Македонска економија

Страна 6 of 25 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 25  Next

Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Нед Ное 16 2014, 17:49

Centarec напиша:нашата економија е многу добра. поготово затоа што со 100 евра можеш да купиш многу повеќе отколку во германија за истата сума.

у потпис - Александар Николовски.

е за овој гласавте инжењери мои лепотански.

Налет друго, и то не му е точно.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Centarec on Нед Ное 16 2014, 18:34

шо да му е точно на тој, кога го праеле не го рачунале не па друго.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Нед Ное 16 2014, 19:00

Centarec напиша:шо да му е точно на тој, кога го праеле не го рачунале не па друго.
...сакаш да кажеш дека татко му ден денес ги псуе оние фушарите од RIS? Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by YAS on Сре Ное 19 2014, 09:47

Имало интерес и за македонската економија.Многу убаво.Еве и јас да додадам нешто.


За два месеца бројот на невработени пораснал за 20.000 лица


Само за два месеци (септември октомври), бројот на невработените во земјава се зголемил за над 20.000 лица.
Податоците на Агенцијата за вработување, покажуваат дека август годинава бројот на невработени лица изнесувал 100.458. Еден месец подоцна бројката се зголемила за 14.029 лица и достигнала 114.487 лица.
Во октомври годинава, според статистиката на Агенцијата за вработување, бројката на невработени се зголемува за нови 6.254 лица и достигна 120.741 лица.
Споредено со истиот период лани бројката на евидентирани невработени пораснала за 27.942 лица. Лани во октомври се евидентирани вкупно 92.799 лица а годинава заклучно со месец октомври бројот на невработени достигна 120.741 лице.
Податоците на Агенцијата за вработување, покажуваат и дека во септември од вкупниот број на невработени 14.833 лица се на возраст од 25 до 29 години. Најголем дел од нив 2276 невра
ботени млади живеат во Скопје, 1750 во Тетово, 1218 во Куманово и 1108 во Прилеп.
Верувам дека забележувате,податоците се од АВРМ.И сега наградното прашање.Зошто бројот на невработени се зголемува???

а) Македонците се многу богати,па не мораат да работат,а во АВРМ се пријавуваат да им мине времето...

б) Бројот на невработени се зголемува заради економските емигранти од ЕУ,кои доаѓаат да бараат работа во Македонија...

в)Македонската економија е во колапс.Не помагаат ниту матните зделки со белосветски криминалци од типот на Субрата Рој,не помага продавањето на македонските работници како робје на извикани светски компании,на кои наместо да им бараме ги плакаат робовите,со кодно име ефтина работна сила,ние им ги полниме џебовите со народни пари во вид на субвенции за секој вработен,а не помага ни масовното иселување на младите во земјите со подобар стандард,во потрага за парче леб...

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by кнез on Сре Ное 19 2014, 09:55

Centarec напиша:нашата економија е многу добра. поготово затоа што со 100 евра можеш да купиш многу повеќе отколку во германија за истата сума.

у потпис - Александар Николовски.

е за овој гласавте инжењери мои лепотански.
Ти си бил ли во Германија и правиш ли разлика помеѓу трошоците НЕ ЗАРАБОТУВАЧКАТА туку трошоците во Германија и тука?

кнез

Posts : 682
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by YAS on Сре Ное 19 2014, 10:00

Остај приказните.Ако сакаш некој да те свати сериозно,почни да поставуваш податоци трошоците.На пример, дај податоци колку чини потрошувачката кошничка за четиричлено семејство во Германија.Инаку се друго е рекла казала и празен муабет,колку да се каже дека нешто си напишал.Несериозно од твоја страна ,нели? Twisted Evil

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by кнез on Сре Ное 19 2014, 10:04

YAS напиша:Остај приказните.Ако сакаш некој да те свати сериозно,почни да поставуваш податоци трошоците.На пример, дај податоци колку чини потрошувачката кошничка за четиричлено семејство во Германија.Инаку се друго е рекла казала и празен муабет,колку да се каже дека нешто си напишал.Несериозно од твоја страна ,нели? Twisted Evil
Пак си потрошил три реченици за џабе.
Како не те мрзи или што би рекол некој паметен луд не знае за замор.

кнез

Posts : 682
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by YAS on Сре Ное 19 2014, 10:19

Побарав податоци,а не бајки за мали деца.Лесно е да се правиш паметен додека не дојде до аргументација на расправата нели?Па во бес и немоќ посегнуваме по ,,argumentum ad hominem" .Го напишав латински за да имаш што да работиш пребарувајки го Гугл за ова.Очигледно слободното време лошо влијае на тебе,па наместо разумно да дискутираш ти прибегнуваш кон делата на браќата Андерсен. Twisted Evil

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by кнез on Сре Ное 19 2014, 10:26

Ти не си малку,туку многу отиден.
Ти си побарал нешто од мене па сега јас види богати ќе треба да го доставам. Very Happy
Така ли? Very Happy
Абе б.....о ако сакаш да го демантираш тоа што сум го напишал побарај ТИ податоци и демантирај го моето напишано,
Разбра ли како одат работите помеѓу двајца дискутанти кои би требало меѓусебно да се уважуваат.
Тоа ти што го бараш е однос на потчинет и надреден што го покажува твојот расипан карактер.
Ете ти една бесплатна лекција.
Сега читај и колку можеш толку поднаучи малку

кнез

Posts : 682
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by YAS on Сре Ное 19 2014, 10:33

Еј,немој да збеснуваш.Стабилизирај се малку.Навредите обично зборуваат за оној кој ги нанесува,а не за оној на кого му се упатени.Па сега ти види каков си. Twisted Evil

ПС.Товарот на докажување пага на оној кој нешто тврди.Замена на тези не проага.Се надевам те едуцирав малку. Laughing

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by кнез on Сре Ное 19 2014, 10:52

Товарот на докажување. Very Happy Very Happy Very Happy
Еј ова морам да го напишам зошто гледам често провејува низ сите дебати,и низ сите медиуми.
Товарот на докажување во кривичното право го има обвинителот кој треба да докаже дека обвинетиот го сторил одреденото кривично дело што значи дека товарот на докажувањето го има не тој што го сторил делото(ако претпоставиме дека тој ќе биде осуден за делото) туку тој што тврди дека тоа дело се случило.
Значи во случајов ако некој напише нешто, и тоа некој друг мисли дека е погрешно,тогаш, товарот на докажување е на тој што мисли дека тоа што е тврдено е погрешно.
Тоа е во здраворазумската логика.
Товарот на докажување во науката е на тој што докажува дека открил некоја нова законитост која е во спротивност со досегашните сознанија.
Значи има поставено некое тврдење (њутнови закони) и некој тврди дека тоа тврдење не е точно и затоа товарот на докажувањето паѓа на него за да докаже дека тоа не е точно.
PS.
Ова не е за претходниов дискутант туку за оние кои што сакаат малку повеќе да нaучат, освен,онаа плитка маска која ја имаат денешниве интернет "експерти".

кнез

Posts : 682
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by YAS on Сре Ное 19 2014, 11:22

А бе точно си препишал,веројатно од википедија,ама спинови и спинери слабо поминуваат кај мене.Плус што не си сватил дека се што си копи-пејстирал од некој сајт,совршено го потврдува она што јас го кажувам.Ти си оној кој се обиде да спинува,и да бара  споредување на расходите за живот во Германија и Македонија,без притоа,истите да се споредат со приходите,што е класичен спин на куририте и шителите.И бидејки од тоа произлегува дека ти тврдиш оти стандардот во Германија е на пониско ниво од оној во Македонија,заради високите трошоци за живот,ти си оној кој тоа треба да го докаже со податоци од релевантни институции.Од ова се исклучени институциите кои се под контрола на кумот,тоа се подразбира.Исто и сајтовите,весниците и телевизиите на куририте и шителите. Twisted Evil

Е па сега се надевам дека успеав барем малку да ти ја продлабочам маската,но тоа ке ти биде последната бесплатна едукација од мене.За секоја понатамошна конверзација,во која ке треба да те едуцирам,ке треба и да си платиш.Живееме во див капитализам,и ништо на овој свет не е бесплатно.Па така и твојата едукација. Twisted Evil

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Centarec on Сре Ное 19 2014, 12:23

о кнез о будал. да сум бил у германија и сум престојувал малце повеќе.

еве ти малце бројки. средна плата њемачка - 2054 евра, ресторан за едно лице two course со една чаша пиво или вино 20-30 еур. еве ај нека биде 30 евра.

мачедоние средна плата - 343 евра, ресторан за едно лице two course со една чаша пиво или вино 8 евра.

и шо праиме сега?

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Сре Ное 19 2014, 12:44

хммм, стандардот во Германија и Македонија??  Овој-оваа YAS проба да ни споредува баби и жаби.  Ниту е споредливо ниту е во иста категорија на поими.
Од друга страна , ако веќе се расправа...некои работи се и овде и таму со слична цена..., ако не и поскапи овде , а други се многу поевтини од таму. Битно е во кои сегменти на трошоци се тие разлики. Од одма е јасно дека некои работи НЕ НИ СЕ ДОСТАПНИ.. и тоа ја прави разликата, големка.. меѓу стандардот илити квалитетот( ако го претпоставиме тамошниот квалитет како талон)  на живот во Германија и Македонија.
Е сеа тие разлики апсолутно не се последица на владеењето на тековната влада туку повеќе може да се окарактеризираат како историско наследство. Оваа влада од досегашните се разликува само во еден мал детаљ...поприлично е иновативна во однос на нив....ВО СЕ!!( ова сватено најшироко) 
Колку таа своја иновативност и стремеж кон оној германски( читај ЕУ)  талон го реализира навистина на терен, а колку во својата фантазија е сосема друга работа , бидејќи плановите секогаш се поамбициозни од знаењето.
И што сеа , треба да ја пљукаме интензивно, затоа што е влада од друга партија , а не нашата??? 
Башка таа "нашата" имаше цела историја време за да се докаже дека е наша и подобра, при што да беше така, актуелнава не би имала простор ни да припири ,а не па да стане влада.
Муабетите за диктатори,чудовишта и други сеништа на мали деца пред спиење , не нам овде..ние паметиме многу одамна за да проголтаме слични басни.
И убаво е овде повторено неколку пати..и оваа влада има крај , оној момент кога ќе се појави некоја понуда со подобри идеи и ќе не убеди дека е и поисполнителна , а и повеќе знае како, плус и дека реално  има систем како да го интегрира целото знаење и труд на сите во правец на векторот на напредокот. До тогаш е оваа најдобра... освен ако Усерфорс, некои маринци , сорос или фундаменталистички платеници не не "убедат" во спротивно. Very Happy Very Happy Very Happy
A YAS, ако е експерт -експертка во едукација бујрум, ако нешто ни фали , тоа ни фали вистински продуктивно , аптудеј знаење.., а и дообро се плаќа.
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by чучулига on Сре Ное 19 2014, 12:48

Конкрит,

YAS не почна прв да ги споредва Македонија и Германија.

Муабетов е само реакција на изјава на владин функционер, па види ти.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Centarec on Сре Ное 19 2014, 12:49

не бе конкрит, пратеничево на вмро почна да меша баби и жаби прво па после стигнаа реакциите. ова кнез шо прашува у заблуда кој бил или не бил у германија е остаток од прележаниот менингит со кој се зарази од владеењето на грујо, и ја затоа не му замерам толку е пилата.

крив е бранко, кој го ебе, ама грујо е поише крив од него. можда негде 2011та беа пата пата. ама од тогаш секој ден навака иде у предност.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by кнез on Сре Ное 19 2014, 15:42

Centarec напиша:о кнез о будал. да сум бил у германија и сум престојувал малце повеќе.

еве ти малце бројки. средна плата њемачка - 2054 евра, ресторан за едно лице two course со една чаша пиво или вино 20-30 еур. еве ај нека биде 30 евра.

мачедоние средна плата - 343 евра, ресторан за едно лице two course со една чаша пиво или вино 8 евра.

и шо праиме сега?
Па ти си бил за у Бардовци директ.
А бе море педерче едно,шпрт еден,некој човек рекол дека не е исто  сто 100 евра во Германија и 100 евра во Македонија,а ти споредуваш макеоднско-германски стандард.
Ко некој да зборува за фудбал а овој му одговара за исламска архитектура у 17 век.
Па ти имаш ли малку мозок у тоа црпката,да знаеш што пишуваш.
Види таму кој аутобус је и сабајле тргај спаси ја околината.

кнез

Posts : 682
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Centarec on Сре Ное 19 2014, 16:04

педерче на син ти по дома ок?

ова шо почна да вреѓаш почна да те гаѓа у селскиот карактер пошто знаеш дека не си у право, односно можда и незнаеш, тестирај се екстерно провери се Very Happy

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by concrete on Сре Ное 19 2014, 16:14

чучулига напиша:Конкрит,

YAS не почна прв да ги споредва Македонија и Германија.

Муабетов е само реакција на изјава на владин функционер, па види ти.
..функционер на влада , па уште македонска ...не ме засмејавај Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by кнез on Сре Ное 19 2014, 16:37

Centarec напиша:педерче на син ти по дома ок?

ова шо почна да вреѓаш почна да те гаѓа у селскиот карактер пошто знаеш дека не си у право, односно можда и незнаеш, тестирај се екстерно провери се Very Happy
А бе море пешкирче.Ти почна прв да вреѓаш а сега ко педер ми смо из екскурзије ни смо одавде.
Второ тој самиот напишал дека една иста работа во Германија е 30 евра а во Македонија 8, со што дава доказ дека тоа што го кажал некој за 100-те евра кај нас и во Германија е во право.Еееееј самиот го потврдуваш тоа за што си против.
Автобусот види кога трга и барај помош.

кнез

Posts : 682
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Centarec on Сре Ное 19 2014, 16:42

упорно го избегаваш моментот кај што се сјеба со расправата.

со 100 евра у македонија си можел многу повеќе да купиш на 343 евра средна плата, за разлика од германија каде што е 2500 евра платата.

ако тука не видиш која е поентата на муабетот иди глуми филтер кај минчо на оџак.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by YAS on Сре Ное 19 2014, 16:58

concrete напиша:хммм, стандардот во Германија и Македонија??  Овој-оваа YAS проба да ни споредува баби и жаби.  Ниту е споредливо ниту е во иста категорија на поими.
Од друга страна , ако веќе се расправа...некои работи се и овде и таму со слична цена..., ако не и поскапи овде , а други се многу поевтини од таму. Битно е во кои сегменти на трошоци се тие разлики. Од одма е јасно дека некои работи НЕ НИ СЕ ДОСТАПНИ.. и тоа ја прави разликата, големка.. меѓу стандардот илити квалитетот( ако го претпоставиме тамошниот квалитет како талон)  на живот во Германија и Македонија.
Е сеа тие разлики апсолутно не се последица на владеењето на тековната влада туку повеќе може да се окарактеризираат како историско наследство. Оваа влада од досегашните се разликува само во еден мал детаљ...поприлично е иновативна во однос на нив....ВО СЕ!!( ова сватено најшироко) 
Колку таа своја иновативност и стремеж кон оној германски( читај ЕУ)  талон го реализира навистина на терен, а колку во својата фантазија е сосема друга работа , бидејќи плановите секогаш се поамбициозни од знаењето.
И што сеа , треба да ја пљукаме интензивно, затоа што е влада од друга партија , а не нашата??? 
Башка таа "нашата" имаше цела историја време за да се докаже дека е наша и подобра, при што да беше така, актуелнава не би имала простор ни да припири ,а не па да стане влада.
Муабетите за диктатори,чудовишта и други сеништа на мали деца пред спиење , не нам овде..ние паметиме многу одамна за да проголтаме слични басни.
И убаво е овде повторено неколку пати..и оваа влада има крај , оној момент кога ќе се појави некоја понуда со подобри идеи и ќе не убеди дека е и поисполнителна , а и повеќе знае како, плус и дека реално  има систем како да го интегрира целото знаење и труд на сите во правец на векторот на напредокот. До тогаш е оваа најдобра... освен ако Усерфорс, некои маринци , сорос или фундаменталистички платеници не не "убедат" во спротивно. Very Happy Very Happy Very Happy
A YAS, ако е експерт -експертка во едукација бујрум, ако нешто ни фали , тоа ни фали вистински продуктивно , аптудеј знаење.., а и дообро се плаќа.


Еј цигло,треба ли да ти одговорам на ова.Затоа што тоа е далеку од нивото на Конкрит кој пишуваше на Воденица.Беден обид за спин,и лесни трагови на радозналост која се приближува кон збунетост... Twisted Evil

Ама еве ти дел од лекцијата бесплатно.Кога другпат ке се обидеш да релативизираш,тоа се однесува на ова ,,Од друга страна , ако веќе се расправа...некои работи се и овде и таму со слична цена..., ако не и поскапи овде , а други се многу поевтини од таму. Битно е во кои сегменти на трошоци се тие разлики ,, пожелно е,во овој случај, ако намерата за дискусија е сериозна ,да ги наброиш тие сегменти и да ни дадеш информации, од независен извор се разбира како стоиме ние и германците на тоа поле.Бидејки дискусијата твојот сопартиец Кнез ја водеше во насока ,,Ти си бил ли во Германија и правиш ли разлика помеѓу трошоците НЕ ЗАРАБОТУВАЧКАТА туку трошоците во Германија и тука?,,а ти се надоврзуваш на неговото мислење, очигледна е тенденцијата да се стават во прв план трошоците за живот,кај нас и таму.При тоа свесно се избегнува да се споредат приходите,бидејки во тој случај сте го ебале ежот.Ова би било доволно,со оглед на тоа што го добиваш џабе.

А сега наградното прашање за тебе,можеш да го сметаш и како полагање екстерно.Во дебатата со Кнезот,околу изјавата на шапшалот...пардон...пратеникот Николовски, јас имам напишано 4 (и со букви четири) поста.Ај сега ти ко што си паметен,најди каде во моите постови е спомната владата,премиерот,или некој од власта воопшто.Па иако никаде не се занимавам со власта,ти скокаш како попарен и 70% од постот ти е насочен кон одбрана на таа истата власт.Ај сега кажи ми како да не верувам дека потсвесно ,или свесно и ти знаеш дека они ја усраа работата,ама инаетот или личниот интерес те тераат деа продолжиш да ги браниш по секоја цена.Објасни ми како да не се сомневам дека си длабоко поврзан со оваа власт,и дека сето тоа е легално, кога паранојата кај тебе оди до таму,што почнуваш да халуцинираш за некакви надворешни интервенции,иако на сите ни е добро познато, дека европедофилистичарите и кошер американците, воопшто не ги боли за нас ,туку си го гледаат само својот интерес.Ние сме премала риба,дури и оние средно големите да се заинтересираат да не лапнат.

ПС.Ако си заинтересиран за остатокот од лекцијата,плаќањето можеш да го извршиш на два начини.Кеш или на маса.Десетка со кромид и скопско,ке биде доволна за вториот дел од лекцијата.

ППС.Ова не важи ако ти пиеш лимунада од пиво. Twisted Evil

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by кнез on Сре Ное 19 2014, 17:02

Centarec напиша:нашата економија е многу добра. поготово затоа што со 100 евра можеш да купиш многу повеќе отколку во германија за истата сума.

у потпис - Александар Николовски.

е за овој гласавте инжењери мои лепотански.
Видиш ти си напишал за тоа што рекол некој си Александар Николовски.
Никој и малку паметен нема да каже дека Македониа има поголем стандар од Германија море сурутко.
Човекот само кажал дека 100 евра вредат повеќе кај нас отколку во Германија.
Сега ако имаш малку мозок ќе признаеш дека си згрешил ,направил превид, и ќе имаш некоја шанса да после неколку месеци паметни постови те сметаме за сериозен а не за сурутка.
Ајде сега направи го тоа што мораш

кнез

Posts : 682
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Arhimed on Сре Ное 19 2014, 17:05

Во Канада трошоците за домување ( кирија / хипотека + струја + вода + греење ) се поскапи. Ако на тоа ги додадам трошоците за телефон + интернет (без кабелска) + осигурување и бензин за колата, ми одат 1/3 од платата.

Исто и во Македонија, 1/3 од платата ми одеа на тие работи.
Примањата нето ми се 6 пати поголеми, плус државата дава пари за детски додаток (360 долари по дете за луѓе со минималец).

За храна, околу 50% е поскапа (кога правев споредби пред 4 години). Според едни гости од Германија храната кај нив е поевтина од Канада, и цените им се исти како во Македонија.
Конкретно леб 675 гр (исецкан) = $1.89 (и нагоре до 3.25), млеко 4 литри = $4.59. Месото (без коски) е 8 до 12 долари, зависи од квалитет и пакување. На ден два од истекување на рокот одма го симнуваат 30 - 50 %.
Бензинот ми е 1,1 долар од литар (со сите давачки), со нето одработен час заработувам 20 литри бензин, за еден ден работа можам 160 литри бензин да купам.

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Centarec on Сре Ное 19 2014, 17:06

100 евра вредат само кога ги имаш бе теле едно, тоа е поентата на муабетот ама џабе бе џабе ти си амеба.

конкрит гаси форумов многу е глуп овој.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонска економија - Page 6 Empty Re: Македонска економија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 25 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 25  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот