Интересно од светот

Страна 15 of 15 Previous  1 ... 9 ... 13, 14, 15

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Интересно од светот

Пишување by VOL on Нед Сеп 03 2017, 22:31

http://www.alsat-m.tv/mk/%d0%bd%d0%b0%d1%98%d0%be%d0%bf%d0%b0%d1%81%d0%bd%d0%b8-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d1%98%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%b2%d0%b5%d1%82%d0%be%d1%82-%d1%82%d1%83%d0%ba%d0%b0-%d1%82%d1%83%d1%80%d0%b8%d1%81%d1%82/
Најопасни земји на светот: Тука туристите не се добродојдени
30 август
Политичка нестабилност, киднапирања, кражби, убиства, силувања, тероризам – сето тоа покажува дека патувањето може да биде многу опасно. Ви претставуваме 16 земји кои треба да ги заобиколите во широк агол ако ви е дојдено до сопствената безбедност.
1. Авганистан: Хотелите и сопствениците на разни објекти за издавање добиваат закани на дневна база, а заканата од тероризам е голема. Исто така се работи за земја со голем број пријавени случаи за киднапирање.
2. Буркина Фасо: Висока закана од тероризам, посебно кога станува збор за хотелите, рестораните и кафулињата.
3. Бурунди: Политичката нестабилност и голем број на инциденти поврзани со насилства: судири на вооружени банди.
4. Централноафриканската Република: Разни видови на тензии во земјата. Насилства, кражби, убиства, криминал и нарушување на човековите права во оваа земја се застапени во широка мера.
5. Чад: Висока закана од тероризам, посебно на места каде се движат туристи.
6. Демократска Република Конго: Политичка нестабилност, судири меѓу вооружени банди, насилства. Состојбата дополнително ја отежнува приливот на бегалци од соседните земји.
7. Ирак: Некои провинции ги контролираат различни вооружени групи, додека безбедноста на жителите и туристите е на ниско ниво.
8. Либија: Вооружени судири, висока закана од тероризам, киднапирања.
9. Мали: Висока закана од тероризам, вклучувајќи и киднапирања.
10. Мавританија: Висока закана од тероризам, вклучувајќи и киднапирања. Ризикот е најголем за жителите на САД. Се советува голема внимателност на јавните места.
11. Нигерија: Висока закана од тероризам, вклучувајќи и киднапирања.
12. Северна Кореја: Политички тензии кои можат да доведат до идна нестабилност во регионот.
13. Сомалија: Терористичките групи јасно упатија закана кон сите Западњаци, како и до луѓето кои работат во оваа земја, така и до туристите.
14. Јужен Судан: Состојбата во Јуба е релативно мирна од кризата во 2016 година, но во земјата и понатаму се случуваат напади на дневна база.
15. Сирија: Состојбата е исклучително ризична и опасна во оваа со војна опустошена земја. Воените операции се секојдневни, а локалната влада ја изгуби контролата над некои делови на земјата, со кои загосподари Исламската држава.
16. Јемен: Состојбата е многу тензична и нестабилна. Во некои делови на земјата не се знае која фракција ја држи контролата. Освен во постојаните вооружени судири постои и висока закана од тероризам и киднапирање, а нападите се насочени и на туристите.


..moj-do-mojega.

hepi ISLAM to ju..

lepotite i vonderfulisticniot efekt na islamot so se negovite civilizaciski produkti ..
na zdravje.

koga ke gi ostais sami, da se iskolat, izedat, im ostanuva uste kamenja da projadat, i da "sacekaat" nekoj "auslender" da go izedat.

ako ima nekoja nafta, nesto, aj ke im ja kupuvaat, pa nesto kao bogati ke bidat,ali da se civiliziraat- toa jok. ( kakvi se li zakonite vo saudiski arabii, emirati, dzamahirii i slicni sklopotini, secat glavi race, itn..)
avatar
VOL

Posts : 14825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интересно од светот

Пишување by VOL on Чет Сеп 21 2017, 17:13

opaa..
istocnite  ni sosedi poleka poleka ama ne ni sekjavaat sto im se sprema :eve kako izgleda >
avatar
VOL

Posts : 14825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интересно од светот

Пишување by VOL on Чет Сеп 21 2017, 17:16

znaci si ima i cena, i moze da se naraca Cool Laughing
valjda i vo levovi...
poleka, poleka, ama im se spema scenarioto na bugaristancive..Shocked

tivka voda breg roni, ama izgleda ovie poleka ama sigurno vodata na nivni breg ja navedovuaat..
avatar
VOL

Posts : 14825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интересно од светот

Пишување by VOL on Чет Сеп 21 2017, 17:40

..inaku, OPASNOSTA za nasiov istocen sosed e do tolku pogolema, tokmu zaradi ova:

znaci toa e vekje poznato, i ovoj dizajn e vekje postoecki..
a ona sto se nudi sega e SOSEMA isto ( samo bez eden "detal")
na gorniot post;
a koga ke zapocne "deredzeto" samo ke go nadopolnat so oznakata  vo sredina.

tek togas ima da mu porasne kosa (ili rogovi) i na krastimir karakakanov, i na svinjodar dimitrov, i na gojko orizov.. pirat
avatar
VOL

Posts : 14825
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интересно од светот

Пишување by concrete on Пет Сеп 22 2017, 17:34

avatar
concrete

Posts : 6499
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интересно од светот

Пишување by Diabolik on Пет Сеп 22 2017, 20:22

Една т.е. две слики... милион зборови. Very Happy

И уште нешто!
Советска окупација на Афганистан, немаше, советите таму беа на повик на легалните власти.
А америте извезуваа демократија во нивни стил, сегде неповикани ... прво изруши им ја земјата а после изигравај спасител.
avatar
Diabolik

Posts : 14
Join date : 2014-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интересно од светот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 15 of 15 Previous  1 ... 9 ... 13, 14, 15

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот