Македонска економија

Страна 22 of 25 Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24, 25  Next

Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Саб Окт 01 2016, 21:14

http://www.libertas.mk/i-mmf-predupredi-deka-Makedonija-nema-dovolno-pari-za-penzii/

Како бе вака м? шо бидна со сите оние силни вработувања?

ц ц ц
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Пон Дек 19 2016, 14:16

Додека некои ветуваа плати од по 30 000 денари, покани за вработување на 6 месеци по завршување на школувањето и други дрн, дрн, работи ....
...упсссс .....  од нивни човек и бивши министер ....

http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=113444

...јес да и тој не беше многу сјаен но пре него би му поверувал него на зајко и компанија и нивните ветувања за мед и млеко ...

... на крај како и да ја вртиш работата, со овој или оној на власт,  ќе биде да ...многу богатите се уште повеќе збогатат а другите ...кој ги ебе ... јблг... тоа е светски тренд...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Сре Фед 01 2017, 00:41

Кога експерти по сваштологија (во слободен превод ... јадачи на гурабии) пишуваат за енергетика и производство на енергија .... може да се прочита и вакво нешто ...

http://telma.com.mk/vesti/blokot-3-na-rek-bitola-povtorno-iskluchen

.... кога дотичниот експерт, сваштолог,  би имал и минимум од минимумот познавање од таа област, никогаш не би се глупирал со будалештини изнесени по линкот ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Spray on Нед Фед 26 2017, 11:56

FXLider нудат заработка за кратко време, барем тие така велат.
https://www.fxlider.com/en/

?

Spray
Spray

Posts : 192
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Пон Фед 27 2017, 13:28

Spray напиша:FXLider нудат заработка за кратко време, барем тие така велат.
https://www.fxlider.com/en/

?

Ха!

Види ова

http://www.libertas.mk/khv-ne-vrshime-nadzor-nad-fx-lider-investitorite-da-bidat-vnimatelni/

Па како бре работат ако немат дозволи, лиценци м? Кој го регулира нивното работење? Како е законски?

Чие е ова 'лидеров' знај некој?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Пон Фед 27 2017, 13:40

чучулига напиша:
Spray напиша:FXLider нудат заработка за кратко време, барем тие така велат.
https://www.fxlider.com/en/

?

Ха!

Види ова

http://www.libertas.mk/khv-ne-vrshime-nadzor-nad-fx-lider-investitorite-da-bidat-vnimatelni/

Па како бре работат ако немат дозволи, лиценци м? Кој го регулира нивното работење? Како е законски?

Чие е ова 'лидеров' знај некој?
веројатно  "франжиза" у груб смисол кажано , никој нема никакви активности во Македонија со пари...па затоа незнам кој би можел да ги мониторира овде. Од друга страна не верувам дека некој може нешто да укешира , ваквите работи се еднонасочна улица , само даваш и реинвестираш , ако посакаш да си земеш нешто се појавуваат американските порезници , плус разноразните провизии и остануеш со ашима у руки...подзинат... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Пон Фед 27 2017, 13:55

concrete напиша:
чучулига напиша:
Spray напиша:FXLider нудат заработка за кратко време, барем тие така велат.
https://www.fxlider.com/en/

?

Ха!

Види ова

http://www.libertas.mk/khv-ne-vrshime-nadzor-nad-fx-lider-investitorite-da-bidat-vnimatelni/

Па како бре работат ако немат дозволи, лиценци м? Кој го регулира нивното работење? Како е законски?

Чие е ова 'лидеров' знај некој?
веројатно  "франжиза" у груб смисол кажано , никој нема никакви активности во Македонија со пари...па затоа незнам кој би можел да ги мониторира овде. Од друга страна не верувам дека некој може нешто да укешира , ваквите работи се еднонасочна улица , само даваш и реинвестираш , ако посакаш да си земеш нешто се појавуваат американските порезници , плус разноразните провизии и остануеш со ашима у руки...подзинат... Very Happy Very Happy Very Happy
Измама конкретен измама...

е сега, кој то му дозволува да оперират слободно?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Пон Фед 27 2017, 19:00

a be koj ne dosol tuka da mati voda, pa i ovie.
od kesh-lova- gotovina-mani-mani- suski, priznavam samo- dobivka u kladilnica. pises-pogodis- na salter. cao prijatno Twisted Evil
e, ama ne e taka toa.. Cool Laughing
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Нед Јун 11 2017, 02:02

Што е со ова помодарство со референдуми против рудници ...

http://telma.com.mk/vesti/bogdanci-utre-na-referendum-za-rudnikot-kazandol

.... абе тие што ги буцкаат луѓето ќе им дадат ли толку работни места колку што рудниците би имале ... или ќе ги праќаат луѓено на шалтерите за пријавување за добивање социјална помош ..

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Чет Jул 27 2017, 10:06

http://tv21.tv/mk/50-%d0%be%d1%82%d1%81%d1%82%d0%be-%d0%be%d0%b4-%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%b8%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%b8%d0%bd%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%b8-%d0%b7%d0%b0%d0%bc%d0%b8%d0%bd%d1%83%d0%b2/

Па ќе одат, како нема да одат..кога нашиве работодавачи од една страна на цел глас кукаат дека кубурат со стручен технички персонал а од друга страна не сакаат да ги платат повеќе од 10 000 илјади денари ... па метачите на улици земаат далеку поголема плата ...

.. па подобро со метлата под гс да се шеташ по улици и кур да те боли за се, него ли за бедна плата, испод секое ниво за струката, да работиш одговорна работа ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Чет Jул 27 2017, 13:29

king напиша:http://tv21.tv/mk/50-%d0%be%d1%82%d1%81%d1%82%d0%be-%d0%be%d0%b4-%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%b8%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%b8%d0%bd%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%b8-%d0%b7%d0%b0%d0%bc%d0%b8%d0%bd%d1%83%d0%b2/

Па ќе одат, како нема да одат..кога нашиве работодавачи од една страна на цел глас кукаат дека кубурат со стручен технички персонал а од друга страна не сакаат да ги платат повеќе од 10 000 илјади денари ... па метачите на улици земаат далеку поголема плата ...

.. па подобро со метлата под гс да се шеташ по улици и кур да те боли за се, него ли за бедна плата, испод секое ниво за струката, да работиш одговорна работа ...
..плаќам 200 евра месечно на тромесечен пробен договор.Ако следи 6 месечен..,  400 евра,може да се продолжува, по 6 месеци до колку треба. Па 500 за годишен.По мин. 2 години. 500+ иде друга бонус шема со  удел во добивка , додека е во фирма...за млади инжињери кои знаат да размислуваат и учат  и сакаат да работат и да сработат...  
Кај го има бе тоа???Smile Smile
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Пет Jул 28 2017, 20:29

..se e toa taka bajno, samo sto treba da kazes I koi se tvoite ocekuvanja t.e merki za "srabotlivost".
Posto 99,99 -koma-tri posto, od gazdite za tie pari ke im ukazat na svoite "investicii" deka imaat pravo I privatniot zivot da I'm go kontriliraat...
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Саб Jул 29 2017, 09:57

VOL напиша:..se e toa taka bajno, samo sto treba da kazes I koi se tvoite ocekuvanja t.e merki za "srabotlivost".
Posto 99,99 -koma-tri posto, od gazdite za tie pari ke im ukazat na svoite "investicii" deka imaat pravo I privatniot zivot da I'm go kontriliraat...
...да бидат на работно место од 9 до 5, или каде и кога е предвидено и да си ја сработат работата, ништо друго. Се друго е нивно. После првите три месеца ќе им се заблагодариме на соработката , или ќе го продолжиме договорот пак за три месеца за истата плата , или на 6 за 400 евра. Може да си остане на 6 месечни договори , со шанса на истекот  да кажеме фала, или со годишен договор добива плата од 500 евра месечно. После два такви некои ќе почнат да добиваат и бонус-процент од добивката се додека се во фирма....а и право да купуваат акции од секоја нова емисија по повластена цена, ова нормално за млади инжињери, но и други вработени  кои знаат да размислуваат и учат  и сакаат да работат и да сработат,... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Саб Jул 29 2017, 20:17

Ma super
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Нед Jул 30 2017, 12:26

VOL напиша:Ma super
..и ја викам ,ама јебига.
Инаку вчера гледам на некоја тв емисија каде некоја бизнисменска тутурутка бара ддв да се плаќа на наплатено , а не на фактурирано.
Колку ли само будалетинки има меѓу нив кои неможат да ја скријат својата качачка провиниенција.... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Нед Jул 30 2017, 12:58

Goni gi bre.
Banjati
Ama vo bugarski lajna
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Spray on Чет Сеп 21 2017, 16:38

Spray
Spray

Posts : 192
Join date : 2016-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Чет Сеп 21 2017, 18:04

А што си мислеше, тек сега народ ќе го јаде сдс-комуњаристичкиот стап.Оскубаната бонбона бизнисменка е сува веќе деценија и кусур... Smile
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Чет Сеп 21 2017, 20:14

concrete напиша:А што си мислеше, тек сега народ ќе го јаде сдс-комуњаристичкиот стап.Оскубаната бонбона бизнисменка е сува веќе деценија и кусур... Smile
шо сдсм?

аман со то, досадно е за читање - сдсм се задолжил ххх од ко е на власт...

а за шо се задолжува м? Да не е случајно за враќање на кредитите дфрикингпмне шо ги земаше ко беспари да се за да кради, пардон, "гради"...

ај не се прајте наивни бе, ич не личи на ништо
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Чет Сеп 21 2017, 22:19

вмро е на власт ... гујо е крив
сдсм е на власт ... пак гујо е крив ...

... ајде бе ....

.... кога бараа власт... знаеја што е како е и што ги чека, добија власт и  сега нема оправдување и калимеросување ...
... стално е крив тој што е на власт и точка!
..не си способен да се носиш со проблемите ... се знае ... напуштај власт и отстапи место на тој што знае ... правдањата со ова, она, овој, оној ... ама баш никако не му се од помош на народот и државата, тие се само изговор за неспособност  и желбата за пошто-пото да се владее...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Пет Сеп 22 2017, 10:55

Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

не се прајте наивни напишав кинг
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Пет Сеп 22 2017, 17:23

чучулига напиша:Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

не се прајте наивни напишав кинг
Не се праиме наивни ич, џукелите сдс-овски кои ја девастираа, транзиционираа, убија Македонија, кои створија клима и еден Грујо екс-тупурковист да дојде на власт мора да се уништат , изгазат , сомелат у прав, изгорат у пепел и расеат по планините и долините. Тогаш ќе гледаме што и како и што и како грујовистите ќе попијат за евентуалните злочини , ако ги има. Вака да ми продаваат памет истите џукели не иде. Тоа е моја Чучулиге проблемот. Ништо друго . Баханалиите на американските амбасадори и шипатарските балисти се само појава, резултат на намален, скоро изгубен национален имунитет. Ништо друго. Smile
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Пет Окт 13 2017, 08:32

http://newsroom.mk/potpishan-memorandumot-jugohrom-ke-pochne-da-raboti-vo-maj-ili-juni-dogodina/

Меморандум на разбирање .... помеѓу влада и фирма за незагадување????????
... смешки ...

.....  Господе боже!!!! ....што би рекле верниците

.... абе каков меморандум на разбирање, добра воља ... фирма е должна да ги исполнува и спроведува законските прописи за заштита на околината и луѓето ..и ТОЧКА ... нема што тука да се молиме...

... ај утре можеби владата ќе потпише нокој си меморандум на разбирање со некоја си работилничка ради договор за користење на заштитни ракавици ... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Пет Окт 13 2017, 09:20

king напиша:http://newsroom.mk/potpishan-memorandumot-jugohrom-ke-pochne-da-raboti-vo-maj-ili-juni-dogodina/

Меморандум на разбирање .... помеѓу влада и фирма за незагадување????????
... смешки ...

.....  Господе боже!!!! ....што би рекле верниците

.... абе каков меморандум на разбирање, добра воља ... фирма е должна да ги исполнува и спроведува законските прописи за заштита на околината и луѓето ..и ТОЧКА ... нема што тука да се молиме...

... ај утре можеби владата ќе потпише нокој си меморандум на разбирање со некоја си работилничка ради договор за користење на заштитни ракавици ... Twisted Evil Twisted Evil
Друга е финтата Кинг, тоа се вика мутење на вода , за да не биде бистра. Сопственикот на фирмата ќе обезбедел 18 милиона евра, а работата ќе била за една година завршена. Ова колку да може да се бележи некаква активност на влада. Нит сопственикот има намера да рестартира, ниту влада зајковистичка ја боли пична жила за малкуто народ македонски што преостана таму...Се појава Анѓушев изеде малку од тоа триците ...и толку од таа работа. Cool
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Саб Окт 21 2017, 08:50


Ова треба некој да им го каже и на нашите робовласници ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 22 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 22 of 25 Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24, 25  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот