На денешен ден: од македонската историја...

Страна 6 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by concrete on Нед Апр 24 2016, 09:59

VOL напиша:„Мила  мајко, јас сум првиот твој син и мој долг е да бидам покрај тебе за да не чувствуваш нужда од ништо. За твојата безгранична љубов, за илјадниците неволји и страдања, за безбројните бессони и мачни ноќи, поминати некогаш над постелата на твојот малечок, слабичок Дуле, јас ти должам најголема грижа и неизмерна синовска љубов. Но зарем можам, кога ги чувствувам болките на нашата измачена татковина, да не ѝ се предадам со љубовта на најверен син на нејзиното свето дело?

Маките на татковината се повеќе од сите страдања на секоја наша мајка. И јас – без ни најмалку да те навредам – се чувствувам повеќе син на мојата втора мајка – Македонија, отколку на тебе, која си ме родила."
Те молам – во името пак на моите свети чувства кон тебе – да не тагуваш, ниту да плачеш за мене. Ќе бидам најзадоволен ако ти со твоето држење бидеш пример за другите мајки и сопруги...“


SLAVA MU!

https://www.youtube.com/watch?v=AU5g-CxQeDQ

elate ovoj ofarbajte go pizda vi materina!!!!!!!http://www.mkd.mk/Makedonija/111-godini-od-herojskoto-zaginuvanje-na-hristo-uzunov
.....пааа VOL имам некој чуден филинг дека и да го обојат, на основа на досегашното...како ми се чини дека ни под пенџере нема да им плукнеме... Cool
avatar
concrete

Posts : 6404
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL on Нед Апр 24 2016, 10:12

ne im plukajte.
plukanjeto ne e kulturno.

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14315
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by concrete on Нед Апр 24 2016, 10:15

VOL напиша:ne im plukajte.
plukanjeto ne e kulturno.
имаш право, само ќе им одиме под пенџере без плукање... Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6404
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL on Нед Апр 24 2016, 10:23

edno e vlasta sto gi ostava da zbesnuvaat I gi mesti, da gi vidi raja I da se pali a da ne prevzema nisto, soglasno partiskata politika I stabovi.
drugo e ako nekomu mu pukne film pa ednotsavno, neobvrzan od nikakvi partiski direktivi , da ostaj na mestoi nekoe kopile drogirano koe za dnevnica , si pluka vrz sopstenoto postoenje, I odraboruva za nekakvi ljungi I stranski sluzbi, neznajki , ili svesno.

sepak, istoriska e temava, a Hristo Uzunov e REVOLUCIONER koj zaginal vo BORBA protiv VISTINSKIOT okupator, borejki se.
zatoa, pederski, kadifeni, sareni, portokalovi ili ne znam kakvi se' ne revolucii, nitu mi se nitu ke mi bidat od interes, posto poteknuvam(e) od sojot na vistniskite revolucioneri.komu mu fali boja neka se polee prvo samiot sebe si,.. nie imame dovolno CRVENA boja vo istorijtata da ne se glupirame povekje so BOENJE NA MAKEDONSKIOT narod nikogas...ponatamu..

Hristo Uzunov.slava mu.

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14315
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king on Вто Мај 03 2016, 12:29

Од 2 до 7 мај 1903 е одржан Смилевскиот конгрес

http://www.mn.mk/istorija/8032

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 8994
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL on Вто Aвг 02 2016, 08:41https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE_%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5

cestit praznik.

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14315
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL on Вто Aвг 02 2016, 08:43

http://www.mn.mk/istorija/8276-Prvo-zasedanie-na-ASNOM

cestit praznik!

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14315
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king on Нед Окт 09 2016, 07:37

1967.- Во Собранието на СР Македонија, под претседателство на д-р Милан Бартош, е одржана седница на Матичната комисија за формирање на Македонската академија на науките и уметностите, на која е извршено конституирање на МАНУ. За претседател на МАНУ е избран Блаже Конески (до 1975), редовен професор на Филозофскиот факултет во Скопје, потпретседател д-р Харалампие Поленаковиќ, редовен професор на Филозофскиот факултет во Скопје, а за секретар Ѓорѓи Филиповски, редовен професор на Земјоделско-шумарскиот факултет во Скопје.

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 8994
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by concrete on Нед Окт 09 2016, 10:33

..браво бе Кинг...!!!
avatar
concrete

Posts : 6404
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king on Вто Окт 11 2016, 15:29

11 октомври 1941 година .... денот кога е официјално започната сезоната на слободен отстрел на бугаристанските гниди .... кои безобразно и дрско посегнале по нешто туѓо


Последната промена е направена од king на Вто Окт 11 2016, 20:48. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 8994
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL on Вто Окт 11 2016, 18:27

neka ni e cestit 11. Oktomvri, denot na Vostanieto! cheers

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14315
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL on Вто Окт 11 2016, 18:33

bugaristanska stoka koi  vo taa godina, 1941 , strelala nevini civili..
zatoa I tamu im pocna makedonskata tupanica.

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14315
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL on Нед Окт 23 2016, 14:00

23 Oktomvri
Den na makedonskata revolucionerna borba,
neka e cestit

....
на 23 октомври 1893 година во куќата на солунскиот книжар Иван Хаџи Николов во Солун се собрале шестмина млади мажи за да ги ставаат основите на тоа, коешто ќе стане симбол и знаме на борбите на Македонците за слобода. Основоположниците биле: Д-р Христо Татарчев, Даме Груев, Петар Поп Aрсов, Иван Хаџи Николов, Антон Димитров и Христо Батанџиев. Тие основаат конспиративна група, нарекувајќи ја Македонски револуционерен комитет. Организацијата се борела за ослободување на Македонија со сопствени сили, без помош од надвор. Формирањето на ВМРО значело почеток на организираното македонско револуционерно движење кое преку Илинден 1903 и Крушевската република, преку НОВ резултира со создавање современа самостојна македонска држава.

Vikipedia.

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14315
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by king on Нед Окт 30 2016, 00:03

29.10. 1975.- Во Скопје умре Ристо Крле, македонски писател и драматург. Неговото дело има големо значење за македонската драмска литература. Драмите "Парите се отепувачка", "Милиони маченици" и "Антица", создадени пред Втората светска војна, претставуваат своевиден блесок и се придружија кон творештвото на Антон Панов и Васил Иљоски. По војната ги напиша уште и драмските дела "Гроф Миливој" и "Велик ден", како и фрагментарно објавената биографија. Роден е во Струга, на 3 септември 1900 година.

А во 1990.- Во Скопје, на Градските гробишта „Бутел“, точно на 50-годишнината од смртта, беа положени посмртните останки на Димитрија Чуповски, еден од најзначајните личности од историјата на македонскиот народ, кои на 29 јуни 1990 година беа пренесени од Санкт Петербург, каде што умре на 29 октомври 1940 година.

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 8994
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL on Нед Ное 13 2016, 09:50

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

На 13 ноември пред 72 години борците од 42-та и 50-та Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та Македонска бригада го ослободија Скопје од фашистичката окупација.
По неколкудневни тешки борби со припадниците на 22-та гренадирска германска дивизија, составена од 47-от и 65-от полк и делови од 11-та воздухопловна десантна дивизија, како и со германската тврдинска бригада „Ангермилер“ која беше распоредена пред Качаничката клисура, борците со победоносен марш влегоа во градот
http://sitel.com.mk/skopje-go-odbelezhuva-denot-na-osloboduvanjeto-1
slava i cest . cestit den.

http://vecer.mk/skopska/72-godini-slobodno-skopje


sekoja cest. 72 godini sloboda e platen so CRVENA BOJA ama ne farba tuku od krv. nekade okolu 100-tina zaginati toj den, ( 87-100+)
za da nie podocna 72 godini go sirime, tesnime, urivame gradime, cickame so spomenjaci, pa istite gi farbame ili urivame, plukame ili slavime, gradime kaj stigneme ili gradime kako ni tekne, sereme mocame, kaj stigneme..I pak farbame so so site boi , zaboravajki deka na tie preostanati kamenja skopski nekoj pred 72 godini isto taka farbal ama so edinstvenata farba sto ja imale so sebe.I so edna cel, bez pozadini..
e ima razlika.!

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14315
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL on Нед Ное 13 2016, 09:54


_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14315
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL on Сре Aвг 02 2017, 06:55

Ilinden.
Koga nekoi se  voshituvaa na prviot let na prvoto mehanicko letalo denes poznato kako avion, 
A  vo evropa brmcea prvite motorizirani kocii denes poznati kako avtomobili, nie vo istata godina , od kopnez kon sloboda sklopivme BUTIL za mashtenica od cresovi stici od koj se nadevavme deka ke ispukame barem nesto povekje I poubistveno kon tiraninot, barem da go pokazeme svojot ocajnicki no nikogas ne zamren I ne unisten kopnez za -pravo na zivot.
Ete do TOLKU predcite bile em ostaveni sami,nepomognati, em nepokorni I pokraj predznanieto za najverojatno gushenje na buntot.
To ne pravi I edinsveni I posebni. Da bea bilo koj od komsiive, dosega, ako go pominea ona sto makedonskiot narod go pominuval, nemase ni da postojat denes.
Cest I poklon kon ilindencite.

Desetici, stotici pati pomalubrojni vostanici vo borba- izvojuvale pobedi vo mnogu bitki protiv turskite edinici I basibozuk, to e cin koj MORA da bide spomnat, zabelezan, pokloner do zemja.
A I da se zamisli sekoj denes..

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14315
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by VOL on Сре Aвг 02 2017, 07:03

Vtoriot Ilinden, ASNOM.
Povtorno niz borba- 
I konecno -svetlo , za makedonskiot narod
Ilindencite (Panko Brasnarov) go doziveale I vodele zasedanieto.

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14315
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by concrete on Сре Aвг 02 2017, 09:38

..честит празник Втори Август , а јас никогаш нема да им простам на комуњаристите и Глигоров зошто третата Македонска Република ја прогласија на 8 Септември.
Затоа што немаат ама ич чувство за традиција и светилник или е нешто друго во прашање???  Џукели едни ..8 септември , можеа слободно 9-ти Септември да го земат коа се толку глупи маме им милу јебем...
avatar
concrete

Posts : 6404
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: На денешен ден: од македонската историја...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот