Кулинарско ќоше

Страна 11 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by VOL on Вто Апр 05 2016, 23:52

king напиша:
VOL напиша:
king напиша:Што иде уз Џин Тоник ... сега си напраив еден .... во кригла...
Radmila Sekerinska
Тебе нек ти дојде ... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
e, ama pijac si bil: pa posle KRIGLA dzin , nema ni da primetis koja e bre Laughing Laughing Laughing , rakija piel u krigla-pa sekernata mu smetala Laughing Laughing
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by king on Вто Апр 05 2016, 23:54

Од сувомеснато имам само чајна ...која ич ја неќу
... и мортадела ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by VOL on Вто Апр 05 2016, 23:57

king напиша:Од сувомеснато имам само чајна ...која ич ја неќу
... и мортадела ....

sekerinska obozava cajna..kobasica ,be.. Laughing Laughing
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by king on Сре Апр 06 2016, 00:01

Батали ја ... си има дома таа ...
... и дај некоја немажена бе .... домакинките нека им ги на домакините ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by VOL on Сре Апр 06 2016, 00:03

king напиша:Батали ја ... си има дома таа ...
... и дај некоја немажена бе .... домакинките нека им ги на домакините ...

eve defo nudi, Laughing Laughing Laughing
moz ke najde nesto opozicionersko
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by king on Сре Апр 06 2016, 00:07

Не битно дали е опозиционерско или владајуќе ... важно е да фати пози(а)ција

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига on Сре Апр 06 2016, 00:18

king напиша:Од сувомеснато имам само чајна ...која ич ја неќу
... и мортадела ....
мортадела...

интересен уличен рецепт од Ентони Бордејн од Бразил

топиш путер, на стопениот путер блиц ја спржнуваш мортаделата, ја клаваш во лепче.

еден пасиониран пијач на џин ептен ја бендиса.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by concrete on Сре Апр 06 2016, 10:51

чучулига напиша:
king напиша:Од сувомеснато имам само чајна ...која ич ја неќу
... и мортадела ....
мортадела...

интересен уличен рецепт од Ентони Бордејн од Бразил

топиш путер, на стопениот путер блиц ја спржнуваш мортаделата, ја клаваш во лепче.

еден пасиониран пијач на џин ептен ја бендиса.
....треба само да најдеш овде мортадела, дури и во италија тешко се наоѓа , само паштета од кожа и папци у разно паковање...
...всушност млади како тебе ..никогаш не ја ни пробале, јадете некакви трици за кој некој ви рекол дека е мортадела... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by VOL on Саб Апр 16 2016, 15:50

avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига on Вто Aвг 23 2016, 23:16

Испробано миЉарда пати I love you I love you I love you

чоколаден лава колач или кај нас (оти бе?!? scratch ) топло ладно

http://www.food.com/recipe/chocolate-lava-cake-13555

и пратете, онде под состојки, имате опција да определите колку порции и какви мерки сакате.

мммммм Very Happy

едноставно, брзо и лесно,

У ЖИ ВАН ЦИ ЈА

Smile Smile Smile

(јас клавам и малку ванила и обично ја користам препораката на Ина Гартен да клам малку кафе, инстант гранули, во чоколадото за да го интензивирам вкусот)

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига on Вто Aвг 23 2016, 23:29

следниот пат ко ќе ми дојди за експериментирање најверојатно ќе се обидам со додавање испечена чадена сланина, нормално, оладена и исцедена од вишокот мрсно...

ммммммм

bounce bounce bounce

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by VOL on Сре Aвг 24 2016, 06:50

^
a.. da se zadrzis na slaninata samo, moze I cadena, Smile ?
cokolado I slanina ne mora bas, so ke arcis poarno so slanina samo. Smile
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига on Чет Сеп 15 2016, 22:00

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Ха! Навистина е ко во насловот: ем брзо ем бараш репете Laughing  

http://zena.blic.rs/recepti/recepti-redakcije/44698/Za-ovaj-RUCAK-vam-stvarno-treba-samo-10-minuta-Kremasta-uzivancija-koja-trazi-repete

Препорачувам дефинитивно!

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by VOL on Чет Сеп 15 2016, 23:35

a be ajde.
juvki so spanakj
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by concrete on Пет Сеп 16 2016, 01:02

чучулига напиша:Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Ха! Навистина е ко во насловот: ем брзо ем бараш репете Laughing  

http://zena.blic.rs/recepti/recepti-redakcije/44698/Za-ovaj-RUCAK-vam-stvarno-treba-samo-10-minuta-Kremasta-uzivancija-koja-trazi-repete

Препорачувам дефинитивно!

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
..ај не заебааај..... Shocked
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига on Пет Сеп 16 2016, 08:46

concrete напиша:
чучулига напиша:Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Ха! Навистина е ко во насловот: ем брзо ем бараш репете Laughing  

http://zena.blic.rs/recepti/recepti-redakcije/44698/Za-ovaj-RUCAK-vam-stvarno-treba-samo-10-minuta-Kremasta-uzivancija-koja-trazi-repete

Препорачувам дефинитивно!

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
..ај не заебааај..... Shocked
ич не зафркавам...

а шо си се оџагарил па ти?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by concrete on Пет Сеп 16 2016, 10:53

..на зеље и паста.., а таа претходно сварена нели?? Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига on Пет Сеп 16 2016, 22:51

Да, сварена.

и во видеото е назначено.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by concrete on Саб Сеп 17 2016, 09:30

чучулига напиша:Да, сварена.

и во видеото е назначено.
...не приметив , си помислив после да не имаат италијаните некоја од конзерва , готова за у кљун... Smile
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига on Саб Фед 25 2017, 20:01

За разлика од вообичаено кога преферирам богати кремасти чоколадни блажија, ме фати желба за суво крцкаво колаче за со чај или кафе... и јас не знам шо ми бидна... нејсе. Се загнав да барам, а кој си бара ќе си најди вели муабетот и вуалааааа

http://www.onceuponachef.com/recipes/crispy-ginger-cookies.html#tabrecipe

Very Happy I love you I love you I love you  Very Happy

има таму на линкот да се игра со метрички мерки, јас не се припотресов најнајмногу дека путер требало 223гр. си кладов фино лепо 250!

температурата на рерната ми беше 175 (со фен)

она 1 и 2 инчи се 2,5 и 5 сантиметри по нашки.

не најдов олспајс по продавници, го заменив со морско оревче.

Препорачувам!!! 

(Уште па ако се искомбинира со некој чај од ЛаЧа - хармонија или бели ноќи на пр.... ммммммм... У-ЖИ-ВАН-ЦИ-ЈАаааа)

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by Laba on Саб Фед 25 2017, 20:09

со морско оревче , драга чучулиге, стануваат камен.
слободно можеш да си ја гаѓаш мачката дома ако ти скисне, и да ја оладиш, што вели еден пријател.
ама ако велиш дека ти испаднале, ке запамтам рецепт. би сакала да ги пробам, има доста состојки, иако изгледаат едноставно.
avatar
Laba

Posts : 411
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига on Саб Фед 25 2017, 20:12

Не станват камен, обична и едноставна замена е.

Лесни се ко снегулки и се крцкави... абе преубај се Very Happy

Да пробаш ич да не му ја мислиш! И да, едноставно е Very Happy Very Happy Very Happy

Меласата ја има во продавниците за здрава храна инаку.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by Laba on Саб Фед 25 2017, 20:29

Изгледаш посветена на кулинарството а и признавам се разбраш. можеби затоа што јас не сум некој добар готвач Smile .
Ако не е проблем се пријавувам доброволно за дегустација на овие колачиња .
avatar
Laba

Posts : 411
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by чучулига on Саб Фед 25 2017, 20:38

Сакам да готвам да...

Готвењето ми е еден начин на искажување себе си... ептен конкретен

Бујрум, колачињата ги имам и имам одлична селекција чај Smile

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by concrete on Саб Фед 25 2017, 20:39

чучулига напиша:Не станват камен, обична и едноставна замена е.

Лесни се ко снегулки и се крцкави... абе преубај се Very Happy

Да пробаш ич да не му ја мислиш! И да, едноставно е Very Happy Very Happy Very Happy

Меласата ја има во продавниците за здрава храна инаку.
..себична Чучулиге ко да незнаеш дека DHL  постои и во Македонија..... Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кулинарско ќоше

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 11 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот