E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Страна 15 of 18 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete on Сре Jул 08 2015, 12:49

ЕЈ.., Е ОВА Е ЕПТЕН ДОБРО...:
avatar
concrete

Posts : 6369
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by VOL on Чет Jул 09 2015, 18:53

ej, ...OVA bese EPTEN podobro od NAJDOBROTO Laughing Laughing Laughing
 

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14195
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete on Чет Jул 09 2015, 19:06

...беше малку тежок, онака зихерашки направен од оморика и бука, малку лесно одеше у ковит, малку бавно качуваше...180 коња со дрвена фиксна елиса...му беа на граница, но генерално:  КОЈ НАУЧИЛ ДА ЛЕТА НА АЕРО-3 МОЖЕ ДА ЛЕТА НА СЕ ДРУГО.... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6369
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by VOL on Чет Jул 09 2015, 19:13

fiksen "stajni trap"..ednostavni komandi, spartanski instrumenti..so ili BEZ Laughing poklopec na kabinata!  kako vo ww1 Smile

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14195
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete on Пон Jул 27 2015, 11:34

This sailplane was produced in LETOV Factory from Ljubljana, Slovenia ,later renamed LIBIS and produced LIBIS line of two seat gliders. In the sixties Letov 22 was standard basic trainer across Yugoslavia. One or two single seat Letov 21 trainers were produced , to replace then outdated Cavka (Crow) gliders, but without success. Letov 22 has welded steel tube fuselage ,strut braced wood wing and central mounted landing wheel with skid on front . Instructor's seat was under the wings. Torsion box ,horizontal and vertical stabilizators were plywood covered. Rest of wings ,ailerons and rudders were fabric covered. I like this glider , in our old 34 one calm late afternoon I bounced behind a Kurir (Courier ) tow plane trying to manage my first solo , and anytime when I was seating in his spacious cockpit,looking trough rakish windshield ,with all strut and air brake noises around ,during final turns and touch down, made me a small Walter Mitty flying combat glider.


хе , хе овие ме препишале од мојата стара веб страна за едрилицата Илинденка Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6369
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete on Пон Aвг 31 2015, 16:04

For auto manufacturers, Russia is becoming a more profitable assembly site than any other in Europe, including Romania and Turkey, a representative of AvtoVAZ Sergei Ilyinsky told Vedomosti daily. Labor costs per vehicle are about $250 in Russia, compared to $340 in Romania and $450 in Turkey.

  ..колку ли би било тоа во Македонија???
avatar
concrete

Posts : 6369
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by VOL on Пон Aвг 31 2015, 16:08

ic.

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14195
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига on Пон Aвг 31 2015, 18:00

Можи некој да ми објасни шо е поентата со смарт часовниците?

Видов дури и србите ги издигнуват многу барем за домаќинки ниво.

Смарт ова, смарт она... абе ако ми требат толку многу смарт работи, јас ептен глупсон сум била испаѓа.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12925
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete on Пон Aвг 31 2015, 18:07

чучулига напиша:Можи некој да ми објасни шо е поентата со смарт часовниците?

Видов дури и србите ги издигнуват многу барем за домаќинки ниво.

Смарт ова, смарт она... абе ако ми требат толку многу смарт работи, јас ептен глупсон сум била испаѓа.
кои смарт??? швајцарскиот бренд???

или овие новиве заебанции од ејпл и копиранти
avatar
concrete

Posts : 6369
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига on Пон Aвг 31 2015, 18:23

од тие, не швајцарците ....

некни гледав една епизода од Bad Robots, и во зоолошката градина до живеалиштео на пингвините, брат и сестра, мали деца не постари од 7 слушат од инфо машината и машината му кажва дека всушност не постојат пингвини то се зајаци и да викнат гласно на сите да му кажат... деца ко деца, се кикотат и викат... му кажват на родителите дека така машината му кажа, мајката зема да чуе и слуша најобични информации, и така три пати со таја разлика дека на децата му беше кажано дека тие се одбраните! дури родителите не ги свлечкаја децата понатаму, буквално, ни криви ни должни....

За размислување е.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12925
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by VOL on Пон Aвг 31 2015, 18:36

.... a be za razmisluvanje e,
sto ti gleas americki gluposti koi ti ja maznat mozocnata povrsina
I razmisluvaat za tebe namesto ti da razmisluvas, a priklucena si vizuelno so okokoreni oci I usi predolgo  bez da razmisluvas deka tie americki gluposti ti ja polnat glavata kako da imas USB priklucok na tilot preku koj cicas raznorazni idiotstini..
ne konkretno "ti" kako ti, generalno...

resenie:( e ova , konkretno za "ti" Laughing )
1. pusti makedonski prikazni, barem edna epizoda dnevno I posle ne gledaj nisto
2. probaj da zivees 2 dena bez struja
3. ne mi e jasno, kako si se nasadila do nacionalen park da ja menuvas likot prirodata so americki gluposti I videni nekade po vukoebeni I na televizija:
stavi si "smart foni" koi ke beeekaat mesto kozi vo kozarnicite, so ti zjaat prazni, taman ke mislis deka si vo privatna zooloska I nacionalen zivotinjski park, ke mozes da navivas smartfonite sekoj dnevno- eden den da ti beee-kaat, drug den moze da muuu-kaat, tret den da r'zat, da kvicat, da groftaat...zivotinji po zeljba Laughing Laughing Laughing

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14195
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига on Пон Aвг 31 2015, 18:40

1. ги прочитав делата на Цепенков до 4то.
2. хммммм.. интересно, доживеано, треба пак?
3. хммммммм!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12925
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига on Пон Aвг 31 2015, 18:42

И да не е америчко шоу, на ОК е.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12925
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by VOL on Пон Aвг 31 2015, 18:47

1. Makedonski narodni prikazni, so lugje so mrdaat I muabetat , a ne knigite. kako zamena za ameicki crtani filmovi koi ti davit "mudrost" I serii koi ti davaat "zivot".ali, nejse.

2. ne samo sto treba pak, treba pocesto!
a be si se kacila vo nacionalen park... da.... sto?! da zracis po internet?! da visis po cel den na internet?
ebati ekolosko=prirodnjackata "orientacija".
toa mozes da go pravis I na 17 sprat so site dzamovi zatvoreni po cel den.. seedno, bitno da e celden Smile
3. hmmmm Smile 
4... posto ZIV coek pisuva a ne smart..trakatanec, Laughing : da se nasadis do nacionalen park.. a da ne si se kacila na Pelister, na vrvot.. poprvo bi ja izorala okolinata , bi ja iskopacila, bi ja PLASTIFICIRALA, bi m'knela METAL I ostali vestacki materijali, odosto da se kacis 1400 metra plus, peski, I da se nadises vozduh... da ja osetis prirodata..
poprvo bi donela EBANI KINESKI drva nekakvi lajna BELOSVETSKI   za  PROFIT $$$ za da kjaris OD  prirodata, odosto da dades na prirodata Smile..
5... e nema 5. Smile

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14195
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига on Пон Aвг 31 2015, 18:48

Фала Вол, ака Милан Тарот ака Баба Ванѓо!

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12925
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by VOL on Пон Aвг 31 2015, 18:50

ne seri.
ako sum te dirnal u "dziger" so tocni informacii ne znaci deka da pizdis I da pagjas od "nivo" , sega.. Laughing

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14195
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига on Пон Aвг 31 2015, 18:53

Баш си ме гибнал точно.... те открив!!!

Ти си Иван Исцелител лично.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12925
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by VOL on Пон Aвг 31 2015, 18:56

a be, izgleda za "tren" te iskluciv od americkoto crevo za odrzavanje na "zivot", pa na povrsina izleze ona so ostana od vistinskata "ti",
babi vangji, crni magii, gatacki, bajacki , isceliteli, gleanje na kafe... Laughing Laughing Laughing
aj pikni si go crevoto, ama podlaboko,pak, pred da pocnes da otkries I drug del od vistinskata "ti", koj ke evoluira vo zbesnata potprosecna frustracija koja bi me pederisala I pedofilisala Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14195
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by чучулига on Пон Aвг 31 2015, 18:57

сериозно?

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 12925
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by VOL on Пон Aвг 31 2015, 18:58

ti si znaes,
ja velam deka e do "seriozno" dojdeno. Laughing

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14195
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king on Чет Сеп 10 2015, 00:29


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 8958
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete on Чет Сеп 10 2015, 12:10

king напиша:
фино , фино...колку е бе ова аутце???
avatar
concrete

Posts : 6369
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by VOL on Нед Сеп 13 2015, 09:13solaren katamaran Smile

Соларно бродче од Пустец заплови по Преспанското Езеро
http://www.utrinski.mk/?ItemID=EF33A8F3115AB045840CF4D692AAB5EC

_________________
https://i.stack.imgur.com/KpOtd.gif
avatar
VOL

Posts : 14195
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by king on Нед Сеп 13 2015, 21:43


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 8958
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by concrete on Чет Сеп 17 2015, 20:29

Во петок , т.е. утре на машински Третата Електромобилност...
avatar
concrete

Posts : 6369
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: E-TEHNOLOGIJA, OBNOVLIVA ENERGIJA, RECIKLIRANJE, AVTOMOBILI I AVIONI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 15 of 18 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот