Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by king on Чет Јан 29 2015, 23:06

Конечно им текна... само колку и тоа е гаранција... којзнае ..


Прво на редовни психолошко – психијатриски прегледи, потоа ракување со службено оружје


Владата усвои законски измени за рано дејствување и постапување за превенирање на случаи на семејно насилство кои се извршуваат од страна на службени лица кои што ракуваат со службено оружје при извршувањето работни задачи...

Службените лица кои ракуваат со оружје за време на вршењето на своите работни задачи покрај редовните систематски и физички прегледи ќе подлежат на психолошко –психијатриски прегледи. Ќе може да ракуваат само оние кои добиле позитивно стручно мислење. Ова се предвидува во законите за полицијата, војската, судската, затворската, шумската, финансиската полиција. Ќе се воедначува процедурата во случај на сомнеж дека службено лице кое ракува со службено оружје е сторител на семејно насилство.
Постапката ќе се одвива во неколку чекори. Прво полицијата или центрите за социјалната работа се обврзуваат во рок од 24 часа да го известат органот кадешто лицето работи за почетокот на постапка при сомнеж дека службеното лице извршило семејно насилство.
Следствено претпоставениот ќе треба да му го одземе оружјето се до понатамошна одлука, дури и да го распореди на друго работно место на кое нема допир со оружје во вршењето на работните задачи. Постапката предвидува лицето да биде упатено од ракјоводителот на вонреден психолошки и психијатриски преглед.
Да ракува со оружје би му се одобрило во случај стручниот наод да укажува дека лицето ја задржало способноста да ракува со службеното оружје.
Јавноста сеуште се сеќава на двата случаи на трикратни убиства што ги извршија случбени лица со оружјето со кое ракуваа на своите работни места.

http://mrt.com.mk/node/19944

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by чучулига on Чет Јан 29 2015, 23:14

А добро досега немало таква процедура?

И како така?

Добро како се станва службено лице во државава без такви тестој?

Кои и какви се оние луѓе со пиштоли шо треба да не штитат?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by VOL on Чет Јан 29 2015, 23:17

Laughing Laughing Laughing
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by чучулига on Чет Јан 29 2015, 23:20

Ти шо се смејш па... се задумав сега да аплицирам за некакво оружје...

Јас барем отворено сум против оружја ама ако можело било кој да има а башка па државно, белки и јас треба да имам едно.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by VOL on Чет Јан 29 2015, 23:21

чучулига напиша:Ти шо се смејш па... се задумав сега да аплицирам за некакво оружје...

Јас барем отворено сум против оружја ама ако можело било кој да има а башка па државно, белки и јас треба да имам едно.
ama be pa ti.
kupi si top.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by чучулига on Чет Јан 29 2015, 23:23

Е да бе топ... 

Замисли ситуација: се извинувам, седнете, ќе треба да почекате малку, да го наполнам топот!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by VOL on Чет Јан 29 2015, 23:44

ne be, vaka ke si "pukas"
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by чучулига on Чет Јан 29 2015, 23:48

Цк.

Не ме бендисва.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by king on Чет Јан 29 2015, 23:49

чучулига напиша:А добро досега немало таква процедура?

И како така?

Добро како се станва службено лице во државава без такви тестој?

Кои и какви се оние луѓе со пиштоли шо треба да не штитат?
А што мислиш ... случајни се сите оние вицови за џандарите ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by VOL on Чет Јан 29 2015, 23:49

a be koj te trkala tebe, vo topot e fintata Laughing
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by чучулига on Чет Јан 29 2015, 23:51

А кој би пукал бе Вол?

Не ме бендива и толку.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by VOL on Чет Јан 29 2015, 23:53

чучулига напиша:А кој би пукал бе Вол?

Не ме бендива и толку.
ma koj te sisa, bre, Laughing ti mozes da jases ili da sedis na strana a koj ne bi pukal? Cool Laughing
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by чучулига on Чет Јан 29 2015, 23:56

Уф, јас заборајф со кој муабетам... сексистички шовинист.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by VOL on Чет Јан 29 2015, 23:57

e da be, kapa ke ti krojam. da ne si Roza Luksemburg slucajno..
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by чучулига on Чет Јан 29 2015, 23:58

Цк.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by VOL on Пет Јан 30 2015, 00:00

чучулига напиша:Уф, јас заборајф со кој муабетам... сексистички шовинист.
i dosta so toa evangelistiskometoodisticki hipersenzitivni nacionalsocijalni zguzativni termini kako "seksisticki sovinist."

 jas ne sum toa .
 ja sum..
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by чучулига on Пет Јан 30 2015, 00:02

Се навреди?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by VOL on Пет Јан 30 2015, 00:04

чучулига напиша:Се навреди?
?
ja ne sum sovinist,,.. ja sum.. ja..sum..


Последната промена е направена од VOL на Пет Јан 30 2015, 00:07. Мислењето е променето 1 пати
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by чучулига on Пет Јан 30 2015, 00:07

За "сексистичи шовинист".

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by чучулига on Пет Јан 30 2015, 00:17

Муабетот беше за поседување оружја...

тогаш, ти Вол си пиштолџија некаков?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by VOL on Пет Јан 30 2015, 00:19

чучулига напиша:Муабетот беше за поседување оружја...

тогаш, ти Вол си пиштолџија некаков?
nisam ja pistojDZIja nekakov , gospodzo.

ja sam..
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by чучулига on Пет Јан 30 2015, 00:20

Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by VOL on Пет Јан 30 2015, 00:21

Laughing Laughing Laughing Laughing
a be otpreeska te cekav, Laughing Laughing Laughing
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by VOL on Пет Јан 30 2015, 00:28

ne, ne sum pistoldzija, vrabec. sori
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by чучулига on Пет Јан 30 2015, 00:33

Ок.

За пиштолџиите имаш нешто?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прво психолошки тест, па потоа службено оружје

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот