Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL on Вто Јан 13 2015, 08:05

Aj da vidime koj sto slavi i kako slavi

sledat Vasilicarski ognovi, i obicaite koi odat ..
pa ko so znam nekade  se krsi pogacata, za Vasilica.
cuculiga?
avatar
VOL

Posts : 15809
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига on Вто Јан 13 2015, 08:10

Не е погача, мазник е.

Вечер се собират друштва се игра комар и по полноќ се врти мазникот со парето. Кај кој ќе се падни парето, таму се чека другата Стара Нова година.

А на самиот ден, на 14ти, се врти мазникот во домашна атмосфера.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13497
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL on Вто Јан 13 2015, 08:13

e sea , ognoi palite taka?
avatar
VOL

Posts : 15809
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига on Вто Јан 13 2015, 08:16

На 5ти се палат огнојте.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13497
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL on Вто Јан 13 2015, 08:19

ne se palat Vasilicarski ognovi za ..stara Nova Godina?
nekade krsat pogaca so paricka, na primer , Demir Kapija ( za tamu znam, sum bil ednas..)
avatar
VOL

Posts : 15809
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига on Вто Јан 13 2015, 08:23

Па да...

порано, во тие огној се фрлаја новогодишните елки.

сега сите имат пластични елки Laughing

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13497
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL on Вто Јан 13 2015, 08:26

baegi neekoloski

ti ke mesis maznik ? Laughing

-------------------

ili se suka, toa cudo... Rolling Eyes
avatar
VOL

Posts : 15809
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига on Вто Јан 13 2015, 08:32

Се меси и се тргат кори.

Шо знам... најверојатно ќе импровизирам.

Чоекот ми е по месото, тесто со сирење ич не јади.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13497
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL on Вто Јан 13 2015, 08:45

ih. i ja sum po meso!.. ama... baegi. Very Happy

tuku.. aktuelen ne Vevcanskiov karneval, Ljubojna vecerva ke imaat mini concert, vo Vevcani.

ama maskine im se komedija, mnogu zaebani od ovie na Strumickiov Laughing Laughing
avatar
VOL

Posts : 15809
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига on Вто Јан 13 2015, 08:47

Никогаш не сум била во Вевчани.

Абе, чекај... денес се бабарите?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13497
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL on Вто Јан 13 2015, 08:51

da, denes Laughing Laughing Laughing
avatar
VOL

Posts : 15809
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL on Вто Јан 13 2015, 08:52

Za Skopjani, ako sakaat da vidat, deneska se micurniski ognovi, se pali ogan tamu sekoja godina, vecerva po 19 pat, bujrum te.
avatar
VOL

Posts : 15809
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига on Вто Јан 13 2015, 08:56

Е бабарите се дел од паганските обичаиТие ги бркат злите духој од домот на домаќините играјќи, тресејќи се во дворот. Демек ги плашат.

Денес и утре можат да се сретнат низ градот. 

Ако две групи бабари се сретнат, ќе мора да се "степаат". Колку навистински би било то тепање не знам, ама знам дека се избегнуваат.

Јас сите ги избегувам оти ми се навистина страшни.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13497
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by king on Вто Јан 13 2015, 09:02

http://tvorbis.com.mk/index.php/vesti/lokalni/item/8866-koga-da-se-vrti-lepche-so-parichka-na-badnik-ili-na-vasilica


чучулига ... рече дека кај вас се врти за Василица .. од кај сеа тие разлики за еден ист обичај?

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9657
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига on Вто Јан 13 2015, 09:04

Не знам кинг.

Мислам дека и во Кичево се врти денес ама ич не сум сигурна.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13497
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL on Вто Јан 13 2015, 09:06

aa. Kicaa...
posebno Belica,https://www.facebook.com/belica.mk
avatar
VOL

Posts : 15809
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by king on Вто Јан 13 2015, 09:06

Кога сме кај Василица ... Ромите без оглед на верата сите масовно ја слават

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9657
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига on Вто Јан 13 2015, 09:09

Луѓе, вервале или не, срцето лешник ми е... заради бабарите.... имам работа денес во градот.. пу да ми текнеше навремено ќе се договорев за задутре.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13497
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL on Вто Јан 13 2015, 09:10

a be king, kaj ima jadenje pienje i muzika tamu se i bacilerosi.
si bil za Sv. Ilija vo Cardak tamu Wink pa znaes deka cela sutka e vo Manastir toj den.
avatar
VOL

Posts : 15809
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by VOL on Вто Јан 13 2015, 09:12

чучулига напиша:Луѓе, вервале или не, срцето лешник ми е... заради бабарите.... имам работа денес во градот.. пу да ми текнеше навремено ќе се договорев за задутре.

more, vrabec... buuuuuu

avatar
VOL

Posts : 15809
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига on Вто Јан 13 2015, 09:17

Чоек, не ти е јасно колку се страшни со то метарските крзнени капи си рогој, цели црни, то зурли пиштат, тие трчат кон жени и деца, испуштат крици, се тресат... 

Ете, голема сум и свесна сум дека е то добронамерно, ама пак страв ме фаќа да ги видам.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13497
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by concrete on Вто Јан 13 2015, 09:19

..де бе Чучулига , а да се вистински??? Или те плаши тоа што всушност никогаш незнаеш какви се Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6798
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by king on Вто Јан 13 2015, 09:20


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9657
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by concrete on Вто Јан 13 2015, 09:23

king напиша:и овие се добри

http://www.istrazijamakedonija.com.mk/storii.aspx?id=22

остај страшилава, куќите позади се за плашење..., т.е. на кое дереџе сме уште.... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6798
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by чучулига on Вто Јан 13 2015, 09:27

concrete напиша:..де бе Чучулига , а да се вистински??? Или те плаши тоа што всушност никогаш незнаеш какви се Very Happy Very Happy Very Happy
Појма немам конкретен.

Ко средношколка задумана се враќав дома од на училиште и од нигде никаде ми излезе директно пред мене еден од нив (музиката веројатно праеше пауза) и спишти тој, спиштив јас и струја трчање!!!

Можда од тогаш ми е. До тогаш само од балкун ги гледав и му фрлав пари на "невестата".

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13497
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонски обичаи: верски, пагански празници итн.

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот