Колумни, интервјуа ...

Страна 14 of 21 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 17 ... 21  Next

Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL on Пет Мар 18 2016, 22:54

pa kako sto I rekov, ima vkus I nevkus...
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by Прч on Саб Мар 19 2016, 09:34

чучулига напиша:А чеј малку... кој ви е вам по терк?
Може Петар Гошев... има доста интересна колумна. 

Документирано, прецизно и едноставно ја изложува поентата со пример од поновата историја на Америка. Франклин Рузвелт бил избран за прецедател во 1933, и прва работа му била програмата “Њу дил“ за излез од економската криза. Донел закони за огарничување на конкуренцијата и за социјални права. 

Арно ама, американскиот уставен суд му ги поништил законите како противуставни.
Наредниот чекор на Рузвелт бил да ја ограничи силата на устаниот суд. Сакал да донесе закон за поинаков начин на именување судии (нешто слично како што денес американските советници го учат Грујо).

Но, и покрај огромната популарност и респект што ги имал, конгресот не му го прифатил законот.

Џејмс Робинсон (цитиран од Петар Гошев) напиша:„Всушност, на ист начин како што на почетокот на 18. век британската политичка елита сфатила дека укинувањето на владеењето на правото би го загрозило сето она што успеала да и го одземе на монархијата, конгресмените на САД сфатиле дека доколку претседателот успеал да ја поткопа независноста на правосудството, тоа би ја нарушило рамнотежата на моќ во системот кој ги штител од претседателот и обезбедувал континуитет на политичките плуралистички институции“.

ВО заклучок, Гошев повторно ги цитира Адем Аџемоглу и Џејмс Робинсон, односно нивната книга Why nations fail. Причините зошто настануваат благотворни спирали кои го овозможуваат економскиот раст, и како се случуваат т.н „проклети спирали“, кои доведуваат до пропаст на нациите, се врзани со институциите во државата, со деспотизмот и корумпираноста на општеството.


източник
avatar
Прч

Posts : 220
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by чучулига on Саб Мар 19 2016, 09:42

Прч напиша:
чучулига напиша:А чеј малку... кој ви е вам по терк?
Може Петар Гошев... има доста интересна колумна. 
Кинг не го бендисва Петар Гошев...

  by king Yesterday at 10:26 pm

Ха ....

http://www.libertas.mk/tito-petkovski-petar-goshev-i-jove-kekenovski-gosti-vecherva-vo-politiko/

трио фантастико ...    
... првиот ... цела политичка кариера вечно се крие позади некоја сенка ... т.е ... и он би ако се може... но никој да не види .. резервен играч кој никогаш не станал од клупата за резерви ... а годините го прегазија ..

...вториот ... лузер и кукавица наместо кога добар дел од народот имаше доверба во него да у најрешителните моменти за Македонија ја преземе одговорноста ... кукавички кидна а сега изиграва најпаметен ...

...третиот ....птица преселница, ластовица со расипан компас ... ем глеа дека не го играат ем упорно се бута насекаде ...  тој би да седи на две столици, море три, четири... ама како викаат ... од кол до кол, на крај, на кол ... 

јас да.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king on Саб Мар 19 2016, 10:37

чучулига напиша:
јас да.
Абе ајде ... почит кон човек кој го купија со една Тојота?
... друго ... освен млатење празна слама што друго реално направил?

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by чучулига on Саб Мар 19 2016, 11:04

Го сметам за многу успешен Гувернер на НБРМ.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by concrete on Саб Мар 19 2016, 11:11

чучулига напиша:Го сметам за многу успешен Гувернер на НБРМ.
и јас, но се повеќе се прашувам да не беше сепак некој друг од позади ..у сенка...
...или ...познато е..и мифките имаат светли моменти???? Shocked
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL on Нед Мар 20 2016, 11:26

ne deka nema kvaliteti, sigurno deka ima nesto vo nego
 a negovite vestini i politicki akrobacii se na nivo na edna velicina  kako sto e Jezdimir Uskokovic.. pa sega...
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king on Саб Мар 26 2016, 10:01

The socialist opposition has likely ties to Russia, which opposes Macedonia’s western integration and may have played a role in doctoring the tapes. Behind in national polling, Zaev effectively is trying to put his country in Vladimir Putin’s back pocket and poised to create political instability in its neighbors.http://dailycaller.com/2016/03/23/whats-in-a-name-ask-macedonia/

Упссс .... дали тоа америте го пуштија зајко низ вода?

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by чучулига on Саб Мар 26 2016, 21:25

Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king on Нед Мар 27 2016, 18:22

хихихи ....

.... до јаја, до јаја .... Twisted Evil


ЛИДЕРСТВО VS АМАТЕРИЗАМ

Нема ден да помине, а да не се соочиме со политички аматеризам од  невидени размериповрзан со работата на вештачки и противуставно инсталираните високи функционери на СДСМ во т.н. техничка Влада на РМ. Труд и социјала како и МВР веќе не личат на сериозни министерствакакви што би требало да бидат, и какви што реално беа до доаѓањето на позиција на двата лика кои можат да се оквалификуваат како националенсрам воделот на раководењето на овие два органа.
http://kurir.mk/kolumni/liderstvo-vs-amaterizam/

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL on Нед Мар 27 2016, 19:37

Uupss.. Smile Smile
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king on Саб Апр 09 2016, 21:53


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king on Вто Апр 26 2016, 01:10


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by VOL on Нед Мај 15 2016, 12:01

http://kurir.mk/kolumni/e-ima-razlika/


Е, има разлика
Објавено на 12 мај 201613 мај 2016 од Латиф Пајковски
Kако човек кој му припаѓа на македонскиот народ, но и на исламската религија, кој и како човек, но и како активен политичар, секогаш сум се залагал за целосна интеграција на Македонците со исламска религија во матичниот македонски народ. Секако секогаш поддршката од луѓето била моја обврска да се истрае во ова мое залагање. Во периодот 1998-2002 година кога бев пратеник во Собранието на РМ речиси да немаше пропуштена можност, а да не актуализирам прашања кои се поврзани со ова македонско население, кое патем да спомнам само во РМ го има стотина илјади

avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king on Чет Мај 26 2016, 01:20

Тргнал  сам против 40-те разбојници на алибаба и овие у црногорски манир, храбро му ја киднале ...

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=D7743A32B94AB24AA0F459407A524A4F

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by concrete on Пет Јун 10 2016, 10:23

avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by Прч on Пет Јун 10 2016, 17:03

Мирка напиша:Kога една генерација ќе го загуби срамот, тоа значи дека е без етички и морален компас. Значи дека сериозно ~ заболел имунолошкиот систем, па веќе и не распознава кои вируси ја напаѓаат со намера да ја умрат. Фактот дека доживеавме да видиме како осомничените професори на УKИМ за злосторничко здружување во изведувањето на корупција ги зема во гласна заштита, и тоа по сите точки на обвинението, просто ги аболира таканаречената македонска левица, претставува голем пораз за целава наша генерација.

Опасен е дедо Мирко. Нема лабаво, нема трте-мрте. Вистинската наука, вистинскиот универзитет има име: Прилеп, и ништо друго. Жими магистерската диплома на Урко, само таму се дипломира на чесен начин.

Има тука една мала и ситна заебанција, на која ниту еден курир не може да и смисли одговор. Највисоката научна титула на Грујо е добиена не од велечасниот Прилепски Универзитет, туку токму од чколијата со етикета “злосторничко здружение“  (дадена од Мирка с.р.)

Жива смеа е да се чита одговорот на денешниот миркин коментар.
Напомена: одговорот е напишан и објавен, како колумна со наслов “Одмаздата на магистер Груевски“ уште пред година ипол, во јануари 2015.


Кире Наумов напиша:Како тоа мисли Груевски да си ја носи титулата магистер по економски науки ако на неа стои потписот на ваков еден никаков професор и тоа според неговите сопствени критериуми? 
avatar
Прч

Posts : 220
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by concrete on Пет Јун 10 2016, 17:09

..само магистар е???   која ли ленчуга невидена..... Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by кнез on Пет Јун 10 2016, 18:50

Мирка е супер,секоја чест како убаво ги опишува настаните и за тоа е најдобра и најобјективна во македонсково новинарство.Што се однесува за нашево школство,смешно е и да се прави разговор за некакви си научни трудови во денешниве генерации за добивање на некаквиси дипломи,но тоа нема врска барањето на пари и секс за оценка.
Кај нас браните кој што треба да го држат незнаењето а олицетворени во универзитетскиве професори се пукнати и течат насекаде  ама за воља на вистината многу малку професори бараат противуслуга за да пројде нечистотијата(незнаењето).ПУШТААТ БЕ БРАТЕ СЕ И ТОА НАЈПРИНЦИПИЕЛНО.е сега овие се нашле за тоа пуштање што нели студентите со крвави протести се изборија,да им бараат пари и секс.
Дупло голо Very Happy Very Happy

кнез

Posts : 671
Join date : 2014-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king on Пон Јун 13 2016, 00:49


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by чучулига on Пет Aвг 12 2016, 16:52

 


...


Сега е кризна ситуација и власта не сака да биде прекинувана со непотребни прашања кои ќе го нарушат нејзиното засукување на ракавите. Но, зошто таа не одговори ни на прашањата што ѝ беа поставени од опозицијата на 17 јули, кога немаше ни поплава, ни никаква кризна ситуација. А прашањето гласеше: Зошто огромни суми пари преку програмата за рурален развој без контрола на претходно извршената работа завршувале кај фирми и лица за чистење канали? Вкупната исплатена сума на овој начин, што ја навел ревизорот во најновиот извештај, била околу 3 милиони евра. 


Значи, дали е цивилизациски (во согласност со законот) парите за наводно исчистени канали да ги добиваат лица или фирми, само врз основа на барање и документација, без притоа овластени контролори на Платежната агенција да ја проверат фактичката состојба на терен и да направат записник? Дали Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и рурален развој била должна согласно со законот, пред да ги исплати парите да ја утврди состојбата на теренот? Ако ревизорот констатирал дека не се вршеле контроли пред одобрување на новите барањата, тоа секако укажува на можност за злоупотреби. 

Зошто на ова прашање не беше одговорено во време на некризна состојба? Ако му било посветено должно внимание, можеби каналите кои минатата недела не го апсорбираа и евакуираа вишокот вода, навреме ќе беа исчистени и од отпад и од неодговорност и ќе ги ублажеа или спречеа последиците што денес не можеме да ги доброиме. Освен загубата на човечки животи, која е немерлива, најголемата утврдена штета од овие поплави не е материјалната туку онаа спознајната. 


...

http://prizma.birn.eu.com/мк/стории/до-гледање-до-следната-поплава


За кои канали било платено за чистење 3 мил. евра?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king on Пет Aвг 12 2016, 23:28

Тетка Мирка(о) ...... пак растура ...

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=39C992E4423E2F4FB4F0ACA3A7850DD8

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king on Пет Сеп 09 2016, 09:16


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king on Чет Сеп 15 2016, 00:13


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by king on Сре Сеп 21 2016, 23:36


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колумни, интервјуа ...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 14 of 21 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 17 ... 21  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот