Македонска економија

Страна 4 of 25 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 14 ... 25  Next

Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed on Саб Окт 04 2014, 19:28

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=9AC8006BE93210459DE388ACDE836D3A
КОНЗЕРВНАТА ИНДУСТРИЈА БАРА ИТЕН УВОЗ НА СУРОВИНИ
КАДЕ ИСЧЕЗНА ЗЕЛЕНЧУКОТ?

"Сè уште има откуп на црно на зеленчук, без какво било регулирање на парите. И тие количини заминуваат некаде, а ние остануваме без суровина и со неисполнети аранжмани", тврдат преработувачите
Откуп на црно?

Не се работи за тутун, кој е акцизна стока (на цигарите се плаќа акциза + данок). ДДВ за храна е 5%.
Со откуп на црно не може да се земат субвенции.

Што е проблемот? Откупувачите не плаќаат добро?
И зошто мора квоти за увоз, ако зеленчукот се продава на црно (и оди за извоз)?

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Саб Окт 04 2014, 21:43

Arhimed напиша:http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=9AC8006BE93210459DE388ACDE836D3A
КОНЗЕРВНАТА ИНДУСТРИЈА БАРА ИТЕН УВОЗ НА СУРОВИНИ
КАДЕ ИСЧЕЗНА ЗЕЛЕНЧУКОТ?

"Сè уште има откуп на црно на зеленчук, без какво било регулирање на парите. И тие количини заминуваат некаде, а ние остануваме без суровина и со неисполнети аранжмани", тврдат преработувачите
Откуп на црно?

Не се работи за тутун, кој е акцизна стока (на цигарите се плаќа акциза + данок). ДДВ за храна е 5%.
Со откуп на црно не може да се земат субвенции.

Што е проблемот? Откупувачите не плаќаат добро?
И зошто мора квоти за увоз, ако зеленчукот се продава на црно (и оди за извоз)?

Кој би го знаел , Македонија е одамна ко гуска во магла по многу линии и се повеќе личи на панаѓур на спектакли отколку здраво домаќинско опкружување. Но тој манир е општоприсутен во Европа , за таму кај тебе незнам, иако луѓето кои ги имам во Торонто веќе псујат како кочијаши..исто ко овде.., а биди сигурен дека тој манир не е направија на Грујо&друштво..тие сигурно не го измислија , немаат ни оддалеку капацитет за тоа.
Во принцип не може да оди на црно, освен ако некој со цепелин не ги носи пиперките и доматите.., ама и тој би се видел и со ќоро око..., незнам која е приказната.., но мора да е многу едноставна. Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Саб Окт 04 2014, 22:40

Kај е емишот и зарзаватот...

Јас би да шпекулирам вака:

Да имав ко шо треба, цел емиш и зарзават македонски ќе го купев. И ќе знаев кај да го продам.

Не е зафрканција ни сонцето ни храната произведена под то сонце.

Друго немам шо да речам.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Нед Окт 05 2014, 09:07

чучулига напиша:Kај е емишот и зарзаватот...

Јас би да шпекулирам вака:

Да имав ко шо треба, цел емиш и зарзават македонски ќе го купев. И ќе знаев кај да го продам.

Не е зафрканција ни сонцето ни храната произведена под то сонце.

Друго немам шо да речам.
И не треба.
Во Македонија секој квадратен метар, заедно со тревниците,парковите и дворовите дома , ако се претворат во емиш и зарзават не можат да стигнат да го наранат Пролетерскиот Реон во Тула, а не па Русија за која зборат некои кои појма немаат што е тоа Космос и колку е тоа чудо големо.
Една од покрупните нејасни грешки која им се провлекува на сите Македонски влади почнувајќи од првиот петогодишен план , па до денес е таа.
Но за тоа треба многу ум и знаење, ама тие со таквиот ум и таквото знаење испијаат пивца на кеј .., никој не ги праша ништо.
Доаѓаме на клучното...Македонскиот народ упросечен е многу необразуван , што очигледно значи ГЛУП, зошто само глуп мал народ може да биде необразуван , а со тоа и сиромашен. Сиромаштијата секогаш  сумирано...е резултат на глупоќа.., што да кажуваат друго , за да замачкаат очи.
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed on Вто Окт 07 2014, 03:25

Георгиевски: Го купив земјиштето и ја расипав 8 години долгата забава на власта

Почетната цена за парцелата на лицитацијата беше 61 денар за квадрат, за по наддавањето земјиштето да достигне 2.745 денари за квадрат. Фирмата на Георгиевски за земјиштето ќе треба да плати вкупно 10.271.790 денари (167.020 евра). Градежно земјиште предвидува изградба на хотелски комплекс со висина од 25 метри. Површината на градење е 1.471, а бруто-површината од изградениот објект 11.765 квадрати. Инвеститорот треба да ги уплати парите во рок од 15 дена, а потоа ќе потпише договор со кој се обврзува за 9 месеци да обезбеди одобрение за градба.

А парите од каде се Љубчо? Од Македонска Банка? Си делевте со Груевски, Дончев, Балковски, Флоровски, Трајановски, Бонева, ...

Многу се осили, ќе почнел барок, ама ќе ја смени фасадата. Знае нешто, или ...

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Вто Окт 07 2014, 12:14

concrete напиша:
И не треба.
Во Македонија секој квадратен метар, заедно со тревниците,парковите и дворовите дома , ако се претворат во емиш и зарзават не можат да стигнат да го наранат Пролетерскиот Реон во Тула, а не па Русија за која зборат некои кои појма немаат што е тоа Космос и колку е тоа чудо големо.
Една од покрупните нејасни грешки која им се провлекува на сите Македонски влади почнувајќи од првиот петогодишен план , па до денес е таа.
Но за тоа треба многу ум и знаење, ама тие со таквиот ум и таквото знаење испијаат пивца на кеј .., никој не ги праша ништо.
Доаѓаме на клучното...Македонскиот народ упросечен е многу необразуван , што очигледно значи ГЛУП, зошто само глуп мал народ може да биде необразуван , а со тоа и сиромашен. Сиромаштијата секогаш  сумирано...е резултат на глупоќа.., што да кажуваат друго , за да замачкаат очи.

Јас да се прашвам би создала бренд од македонските овошје и зеленчук. Органски и био. Немам досека вкусено толку вкусни ко наашите овошја и зеленчуци. Шо ќе речи би форсирала квалитет не квантитет. И пред бербата оп аукција. Јас така би играла, ексклузивитет се бара. Колку помалку го имам нештото толку поарно.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Вто Окт 07 2014, 12:47

чучулига напиша:

Јас да се прашвам би создала бренд од македонските овошје и зеленчук. Органски и био. Немам досека вкусено толку вкусни ко наашите овошја и зеленчуци. Шо ќе речи би форсирала квалитет не квантитет. И пред бербата оп аукција. Јас така би играла, ексклузивитет се бара. Колку помалку го имам нештото толку поарно.

Извини вака Чучулиго ...

.. но која е таа неорганска храна која е извор на енергија и потребен градивен материјал а нашиот организам е способен да ја преработи?????
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Вто Окт 07 2014, 12:55

То се однесува на начинот на култивирање кингу.

Органски а за оние уште похардкор биодинамички.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Вто Окт 07 2014, 18:29

чучулига напиша:То се однесува на начинот на култивирање кингу.

Органски а за оние уште похардкор биодинамички.

..дај ни малку од тоа знаењето.Објасни ни што е органско , а што тоа хардкор т.е. биодинамичко Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Вто Окт 07 2014, 19:17

Не ме бива за објаснување ич. Во вакви моменти ми е криво шо сум таков дибек. А многу уба тема.

А демек стварно не знајте за органско производство?

Органско е ко порано на времињата по селата во бавчите шо си произведваја. Употреба на арско ѓубриво (идеало е од сопствени животни или пак од животни кои не се третираат со хормони и антибиотици-клучно), пепел (од и само од дрва), компост и неупотреба на инсектициди, пестициди, хербициди, фунгициди ... (постои листа на дозволени едноставни препарати кои се користат минимално, бордовска смеса на пр). Има разни самоделски работи кои се користат за борба со штетотичинки на пр киснење на коприва па со то се прска.... и миЉарда други интересни работи

Биодинамичкото е посебно во смисол навистина спешл. Од одредување пригодна локација, па садење по месечев календар па за збогатување на почвата се користат различни работи ( на пр. во рог се клава ова она па да одлежи рогот на одбрана локација на поволна насока) абе, јин, јанг, зен, веди, друиди, агрономи, шамани абе, абе... спешл реков. Нема употреба на никакви хемикалии само самоделски работи. На пр ко во органското производство, се прска со коприва, се садат заедно растенија од кои едното му го чува грбот на другото во смисол брка штеточинки...

Во секпј случај, и во двете се работи за синергија, симбиоза. Јас гледам една уба уметност и филозофија.

Има интересни работи за читање, видеа за гледање и сите се опуштачки. Побарајте де, се надевам ќе ве заинтригираат па можда и за мотика ќе се фатите Very Happy
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Сре Окт 08 2014, 14:01

Хе..интересно многу интересно.Ама кога се збори за економија се збори за продавање на оние кои на нешто друго заработиле пари , а сега сакаат да ги трошат на ова.
Тоа значи дека некој треба да се посвети на ова и да работи и произведува така , да тоа производство еве обезбеди 1000 евра месечно ќар( во наше опкружување) за да си ја прерани, облече и ажурира фамилијата. Одма испаѓа дека треба задруга или некаква фарма каде ќе се вработат работници- во случајов наречени стручни помагачи со цертификат... Very Happy  Very Happy  Very Happy кои коштаат исто многу.
Е сеа..., тоа пак значи поголема шамата, и многу голем простор, ваквото производство нема некои спектакуларни приноси, што се ја усложнува работата.
Ако останеме на ниво производство за себе ОК.. Повеќе што би значело производство од кое живее фамилијата е на ивица , под услов ако е ептен добро умрежен системот и тој на поединецот му гарантира стална стабилна побарувачка ПО ТАКА ВИСОКИ ЦЕНИ за да може да планира, да биде отпуштен во тој поглед и тогаш да биде еснаф кој не забушава.
Ти гарантирам дека СЕ ОНА ШТО СЕ ПРОДАВА по богатиот свет како органско био и незнам какво фен шу , само е гачка и ништо друго. Не да нема , ама тоа го нема за смртници у продавница , било каква елитна. Нормално го има  и за оние кои си прават у мир и тишина такво нешто за себе..., а нешто измеѓу е нашето производство кое е најблиску до идеалот , од проста причина што сите оние хемикалии се многу скапи па народ не ги користи , на сметка на принос.
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Сре Окт 08 2014, 19:18

Конкрит, ти ги претставувам Др. Хаушка, кои, за нивна и наша среќа, имале поинакви гледишта од твоите

http://drhauschka.com
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Сре Окт 08 2014, 19:19

чучулига напиша:.............................

http://drhauschka.com

До каде е ајварот?!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Сре Окт 08 2014, 19:23

Напраен.

И руска салата, и домата 1 и домата 2 и домати цели, и пиперки, и мешунка и кисели крастајчиња и разни компоти и мармалади и сок од боз и тн.

Ај фил гуд Smile
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Сре Окт 08 2014, 19:29

чучулига напиша:Конкрит, ти ги претставувам Др. Хаушка, кои, за нивна и наша среќа, имале поинакви гледишта од твоите

http://drhauschka.com


...што е бе ова разни марифети за прелажуење наивни жени, у потрага по изворот на вечната младост???

ова бе не се емиш и зарзават за у кљун... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Сре Окт 08 2014, 19:30

чучулига напиша:Напраен.

И руска салата, и домата 1 и домата 2 и домати цели, и пиперки, и мешунка и кисели крастајчиња и разни компоти и мармалади и сок од боз и тн.

Ај фил гуд Smile

руска салата??? како туршија??...интересно!!
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Сре Окт 08 2014, 19:31

чучулига напиша:Напраен.

И руска салата, и домата 1 и домата 2 и домати цели, и пиперки, и мешунка и кисели крастајчиња и разни компоти и мармалади и сок од боз и тн.

Ај фил гуд Smile

Опааа ... мезето е готово ..сеа уште ракијца да испечеш ... Very Happy
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Сре Окт 08 2014, 19:32

Хаушка производите се одлични. Препорачувам.

А руската да, туршија (крастајчиња, карфиол и морков сецкани)
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Сре Окт 08 2014, 19:35

king2 напиша:
чучулига напиша:Напраен.

И руска салата, и домата 1 и домата 2 и домати цели, и пиперки, и мешунка и кисели крастајчиња и разни компоти и мармалади и сок од боз и тн.

Ај фил гуд Smile

Опааа ... мезето е готово ..сеа уште ракијца да испечеш ... Very Happy

..ја неам храброст да ја прашам кога да се појавиме во планината, да пробаме, процениме и пофалиме..., од одма тепа... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Сре Окт 08 2014, 19:36

king2 напиша:

Опааа ... мезето е готово ..сеа уште ракијца да испечеш ... Very Happy

Laughing Laughing Laughing
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Сре Окт 08 2014, 19:38

concrete напиша:

..ја неам храброст да ја прашам кога да се појавиме во планината, да пробаме, процениме и пофалиме..., од одма тепа... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

И јааааааа шо рече!!!!!

ц ц ц

демек ние недомаќиниииииии шо неќат гости.....

од одма те тужибабам на чучулиг за муабетов!!!
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Сре Окт 08 2014, 19:43

чучулига напиша:
concrete напиша:

..ја неам храброст да ја прашам кога да се појавиме во планината, да пробаме, процениме и пофалиме..., од одма тепа... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

И јааааааа шо рече!!!!!

ц ц ц

демек ние недомаќиниииииии шо неќат гости.....

од одма те тужибабам на чучулиг за муабетов!!!
добро, добро , се повлекувам..., ракијата ние ја носиме.... Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Сре Окт 08 2014, 19:46

Важи, само ѕврцнете прво да не начекате случајно дрва за цепење Razz
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Пет Окт 10 2014, 19:55

чучулига напиша:Важи, само ѕврцнете прво да не начекате случајно дрва за цепење Razz


ахам.., кога реков "коцкаста" ти се дуриш, а трнчињата не ги ни спомнав.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Пет Окт 10 2014, 19:57

The Unknown Factor

Besides the current winners and losers, there is another dangerous factor that sits like a landmine in the garden. The winners and supporters of trade deficits assume that financing trade deficits can go on ad-infinitum. But at some point the lenders may decide that they are holding too many dollars or U.S. Securities, and reduce or stop loaning us money. Or even more likely, we may get into a military or state department dispute with China, and they could punish us by cutting off the loans.

This could cause a rapid devaluation of the dollar and lead to a currency crash. In a short period of time the prices of foreign made goods would double or triple, and interest rates would skyrocket, leading to a stock market crash and perhaps a worldwide recession.

The trade deficit is slowly hollowing out our economy. We have lost approximately 12% of our high value jobs in manufacturing, transportation, and the professions. When these people find new jobs they almost always take a pay cut which has led to the decline of median household income.

Ignoring the growing trade deficit and accepting the status quo would certainly benefit the multi-national corporations, Wall Street, foreign investors, and our trading partners who run surpluses with us. But I am afraid it would be bad for the country, working people, and manufacturing, and create an economy with permanent low GDP growth, high unemployment and underemployment, and few good job opportunities.

You don’t have to be an economist to see that accepting growing trade deficits with no plan to reduce the debt (or even pay for the debt) is a house of cards waiting for some kind of macro economic trigger to cause a collapse. Sometimes I wonder what ever happened to the old conservative philosophy of regularly balancing accounts, paying your bills on time, saving for a rainy day, and deferred gratification.

This whole trade deficit senario reminds me of the Titanic after it hit the iceberg. There is only a slight tilt to the deck and the ship is sinking very slowly. The low price ticket people in the bottom deck are up to their knees in cold ocean water and know something is very wrong. The elite ship owners and first class passengers are in the opulent bar toasting one another with Courvoisier. They get terribly upset when the Captain orders the bar closed, but seem to be unaware that the entire ship is going down.


целиот текст.овде:
http://www.pddnet.com/blogs/2014/10/trade-deficit-really-bad?et_cid=4201390&et_rid=760914952&type=cta
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 4 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 25 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 14 ... 25  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот