Дали Македонија е ксенофобна?

Страна 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 17:03

Е за то треба развој на бањи, планини, декриминализација за наркотици, проституција... и таквимити работи.

Ти шо мислиш?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec on Нед Јан 11 2015, 17:07

последните две се добар почеток. лабава даночна контрола на угостителски објекти. неможе кастиљо со автбоусите на основ на ддв да дужи 20 миљона евра а кафанџија да биде затваран и казнуван затоа што кај келнерката фатиле 20 денара бакшиш која у гужва не успеала да ги оддели од промет...

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by king on Нед Јан 11 2015, 17:15

чучулига напиша:Треба нешто да се смисли...
Се е смислено ...
..инострани пензионери ... бабички и дедовци од западните земји .... тука ќе си ги грицкаат пензиите .... и ќе им остане нешто за внучињата ...
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 17:15

@centarec

Еххххх...

сите терсене ние нопаку.


Последната промена е направена од чучулига на Нед Јан 11 2015, 17:18. Мислењето е променето 1 пати

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 17:17

king напиша:
чучулига напиша:Треба нешто да се смисли...
Се е смислено ...
..инострани пензионери ... бабички и дедовци од западните земји .... тука ќе си ги грицкаат пензиите .... и ќе им остане нешто за внучињата ...
Мислиш ќе бидат привлечени со нашиот одличен здравствен систем... или за нив ќе биди онај за странци?

Еквадор поарен му е во секој поглед.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec on Нед Јан 11 2015, 17:20

чучулига напиша:@centarec

Еххххх...

сите терсене ние нопаку.

?

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 17:21

За третманот на угостителските објекти од страна на државата.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec on Нед Јан 11 2015, 17:22

тоа е пракса во многу туристички центри во европа.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 17:31

Ама јас се согласувам со тебе центарец.

Smile

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by concrete on Нед Јан 11 2015, 17:36

Centarec напиша:последните две се добар почеток. лабава даночна контрола на угостителски објекти. неможе кастиљо со автбоусите на основ на ддв да дужи 20 миљона евра а кафанџија да биде затваран и казнуван затоа што кај келнерката фатиле 20 денара бакшиш која у гужва не успеала да ги оддели од промет...
тоа да.., ама јас се чудам зошто никој повикан и избран за тоа,не прашал ГЛАСНО зошто.., наместо да се мрзне по улици. Wink
Нема кого не сјебал тој вешт торбеш Кастиљо од  Макпетрол до УЈП  , мора да има некои боженствени врски со Олимп.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by concrete on Нед Јан 11 2015, 17:37

чучулига напиша:
king напиша:
чучулига напиша:Треба нешто да се смисли...
Се е смислено ...
..инострани пензионери ... бабички и дедовци од западните земји .... тука ќе си ги грицкаат пензиите .... и ќе им остане нешто за внучињата ...
Мислиш ќе бидат привлечени со нашиот одличен здравствен систем... или за нив ќе биди онај за странци?

Еквадор поарен му е во секој поглед.
..па нека оди во Еквадор... Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 17:41

Кили заминал таму, прочитав негде.

Еквадорците не биле ксенофоби!

Laughing Laughing Laughing

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec on Нед Јан 11 2015, 17:57

concrete напиша:
Centarec напиша:последните две се добар почеток. лабава даночна контрола на угостителски објекти. неможе кастиљо со автбоусите на основ на ддв да дужи 20 миљона евра а кафанџија да биде затваран и казнуван затоа што кај келнерката фатиле 20 денара бакшиш која у гужва не успеала да ги оддели од промет...
тоа да.., ама јас се чудам зошто никој повикан и избран за тоа,не прашал ГЛАСНО зошто.., наместо да се мрзне по улици. Wink
Нема кого не сјебал тој вешт торбеш Кастиљо од  Макпетрол до УЈП  , мора да има некои боженствени врски со Олимп.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


безразлика го земав него ко пример според задњава листа на УЈП. грујо сака да привлече туристи а ги затвара угостителските објекти околу туристичките "атракции". скроз утнат концепт за развој на туризмот кој треба да ни донесе мутави странци кои едвај чекаат да видат стиропорен барок од 21ви век. програм никаков, забава и провод никакви.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 18:00

Можда сум во криво амами се чини дека најбрзата и најлесната пара за државата иди од угостителските објекти и зато не разбирам зошто толку брзо, лесно и во голем број ги затворат.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Centarec on Нед Јан 11 2015, 18:03

затоа што тоа е моќта на секоја држава напишана со голема буква.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by concrete on Нед Јан 11 2015, 18:31

..ај не заебаајте сега, лесно се отвараат без многу професионалност , а со намера за собирање голема пара, се избегнува во Centarec стил плаќање даноци и после или бргу бргу се затвараат за да УЈП не ги зграпчи или пак УЈП затоа што имаат опашка до Сарај, ги затвараат.
Знам угостителски домаќински објекти кои работат веќе чудно многу долго. Што е со нив???
Има ли некој кој отвара ресторант за да стане познат по понуда и квалитет , да живее нормално од тоа , да плати по закон што треба, да праи имиџ и име со еден збор, да внимава на ниво на персонал???  мислам нема..па тогаш кога се оди во лов на лака пара и лахко се губи... Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL on Нед Јан 11 2015, 20:03

Vrabec, da ne si ti taka, zatvorena, tamu na himalaite? Laughing
 dolu e epten DE_HERMETIZIRANO, cepas odmori na toplo more vo poranesnata turska pokraina junanistan, pazaris vo bugaristan i serbistan, preku  afganistan na odmor za Crna Gora, ..
srbi u ohrid na ladenje,afganistanci sakas od jug preku Gevgelija  po pruga, sakas od severnive afganistanci, po Ramstor, City, Vero, Gradski.. sekade! biznisi cvetaat. komunikacija na " Laughing nivou"
Ovie clanovive na EU od istok na edukativni eksurzii kaj nas za da se pronajdat sebesi, na gardski plostad vo Skopje..
so znam, nekako duri premnogu gi ima , mozda treba i malce da ksenofobirame, a Twisted Evil ?
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 20:10

Laughing Laughing Laughing

не бе В., не сум затворена... редовно јас палам патики негде усвет, колку подалеку, толку поинтересно... си имам и некои места шо барем два пати годишно мора да ги препосетам оти сум развила и пријателства со тамошните домашни имам омилени места, ресторани, музеи и луѓе шо едноставно сакам пак да ги посетам и видам... Smile

Муабетот ми е за доселување на странци, не за туризам или нелегално транзитирање.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL on Нед Јан 11 2015, 20:15

чучулига напиша:Laughing Laughing Laughing

не бе В., не сум затворена... редовно јас палам патики негде усвет, колку подалеку, толку поинтересно... си имам и некои места шо барем два пати годишно мора да ги препосетам оти сум развила и пријателства со тамошните домашни имам омилени места, ресторани, музеи и луѓе шо едноставно сакам пак да ги посетам и видам... Smile

Муабетот ми е за доселување на странци, не за туризам или нелегално транзитирање.
seuste ne mi e jasno ova doseluvanjevo na stranci.
demek,ako si imas drugarcinja u Zanzibar, od nekoe palenje patiki i preposetuvanja, za da ne ti e dosadno, da si se druzite, da si gi doselime ovde? Laughing

 inaku, malkumina ovde znaat, IMASE ideja em pocetna faza na doseluvanje na stranci vo Makedonija.ama so cel.
a ti seuste ne si mi jasna. Shocked
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 20:19

Целта на такво доселување (Занзибарци бе Laughing ... таму уште не сум била) е економско придвижување.

Она шо го објаснив за свежата крв - поќе потрошувачи, поќе даночни обврзници. 

Сега ме разбираш?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL on Нед Јан 11 2015, 20:20

чучулига напиша:Целта на такво доселување (Занзибарци бе Laughing ... таму уште не сум била) е економско придвижување.

Она шо го објаснив за свежата крв - поќе потрошувачи, поќе даночни обврзници. 

Сега ме разбираш?

te razbiram sto sakas da kazes ama ne ja gledam logikata...
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 20:26

Ах... сега ја оплескавме... 

ептен не ме бива за такво објаснување, дудук невиден сум на то поле. 

Извини. 

Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL on Нед Јан 11 2015, 20:28

so zboris be..
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by чучулига on Нед Јан 11 2015, 20:31

Мхм..Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

мајка ми сакаше да бидам даскалица некаква, ама јас си предосеќав дека не сум јас за таја работа... и така ми се оствари. Можда си искобив сама на себе, ама то е. 

Никогаш не ја научив таја вештина.

Sad Sad Sad

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by VOL on Нед Јан 11 2015, 20:33

aj ne me dupi sea..
avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали Македонија е ксенофобна?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот