Македонска економија

Страна 18 of 24 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 24  Next

Go down

Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Вто Сеп 29 2015, 18:09

pa da gi gorime niv, poarno sega, odtkolku u leto, barem nekoj kjar da se vidi od americkive kurvicinja..
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by king on Сре Сеп 30 2015, 01:19

Спин ...


Администрацијата ќе пукне од превработеностhttp://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=4E6B65BEAD82B54EBC414342F660C5AB

Измешале и баби и жаби и уште понешто .. се со цел да бомбастично се прикаже енорма бројка ....

... од линкот ...

Според тие податоци, во сите владини министерства, на пример, има вработено 15.713 лица -

Упс ...фалат уште многиу до онаа шестоцифрената бројка ...

... спинерите и тие 50/60 000 илјади вработени во образованието ги бутаат како канцелариски пацови ...
... исто во структурата фали и бројот на вработените во здраството ...
... ги нема војниците ..
... тука во онаа бројка изгледа ги бројат и вработените во јавните претпријатија ....
... а бе се туриле онака ѓутуре на куп без анализа и структура.... само да бројката биде што поголема ...

... јес да има превработеност во државната администрација ...  но кога веќе се барата со бројки ... истите треба да бидат подетално образчожени ради добивање на комплетна слика ... вака фрлени бројки од ракав се само политиканство ради дневнополитички потреби  ... се знае на кого ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Сре Сеп 30 2015, 10:52

..темата администрација, буџетари, џаболебари, партиска гласачка машина итн.итн е многу податна за манипулација , спинување и јадење трици..и упорно се користи , а јас не сум од вчера и долго паметам и така е од кога знам за себе како политичко суштество...
мојот совет  : окачи мачки о реп... т.е. нема ништо од тоа јадење трици освен дневно политички материјал за пљукање по оној кој во моментот го држи буџетот во својот сеф, од страна на оној кој би сакал да е во неговиот...
..неверојатно е всушност колку е плитка плиткоќата на луѓето и колку .., многу народ папагалистички повторува некои мантри за кои нема ни појма што значат.
Сега е пак интересно , дека се сретнувме со ситуација на тоа да една група луѓе , подолго време во континуитет управуваат со буџетот, па така оние другите , веќе испоснети до колабирање од недостапноста на буџетските пари цвилат се погласно.
И никој од нив всушност не кажува ништо , само шум на воздух кој  модулирано осцилира.
Фактите се јасни:
-заради кретенската транзиција, уништувањето на Југославија и нејзините традиционални пазари нашето какво-такво стопанство е здробено. Подоцнешните до ден денешен игранки, не ги ни спомнувам. Како и постојано , од сите бутаниот под черга податок , дека Македонија од век и веков има некаде околу 30-40% невработеност што и ја направило гурбетчиска земја...
-последователната пљачка на партиски основи која го дотепа, исто не ја есапам.
-знаењето, вештините  итн.итн. ни се медиокритетски или никакви и упорни сме во тој општописутен пацеризам..
-со еден збор за кур не не бива..
-имаме ситуација 1-вработен во МАТЕРИЈАЛНО ПРОИЗВОДСТВО  2-џабилебари,  што нишачи врата земачи плата..што пензионери и дибидуз изгубени германци..
-никој од овие гомнојадциве не кажува КАКО ,  руку дека НЕ ЧИНИ..
-дека НЕ ЧИНИ знаат и глистите у депонијата Дризла , ама КАКО очигледно никој.
Ги слушам пред вечер-две некои умни глави како распредаат околу ова, а никој нема МУДА  да каже: утепајте тоа пензионерите, избркајте по пола од секоја установа,министерство, јавно претпријатие, војска , полиција итн.итн. и после има да има лова до крова.
Се земале кедити за тоа да се плаќа , а тоа било непродуктивно. Па напрај го бе продуктивно маму ти ебам , што тука само стрижена бричена.
Ако некогаш имало некакви понуди за подршка на бизнис активности , никогаш немало како сега. Колку се уште тоа е само маркетинг приказна незнам , ама досега ни приказна немало.
Но сите очекуваат влада да измислуе работа, а тие со отворена уста нагоре зинати, да чекаат банана да им падне у кљун. И у меѓувреме да просераваат како не чини.....
...па кога на тоа уште ќе ги слушнам обавезително сегде присатни шипатарес ( ко обавезителните педери и црнци у секој амерички филм) со тоа нивното бескрајно квичење по права....ми се повраќа...
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Сре Сеп 30 2015, 17:17

... zakljucok: Bravarot, DURI sega nekoi ke go svatat....kolku negoviot feud bil napreden, po-fer i realen, za razlika .... Twisted Evil
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by king on Саб Окт 03 2015, 03:21

Абе ај, смешки


Минималната плата е на дневен ред на собраниска седница по барање на опозицискиот СДСМ, но оваа тема одамна е предмет на поширока јавна расправа: Дали загарантираниот минимален доход кој сега изнесува 9.500 денари со најава од Владата дека ќе се покачи на 10.080 денари,

http://mk.voanews.com/content/article/2989278.html

Расправа за дуууууууури цели 580 денари ... си ибало мамата ...
..добро ај 500, ама бе кај ги најдоа и тие 80 денари ...

580 денари .. а биле, а не биле ... голем таков ...
... а бе, не, не, нека ич не си го трошат своето скапо пратеничко време за пишливи 580 денари ...

.... мме кога ли само се сетам на социјализмот ... работел не работел земаш иста плата ... урамниловка ...
... еве и сега пак истото ... и чистач и работник и инжињер иста плата ... минималец ...
..ајт со здравје ...

... гола вода е минималецот ... им врши само услуга на „газдите“ ... законски се покриени за дадената цркавица од плата ...
... ништо не бива се додека не се донесе закон за саатнина по дејности и условите (тежината, опасноста, загрозување на здравјето ....) на работа .... т.е. саатнина според описот на работното место ..

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Саб Окт 03 2015, 07:18

da ne misliese ke ogranicat najgolema plata u parlament Laughing ?
imas "rasa" I "masa"... rasata odlucue SEKOGAS so ke pravi so -masata.
koga masata ke izleze na ulica da ja zeme rabotata vo svoi race, toa izgleda kako.... Causesku, '89.. otogas samo "rasi" gleam po tv...
nema sindikat.
ai da go ima, pa ova e Makedonija, se e "relativno", so bi rekol A.A. Laughing
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by king on Саб Окт 03 2015, 11:58

А.А. може гомна да јаде, апсолутна константа е постоењето на многу малобројната раса наспроти огромната маса ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by VOL on Саб Окт 03 2015, 14:33

e jebi ga.
koga bilo poinaku....
avatar
VOL

Posts : 15358
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by king on Вто Окт 06 2015, 23:49

http://www.utrinski.mk/?ItemID=940477ED0F84194695D65B2A500381DA

... е па ... ги видовме платните списоци на неговите вработени ... пред некое време беа по медиумите ...
... нека почне од нив со стварањето на новата средна класа ... никој не го спречува во тоа ... потребна му е само малку добра воља и одврзување на кесето ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by king on Пет Окт 30 2015, 20:48

АБЕ, АБЕ ... ко шо би рекла чучулига...

http://dnevnik.mk/?ItemID=CFA9F02F080C3349B1D992BFBDB95485

луд јебе збуњеног ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Пет Окт 30 2015, 20:57

king напиша:АБЕ, АБЕ ... ко шо би рекла чучулига...

http://dnevnik.mk/?ItemID=CFA9F02F080C3349B1D992BFBDB95485

луд јебе збуњеног ...
..нема тука ...луд јебе збуњеног ...никој нема право да се расфрла со народниот имот , посебно не во корист на некакви општи загадувачи кои ординираат во просторот на бивша Железара. Треба само да се направи спосок на тие кои гласале за таква одлука и во даден момент да се осудат и фрлат на робија. Да ги платат тие украдени пари сигурно ќе немаат , така да кршење камења ќе им биде судбината....
..нема веќе циле-миле... вмро е на власт или таму некој курташак... Cool
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by king on Пет Окт 30 2015, 20:59

concrete напиша:
..нема веќе циле-миле... вмро е на власт или таму некој курташак... Cool
А бе ... на власт е ... ама си тераат курташак .... Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Пет Окт 30 2015, 21:01

king напиша:
concrete напиша:
..нема веќе циле-миле... вмро е на власт или таму некој курташак... Cool
А бе ... на власт е ... ама си тераат курташак .... Twisted Evil Twisted Evil
..па со играње курташак се знае кај се стигнуе.., у лепу пизду материну , а таму ич не е пријатно кога те враќаат со набутуење назад...се надевам дека на Грујо бабицата му го кажала тоа.... Cool
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by king on Пет Окт 30 2015, 21:01

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=1A47EA54B6D19C4D997108747AB43DE2

а бе ајде .... пара од ваздух праат а ваму загуба??????

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Пет Окт 30 2015, 21:06

king напиша:http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=1A47EA54B6D19C4D997108747AB43DE2

а бе ајде .... пара од ваздух праат а ваму загуба??????
...ако се во загуба нека затворат , па на добош за пола евро од квадрат и 0,2 од тон опрема. Некој друг може ќе знае на тој простор со таа опрема и толку вработени за таква мала плата ДА ПРАИ ПОГОЛЕМИ ПАРИ и плаќа ПОГОЛЕМИ ДАНОЦИ.Државата ја интересираат само успешни, пацерите у ликвидација..
Овие таму сега не се од  Бога дадени да глумат смешни тајкуни и откриваат енолошки таленти во себе...Cool Cool
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Пет Окт 30 2015, 21:34

Едночудо пари се иструскаја за види бога ти, сега да мора да се притура... абе, абееееее.

Ќе одговара некој некогаш за глупостиве?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Пет Окт 30 2015, 21:54

чучулига напиша:Едночудо пари се иструскаја за види бога ти, сега да мора да се притура... абе, абееееее.

Ќе одговара некој некогаш за глупостиве?
......неаме ние пари за затвори или слични салонски заебанции , тоа се скапи методи и губење време. треба да им се каже дека ќе има само три вида казни, т.е врати на излез од судница: за слобода за 100 стапа по грб или за два куршума во тесен ходник  со дупка на патос према резервоар со солна киселина...  да нема после нешто како: ама не знаев... Cool Cool Cool
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Пет Окт 30 2015, 22:21

Или пак, мож да се пренамени некоја од неуспешните гаражи за нов затвор, ионака на секое слушаме дека затворите се пренатрупани.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Пет Окт 30 2015, 22:27

чучулига напиша:Или пак, мож да се пренамени некоја од неуспешните гаражи за нов затвор, ионака на секое слушаме дека затворите се пренатрупани.
..пак оваја  ..затвор па затвор...КОЈ БЕ ТОА ЌЕ ГО ПЛАЌА??? Или ослободување со строга опомена , или стапови по грб, или метак у врат...нема друго... Cool
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by king on Пет Окт 30 2015, 22:34

чучулига напиша:Или пак, мож да се пренамени некоја од неуспешните гаражи за нов затвор, ионака на секое слушаме дека затворите се пренатрупани.
Да де ... затвор ... па после да слушаме разно разни нво-а и како беше хјуманрајтови ... како затворите ни се за никаде ....

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Пет Окт 30 2015, 22:37

Е де де, од негде и од нешто мора да се почни.

А и шо знајш, мож дури и да не пофалат за пренамената, еколошки потег ова она...

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by king on Пет Окт 30 2015, 22:41

чучулига напиша:Е де де, од негде и од нешто мора да се почни.

А и шо знајш, мож дури и да не пофалат за пренамената, еколошки потег ова она...
Јок ... нивни императив на постоење им е кудењето .... и само кудењето...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9375
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Пет Окт 30 2015, 22:49

Конструктивна критика... ама да, зависи кој како гледа.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Пет Окт 30 2015, 22:51

чучулига напиша:Конструктивна критика... ама да, зависи кој како гледа.
..конструктивна???  Very Happy Very Happy Very Happy  ти пак  не ги носиш наочарите кои доктор ти ги препиша... Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6691
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Пет Окт 30 2015, 22:57

Laughing Laughing Laughing

(во доверба ова: понекогаш сум слаткоречива конкретен)

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13439
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македонска економија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 18 of 24 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 24  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот