Колумни, интервјуа ...

Страна 4 of 22 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 22  Next

Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL on Нед Фед 15 2015, 17:57

prva armonika Jugoslavije Laughing
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by concrete on Нед Фед 15 2015, 18:03

VOL напиша:prva armonika Jugoslavije Laughing
..а тоа мораш да признаеш, гарантира прилично растегливи способности и вештини.... Wink
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL on Нед Фед 15 2015, 18:04

vidi. 
da e vo ju es ej, pecen e za minimum kongresmen.
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by concrete on Нед Фед 15 2015, 18:23

VOL напиша:vidi. 
da e vo ju es ej, pecen e za minimum kongresmen.
.бргу би го надминал тоа долно ниво... Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by чучулига on Пон Мар 09 2015, 12:57

 ГИ ПРАШАВ МАКЕДОНЦИТЕ ШТО САКААТ, ТИЕ ОДГОВОРИЈА ... 
Колумни, интервјуа ... - Page 4 B7D44DA62818744394283955771F8C4DАрсим Зеколи
Груевски и Ахмети се свесни и помирени со фактот дека Заев потполно го тргна демагошкиот чаршаф од нивната мизерна и рахитична голотија. Па затоа уште повеќе и поапла ќе се обидуваат со евтини пари и скапи закани да обезбедат каква-таква покорност
„А један позив мења свe“

Партибрејкерс

Денешниот наслов е модифицирано позајмен од книгата на Момчило Петровиќ од 1996 година „Ги прашав Албанците што сакаат, а тие одговорија Република... ако може“, збирка интервјуа и анализи за состојбата во Косово по изгубената автономија и чекор пред стекнувањето независност по судирот во 1998-99 година. Не навлегувајќи во содржината и несомнено квалитетните искази на соговорниците, во сеќавање ми остана критичкиот осврт на еден колумнист. Тој духовито ќе забележи дека дилемата од насловот е карактеристична за интелектуалните соговорници, за разлика од обичниот Албанец, кој добро знае што сака: Косово Република, без наводници и кондиционали. 

Мојата генерација секако нема потреба за детални објаснувања за забелешката на коментаторот. Слоганот „Косово Република“, заедно со Черчиловите два прста на победа, беше слоган кој – дали како инспирација (за Албанците), потсмев (за Словените), политички став (за дипломатите) – беше познат од Вардар-до-Триглав и глобално, испишан на илјадници ѕидови, школски табли, сообраќајни знаци, памфлети, фолк и рок-песни, маички, календари, шалови, прашливи коли и автобуси, насекаде и кај секого, во Косово, Македонија, Прешево, Црна Гора. И покрај многуте дебати и дилеми кој прв го има изнесено ова слоган-барање, несомнено е дека тоа се има случено во првата половина на 1980-тите, кога не само спомнувањето, туку и самите иницијали „КР“ гарантирано сервираа дебели затворски казни, откази од работно место и општествена изолација. Но и статус на жртва и повик до масата која се идентификуваше со каузата на жртвата.

Кон крајот на 1980-тите низ Југославија почнаа да се појавуваат и други мотивациски слогани – од словенскиот „Моја дежела“, српско-црногорскиот „Антибирократска револуција“, хрватскиот „Лијепа наша“. Циниците ќе кажат дека сето тоа беше измислица на странски служби, но инстант популарноста на тие слогани кај обичното население укажува дека токму тие кратки пароли – лесни за паметење и моќни за мобилизација - имаат допрено во духот на времето и расположението на обичниот човек. Притоа, клучното обележје на тие слогани беше нивното поентирачко, автентично, креативно сплотување во потентна сеопфатна офанзивност за промена на системот, а не на определени ликови или структури или дефанзивно жалопојно клетосудбинско цмиздрење.

Потсетувањата за политичките графити од минатото на нашите соседства уследија поради се' почестите медиумски забелешки дека опозициската операција на „тепих бомбардирање“ на последната евро-американска комунистичка влада во Западен Балкан е жестока, но не нуди стратегија како понатаму. Во морето на многу забелешки за опасното приближување на Заев кон тенките мразеви врз крокодилските бари и веќе отворено сомнително селективно премолчување и миење на крвавите раце на албанскиот алтер его на Груевски (кое доколку продолжи неминовно ќе ја девалвира сета операција), обвинувањата за немање и ненудење стратегија се можеби во добар дел добронамерни, но исто така и некоректни. 

Настрана препотентното (и со ДПМНЕ во колк сплотено) цинично упатување пацки кон „сељакот од Муртино“ од страна на скопската кремљологија, се поставува прашање дали и доколку Заев понуди стратегија таа нема однапред да биде дочекана на нож од истите оние кои го бараат тоа од него? И во тоа ќе им дадам за право. Оваа навидум контрадикторност се базира врз тоа што креирањето на стратегијата за промена и презентирањето на автентичен дух, слоган и идеа не е и не смее да биде работа за која ќе одлучува која било партија, па колку и да е демократска или популарна. И покрај сите искажани (и многу повеќе премолчани) резерви кон СДСМ и Заев, во овој момент и во овие дадени околности тие сосема добро ја вршат улогата на рало во длабоко орање по феудалните ниви на Груевски-Мијалков. Што се однесува до стратегија, нејзините обриси ќе изникнат штом општеството се определи за целта кон која ќе стреми. 

Но каде се сејачите на семето на препородот? На прв поглед, не е дека ги нема и дека не се трудат сесрдно. Од барањата за оставка на Никола „Доктор за е' и лекар за ништо“ Тодоров, студентските пролетарци, до „Окупирај ја Бастилја“ чучавците пред МРТВ, левичарските внуци на Маркузе, автентично-автохтони вмровци и десетици други групи како мравки се обидуваат да ги поткопаат темелите на ДПМНЕ-ДУИ-стичката караула на криминалот. Нивните активности, колку и да се минорни, се сепак успешни сами по себе, токму поради околностите во кои се одвиваат и духот кој го сочувуваат од изумирање. 

За жал, и покрај добрата волја, поради нивната раштрканост, атомизираност и дефокусираност не успеваат да создадат моментум и слоган кој ќе се протече во масивна и масовна сила која ќе биде ногата што ќе ја кутне веќе растресената кула од карти на Груевски. Барањата од видот „долу влада, оставка, одете си, срам да ви е“ се морални желботеки, но не се закана од која имунизираната власт и апатичната јавност ќе се потресат. Затоа, вреди повторно да се потсетиме дека ниту една власт – па и нашата – не паѓа поради стотици скандали и барања, туку на едно единствено барање и мобилизациски слоган споделено од младо и старо, машко и женско, урбано и рурално, политички активно и пасивно. Слоган кој едноставно ќе ја сублимира заситеноста од сегашното и воедно магнетски да вдахнови верба дека вреди да се жртвува за посакуваната иднина и цел. 

Организациски, социјално, политички, најсоодветниот слоган за (не само) нашите прилики е оној за „Самоопределба“ на Албин Курти. Тој ја сублимира постколонијалната желба за содржинска, а не само декларативна политичка сувереност и ефективна отчетност пред гласачите, наместо покорност кон меѓународната. Но иако елементи на идеологијата на Курти (во економијата и политиката) се секако вредни за консултирање, сепак реалноста во Македонија е поинаква од онаа во Косово и затоа не може да биде потполно пресликана во наши услови. Копирањето на српскиот „Oтпор“ секако беше надеж на моментот со соодветни домашни модификации. Но преблиската поврзаност со СДСМ и самата природа на дефанзивноста на движењето (отфрлање на власта без осмислени барања што потоа) е веќе девалвирана. Мимикријата на Сириза-моментот е блиска поради силниот емотивен набој, но како и секое друго анти-естаблишмент емотивно движење е подложно на драматични и хаотични амплитуди, за на крај да стане жртва на сопствениот еуфоричен ентузијазам треснат од гравитациската реалност.

Груевски и Ахмети се свесни и помирени со фактот дека Заев потполно го тргна демагошкиот чаршаф од нивната мизерна и рахитична голотија. Па затоа уште повеќе и поапла ќе се обидуваат со евтини пари и скапи закани да обезбедат каква-таква покорност. Од друга страна, информациите на Заев кои допрва ќе одекнат дополнително ќе ја збеснат јавноста. Но, искрено стравувам дека тоа повторно ќе биде половичен успех се' додека мислечката, интелектуална јавност не даде јасен и прецизен одговор што потоа, што по Груевски-Ахмети, кој ќе биде насловот на следата нова страница за испишување. Во спротивно, вината за дебаклот нема да биде ниту на Груевски, ниту на Ахмети, Тачи, и најмалку на Заев. Бидејќи, и покрај сиот гнев и пизма кон власта, засега единствениот одговор на прашањето на насловот е... шузнам?!

 http://www.utrinski.mk/?ItemID=67047140B6372C4DA861399CBB20288D 
ima li potreba od CEL tekst ..? dovolno naslov, uvod, nekolku recenici...i se razbira link, do izvorot.
ova e samo apel i sovet, za da ne otide cela stranica vo kopiran feljton od nekoj vesnik
, no kako sakate taka pravete..
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by concrete on Пон Мар 09 2015, 15:35

....ти како да почнуваш пак у шупелка шиптарски песни да свириш???
...може ли таа џукела да каже до каде се Македонците у албанија или што се не им праат на гораните за да ги нема???
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by ribar on Пон Мар 09 2015, 15:56

concrete напиша:....ти како да почнуваш пак у шупелка шиптарски песни да свириш???
...може ли таа џукела да каже до каде се Македонците у албанија или што се не им праат на гораните за да ги нема???

мислиш на вакво нешто ,

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king on Пон Мар 09 2015, 22:44

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Xdbc06

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king on Вто Мар 10 2015, 11:10


_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by чучулига on Пет Мар 27 2015, 19:01

Интервју на Зиков за неговата оставка во партијата Алијанса за позитивна Македонија, состојбите во партијата...

http://www.plusinfo.mk/mislenje/380/go-molev-buckovski-da-se-trgne-od-partijata-sega-moram-da-se-trgnam-jas
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king on Пет Мар 27 2015, 21:33

Што?
Сме имале таква партија!

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 9893
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by чучулига on Пет Мар 27 2015, 21:36

А кој е уствари овај Зиков... и порано на друг форум имам прашано.

Тој е од некоја силна фамилија па има капитал, знаење, искуство од дете па е фактор?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL on Пет Мар 27 2015, 21:39

on e prikrien vanzemaljac.
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by чучулига on Пет Мар 27 2015, 21:50

Јас појма немам кој е чоекот.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL on Пет Мар 27 2015, 21:55

pa baraj, be, citaj, gledaj televizija...makedonska, se razbira..ne zivees u tunguzija , u Makedonija zivees, informiraj se malku , majku mu..
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by чучулига on Пет Мар 27 2015, 22:04

Дајте линкој ко така.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by Прч on Пет Мар 27 2015, 23:29

Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by чучулига on Пет Мар 27 2015, 23:33

Фала.

Го гледам.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by чучулига on Пет Мар 27 2015, 23:47

Ама кој е тој... Влав некој, ок.

Ехе, цело село Власи и Алабци се до мене (никој не е онака ко без врат додуше... море, онај чичкото шо ми продава гној.... шо знам...)

Фамилијата му е некоја? Од кај излезе на македонската политичка сцена?

А за енергетскиот сектор... .........!!!!!!!!!!!! Mad Mad Mad
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by concrete on Пет Мар 27 2015, 23:56

чучулига напиша:Ама кој е тој... Влав некој, ок.

Ехе, цело село Власи и Алабци се до мене (никој не е онака ко без врат додуше... море, онај чичкото шо ми продава гној.... шо знам...)

Фамилијата му е некоја? Од кај излезе на македонската политичка сцена?

А за енергетскиот сектор... .........!!!!!!!!!!!! Mad Mad Mad
..ти рече VOL-от..., овој Влав е Е.Т, а може и оној чичкото кој ти продава гној.. Cool
Како се викаше тоа селото од пола Власи пола Албанци???
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by чучулига on Саб Мар 28 2015, 00:04

Напуштено... така се вика.

А чичкото е бетер оф грид од мене и ги има најубајте коњи кои сум ги видела...

туку нешто друго ме замара сега...

па појма немав дека има такви разлики меѓу луѓето во Македонија
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL on Саб Мар 28 2015, 00:10

a be sve ti nesto pojma nemas..
VOL
VOL

Posts : 16078
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by concrete on Саб Мар 28 2015, 00:14

чучулига напиша:Напуштено... така се вика.

А чичкото е бетер оф грид од мене и ги има најубајте коњи кои сум ги видела...

туку нешто друго ме замара сега...

па појма немав дека има такви разлики меѓу луѓето во Македонија
....какви разлики???  некои се пола власи-пола албанци, а некои пола луѓе, а пола коњи...или на нешто друго мислеше???? Cool
concrete
concrete

Posts : 6875
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by чучулига on Саб Мар 28 2015, 00:15

Еве сега имам.

не ми е јасно само оти така да ме мразат.

ама нема врска... сами се насанкаја во случајот.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by чучулига on Нед Мар 29 2015, 11:42

Шо е со краватата молим лепо???

Сама по себе е супер, ама сепак многу погрешен избор.

чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Колумни, интервјуа ... - Page 4 Empty Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 22 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 22  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот