Македонска економија

Страна 26 of 26 Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26

Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Пон Сеп 16 2019, 23:54

https://sitel.com.mk/14000-denari-e-crvenata-linija-na-rabotodavachite-za-minimalna-plata

хехехе... црвена линија ....
... е па, тоа би било во ред само кога ... овие наши лицемерни новокомпонирани „робовласници“ под минимална плата не би подразбирале максимална плата што треба да му ја исплатат на било кој вработен на било кое работно место ...

... е, па ... нека утре пак кукаат дека нема кој да им работи ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9986
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Вто Сеп 17 2019, 12:49

king напиша:https://sitel.com.mk/14000-denari-e-crvenata-linija-na-rabotodavachite-za-minimalna-plata

хехехе... црвена линија ....
... е па, тоа би било во ред само кога ... овие наши лицемерни новокомпонирани „робовласници“ под минимална плата не би подразбирале максимална плата што треба да му ја исплатат на било кој вработен на било кое работно место ...

... е, па ... нека утре пак кукаат дека нема кој да им работи ...
Македонска економија - Page 26 MAKEDONIJA_sink-1
concrete
concrete

Posts : 6911
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by трендафил on Нед Окт 06 2019, 14:05

Чудно е што наводно невработеноста се намалува без ниту еден посериозен нов стопански објект, а наводно има „само“ 8.300 ново вработени на државна сметка (плус во локалната самоуправа непознат број). При тоа ниту бројот на пријавени во агенцијата за вработување не е сразмерно смален и покрај големото иселување на младите. Новина што ја донесе оваа влада е и иселувањето на пензионерите. Одат во странство да ги чуваат внуците.

трендафил

Posts : 143
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Нед Окт 06 2019, 14:29

Некој пресметал ли колку месечно не чинат тие стотици разно разни советници ...  плати, паушали, додатоци, дневници и други разни  трошоци а кои всушност ништо не работат...   на премиерот, министрите, локалните шерифи итн...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9986
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Нед Окт 06 2019, 15:51

Mnogu.
Odsekogas.
I vo vremeto na grujo.i predtoa, u brankovo.
Problemot e sto nema kontrolen mehanizam.
Denes e osobeno izrazeno i vpecatlivo, zatoa sto Mira-Dizel zivotinjskiot poriv i A-la Nikola Dimitrov mentalitetot  za posebnost i custvo na pomazanie koe gi cica fondovite za da si go napika potomstvoto na nezaraboteni stipendii i luksuzi ko onoj A-la sluzben -dzip - za kerkiceto-na shoping, na panduron Laze...
....se sekojdnevica na koja treba da se navikneme, da molcime, da predzvakame...
VOL
VOL

Posts : 16187
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by трендафил on Нед Окт 06 2019, 22:06

Веројатно не чинат онолку колку што требаше да се вложи во капитални инвестиции, па со ребалансот се пренамени за други потреби.

трендафил

Posts : 143
Join date : 2017-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Пет Ное 01 2019, 21:58

https://365.com.mk/306686/tekstilna-rabotnichka-n-zakluchuvaat-odnadvor-ne-n-pushtaat

Ма треба да работат по 16 часа на ден, со ланци да ги врзуваат за машините, да носат пелени на работа...

и тоа за пола плата од таа досега... ма и тоа им е многу кога дозволуваат да некој ги гази, имаат ли тие работници и малку човечко достоинство и гордост штом така мирно дозволуваат да ги третираат ко говна.... е па јбг, наведнатата глава сабјата полесно ја сече ...
... оние бе у јужна америка за поскап билет у јавен превоз ја запалија државата...
..ма каква јужна америка, доволно е да ги погледнеме тие јужно од нас што праат кога ќе решат да штрајкуваат...
... а овие нашиве упорно му одат на газдата да му робуваат... ма и робовите имале поголеми права...
...и што мислат, дека некој друг ќе се избори за нивните права????
македонса работа ... се јорган борци .. ако може некој друг нека оди ..

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9986
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Пет Ное 08 2019, 08:41

https://www.slobodenpecat.mk/po-3-000-denari-mesechno-za-mladite-shto-ke-se-vrabotat-vo-proizvodstvo/

Која ли глупост!!!!!!!
... да, да, да... парите нека им остануваат на робовласниците а државата од буџет ќе надополнува плати!!!!!!!!
Браво... ова само кај нас може да пројде...

..од ова може да произлезе само да ... работодавците за 3000 денари им ја зголемат сумата што вработените ја враќаат во кеш ... Twisted Evil lol!

.. .кој ли лоповлук... вработените враќаат дел од платата во кеш (настрана што тоа е еден вид перење на пари) сите знаат и никој ништо не презема....

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9986
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 26 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 26 of 26 Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот