Фамата околу Информатичката Технологија

Go down

Фамата околу Информатичката Технологија

Пишување by Guest on Чет Мај 22 2014, 03:15

Иако сум дел од овој свет и го работам ова сметам дека погрешно е младите да се насочуваат да бидат стручњаци во Информатичката област.
Нели секојденевно гледаме и сме бомбардирани со огласи за датабаза администратори, ЕсКјуЕл, Дот Нет, Јава, графички дизајнери, специјални ефекти, кур се тресе 3д анимации.

Се ми се чини дека ова е глобална завера за затупавување на народ, друго објаснување немам...
Или пак можда глупавоста го достигнала својот пик па во ситуација кога нема кој да ја удри по муцката таа како вода си го наоѓа својот пат за сеприсутност на сите полиња, нели?

САД и сите земји што располагаат со Нуклеарно наоружување вршат опасни тестирања, Фукушима само ја прелеа чашата... морскиот свет една добра третина од него е бесповратно пратен во историјата, а капитализмот во своја заслепеност за правење профит не ги брои човечките судбини тој со голема брзина го убива животниот простор и природата па сега фората со IT е на луѓево виртуелната реланост да им се понуди како еден вид утопија да им послужи како прибежиште од грдата реалност.
Па и тоа веќе ни се случува 80 години со Телевизијата наместо да се комуницира во живо луѓево без да трепкаат дегустираат дигитални емоции 24/7 како зомбија...

Матрикс филмот ми изгледа на далеку похумана варијанта...

Вие што мислите?

Guest
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Фамата околу Информатичката Технологија

Пишување by concrete on Саб Мај 24 2014, 18:38

..држи вода..., ептен..
..земи за пример, ако не друго...која е поплавата со кои светот е прекриен скоро метро, од емисии за готвење, добра и белосветска храна и пијалоци.
Народ седи пред телевизор, џвака некаква GMO сплачина, или розе шљаем зачинет со сол и нитрати и ја заситува гладтта , а умот му прима прекрасни гурмански информации.
Жртвата се она што го бута во желудникот го регистрира онака како што го гледа....на екранот.
...се полека станува исто ко Матрикс или Аватар..  Да не мислиш дека серијата филмови за Лудиот Макс се појавија туку така????? Very Happy
Нарот бе веќе не се дружи, а не па да се ебе, сите у таблетите буљат....СУПЕР НАЧИН ДА СЕ СМАЛИ ПОПУЛАЦИЈАТА НА РАЗУМНИ 1-1,5 МИЛИЈАРДИ...
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Фамата околу Информатичката Технологија

Пишување by king on Саб Мај 24 2014, 19:15

Дури и револуционерите, отпораши, бургии ... итн... станаа хемороид борци ...
avatar
king

Posts : 9394
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Фамата околу Информатичката Технологија

Пишување by punter ohrid on Нед Мај 25 2014, 00:12

concrete напиша:
На
Нарот бе веќе не се дружи, а не па да се ебе, сите у таблетите буљат....СУПЕР НАЧИН ДА СЕ СМАЛИ ПОПУЛАЦИЈАТА НА РАЗУМНИ 1-1,5 МИЛИЈАРДИ...

Ova pose no vazi za autistine navodenica, tie imaat zaboraveno sto e sex pa najgolem orgazam dozivuvaat koga ke go baniraat nekoj sto me misli kako niv.

punter ohrid

Posts : 95
Join date : 2014-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Фамата околу Информатичката Технологија

Пишување by king on Пет Мај 30 2014, 23:59

concrete напиша:..држи вода..., ептен..
..земи за пример, ако не друго...која е поплавата со кои светот е прекриен скоро метро,  од емисии за готвење, добра и белосветска храна и пијалоци.
Народ седи пред телевизор, џвака некаква GMO сплачина, или розе шљаем зачинет со сол и нитрати и ја заситува гладтта , а умот му прима прекрасни гурмански информации.
Жртвата се она што го бута во желудникот го регистрира онака како што го гледа....на екранот.
...се полека станува исто ко Матрикс или Аватар..  Да не мислиш дека серијата филмови за Лудиот Макс се појавија туку така????? Very Happy
Нарот бе веќе не се дружи, а не па да се ебе, сите у таблетите буљат....СУПЕР НАЧИН ДА СЕ СМАЛИ ПОПУЛАЦИЈАТА НА РАЗУМНИ 1-1,5 МИЛИЈАРДИ...

Жртвата појма нема што и се случува!

http://www.telegraf.mk/tehnologija/157171-preku-aplikacijata-fejsbuk-postojano-ke-ne-prislusuva-eve-i-kako-foto


за параноичните

http://www.telegraf.mk/tehnologija/156998-kako-da-pobarate-od-gugl-da-otstrani-rezultati-od-prebaruvanjeto-na-vaseto-ime


Последната промена е направена од king2 на Саб Мај 31 2014, 00:04. Мислењето е променето 1 пати
avatar
king

Posts : 9394
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Фамата околу Информатичката Технологија

Пишување by king on Саб Мај 31 2014, 00:02

Aпликација на денот: Читајте македонски вести со Aбер за АndroidAпликација на денот: Читајте македонски вести со Aбер за Аndroid Aпликација на денот: Читајте македонски вести со Aбер за Аndroid ИТ.МК, Совети
Објавено на 30 мај 2014, 16:30 од Виктор Дано

Абер е еден нов вид на агрегатор на вести, тој е мобилна апликација чија функционалност е да ги оптимизира вестите за Android уреди во сите форми и големини, за телефоните и таблет компјутерите; и да ги претстави на едноставен начин со можност за персонализација на изворите. Но, тоа што го прави уникатен, велат креаторите Петар Милевски и Филип Митровски, е што за разлика од другите агрегатори, Абер нема намера да прави пари, па содржината ви ја претставува ослободена од реклами.

„Абер не е замислена како апликација преку која би се заработувало. Целта на апликацијата е да го овозможи најчистото, најлесното и најбрзото искуство за прелистување на статии од македонскиот дел од интернетот. Се додека можеме Абер да ја одржуваме со минимални вложувања, нема да се стремиме кон заработка“, вели Петар.

Идејата зад апликацијата доаѓа од Google Currents и од недостатокот на локални апликации кои можат ефективно да ги собираат вестите од изворите кои немаат мобилна верзија на својот сајт. Целта на Абер е да им помогне на сајтовите кои не можат финансиски да поддржат реактивен сајт за различни екрани или мобилна верзија.

„Со Абер, ќе немаат потреба за тоа“, вели Петар. „Со апликацијата сакаме сите квалитетни извори на вести и специјализирана содржина во Македонија да ги ставиме и организираме на едно место. Со тоа не само што ќе го олесниме прелистувањето на омилените содржини на корисниците, туку и ќе им донесеме нова база на корисници и на помалите, специјализираните и помалку активните блогови“.

http://it.com.mk/aplikacija-na-denot-chitajte-makedonski-vesti-so-aber-za-android/
avatar
king

Posts : 9394
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Фамата околу Информатичката Технологија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот