За странцките инвестиции...

Go down

За странцките инвестиции...

Пишување by Guest on Вто Мај 20 2014, 03:33

Подржувате или против?

Јас сум изричито против.
Зошто?

Неќам да почнам да објаснувам пошто ќе треба да почнам типковницата да ја мавам од маса се додека не испаднат сите дугмиња


Guest
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: За странцките инвестиции...

Пишување by king on Чет Јун 12 2014, 00:29

Mожам да насетам зошто си изразито против....

... но на сите треба да ни биде јасно дека тој што инвестира го води само една мисла ... да заработи, и тоа што повеќе, полесно и побрзо..
..кај сме ние у таа приказна?
... па да поред тоа, инвеститорот да заработи, ние успееме да откинеме што поголемо парче и за нас ...

.. но како што стојат работите, нашето парче сега засега е многу мало, допрва треба да се избориме да тоа се зголемува ..

... а изразито сум против на странски инвестиции во трговијата .... трговски центри ...  тоа се е... со пари у шишу  на граница..
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: За странцките инвестиции...

Пишување by Guest on Чет Јун 12 2014, 16:11

Баш така...
Мора да се подржуваат малите бизниси тука, а не да чекаме на Германецот да вработи што повеќе робови.

Инвестиција чија единствена цел и е да пумпа пари, ресурси и ефтина саатнина ќе ни се мавне од глава кога тогаш, за 10 години ќе бидеме неспособни да преземеме било што на своја рака, пошто сме се прогласиле за идиоти и сме се раструбиле на цел глас дека можат да дојдат и за беспари не колонизираат.
Сметам дека треба да се обновуваат старите контакти и релации со бившите ЈУ држави, Русија па и Кина... а паралелно да тече проект кој ќе нуди линија на бескаматни кредити за мали и микро бизниси.

Guest
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: За странцките инвестиции...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот