ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Историја - општо

+2
хан Ацо
VOL
6 posters

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Историја - општо - Page 3 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Саб Мар 24 2018, 10:06

ajde da bideme korektni prema nasata istorija.
da nema MAGLI.
 

prvo, onaa "pesen za Todor Aleksandrov" - nesto ke te pitam babo..
sto se fura kako nekakva "neoficijalna " himna,


NE E toa izvorna, originalna pesna za todora, kako sto "miluvat' da ja peat, raskazuvaat..


pesnata e za TOLE PASA.
odi vaka

Нешто ќе те питам, бабо

(Црни затвореници од Мариово)

- Нешто ќе те питам, бабо,
нешто ќе те питам,
право да ми кажеш, бабо,
немој да ме лажеш!

Кој војводи беа, бабо,
у вас на вечера?
Да ли дедо Кољо, бабо,
да ли Толе паша?

- Ако ли ме питаш, аго,
ако ли ме питаш,
право ќе ти кажам, аго,
нема да те лажам.

Ни војводи беа, аго,
ни комити беа.
Тија ми ти беа, аго,
црни затворници.

Црни затворници, аго,
црни затворници,
триес' и два мина, аго,
црни затворници.

Војвода му беа, аго,
Коло Каранцула.
Напред му тргаше, аго,
Петко од Маково.

Ручек нарачаме, аго,
ајде, нарачаме,
ручек нарачаме, аго,
село Градешница.

Ајде, потегнаме, аго,
ајде, потегнаме,
ајде, затегнаме, аго,
право за Прибилци.

Neshto kje te pitam, babo

(Crni zatvorenici od Mariovo)

- Neshto kje te pitam, babo,
neshto kje te pitam,
pravo da mi kazhesh, babo,
nemoj da me lazhesh!

Koj vojvodi bea, babo,
u vas na vechera?
Da li dedo Koljo, babo,
da li Tole pasha?

- Ako li me pitash, ago,
ako li me pitash,
pravo kje ti kazham, ago,
nema da te lazham.

Ni vojvodi bea, ago,
ni komiti bea.
Tija mi ti bea, ago,
crni zatvornici.

Crni zatvornici, ago,
crni zatvornici,
tries' i dva mina, ago,
crni zatvornici.

Vojvoda mu bea, ago,
Kolo Karancula.
Napred mu trgashe, ago,
Petko od Makovo.

Ruchek narachame, ago,
ajde, narachame,
ruchek narachame, ago,
selo Gradeshnica.

Ajde, potegname, ago,
ajde, potegname,
ajde, zategname, ago,
pravo za Pribilci.

---------------------------------------


STOJAN KULESKI, t.e TOLE PASA
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%BE%D0%BB%D0%B5_%D0%9F%D0%B0%D1%88%D0%B0

За него се испеани познатите народни песни „Кондисал ми Толе Паша во това село Градешница“ и „Абре бабо, стара бабо, кој војвода беше снпшти у вас на вечера дали беше Толе Паша или Петко од Маково


e sega.
toa sto nekoj go velica preku TUGJA pesna todorce , e druga rabota.

za ne znam kakva potreba i interesi e vmetnat Todor vo pesnata koja voopsto ne bila za nego tuku za Stojan Kuleski, Tole Pasa,
 

Stojan Kuleski e roden 1868.
custe pred da se formira VMRO toj se ajdukuval protiv turcite.
se borel vo Ilindenskoto Vostanie.

Todor Aleksandrov e roden 1881 godina. 13 ( so bukvi,  trinaeset) godini podocna.
ne se borel vo Ilindenskoto, voopsto i ne ucestvuval.
vo zatvor e pred Ilindensko, do 1904.

ne znam za melodijava,ne znam od kade e dojdena, ama tekstot, nemalo potreba da go kradat.

da se znae.

Стојан Трајков Куликов е роден во селото Крушевица, Мариовско, во 1868 година. Дејствувал како ајдутски војвода пред создавањето на Организацијата. Во 1900 година бил четник во четата на Мирче Ацев - Оровчанецот, и дејствувал во Прилепско, а подоцна бил назначен за војвода во Мариовско. Учествувал во Илинденското востание како војвода на чета. Неговата чета била дел од нападот на турскиот воен гарнизон во селото Витолиште, Прилепско. Откако неговата чета била предадена, загинал на 3 февруари 1904 година, заедно со осум свои четници и со својот син Велјан, во судир со турската војска кај месноста Кленов Дол, во близина на селото Гудаково, Прилепско.[2]
Според народните кажувања тој се одметнал и станал комита, откако убил Турчин кој сакал да ја граби неговата невеста. За него се испеани познатите народни песни „Кондисал ми Толе Паша во това село Градешница“ и „Абре бабо, стара бабо, кој војвода беше снпшти у вас на вечера дали беше Толе Паша или Петко од Маково

 vo cest,i slava na CIST MAKEDONSKI borec.

za todor aleksandrov, neka si smislat nekoja druga "pesen".
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 3 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Саб Мар 24 2018, 10:10

eve go APSURDOT.
http://pesna.org/song.php?id=1111

vo "pozadina" se pee za todor aleksandrov,
a pesnata blage veze nema za nego....
sto se gleda od tekstot.


koga Goce Delcec, Stojan od pesnava i slicni se tepale so turci, todor igral dzamlii.
da se znae
magla, ima od kaj Sofija pa nakaj Varna.

ovde, zavrsija maglite.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 3 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Саб Јун 23 2018, 15:16

BOLVATA e mal insekt, dosaden, parazit koj vo rana forma, kako larva se rani od trulez i bio otpadoci a potoa zivee parazitski, cicajki krv, od cetvornozni cicaci, pticurini  a ne retko napagja i lugje.

se raboti za zaeban ., gaden insekt, koj prenesuva bolesti, a se smeta deka cumata vo evropa ja imaat prenesenot okmu ovie gadinki.
vo slucaj na nuzda - bega, so skok, koj e mnogupati pogolem od ona zto bi bilo srazmerno za nivnata telesna masa.

se' na se' gaden parazit, krajno nekorisen za bio svetot, dosaden, prenesuvac na bolesti.

eve kako izgledaat bolvite:
Историја - општо - Page 3 Golden-dawn



UUPSS....
bolvarnik! ne e ova toa sto go baram, ova se picajzli.

e jebi ga. greska u cekori...
cek ke ja najdam...

eve ja:

Историја - општо - Page 3 621de6e65d3ce201dc9a

UUPS.. ne ovoj bolvarnik, bekspejs, bekspejs...ova se krlezi...

od onie malite, po kucinja so skaat,na tie mislev, ne na ovie bolvarnici gore, njet, njet! nema govor na omraza , nikako..
Uhh... eve ja konecno.. bem ti bubace.. eve ja bolvata cheers :

Историја - општо - Page 3 250px-Flea_Scanning_Electron_Micrograph_False_Color

ete, taka izgleda ovoj PARAZIT , bolva!
sekoja slicnost so bolvarnikon gore e..  Cool

----------------------------------------------------------------------------------------------------

denesni-denovi, povod-JUNI 1964 godina( citaj podole)

Amerikanskiot pretsedatel go izjavuva OVA za gragjanite na drzavata juzno od Republika Makedonija.
prenesuvam , vo originalna forma, NEPREVEDENO, na angliski jazik ( 1967?)

Историја - општо - Page 3 Lyndon-b-johnson-quote-lbd8c9e


Последната промена е направена од VOL на Нед Јун 24 2018, 09:27. Мислењето е променето 2 пати.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 3 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Саб Јун 23 2018, 15:24

Fuck your parliament and your constitution. America is an elephant. Cyprus is a flea. Greece is a flea. If these two fleas continue itching the elephant, they may just get whacked good... We pay a lot of good American dollars to the Greeks, Mr. Ambassador. If your Prime Minister gives me talk about democracy, parliament and constitution, he, his parliament and his constitution may not last long...

Lyndon B. Johnson
Comment to the Greek ambassador to Washington, Alexander Matsas, over the Cyprus issue in June 1964. As quoted in I Should Have Died (1977) by Philip Deane, pp. 113-114. - Speech in Austin (1948)


najverojatno vo 1967 godina no  vrzano za nastani vo JUNI 1964 godina ova im poracuva Lindon Dzonson na gragjanite koi ziveat juzno od granicite na Republika Makedonija.
 vaka veli:

(prev):DA VI EBAM PARLAMENTOT I USTAVOT. AMERIKA E SLON. KIPAR E BOLVA.I GRCIJA E BOLVA.AKO OVIE DVE BOLVI PRODOLZAT DA GO CESAAT SLONOT MOZE EDNOSTAVNO DA BIDA DOBRO SMACKANI.NIE PLAKJAME MNOGU DOBRI AMERICKI DOLARI NA GRCITE, GOSPODINE AMBASADOOR. AKO VASIOT PREMIER MI DAVA LEKCII ZA DEMOKRATIJA, PARLAMENT I USTAV, TOJ , NEGOVIOT PARLAMENT I NEGOVIOT USTAV MOZE DA NE TRAAT DOLGO.



vo interes na informiranje za posiroka masa: dodeka Amerika vojuvala i zaglavila vo Vietnam, nekoj si parazitski  bolvi   mu spoile zicki i na Predsedatelot Dzonson i na amerikancive, so dezurni kvicenja, zalenja, kukumjavcenja vo grcki stil, ali toa ne pominalo kaj ovoj pretsedatel, pa ke ostane zabelezan negoviot odgovor i poraka do grcite,  grckiot ambasador-parlament,premier, itn.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 3 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Вто Aвг 07 2018, 17:57


Германски историчар објаснува како е фалсификувана грчката историја
Германскиот историчар вели дека историјата е сосема поразлична од онаа што сме ја учеле во училиште, па така во книгата „Фалсификување на човечката историја” сосема отворено тврди дека сите „грчки” автори се всушност западноевропејци кои ги фалсификувале „изворите” во периодот меѓу 11 и 12-ти век.

Според проф. д-р Анатолиј Тимофеевич Фоменко, математичар од Московскиот универзитет и член на руската академија на науки, античка Грција е смислена од ренесансните писатели и уметници, а потоа нивните фантазии се претворени во „историски факти” врз кои се базира целокупната западноевропска цивилизација. Грчкиот претседател, пак, Прокопис Павлопулос од Каламата, иако не е историчар, насекаде и постојано тврди дека „грчкиот карактер на Македонија е неоспорлив и за него не се преговара”, односно „денот на прославата на светиот спомен на заштитникот на Солун, Свети Димитрија, е годишнина на славниот пат на Солун, од една страна, за историјата на нацијата и православието, и второ, за неговата улога како буден чувар за грчкиот карактер на нашата Македонија кој е неоспорлив и за кој не се преговара”.

Претходно, во Воден истиот „стручњак” самоуверено изјави дека „Македонија била и ќе остане грчка”, а од Солун дополнително порача дека неговата држава ќе направи се „за да го одбрани грчкиот карактер на Македонија”

Но, фактите велат дека Македонија почнувајќи да речеме од времето на Каран, околу 800 година п.н.е, па се до таканаречените „Славјани” не само што не била грчка туку во никаква форма никогаш не влегувала во состав на Грција, односно Елада. И по поделбата на Македонија во 1913 година, односно по грчката окупација на Егејска Македонија, Грците воопшто не сакаа ниту да ја спомнуваат Македонија ниту како географски поим. Дури по осамостојувањето на Република Македонија, особено во времето на Костас Караманлис, големиот патрон на сегашниот претседател Павлопулос, Грците со поддршка на некои политичари и пријатели од Запад жестоко почнаа да се вртат кон античките Македонци, за кои „утврдија” дека биле Грци за да докажат дека и Македонија е грчка.

„Како може Грк да биде им пријател на Грците?“
Во пишаните документи е забелажно дека и според старите поети, но и според тогашните историчари, Македонците и Грците отсекогаш биле два различни народа. Затоа, на пример, Хесиод во 700 година п.н.е пишува: „А таа, ќерката на Девкалион, од Зевс, молнољубецот, роди сина два: Магнит и Македон – коњаник, воин…

Хесоид
Втората ќерка на Девкалион роди исто така сина два: Грејк и Латин…” Според тоа дури и за Хасиод, Македонците, Латините и Грците се во некоја сродност, но не се исти.

И не само поетите туку и историчарите низ историски факти потврдуваат дека Македонецот Александар I за услугата кон Хелените пред битката кај Платеа во 479 година п.н.е го добива прекарот – „филхелен”, што во превод значи – „пријател на Хелените”.

Притоа не треба никаква француска диплома, како онаа на Павлопулос, за да се постави едно и единствено логично прашањето: „Како може Грк да биде пријател на Грците?”

Патем треба да се има предвид дека Хелените секогаш и секаде Македонците ги идентификуваат како варвари. Така, на пример, историчарот Кито е конкретен кога пишува:

„Кога ќе се рече Македонец, треба да се разбере варварин, кој не говори и кој не мисли грчки”.

Демостен пак и да не се спомнува. Фактите говорат дека највисоките заеднички тела на Хелените биле недостапни за Македонците токму заради тоа што Македонците биле сметани за варварски, не-хеленски народ. А дека терминот варвари не е употребуван само за да се навредат Македоците туку и за да се одвојат како народ говори и фактот што, колку и да војувале меѓу себе, Атина и Спарта, на пример, никогаш не се нарекувале варвари.

Исто така, во Ампфихтионскиот совет во Делфи, највисокото хеленско тело во тоа време, единствени нема само Македонци. Дури откога Филип II ќе ги порази Фригијците со сила обезбедува два гласа во Советот но неговите представници биле претставувани според градовите од кои доаѓале и племенската припадност, за разлика од Хелените.

Помпеј Трог пишува:

„На Ономарк, Тиванците и Тесалците како свој водач не му спротивставија некој од своите сограѓани, туку македонскиот цар Филип, и така доброволно му ја отстапија на еден старец власта”.

И не само ваквите политички тела но и културните институции и настани биле забранети за Македонците како не-хелени. Така познато е дека ним им е забранет пристапот на хеленските олимписки игри па Македонците организираат свои – македонски игри. Првпат му е дозволено само на Александар Филхелен, но и тоа е политички пресметан потег. Во тој контекст факт е дека Александар Македонски во својата војска на походот кон исток имал одреден број Хелени, но само како платеници, а не како македонска војска.

Европа ја прифатила грчката пропаганда заради силниот антагонизам кон Османлиската Империја!

Според историчарите, по доселувањето на Грците, односно Хелените од Африка, тие отпрвин окупирале само дел од денешните јужни грчки острови, но со текот на времето почнале да го наметнуваат својот говорен јазик на домородното население. Сепак уште тогаш наишле на отпор од страна на староседелците; познати се судирите помеѓу Хелените и Пелазгите, за кои пишува и Херодот. Иако во античкиот период не постоела единствена држава под името Грција, мнозина во светот и денес го користат погрешниот термин „античка Грција”.

Освен тоа се знае дека Грците, односно Хелените го користеле феникиското а не некакво грчко писмо. Во тој контекст западната историографија е преполна со грешки и фалсификати, кои главно се однесуваат на прикажување на многу вредности во антиката како „грчки”, иако тоа не било така. Всушност голем дел од овие вредности биле создавани не само од Грците, туку и од Македонците, Тракијците, Илирите, Пелазгите и другите антички народи, но од создавањето на модерната грчка држава во дваесеттите години на 19 век, со помош на Големите сили, а пред се со помош на Русија, „создадена е една силна државна грчка пропаганда, која била прифатена и од европските држави заради нивниот антагонизам кон Отоманската империја”.

На европските држави им одговарало да ги прифатат грчките фалсификати за наводните „историски права” на Грција да поседува голем дел од Балканот, токму како причина за да се избрка Турција од Балканот. Затоа во Европа беа прифатени грчките лаги и фалсификати, и до денес истите по инерција се препишуваат.

Инаку, историски податок е дека Грците ни во 1830 година не знаеле дека се Грци, и немале никаков удел во проектот за создавање свест за грчки идентитет. Факт е дека тие воопшто не биле потписници на спогодбата потпишана во мај 1832-та година помеѓу Британија, Франција, Русија и Баварска со која се одредени условите под кои кралот Отон стапува на престолот, а со која територијата што ја кралство е ставена под „гаранција на трите сили заштитнички”.

Првиот грчки крал, Отон
Младиот баварски крал стигнал во февруари 1833 година во привремената престолнина Нафплион, а проблемите со кој се соочил тој и бројната свита биле многубројни. Покрај неизбежните проблеми околу изградбата на инфраструктурата на една сосема нова држава, постоела и итна потреба да се создаде заедничка свест за грчки идентитет, односно од затеченoтo население да се создадат Грци.

Затоа Баварците и кралот се соочиле не само со проблеми во изградбата на државата туку и со проблемот на изградба на нацијата. Дури потоа, во последните две децении од 19-от век, како и во првата деценија од 20-от век, Македонија станува средиште на вниманието на грчкиот, бугарскиот и српскиот национализам за приграбување на што поголем дел од територијата.

Според истражувањата за грчката политика на Балканот на проф. д-р Далибор Јовановски од Катедрата за историја на Филозофскиот факултет во Скопје, со договор меѓу Големите сили во 1830 година за грчки крал требало да биде избран Леополд Саксенкобурски, но тој набрзо се откажал од тронот на кој воопшто и не седнал. По две години, во 1832-та година, Големите сили го решиле проблемот со избор на крал па со нов договор меѓу Англија, Франција, Русија и Баварија од 7 мај 1832 година за грчки крал бил поставен Фридрих Отон, вториот син на баварскиот крал.

Новиот грчки крал, според договорот, ја носел титулата крал на Грција, а не на Грците. Истите земји потпишале и договор со османлиските власти со кој се утврдила северната граница на Грција, така што таа се движела по линијата Арта-Волос, а со тоа Грција конечно можела да функционира како некаква независна држава.

Со декрет од 4 август 1833 гдина било прогласено создавањето на Грчката автокефална православна црква, а тоа е сторено без одобрување на Цариградската патријаршија. Кој и кога ја признал грчката црква е прашање што заслужува посебна анализа. Во секој случај, Синодот на новосоздадената расколничка црква му бил потчинет на германскиот крал Отон.

Со декрет било создадено и посебно министерство за вера а биле направени и реформи во манастирите. Зад создавањето на Грчката автокефална црква стоеле круговите што биле под англиско и француско влијание. Русија не сакала да се согласи со самостојноста на Грчката црква, сметајќи дека тоа не е во склад со нејзините интереси а за тоа имала поддршка и од Цариградската патријаршија но и од многу Грци во самото кралство, кои биле преврзаници на Цариградската патријаршија. Паралелно со „изградбата на грчка свест на населението” кон крајот на 1833 и почетокот на 1834 година, кралскиот протекторат почнал да ги акредитира своите први дипломатски претставници. Притоа, од бараните деветнаесет конзулски и вицеконзулски места, Портата во Стамбол дала дозвола само за седум. Со оваа дозвола, Грција почнала да ги испраќа своите први конзули во османлиската држава, па така на 6 декември 1834 пристигнал и првиот грчки конзул во Солун, а со тоа и официјално почнува дејствувањето на грчката дипломатија на територијата на Македонија, односно доаѓа до некаква грчка присутност во Македонија. Конзулот Валијанос бил назначен од својата влада за прв грчки конзул во Македонија со седиште во Солун. Оттука почнува засиленото измислување на историјата смислена во кабинетите на западните историчари во служба на новата таканаречена западно-европска цивилизација. Или, според Уве Топер, вистинската историја нема ништо заедничко со она што го пишуваат западните историчари, особено не со нивната измислена античка историја, односно историјата поврзана со Грција.
/od: republika, denesen.../
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 3 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Чет Сеп 27 2018, 07:01

Архивите на Турција како наследничката на Отоманската Империја располагаат со преголема документација за историската вистина и за Македонија и за Грција. Кај нас тие датотеки речиси воопшто и не се истражуваат. Не располагавме ниту создававме кадар кој знае турски, воопшто пак да чита турски со арапско писмо, пред воведувањето на латиницата.
Во 1993 година помошникот началник на Генералштаб на Турција, генерал Kurmay Başkanligi заедно со генералот Erdogan Oznal во Анкара ја издадоа книгата под наслов “Македонија не е грчка”.
Во оваа книга на 81 страници авторите претставуваат дел од османлиските архиви за границите на Македонија во рамките на Отоманската империја, табеларни прикази за бројот на жителите, територијата како и пописот на населението од 1904 година за тоа кои народи живеаат во Македонија и колкав е бројот на жителите пооделно за секој од нив.
Авторите на книгата „Македонија не е грчка” зборуваат и за геноцидот врз Македонците од 1913-1918 година, кој го сметаат за многу поголем од голготата во 1948 година во Егејскиот дел на Македонија, под Грција.
Според турските архиви, турскиот Генералштаб располага со фрапантни податоци за масовен егзодус на Македонците од Егејскиот дел на Македонија, присилно протерани во Бугарија.
Протерани Македонци од Егејскиот дел на Македонија по населени места: Кукуш 18.989, Серес 11.404, Зрнево 11.223, Демир Хисар 10.576, Сланик 7.285, Вардарски долен дел 7.257, Герман 5.195, Драма 4.233, Кесри 3.577, Селаник 1.782, Лерин 1.676, Лагадин 1.581, Зенес 1.442, Меглен 1.233, Воден 449, Кавала 381, Нигри 326, Бер 114, Ѓунеи 285 итн.
Според податоци, само во периодот од 1913 до 1928 година од Македонија биле присилно раселени 86.582 Македонци во Бугарија, а на нивните огништа доселени Египќани, Евреи и Власи. По ова може слободно да се каже дека Македонците го имале во овој временски период доживеано првиот егзодус. Во нивното протерување била применета сила, а околу 8.000 Македонци биле стрелани затоа што се спротиставиле на прогонството.
Според турските архиви Македонија во периодот од 1513 година па сè до 1928 година се простирала на територија од 69.000 км2 или поточно 34.000 км2 Егејскиот дел на Македонија, 27.000 км2 Вардарскиот дел и 8.000 км2 Пиринскиот дел на Македонија.
Пишува: Тодор Петров
portal javno.mk
aj majkata.

edno me cudi. zasto nikade ne se spomnuva bugaristan  Laughing
bulgamak( mesanje, melez, starotur.) t.e zemjata- na-izmesanite ( Stan- zemja,tur.)?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 3 Empty Re: Историја - општо

Пишување by king Нед Мај 19 2019, 21:00

Не мора секое пишување за историјата да е поврзано со војни, освојувања, страдања итн ...

king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 3 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Нед Јун 02 2019, 00:03

da se zapameti za vek vekum



koga Makedoncite igraa za svoj makedonski kluib, za Makedonija.

zalam banjati, no ova ne e vas film,  ke ve navredi, makedonicve peat "edno ime imame , vo dusava go nosime.."

https://infomax.mk/wp/%D1%81%D0%BE-%D1%81%D0%BE%D0%BD%D1%86%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BE%D0%B4-%D0%BA%D1%83%D1%82%D0%BB%D0%B5%D1%88-%D0%B8-%D1%98%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%B8-%D1%93%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%BE-%D1%81/

ah, tie krsiteli na sevedzanskite zakoni, pejat za Makedonija, nosat Makedonski znaminja i navivaat za Makedonski tim...da ne moze banjat severdzan da si otide od sram na utakmica,  od ova makedoncive,bre   Laughing Laughing Laughing
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 3 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Вто Јан 28 2020, 18:13




Пред својата смрт војводата во разговор со Лазар Колишевски во 1961 година истакнал: .

.Дојдов да ти кажам уште една работа: сите пишувате, и порано пишуваа, внатрешни, надворешни, врховисти, централисти и слично, е, па додов да ти кажам дека на Дворот велгувавме сите: едни низ главаната врата, други низ малата врата, некои низ капиџик, некои низ прозорец, некои преку таван, а некои богами и преку баџа! Туку да знаеш, сите влегуваа... освен еден човек... Таму не влезе ....само Гоце Делчев...

Шаќир Војвода.1961


Lazar e poznat koj e.
Dvorot e carskiot, Sofija. 
Sakir e Krsto Germov.

Da vibam pickatamajcina predavnicka skapana divibam.Oj sea prodavajte go i Goce, da vibam plemeto odrodnicko davibam.
zato ona kurvestijana zamara todevikj ne go spomnuva vo himnata?
semceto da vi se sotre.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 3 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Вто Јан 28 2020, 18:26

ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО 1900: НЕ МОЖЕ ДА СЕ НАДЕВАМЕ НА ТУЃА ПОМОШ, ДА НЕ ЧЕКАМЕ ПОМОШ ОД БУГАРИЈА





Од 1944-1957, Гоце од бугарите бил сметан за македонски национален херој
Дино Кьосев, „Историја на македонското национално револјуционно движение“ (1954)

http://194.149.132.21/bitstream/handle/68275/442/86825226.pdf?sequence=1&isAllowed=y

vidi vidi, mamata tataromongolska vancomihajlovisticka

Од В Михајлов
Во белешките на Ванчо Михајлов (Сто години сегашност - В. Андоновски), може да се прочита една порака која што Михајлов им ја упатува на младите според него "македонски Бугари" од Скопје:
"...Ако младите се подготвени за акција, треба најнапред да го оштетат или целосно да го урнат споменикот на Гоце Делчев во скопскиот парк..."

ete, po ova se vodi ona GOVNO, svinjola dimitrov, i negovata tajfa koi od petni zili se obiduvaat da go sitnat Goce Delcev ... 
da moze Svinjola Dimitrov so cekan bi go skrsil odma, soglasno so preporakite na idolot mu, Vanco Pederceto.
ama meki racinja, ne mozat da fatat nisto potvrdo od qr dignat, mamumuibam pederska bugaromanska.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 3 Empty Re: Историја - општо

Пишување by VOL Пет Јун 04 2021, 13:46

auff...


Предизвик до сите Македонци – број 8, 31 мај 2021
Мојот грчки преведувач невнимателно го даде одговорот „бугарски“. Самиот човек рече „македонски“!
Пишува: Драги Стојковски
Низ вековите, стотици, ако не и илјадници патеписци прокрстариле низ Македонија и пошироко низ македонскиот полуостров. Сите тие патувале со водичи и преведувачи кои биле Грци, Срби или Бугари, но досега сеуште немаме пронајдено некој кој пропатувал со водич и преведувач Македонец. И не е чудо ако некои патеписци воопшто не виделе Македонци во Македонија. Чудо е што и покрај шовинистичките влијанија на соседските водичи и преведувачи, сепак има бројни патеписци кои не само што виделе Македонци, туку и биле толку внимателни што успеале да ги фатат лагите на преведувачите.
При оваа објава ќе се навратиме на една од тие патеписни случки, каде лагата е фатена на дело. Имено, Ален Апворд, како пратеник на британската влада да ја истражи состојбата во отоманска Македонија во 1907 година, со својот преведувач Грк, пристигнал во Воден. На стр. 202-4 од книгата „Источниот дел на Европа“ која ја објавил следната година (Upward Allen, The east end of Europe, John Murray, London 1908 – https://archive.org/details/eastendeuropere00upwagoog), Апворд пишува:
Историја - општо - Page 3 194037200_4013912752035089_2978901056896085262_n
„На вториот ден од мојот престој во Воден јас се прошетав со г-дин Калопатакос до две села…до Владова, првото село, пристигнавме по дво-часовно возење…Побарав човек кој е водечка личност во местото, и тој дојде во стражарницата и ги одговараше моите прашања во присуство на турскиот капетан…прашав кој јазик го зборуваат и мојот грчки преведувач невнимателно го даде одговорот ‘бугарски‘. Самиот човек рече ‘македонски‘! Јас го обрнав вниманието на тој збор и сведокот објасни дека тој не го смета селскиот дијалект користен во Македонија ист со бугарски и одби да го именува со тоа име. Тоа беше македонски, збор на кој тој ја даде словенската форма македонски…“

Подоцна, во селото Нисија, Апворд пишува – (Стр. 209) „Сопственикот на куќата ни ја даде приказната за селото, или поточно кажано свештеникот ни ја даде во негово име, преведувајќи од македонскиот во грчки.“
Во Солун (Стр. 2018), во хотелот Гранд-Солун, Апворд сретнал човек кој „зборувал одлично грчки“ и доаѓал од соседното „село наречено Клабашница“. Понатаму човекот го известува Апворд за селото – „има 64 куќи, ни една не е бугарска“, и дека „луѓето меѓусебе зборуваат македонски“.
Ако ова е единствена ваква случка, доволно би било сите порекнувачи на посебноста на македонскиот народ да ја видат светлината на денот. Но, за жал, ако тие беа осветлени и освестени, немаше да ги нарекуваме Бугари. За наша среќа, вакви примери каде се одбележува македонската посебност има илјадници.
До следната објава, пишува Драги Стојковски претседателот на Организацијата Обединети Македонци од Канада на Фејсбук.




https://infomax.mk/wp/%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%b4%d0%b0%d1%82%d0%be%d1%86%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d0%b8%d1%81%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%b0%d1%80%d1%85%d0%b8%d0%b2%d0%b8-%d0%b1/

penal na prazen gol....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историја - општо - Page 3 Empty Re: Историја - општо

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот