Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by king on Саб Дек 13 2014, 14:29

хан Ацо напиша:Бутарис: Не постои македонски јазик, соседите се Бугари


http://brif.mk/?p=171107
Тој ти е поциганчен цинцар!
avatar
king

Posts : 9394
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by concrete on Саб Дек 13 2014, 15:03

хан Ацо напиша:Бутарис: Не постои македонски јазик, соседите се Бугари


http://brif.mk/?p=171107
кога ти напишав ЏУКЕЛИ ( тоа ти е куче без родословие) мислев на сите .., а тука се и јужните цигани.. Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by Arhimed on Вто Дек 16 2014, 21:00

Поранешниот шеф на бугарските шпиони избегал во Македонија!?

Бугарските медиуми повикувајќи се на информации добиени од бугарската служба за Национална безбедност (ДАНС) и на сведоци објавија информација според која поранешниот шеф на оваа разузнавачка и контраразузнавачка агенција Петко Сертов преку преминот „Златарево“ најверојатно избегал во Македонија.
...
Исчезнувањето на Петков е голема афера во соседна Бугарија. Истрагата открила дека тој последните месеци извлекол голема сума пари од својата сметка, а дента, пред да исчезне и рекол на сопругата дека оди по весник и цигари и се враќа за час.
Да го размениме за Владо Димов, во интерес на добрососедските односи Smile
Екс-министерот Владо Димов се прекрстил како Владимир Димов и работи како хирург во Бугарија
Поранешниот министер за здраство Владо Димов си го сменил името во Владимир и работи како хирург во Бугарија, пишува бугарски онлајн весник.

Судските власти лани во февруари ја повлекоа потерницата против него, барем така пишуваше Дневник, но Димов се уште работи како хирург во болницата Токуда во Софија.

Struma.com, информативен сајт за вести од југозападна Бугарија, посвети големо внимание на бројот и имињата на македонски државјани што избегале во соседни земји, а кои требало да бидат екстрадирани во Скопје, особено на оние кои се спасиле од таа можност благодарение не бугарските државјанства.

Субрата не успеа да избега во Македонија, остана во притвор во Индија ...

Arhimed

Posts : 242
Join date : 2014-06-11
Location : Мисисага, Канада

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by чучулига on Вто Дек 16 2014, 21:12

Оф топик.

Архимед, ко ќе порастам, се надевам ќе бидам ко ти.

Толку.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by VOL on Пет Мар 13 2015, 14:01

na vesti vidov, italijanski evroparlametarec koj gi eba grcive objasnuvajki im deka Makedonija ke ja vikal-Makedonija..imase i hrvat i slovenec koi si kazaa pod ustavno ime..
grkov spizde i raskvici..
a gleam i bugarive se od stranata na grcite. masala. "nicim izazvani" se vide licemerjeto na bugaristava..
avatar
VOL

Posts : 15392
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by VOL on Вто Мар 31 2015, 19:28

ЕСА: Бугарија продолжува да го негира македонското малцинство

Македонија | вторник, 31 март 2015, 16:31

Бугарија која е веќе осум години земја-членка на ЕУ, одбива да регистрира член на ЕСА (Европската слободна алијанса), ОМО Илинден Пирин како легална политичка партија, едноставно поради тоа што го негира македонското малцинство и правото на самоопределување, потенцираат од европската политичка партија.
http://netpress.com.mk/esa-bugarija-prodolzhuva-da-go-negira-makedonskoto-malcinstvo/
avatar
VOL

Posts : 15392
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by VOL on Вто Мар 31 2015, 19:30

... da nema nekoj iluzii za ovaa vestacka tvorba... nema verba vo vakvi izrodi, vo voda im pagjaat sote "obidi" za "zblizivanje", i dobrososedtstvo....
avatar
VOL

Posts : 15392
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by king on Вто Мар 31 2015, 19:31

Кај бива од бугаристаници европејци ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9394
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by concrete on Вто Мар 31 2015, 19:40

VOL напиша:
ЕСА: Бугарија продолжува да го негира македонското малцинство

Македонија |  вторник, 31 март 2015,   16:31  

Бугарија која е веќе осум години земја-членка на ЕУ, одбива да регистрира член на ЕСА (Европската слободна алијанса), ОМО Илинден Пирин како легална политичка партија, едноставно поради тоа што го негира македонското малцинство и правото на самоопределување, потенцираат од европската политичка партија.
http://netpress.com.mk/esa-bugarija-prodolzhuva-da-go-negira-makedonskoto-malcinstvo/
Бугарската држава е вештачка творба која треба да исчезне како инсталација на странските интереси на Балканот. Посебно затоа што го малтретира веќе премногу долго автохоното Македонско население... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by VOL on Вто Мар 31 2015, 19:46

..lelee.. Shocked ...
avatar
VOL

Posts : 15392
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by king on Пет Апр 03 2015, 00:41

БАРААТ ПОДДРШКА: ОМО Илинден на протест пред Европскиот парламент

http://www.telegraf.mk/aktuelno/region/259163-baraat-poddrska-omo-ilinden-na-protest-pred-evropskiot-parlament

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9394
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by VOL on Пет Апр 03 2015, 00:47

Bravo za nepokornite makedonci, od okupiraniot Pirin.

ako vekje, granicata e postavena, barem da se izborat za svoite osnovni covecki prava.
Istocniot ni sosed, voedno najpoznatata vestacka tvorba vo EU, e primer od 16 vek.
samo americkite interesi koi izleguvaat na Crno More, vo potraga na pocva poblisku do Rusija i servilnost od domorodcite, se pricina sto ovaa vestacka tvorba seuste postoi..
avatar
VOL

Posts : 15392
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by king on Пет Апр 03 2015, 00:56

Бугаристанците се познати по трчањето напред со гол гс ...
..па кому иде ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9394
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by VOL on Пет Апр 03 2015, 01:08

turcite i romite vo bugaristan cinat 950 000 do nesto preku 1 000 000.
vkupno brojat okolu 6.5 miloni.
 problemot e sto kaj niv NISTO ne e za veruvanje.. ni popis, ni statistiki, ni parametri, indeksi... nisto! krimogeni i  spremni da laziraat  na sekoe nivo i vo sekoj moment.

od 6.5 milioni ziteli preku 1 milion se turci i romi.. ne se znae brojot na makedoncite no e ogromen. tuka se i pomacite, rusite, ukraincite, vlasite , romancite, .....

se zaedno, od 6.5 milioni preku 2 milioni ne se bugari, a toa okolu, skoro 30 procenti. problemot e sto MORAAT da vodat nasilna politika toa im e tradicija, za da ja odrzat -drzavata vo edna celina..
zatoa i pribegnuvale kon pakt so "glavolot" vo razni istoriski momenti ( Hitler, Kajzerot..balkanskite vojni..) sekogas od interes.
no Makedoncite od Pirin, ne mozat da se unistat i pokraj silnata propaganda, ugnetuvackite metodi na vladeenje i totalno negiranje.

e sega, dojde vreme na makedonecot....
avatar
VOL

Posts : 15392
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by king on Пет Апр 03 2015, 01:23

Mислам дека бугарите се многу поголеми противници за евро и нато интеграциите на Македонија ... но дека сега засега лешперски се кријат позади јужноциганија ....
... во случај да јужноциганите попуштат тек тогаш ќе мора да си го покажат правото лице ...
Македонија во еу и нато ..значи големи внатрешни проблеми во бугарија ...

_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9394
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by concrete on Пет Апр 03 2015, 09:31

хммм би било појасно кога овие џаболебарите од локално.мк да го преведат текстот како што е ред , а не со гугле транслејтор Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by concrete on Пет Апр 03 2015, 09:45

VOL напиша:turcite i romite vo bugaristan cinat 950 000 do nesto preku 1 000 000.
vkupno brojat okolu 6.5 miloni.
 problemot e sto kaj niv NISTO ne e za veruvanje.. ni popis, ni statistiki, ni parametri, indeksi... nisto! krimogeni i  spremni da laziraat  na sekoe nivo i vo sekoj moment.

od 6.5 milioni ziteli preku 1 milion se turci i romi.. ne se znae brojot na makedoncite no e ogromen. tuka se i pomacite, rusite, ukraincite, vlasite , romancite, .....

se zaedno, od 6.5 milioni preku 2 milioni ne se bugari, a toa okolu, skoro 30 procenti. problemot e sto MORAAT da vodat nasilna politika toa im e tradicija, za da ja odrzat -drzavata vo edna celina..
zatoa i pribegnuvale kon pakt so "glavolot" vo razni istoriski momenti ( Hitler, Kajzerot..balkanskite vojni..) sekogas od interes.
no Makedoncite od Pirin, ne mozat da se unistat i pokraj silnata propaganda, ugnetuvackite metodi na vladeenje i totalno negiranje.

e sega, dojde vreme na makedonecot....
..проблемот со бугарија е генерички, таа е вештачка творба на царска русија со стриктна намена. Тоа што причината станува минато, тоа  станува и со вештачката творба.
Македонците во Македонија , Турците у калифатот, циганите у дувачки оркестри..и се ќе си дојде на место во стабилна рамнотежа...... Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Билатерални односи меѓу Бугарија и Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот