Македонска економија

Страна 25 of 25 Previous  1 ... 14 ... 23, 24, 25

Go down

Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Пет Окт 26 2018, 22:00

king, ne vredi "japanska' disciplina so "saudiski" gazdi, za makeodnska plata.

zanaet i jazik se hranat familii.
bilo koj zanaet im garantira niz evropa, minimum 1500 evra mesecno.
sofer, gips karton,moleri, beraci na ovosje,

a be ne fakultet- doktorat neka ima, pa uste ako e od nekoi opstestveni nauki- socijala,, istorija, i slicni, pa onie pedagoski, pa istorii, geografii... ne vredat nadvor od Makedonija.
( prasanje e kolku se cenat duri i vo Makedonija)

Evropa bara rabotnici.  kaj nas ne se cenat, a duri i drzavnite profesii ne samo ne se dovolni plateni, prasanje e kakvi se uslovite, dali dobivaat toa sto e spored kolektiven dogovor, zakonski obvrski na rabotodavacot itn.

baska, administracijata e najmnogu podlozna na sikaniranje i poliicki odmazdi.

ako nekoj se vrabotil vo vreme na VMRO- besnite banjati sakaat da gi "skinat" i obratno.

a ne sekoj e partiski vraboten.
zarem treba nekoj da ceka 4 godini, da mine mandatot na Kurto, za koga ke dojde Murto, da aplicira togas, za da ne kaze Murto i murtovci deka ako se vrabotil dodeka vladeel- Kurto - e kurtov coek??

preku Kurto im e na lugjevo.
avatar
VOL

Posts : 15809
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by king on Пет Окт 26 2018, 22:41

Evropa bara rabotnici
Точно!

затоа овие


a be ne fakultet- doktorat neka ima, pa uste ako e od nekoi opstestveni nauki- socijala,, istorija, i slicni, pa onie pedagoski, pa istorii, geografii... ne vredat nadvor od Makedonija.

одма се преквалификуваат у садомијачи, рано разни комунални работници, амали и слично ...

... на тој список би ги додал и: правниците и економистите ....

... надвор бе се дефицитарни (овде се дебело потценети а таму како и овде никој неќе да ги учи) техничко-технолошките струки и медицинарите....


... на ова


ne vredi "japanska' disciplina so "saudiski" gazdi, za makeodnska plata.
..да удриш копирајт право ... Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9657
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Пет Окт 26 2018, 22:50

King, aj ekonomija e temava: se' sto vredi, barano e nadvor.se' sto misli deka moze da se ofajdi- si bara nadvor.

so kogo bre mislat da opravaat ekonomsko stanje u drzavava?
a be ulavi se, skroz-na -skroz.

bez nekoja vratolomija, nekoja "finta" , ovie , redovno- kratko umni "politicari" od sds,  ne mislat za opravanje, nitu vo idnina, nitu den-za -den, barem.
ovie se poludeni skroz, cekaat "mizi mitro tulumbi pagjaat" da gi strefi katarzata "Nato pa Nato..." i demek ke sme procvetale..
avatar
VOL

Posts : 15809
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by Spray on Пет Јан 04 2019, 10:49

Подолу од нас биле само Косово, АЛбанија и „таму некои држави“?

тие таму некои држави., според порталов на Геровски и нивната весела математика за широки народни маси , е , како гледаме од картата, само уште Белорусија и несреќната Украина. и Молдавија, секако.

но, ако во веселата математика уфрлиме малце логига и размислување , ќе дојдеме до следниве заклучоци

земја Голем Брат членка на... стратешки ресурси

Косово САД ( НАТО..) ? Трепча
Албанија Тур, Итал. САД НАТО излез на море
Белорусија Русија ОКДБ Русија, индустрија..
Украина САД, запад.з. ? море, огр.плодна површина,инд.
Молдавија запад, Романија ? ?
................ ...................... ......................................
Македонија ? ? ?


и сега, не ми е јасно, како дојдовме и до тие 390 евра просечна плата...

https://plusinfo.mk/%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D0%B5-%D0%B5-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D0%BB%D0%B0/

до овде, и ние знаеме како стојат работите.
но оддтука натаму немаме втор дел од текстот, како мисли власта оние 390 евра да ги каци на 490. Без стратеши ресурси, без Голем Брат, без членство било каде - кое можеби ќе донесе нешто ..
А економската политика на владиве не само оваа, по фасада изгледаа како да уште утре ќе одвојуваме дел од буџетот за помош на сиромашна Норвешка или Швајцарија,
а под фасадата се потпираат на ММФ, кредити и зделки за кои во нормални држави се оди пред суд.
avatar
Spray

Posts : 160
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 25 of 25 Previous  1 ... 14 ... 23, 24, 25

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот