Угостителската сцена

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Угостителската сцена

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 18:10

Ме инспирираше муабетот за кинскиот ресторан...

Колку и шо е претставено кај нас, каков квалитет нудат угостителите...

Кога некој би ве замолил да препорачате фино, ама навистина фино место, кое би го препорачале?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 18:31

Ха... мене ми текна... во октомври бев на вечера во Хаус оф Манаки во тц Кеопс и бев пријатно изненадена. Ентериерот е современ. Едиствено негативно... имаше два детски родендени и деца трчаја наваму натаму си славеа... деца ко деца...

Сепак, услугата, квалитетот на храната и припремањето како и изборот на пијачки беа одлично откровение.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by concrete on Нед Јан 11 2015, 18:40

кинески??..како ресторант незнам како е, има мислам два во Скопје.., Но сум каснал еднаш нешто во Рамстор кај старата Железничка и еднаш во Сити Мол,во кинеските киосци.. и двата пати бев исклучително гладен, цел ден нејаден  и проголтав се тоа у цуг...па незнам што да кажам за квалитет. Жив сум уште, како што се гледа. Very Happy Very Happy

пс
Хаус оф Манаки???..многу претенциозно , кога веќе не е на официјалниот јазик бар да беше на Влашки , ако веќе сме за принципи.... Very Happy Тоа е во Битола нели???
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 18:45

Laughing  Laughing Laughing 

Да во Битола.

И Капри се добри. Никогаш не' не разочарале.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by Centarec on Нед Јан 11 2015, 18:47

за мој вкус рестораните нудат страшно досадна храна затоа и се поретко сум по ресторани. ја знам дека сме на лева нога кога станува збор за експереминтерање со храна ама па неможе се да се сведува на лесковачка и бурек.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 18:52

Така е, никаква понуда, инвентивност... се' едно па исто, се' преварено, препржено... немаме добра храна.

Зато многу пријатно бев изненадена. Јадев тестенини со 4 вида сирење и замисли, тестенините не беа преварени (Јееееееееа!!!) и сосот имаше 4 сирења, вклучувајки и сино сирење....

И бифтеците добија одлични оцени. 

Штета дека не се развива гастрономијата кај нас.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by Centarec on Нед Јан 11 2015, 18:58

имаме добра храна, немаме добри готвачи а и навиките ни се такви какви се. се иде на квантитет ама тоа го разбирам од сиромаштијата која не прогања низ целата историја.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 19:02

Се оди на квантитет од лакомост центарец.

И нема оправдување дека сме толку инертни ко потрошувачи па не бараме промена.

А нема и оправдување и за угостителите.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by concrete on Нед Јан 11 2015, 19:03

хммм...Centarec пробај ќуфте во сос у Гурман на Водњанска.... Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 19:04

Во Скопје мене Тото (во уличето кај Холандска амбасада) многу ми се бендисва... работи уште?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by Centarec on Пон Јан 12 2015, 19:34

бил некој во некој нов ресторан/кафана маслинка или така нешто се викала во тафталиџе?

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by VOL on Пон Јан 12 2015, 19:37

bil.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига on Пон Јан 12 2015, 19:41

И?

Како си поминал, јадел? чинело јадењето?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by VOL on Пон Јан 12 2015, 19:43

pa ne "bil" jas be.
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига on Пон Јан 12 2015, 19:45

Laughing Laughing Laughing

ок... ништо тогаш.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by VOL on Пон Јан 12 2015, 19:47

vrabec, ubaa tema ama eve na primer, so jades, na dieta si, na treva, meso jades, po ribata si...?
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига on Пон Јан 12 2015, 19:57

Сештојад сум во суштина.

Црвено месо јадам ама ретко, така ми е природно. Кога јадам црвено месо, обично е бифтек или јагнешки котлети.

Пилешко јадам почесто. Го преферирам темното месо од белото.

Рибите ги сакам како и морските плодови.

Е сирењата ми се слабост. Омилено ми е бело меко козјо сирење.

Емиш и зарзават исто сакам.

Десерти сакам само кога се кремасти и многу чоколадни.

Ич неќам да сум гладна или да си прам распоред на душата.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by king on Пон Јан 12 2015, 21:05

морските плодови

Какви се тие плодови во кои ништо растително нема?

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига on Пон Јан 12 2015, 21:06

Морски белки..

Laughing Laughing Laughing

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by concrete on Пон Јан 12 2015, 22:37

king напиша:
морските плодови

Какви се тие плодови во кои ништо растително нема?
добри се бе не зановетај Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by Centarec on Чет Јан 15 2015, 10:47

пелистер го смениле куварот и одма се осеќа подобрување во менито и квалитетот.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by чучулига on Чет Јан 15 2015, 14:33

Шо би препорачал од таму?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by concrete on Чет Јан 15 2015, 19:28

Centarec напиша:пелистер го смениле куварот и одма се осеќа подобрување во менито и квалитетот.
..хммм  имаш право, пред некое време бев таму..силом прилика..во принцип таму не влегувам због страв фасадата да не ми падне на глава....., има повеќе од два месеца ...де ме утепаш не се сеќавам што глоцнав , ама беше за никаде....
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by VOL on Вто Јан 20 2015, 11:11

avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by concrete on Вто Јан 20 2015, 11:15

VOL напиша:
што е бе ова???  аааа имало зум..није лоше, није лоше....
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Угостителската сцена

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот