Практични прашања

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Практични прашања

Пишување by чучулига on Чет Ное 20 2014, 20:01

Кај можам да најдам вакви федери, пружини, амортизери како и да се викаат, за слична направија?

http://www.instructables.com/id/A-Simple-and-Inexpensive-Cheese-Press/?ALLSTEPS
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by concrete on Чет Ное 20 2014, 22:00

чучулига напиша:Кај можам да најдам вакви федери, пружини, амортизери како и да се викаат, за слична направија?

http://www.instructables.com/id/A-Simple-and-Inexpensive-Cheese-Press/?ALLSTEPS
...целата направија кај мене , дај димензии... Very Happy


Последната промена е направена од concrete на Чет Ное 20 2014, 22:08. Мислењето е променето 1 пати
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by чучулига on Чет Ное 20 2014, 22:06

Немам...

думам шестам и премервам ради нивните либри и нашите кила....

и плус рецептите се во галони отприлика 4 литри....

и сега... никој ништо не појаснува дали од 8 литри (2 галони) сирната маса ја прибира во калап со Х димензија....

ќе ми требаат поќе калапи веројатно.

Прајме муабет. Јас сум за.
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by concrete on Чет Ное 20 2014, 22:26

околу 6 литра ти е најмалата количина за шаржа сирење...ова од instructables ти е некоја аматерска направија  Smile   но сосема практична,  ако ме потсетиш некаде во среда на приказнава ќе ти комплетирам предлог. Ваквата играчка ти е бакшиш од мене. Мислам дека со федер не е рационална ..подобро би ти била со тег и изработена од ростфрај и пластика..таква отплатуваш со сирење.... Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by чучулига on Чет Ное 20 2014, 22:31

concrete напиша:околу 6 литра ти е најмалата количина за шаржа сирење...ова од instructables ти е некоја аматерска направија  Smile   но сосема практична,  ако ме потсетиш некаде во среда на приказнава ќе ти комплетирам предлог. Ваквата играчка ти е бакшиш од мене. Мислам дека со федер не е рационална ..подобро би ти била со тег и изработена од ростфрај и пластика..таква отплатуваш со сирење.... Very Happy Very Happy
Нема проГлем.

Треба само да израчунам млечни масти и такви ми ти работи...

Инаку и јас мислам дека инокс тег е добра солуција, само димениите за различни калапи во смисол рамномерно распространување притисок ми е неодговорено.
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by concrete on Чет Ное 20 2014, 22:37

не .., иам у референца конструкција и испорака на мала млекара со дупликарор за 500 литра млеко..од тоа мислам околу 70 кила сирење излегува.Ти реков,  во среда сум назад на мојов компјутер па ќе ти спакувам детали. Ти само кажи со колку кила млеко во шаржа ќе работиш и кој вид..: кравјо, козјо, овчо???
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by чучулига on Чет Ное 20 2014, 22:44

concrete напиша:не .., иам у референца конструкција и испорака на мала млекара со дупликарор за 500 литра млеко..од тоа мислам околу 70 кила сирење излегува.Ти реков,  во среда сум назад на мојов компјутер па ќе ти спакувам детали. Ти само кажи со колку кила млеко во шаржа ќе работиш и кој вид..: кравјо, козјо, овчо???

Не не нееее....

не сум во таја категорија и башка, поинакви сирења.

Зборам за пипав, интимен однос и производство на стари одлични видови сирења не за комерцијала сигурно.

А машинчето можам и сама да го напрам, ми требаат само то спиралите (од ко ќе пресметам)
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by concrete on Чет Ное 20 2014, 22:50

OK  null problemo...
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by king on Пет Ное 21 2014, 23:12

Таман се понадевав ..ќе падне првиот бизнис склучен преку ветерницава ... оно ... јок, ништо од работата ....

... чучулигана прво само пушта буви, крева узбуѓење ..и на крај ..ладен туш ... сама ќе направам ...

..ко да има што да се прави ...

...тури млекото и метаниите у каца а врз млекото некој округли пловеќи капак а врз него  камен ... камења бар има колку сакаш .. Twisted Evil Laughing
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by concrete on Саб Ное 22 2014, 01:58

кој спомна бизнис??? јас само кажав  за таа  федер играчката дека ја има бакшиш, а од пластика и неарѓосувачки челик , кој е обавезителен бидејќи млечните испарувања кородираат се ко луди,  сепак би сакал некој гриз од тоа сиренце напраено под Пелистер..., чучулигава одлепрша ко попарена у направи сам ...
А замисли само ....: во пипав и  интимен процес,  стар одличен вид сирења..... ни козјо, ни кравјо ни овчо.....ако не молзе некои локални мечки.. ме утепа љубопитност од што???
....башка вода на уста ми иде...уште од рекламата.. Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by king on Саб Ное 22 2014, 02:55

....башка вода на уста ми иде...уште од рекламата..

... се уште го чекам ајварот ....
..вакви, онакви пиперки, вака ќе ги печела, онака  . па ова, она ...
... а ајварче и сиренце како оди со ракиичка .....во пипав и  интимен процес

није ваљда она што мислам   What a Face What a Face
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by concrete on Саб Ное 22 2014, 08:40

king2 напиша:
....башка вода на уста ми иде...уште од рекламата..

... се уште го чекам ајварот ....
..вакви, онакви пиперки, вака ќе ги печела, онака  . па ова, она ...
... а ајварче и сиренце како оди со ракиичка .....во пипав и  интимен процес

није ваљда она што мислам   What a Face What a Face
за млекцето..., неее..од мечки или од срни ..не од тоа...до толку не е отидена Very Happy Very Happy Very Happy
инаку според мои архиви ..сака животинки, а и тие ја сакаат...
хмммм, а кој ти го знае,  чучулиг остаа утисак на мегало-гурман... Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by чучулига on Саб Ное 22 2014, 09:38

Млекото, од кози... две поточно, така е во планот Боже здравје.

И мора да биди преса со регулирање на притисок заради начинот на спремање на сирењата. Некои почнуваат со притисок од 2 кила за пола саат па се зголемува на 5 кила и така...

А на шо мислеше Кингу?
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by concrete on Саб Ное 22 2014, 09:57

Пушти го него..прочита млекце па пипав и  интимен процес  и паметот од одма му одлета горе на Големото езеро Very Happy 
Ако мораш така со поменлив притисок, тогаш само тегови или пнеуматски цилиндер со мал компресор и едно мало контролерче на база на aurdino, па ќе можеш да програмираш режим на време и притисок..,а се тоа да следиш и командуваш од мобилен...а???? Very Happy
Ако сакаш да бидеш ептен Еко, тогаш компримираниот воздух набивај го во резервоар-бафер  доволен за да глуми федер со променлив режим, а компресорот директно врзи го на ветерница , која ќе ти компримира ...за кога ти треба да си имаш притисок.
За вакво проектче за Еко-пипаво и интимно сиренце можеш дури и да лапнеш и некоја УСАИД паричка... Wink
Се зезам...тегови и од време на време интимно погледнуење на пресата е супер....
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by king on Саб Ное 22 2014, 10:01

пнеуматски цилиндер со мал компресор

Ако сакаш да бидеш ептен Еко

За ЕКО  побарај го Војо Ушевски ... разработил компресор кој работи на водовод  lol!
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by чучулига on Саб Ное 22 2014, 10:06

Конкрит, шегобиец еден... Very Happy Very Happy Very Happy

Не си свесен како ги ококорив очите на предлозите.... пнеуматски цилиндри, аурдино, набивање компримиран воздух во во резервоар... ми се заврти во глата.

Наједноставно ми се гледа пресичето со пружините.

И да, неќам никакви помоши, субвенции и таквимити работи..... Волкот е дебел во вратот оти сам си ја брка работата. Wink
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by king on Саб Ное 22 2014, 10:15

Наједноставно ми се гледа пресичето со пружините.

Наједноставно е како што погоре спомнав ....
...камења .... а за аутоматика ... програмирај го чучулиг ..... да ги мења камењата
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by чучулига on Саб Ное 22 2014, 10:20

king2 напиша:
Наједноставно ми се гледа пресичето со пружините.

Наједноставно е како што погоре спомнав ....
...камења .... а за аутоматика ... програмирај го чучулиг ..... да ги мења камењата

Цк.... изземен е од проектот...

после ко ќе испаднат сирењата прва лига неќам ни случајно нерви да ми кини демек ако не бил тој да регулира ништо немаше да испадни. 

Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by king on Саб Ное 22 2014, 10:24

чучулига напиша:
king2 напиша:
Наједноставно ми се гледа пресичето со пружините.

Наједноставно е како што погоре спомнав ....
...камења .... а за аутоматика ... програмирај го чучулиг ..... да ги мења камењата

Цк.... изземен е од проектот...

после ко ќе испаднат сирењата прва лига неќам ни случајно нерви да ми кини демек ако не бил тој да регулира ништо немаше да испадни. 

Very Happy Very Happy Very Happy
аааааа и ти си била за нигде ....
... сеа сакаш да чучулиг сегдека те фали ...
...демек колку си била вредна и шо убаво сирење си напраила ....
avatar
king

Posts : 9372
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by concrete on Саб Ное 22 2014, 10:24

..пружините од челикот од кој се прават ќе ти кородираат уште од одма.., плус собираат нечистотја и се тешки за чистење...
Најдобро ти е со тегови дефинитивно... Very Happy Very Happy   Многу е проста пресата со тегови , од добро тврдо дрво направена , па за твојата замисла за пипаво и интимно однесување кон млекото е ептен погодна...


тег може да ти биде и пластичен канистер со вода кој го дополнуваш
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by чучулига on Саб Ное 22 2014, 10:25

Тој сегде и ме фали бе... не е до то.
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by чучулига on Саб Ное 22 2014, 10:30

concrete напиша:..пружините од челикот од кој се прават ќе ти кородираат уште од одма.., плус собираат нечистотја и се тешки за чистење...
Најдобро ти е со тегови дефинитивно... Very Happy Very Happy   Многу е проста пресата со тегови , од добро тврдо дрво направена , па за твојата замисла за пипаво и интимно однесување кон млекото е ептен погодна...


тег може да ти биде и пластичен канистер со вода кој го дополнуваш
Ха.... ме бендисва. Многу!

Фала најмногу конкрит!

Имаш питиче сиренце за предлогов Very Happy

А имаш и други детали за направијата? Линк?
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by concrete on Саб Ное 22 2014, 10:53

...ти реков  у среда-четврток  цртежи, а таму ќе најдеш некој столар од добра боровина има да ја спастри за 2 саата како кит кој ти дома со чучулиг ко попладневно поектче има да ја составите од одма...
avatar
concrete

Posts : 6690
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by VOL on Вто Јан 20 2015, 02:07

avatar
VOL

Posts : 15337
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by чучулига on Вто Јан 20 2015, 07:39

Многу кул, ме бендисва. Еден пријател имаше замисла за самиот себе и семејството да напрај куќа на овај принцип.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13419
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Практични прашања

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот