 15:43

Што знам ...

... лани медиумите се утепаа пишувајки за некои си пешки преминувања на грчката граница ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by чучулига on Саб Јан 31 2015, 15:51

Не ми текнува за шо пишиш.

А добро, на филм секогаш се води сметка за безбедноста на таквите институции. Во реалноста изгледа не е така или пак станва збор за неспособност?

И плус, замисли, снимениот материјал толку ги насекирал тие од странската разузнавачка служба, па за да не спасат нас народот, за наша добробит, се обраќаат кај опозицијата. Кузнај шо снимиле. Некои добри бе тие.

Ова ќе биди многу интересно да се следи.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by jambo on Саб Јан 31 2015, 16:08

de,de golemo cudo....

jambo

Posts : 631
Join date : 2014-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by чучулига on Саб Јан 31 2015, 16:44

Еве видео од обраќањето на Груевски...Сметам дека признава вина за недела. Ситуација сам себе го убил.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by concrete on Саб Јан 31 2015, 17:15

чучулига напиша:Најзафркнат момент е "странска разузнавачка служба".

Кој бе го прислушувал и снимал целиот државен врв?
.мислам дека се живо и диво се прислушкува..т.е. снима и чува некое време  превентивно. И тоа веќе човек не ни може да шпекулира кој...,работата е кој не... Very Happy Very Happy Very Happy   дури и оние бебешките воки токи креветче-кујна , ако почнат да трапаат клучни зборови.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by VOL on Саб Јан 31 2015, 17:26

se vo svoe vreme.
a i taka treba da izgleda.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by concrete on Саб Јан 31 2015, 17:40

VOL напиша:
concrete напиша:..ауууу..!!!!


e Auuuu...di. Laughing Laughing
OOOO

zaev-verus-zenatamu-?  
cetiri krugcinja.. zatvoreni Cool .  kako Audi
...чекај бе да резимирам:  Зајко иде неколку пута кај Грујо со бомби кои му ги покажуе и го уценуе ...или техничка влада со мене не чело , или ги дрмнуам бомбите????
Грујо гледа нешто од тоа бомбите имаат динамита, нешто само црн барут , а остало петарда.
Ама заприметуе стручна бомбо-правачка рука....
Дига телефон и кажуе:..дечки видете кој е пиротехничарот.  Дечките видуат  и ми јавуат:... Верушевски, жена му , синот му од Солун , едно "петтото лице" и неколку други за сега магловити t.e. не се препознаваат. 
Грујо вика тогаш...ХАПСИ.!!! 
И да ми спастрите јавно, документирано и победничко судење. Крајно е време веќе на сдсм да и се стаи штикла на врат... 
Искрено речено ми се испунуат соништатаVery Happy, уште по искрено речено јасно е дека сосросоидиве забегаа и се подзабораија.. Very Happy Very Happy , ама нешто  не сум многу одушевен.
Се ми се чини дека сепак на крај  некоја дебела сметка ќе мораме пак да платиме.
Прво оние околу Грујо за к..не ги бива , ќе укашкаат да ќе б'зди до небо под облаци...второ познато е дека сдсм се кленови кои за да бидат калиф наместо калифот  и сам бог знае сега каква удица би залапааале од грло па до у гжње црево , а змашатељските и рибарски вештини на некои наши душмани се надалеку познати..
Остануе да видиме.
Ако може да се наслутува  според првата изјава на Премиерот....и нејзиното репетирање на секои 20 минути...наебавме. Cool
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by VOL on Саб Јан 31 2015, 17:42

ne mozes ni da zamislis koj e sleden....... Laughing Laughing Laughing
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by чучулига on Саб Јан 31 2015, 17:45

Конкрит, не те интересират бомбите?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by concrete on Саб Јан 31 2015, 18:03

чучулига напиша:Конкрит, не те интересират бомбите?
...едно време се петљав со реални , со вакви папирнати не.... Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by concrete on Саб Јан 31 2015, 18:04

VOL напиша:ne mozes ni da zamislis koj e sleden....... Laughing Laughing Laughing
...оние сега евидентирани под непрепознатливи????   YAS и OSA???? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАЕВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУЧ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот