Македонска економија

Страна 21 of 25 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Next

Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Чет Мај 05 2016, 22:04

a be bitno da tece biznis.. muzika I odleduvanje goveda, vazno da se davaat pari.
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Саб Мај 07 2016, 09:12

..камати одат горе, плати одат доле, извоз пада, трава расте.., а зајаци трчкаат наоколу...и фарбаат јајца и што стигнат..у друштво со амерички амбасадори, европски кловнови и по некој задригнат ирски педер...
..кај ли е оној Грујо ...мамето му мамичино...кај ли си го лади...и наивно веруе дека ќе биде пак избран,на избори на ден петти, лимбурга месеца, ако и понатака глуми бурлеска у која се крсти дека народ го сака..туку така , због лепоте... Evil or Very Mad
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Прч on Саб Мај 07 2016, 17:34

Никоогаш не бил избран на избори. 

Ни во 1998, ни во 2003.
2006 може и да речеме, кога и немаше што да се бира.
Остатокот е шарена револуција.
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Саб Мај 07 2016, 17:39

Прч напиша:Никоогаш не бил избран на избори. 

Ни во 1998, ни во 2003.
2006 може и да речеме, кога и немаше што да се бира.
Остатокот е шарена револуција.
...немој сеа и ти.., да не имаш дулбија за преку свет.., а на што сум излегувал да гласам..на фестивал Златно славејче?????? Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Прч on Саб Мај 07 2016, 18:07

Во 1998 гласаше за Демократската алтернатива на Тупурковски?
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Саб Мај 07 2016, 18:59

Прч напиша:Во 1998 гласаше за Демократската алтернатива на Тупурковски?
не.., во кафаната Витез  упорно му објаснував дека Македонија НЕМА КАПАЦИТЕТ ДА АПСОРБИРА 1 МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ здрава инвестиција, ко што неможе со сунѓер да се всиса сета вода од една кофа освен, ако не оди од врата на врата и не дели по десет иљади на потпис...со шанса всушност тоа  да биде најдобрата инвестиција... Very Happy Very Happy
Ме глеаше бело..... Cool
Не бригај јасен ми е твојот надреализам..
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Вто Мај 24 2016, 19:55

http://www.plusinfo.mk/vest/70930/se-gotvi-rebalans-na-budjetot

Каков ребаланс какви црни камења...

Гру да не' просветли треба!!!

оти е докажан, посебно за заштедите и да нему својствено е луциферовски да не' препороди!!!
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Вто Мај 24 2016, 20:50

se e vo ramkite na dozvolenoto I legalno e..
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Нед Мај 29 2016, 07:31

чучулига напиша:http://www.plusinfo.mk/vest/70930/se-gotvi-rebalans-na-budjetot

Каков ребаланс какви црни камења...

Гру да не' просветли треба!!!

оти е докажан, посебно за заштедите и да нему својствено е луциферовски да не' препороди!!!
.....најнормала работа , Буџетот е динамична величина зависна од мал милион променливи  и уште толку бездимензионални коефициенти.
Тој не е коцка сладолед у фриз..... , туку лонец со слатко на рингла кој постојано врие.
Поблем е што можеби тоа не си го забалежала, па те импресионираат некои поголеми или помали кломбурци  со своето пафффф Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Пон Мај 30 2016, 12:31

concrete напиша:
чучулига напиша:http://www.plusinfo.mk/vest/70930/se-gotvi-rebalans-na-budjetot

Каков ребаланс какви црни камења...

Гру да не' просветли треба!!!

оти е докажан, посебно за заштедите и да нему својствено е луциферовски да не' препороди!!!
.....најнормала работа , Буџетот е динамична величина зависна од мал милион променливи  и уште толку бездимензионални коефициенти.
Тој не е коцка сладолед у фриз..... , туку лонец со слатко на рингла кој постојано врие.
Поблем е што можеби тоа не си го забалежала, па те импресионираат некои поголеми или помали кломбурци  со своето пафффф Very Happy Very Happy Very Happy
а еве шо има во слаткото

http://plusinfo.mk/vest/72566/revizorite-otkrija-deka-baroknite-fasadi-se-bunar-bez-dno
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Саб Јун 11 2016, 07:34

Околу моментот со Макпетрол


МАКПЕТРОЛ: ДОБИВМЕ ДОПИС НАСЛОВЕН КАКО “НАМЕРА ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ”, НО БЕЗ НИКАКВА ИДЕНТИФИКАЦИЈА
http://kapital.mk/makpetrol-dobivme-dopis-nasloven-kako-namera-za-prezemane-no-bez-nikakva-identifikatsija/


Интересот на Кипарците за Макпетрол ја раздрма берзата – акционерите размислуваат за понудата

http://taratur.com/interesot-na-kipartsite-za-makpetrol-ja-razdrma-berzata-aktsionerite-razmisluvaat-za-ponudata/

 
[size=33]Кој е Васили Евдокимов, директор на „Балкан петролеум“, компанија која сака да го купи „Макпетрол“[/size]
[size=33]http://www.mkd.mk/Makedonija/politika/koj-e-vasili-evdokimov-direktor-na-balkan-petroleum-kompanija-koja-saka-da-go[/size]

баш ми е интересно шо ќе се случва денес на собранието на акционери на макпетрол.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Саб Јун 11 2016, 09:21

ma koj gi onadi.
se sto e od privaten interes so saka neka pravat.
da imibamsepospisok.
ke se sekirme za privatni firmi , bre.
da ne prodavaat popevtino gorivo slucajno, od drugite benziski, more neka propadnat ako sakaat.
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Саб Јун 11 2016, 10:38

VOL напиша:ma koj gi onadi.
se sto e od privaten interes so saka neka pravat.
da imibamsepospisok.
ke se sekirme za privatni firmi , bre.
da ne prodavaat popevtino gorivo slucajno, od drugite benziski, more neka propadnat ako sakaat.
Зависи кој шо гледа.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Саб Јун 11 2016, 11:07

sekoj gleda samo interes, sto drugo da gledaat... fudbal?
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Саб Јун 11 2016, 11:11

VOL напиша:sekoj gleda samo interes, sto drugo da gledaat... fudbal?
движења и општествени трендој на пр.... а и фудбал, оти да не... дими вчера почна то некакво првенство во франција.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Саб Јун 11 2016, 11:29

daa bee.. skroz zaboraiv..
tepaa crncite ,taka?
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Саб Јун 11 2016, 11:36

VOL напиша:daa bee.. skroz zaboraiv..
tepaa crncite ,taka?
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

франција тепа.

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Саб Јун 11 2016, 11:42

znaci crncite...
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Саб Јун 11 2016, 16:46

и арапите ... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Саб Jул 02 2016, 07:22

http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=EFD328541571AE4780854E1394614C83
opalaaa..Стигнува првата санкција на Европската Унија за нерешавањето на политичката криза во Македонија. Како што јави ТВ Алсат, Брисел донел одлука веднаш да запре дел од помошта од ИПА-фондовите од околу 27 милиони евра за годинава. А дополнително ќе решава за преостанатите 50 милиони евра, како и за финансирањето на Коридорот 8. За ваквата одлука Брисел веќе ја известил Владата наведувајќи ги како причина немањето политичка волја да се оствари договорот од Пржино и да се реши политичката криза.

cekaj malce: ne se kaznuva vladata so ova tuku cel narod.
baska, dogovorot od Przino ne go "nepocituva" samo vladata,neli trebase da izlezat na izbori I ovie od opozicija a ne izlegoa...
niv ke gi nagradat?
se si mislam deka samata EU so se fondovi e u kriza, a nie ne sme im tolku bitni...
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by king on Саб Jул 02 2016, 12:33

ЕУ е во криза од огромни размери и едвај чекаат и најмала банална причина за да имаат за што да се фатат како оправдување за ускратување на пари ...

... а ние ... и без нивните помочани пари ќе преживееме...
... нека нашиот дел им го дадат на јужноциганските пензионери... срамота е да стари луѓе се злопатат и немаат за лекови ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Саб Jул 02 2016, 15:57

ЕУ  се распаѓа.., дефинитивно.
Штета.... џукелите секогаш успеваат од проста причина што се деструктивни..полесно е да растураш отколку да градиш.
А од џукела плус тоа бивш робовласник, друго не ни може да се очекува.
Идеата беше добра, смислена од умни и чесни луѓе, но секогаш на такво нешто се налепуваат спомнатите грлати и безобзирни џукели и матер и ебат.... Така и ова со ЕУ.  Дај боже да не биде у многу крв натопен распадот....
Ќе мора да се почека уште некој век...., додека грчките пензионери не дојдат на дереџе на Македонските.. Shocked
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Пон Jул 11 2016, 10:44

Миц по миц  изгледа русиве влегуваат во Македонија. Гледам потенцијален купувач за Макпетрол е всушност руска компанија... Вчера-завчера у Тетово слушам некои руси понудиле да го купат Тетекс...сосе глувците , а може и ТТК банката... Very Happy
Незнам како му оди на оној со балетанките у Македонски Брод...
А и Грујо гледам се опаметил.., ги остава сдсм-овциве сами со себе да си зборат,да си се бодрат и молерисуат фасади........,  мирно чека да дојде денот кога ќе ги патосира..по незнам веќе кој пут... Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Нед Jул 31 2016, 10:59

 Заклучокот на студијата, изработена од македонски експерти, е јасен: соларната енергија може да се додаде на постоечката термо електрана во Битола и Македонија да добие соларна хибридна централа. Со тоа Македонија би станала прва во Европа со ваква хибридна модерна централа.


Според Студијата за исплатливост, ова ќе ја чинеше Македонија 32 милиони евра. Осумдесет и пет проценти од парите ќе дадеа европските банки, а ЕЛЕМ останатите 15. Или 10 пати помалку отколку што ќе даде за рајската градина. Барокната фасада на ЕЛЕМ и рајската градина ќе ни донесеа една соларна термоцентрала финансирана 100 проценти од граѓаните на РМ без да бараме кредит. 

http://novatv.mk/nebesnata-energija-na-nashata-soncheva-Makedonija/
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Нед Jул 31 2016, 12:21

чучулига напиша:
 Заклучокот на студијата, изработена од македонски експерти, е јасен: соларната енергија може да се додаде на постоечката термо електрана во Битола и Македонија да добие соларна хибридна централа. Со тоа Македонија би станала прва во Европа со ваква хибридна модерна централа.


Според Студијата за исплатливост, ова ќе ја чинеше Македонија 32 милиони евра. Осумдесет и пет проценти од парите ќе дадеа европските банки, а ЕЛЕМ останатите 15. Или 10 пати помалку отколку што ќе даде за рајската градина. Барокната фасада на ЕЛЕМ и рајската градина ќе ни донесеа една соларна термоцентрала финансирана 100 проценти од граѓаните на РМ без да бараме кредит. 

http://novatv.mk/nebesnata-energija-na-nashata-soncheva-Makedonija/
Very Happy Very Happy Very Happy треба пред да се рипне да се провери ширината и длабочината да јазот...тоа прво, а второ што му фали на Скопје 2014..????
Да беа таквите  овде наречени ХИБРИДНИ централи, такви какво некој ги распреда , светот ќе беше полн со нив. А банките , па банките кредити даваат и на жими мајка, толку многу пари има по свет наштампано да само се бараат проекти да се финансираат.., ако барателот е иоле респектабилен. Проекти нема , ниту луѓе кои знаат , а не само да раскажуваат дека знаат...ко многи стручњаци овде, кои никако да сватат зошто сме таму каде сме. Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 21 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 21 of 25 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот