Македонско образование

Страна 40 of 44 Previous  1 ... 21 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44  Next

Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Сре Апр 15 2015, 14:09

Па кога веќе УСА ни е дома ... кој таков бараат esdeSSovci ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10100
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Саб Апр 18 2015, 01:46

хехехе ...немало политика ....


„Конструктивноста“ на СДСМ го распадна Професорскиот пленум

Професорскиот пленум е пред распад откако вчера и денеска голем дел од професорите го откажале членството од оваа организација револтирани од нивната злоупотреба и манипулација од страна на СДСМ, дознава Република.
Во текот на денешниот и вчерашниот ден голем дел од професорите го известиле пленумот дека бараат да бидат избришани од списоците на пленумот гневни од односот на дел од колегите, а напнатата ситуација доживеала кулминација вечерва за време на состанокот на професорскиот пленум што се случил на Филозофскиот факултет кога дошло жестока расправија меѓу спротивставените страни.

Од една страна биле професорите кои се противеле на намерите пленумот да биде злоупотребен за исполнување на целите на СДСМ за уривање на власта, а од друга страна биле професорите кои ги следеле инструкциите за дејствување што ги добивале од „Павел Шатев“ поранешна „Бихакќа“.

Кавгата била толку жестока што дел од учесниците ја напуштиле средбата со плачење.
Меѓу оние кои се повлекле од пленумот имало и многу професори Албанци кои не сакале и понатаму да бидат манипулирани и контролирани од СДСМ.
Професорите кои го напуштиле пленумот биле исклучително револтирани од тоа што пленумот се користел како приклучок за уривање на владата. Дел од нив реагирале дека нивната цел со зачленувањето во пленумот не била да станат партиски војници кои ќе бидат „активирани по потреба“ и дека ако сакале да бидат членови на некоја партија тоа ќе го стореле одамна.


http://republika.mk/?p=418633

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10100
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Саб Апр 18 2015, 02:26

Во продолжение ... уште едно манипулирање и подбуцнување што го прави sdsm

http://dnevnik.mk/?ItemID=B05EBA12DA589C49B22AF0345C487865

..а како и не го прави ..кога главни подржувачи и хушкачи на ученичките „протести“  се сорос порталчињата

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10100
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete on Саб Апр 18 2015, 08:50

king напиша:Во продолжение ... уште едно манипулирање и подбуцнување што го прави sdsm

http://dnevnik.mk/?ItemID=B05EBA12DA589C49B22AF0345C487865

..а како и не го прави ..кога главни подржувачи и хушкачи на ученичките „протести“  се сорос порталчињата
..мислам дека ти текнува на шипатарчињата кои нагло се труеа со фантомскиот ефир, сеприсутниот во вселената легендрен гас на слободата... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
..некои џукели навистина треба да се потпрат на ѕид и им се дадат ангелски крилја, па нека си прелетаат таму далеку каде е рајот..., а нас нека не остават раат во црнилата на диктатурата...докурца веќе од нивната грижа за нашите работи.... Cool
concrete
concrete

Posts : 6930
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Прч on Саб Апр 18 2015, 11:20

Уште еден сериозен кандидат - соросоид:

Горан Михајловски напиша:Е многу се јаки. Најдоа на кого да покажуваат сила. На деца. 

Ова му е од последната рубрика САКАМ КАЖАМ, кадешто речиси редовно го исмева ликот и делото на Големиот Мал водач. Embarassed
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete on Саб Апр 18 2015, 12:04

Прч напиша:Уште еден сериозен кандидат - соросоид:

Горан Михајловски напиша:Е многу се јаки. Најдоа на кого да покажуваат сила. На деца. 

Ова му е од последната рубрика САКАМ КАЖАМ, кадешто речиси редовно го исмева ликот и делото на Големиот Мал водач. Embarassed
ех..а ги знаеш ли неговите ликови и дела???  во принцип сметам дека принципиелноста е врлина, а во случајов неа ја нема... Cool
concrete
concrete

Posts : 6930
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Прч on Саб Апр 18 2015, 12:36

concrete напиша:во принцип сметам дека принципиелноста е врлина, а во случајов неа ја нема... Cool

Штета што го нема Вол, дискусијата по принципиелни и институционални теми - едноставно нема жар без него...

мислев на ова:
Горан Михајловски напиша:Во една скопска гимназија, една професорка им се доверила на учениците. Им рекла: "Деца, да знаете дека јас ве поддржувам, но не можам отворено да застанам зад вас, затоа што ќе ја изгубам работата". Баш со тие зборови. А децата и` рекле: "Професорке, ви благодариме и многу ве сакаме".

Во што е проблемот на Партијата, Политбирото, Министерството и сите останати институции кои ја сочинуваат државата? Што би им фалело да се угледаат на еден ваков едноставен пример, и на уште поедноставен начин ги разрешат сите глупости? Што би им фалело ако се искрени, и речат:

"Деца, да знаете дека ве поддржуваме, но не можеме отворено да застанеме зад вас, зашто ќе ги налутиме газдите од УСАИД, нема да можеме згузативно да ги задоволиме, и ќе биде тешко нас!"


Никако не ми е јасно што потреба има, место со два збора и без никаков проблем, да се плаќаат стотици латасови клонови по шителите и куририте да измислуваат бајки за “спрегата на надворешниот и домашните непријатели“??
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete on Саб Апр 18 2015, 14:17

Прч напиша:
concrete напиша:во принцип сметам дека принципиелноста е врлина, а во случајов неа ја нема... Cool

Штета што го нема Вол, дискусијата по принципиелни и институционални теми - едноставно нема жар без него...

мислев на ова:
Горан Михајловски напиша:Во една скопска гимназија, една професорка им се доверила на учениците. Им рекла: "Деца, да знаете дека јас ве поддржувам, но не можам отворено да застанам зад вас, затоа што ќе ја изгубам работата". Баш со тие зборови. А децата и` рекле: "Професорке, ви благодариме и многу ве сакаме".

Во што е проблемот на Партијата, Политбирото, Министерството и сите останати институции кои ја сочинуваат државата? Што би им фалело да се угледаат на еден ваков едноставен пример, и на уште поедноставен начин ги разрешат сите глупости? Што би им фалело ако се искрени, и речат:

"Деца, да знаете дека ве поддржуваме, но не можеме отворено да застанеме зад вас, зашто ќе ги налутиме газдите од УСАИД, нема да можеме згузативно да ги задоволиме, и ќе биде тешко нас!"


Никако не ми е јасно што потреба има, место со два збора и без никаков проблем, да се плаќаат стотици латасови клонови по шителите и куририте да измислуваат бајки за “спрегата на надворешниот и домашните непријатели“??
..покажи ми една земја каде копиљаана од средни училишта диктира услови на свое школување и тоа со ништо помалку туку политичка активност на улица и продолжен бојкот???
..каде некаде учениците од средни училишта се активен креатор на закони за школство , па дури и улични уценувачи за тоа што тие мислат дека треба , како и кога треба. Нивно е да се појават во школо, да ја следат наставата и да добијат оценки на крајот...или да го повторуваат класот , а и да бидат исклучени од дотичното школо заради недисциплина.
..дај некој пример , па да продолжиме. А VOL- от стварно се изгуби негде или е на пелистер на воздух и кисело млеко..со нож да го сечеш..., или пак онаа OSA  ги има киднапирано, па сеа стегната у винил  го третира... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6930
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Прч on Саб Апр 18 2015, 17:19

concrete напиша:..дај некој пример , па да продолжиме. 
Немој сега да речеш дека 1968 си се криел во читална на Електро.. Surprised 
 
Во продолжение:
concrete напиша:..на кретениве очигледно памет не им иде...решиле да го ебат светот дефинитивно...
Решиле, и го прават. Најслатка одмазда е а му го ебеш умот некому. Во Ирак во времето на Садам имаа државна политика по школите да ги следат талентираните деца, да ги праќаат на специјални училишта кадешто ќе бидат подготвувани за важни места во државата. Нормално, беше обесен како непријател на човештвото.

Кај нас немаат потреба да бесат никого. Многу поедноставно им е да издиктираат “реформи“ со кои ќе се осакати и поништи било која трага од предноста што ја имавме со некогашниот образовен систем. Самите не треба да си ги валкаат рацете. Имаат на располагање домашни ревносни извршители, кои се спремни да расчеречат некого на парчиња ако не се покорува на наредбата: “Нарани кучетата и не пипај копчетата“.

И сега, единствена дебата што преостанува, е да се колнеме дека тоа што кретениве дефинитивно не ебат во ум, е наше задоволство и среќа, дека најголем злостор е да се противиме, зашто они најдобро знаат што е најдобро...
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete on Саб Апр 18 2015, 17:29

Прч напиша:
concrete напиша:..дај некој пример , па да продолжиме. 
Немој сега да речеш дека 1968 си се криел во читална на Електро.. Surprised 
 
Во продолжение:
concrete напиша:..на кретениве очигледно памет не им иде...решиле да го ебат светот дефинитивно...
Решиле, и го прават. Најслатка одмазда е а му го ебеш умот некому. Во Ирак во времето на Садам имаа државна политика по школите да ги следат талентираните деца, да ги праќаат на специјални училишта кадешто ќе бидат подготвувани за важни места во државата. Нормално, беше обесен како непријател на човештвото.

Кај нас немаат потреба да бесат никого. Многу поедноставно им е да издиктираат “реформи“ со кои ќе се осакати и поништи било која трага од предноста што ја имавме со некогашниот образовен систем. Самите не треба да си ги валкаат рацете. Имаат на располагање домашни ревносни извршители, кои се спремни да расчеречат некого на парчиња ако не се покорува на наредбата: “Нарани кучетата и не пипај копчетата“.

И сега, единствена дебата што преостанува, е да се колнеме дека тоа што кретениве дефинитивно не ебат во ум, е наше задоволство и среќа, дека најголем злостор е да се противиме, зашто они најдобро знаат што е најдобро...
...не бе 1968 имав студентска соба  у Тошин Бунар, кога влегуваш во Земун од кај Бежаниска коса....и не бев веќе гимназијалец... Very Happy

И не  сум баш сигурен дека мотивите на "демонстрантите " се во релациите на “Нарани кучетата и не пипај копчетата“...... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6930
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Пон Апр 20 2015, 00:57

http://www.mkd.mk/Makedonija/srednoshkolcite-prodolzhuvaat-so-bojkotot-i-utre-poddrshka-od-studentite-so-gerila-akcija

... овие летово наместо на брчкање во вода и сунчање ќе се потат во училишните клупи ...

... министерот одма да си дае оставка ако не им ја продолжи учебната година за онолку денови за колку што забушавале ...

..јблг ... забушавање е точниот опис ..... ги боли нив таквото за некакви си реформи и квалитет ... нив важно им е само да одреден број години им пројде периодот од 1 септември до 10 јуни ... а не, научиле нешто или не ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10100
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by чучулига on Пон Апр 20 2015, 01:21

Ти знајш!!!

Исто ко јас да земам да зборам за статусот на кардиолозите, или, еве за статусот на жабите (намерно не велам слатководниот сунѓер) во охридско езеро по изградбата на разноразни медитерански плажи.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Пон Апр 20 2015, 01:27

чучулига напиша:Ти знајш!!!

Исто ко јас да земам да зборам за статусот на кардиолозите, или, еве за статусот на жабите (намерно не велам слатководниот сунѓер) во охридско езеро по изградбата на разноразни медитерански плажи.
Не заебавај ...
..погледни по јутубот ... има пун к....  видеа од ученици ..и што прават на часовите ... и во школото ..

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10100
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by чучулига on Пон Апр 20 2015, 01:32

Шо јас според тебе треба да гледам и увидам кинг?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Пон Апр 20 2015, 01:41

чучулига напиша:Шо јас според тебе треба да гледам и увидам кинг?
Па да видиш какви ... мали ангелчиња ... имаме ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10100
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by чучулига on Пон Апр 20 2015, 01:44

То е одраз на состојбата на клеточната едница не секое општество - семејството.

Види ти какво општество имаме ко така.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Пон Апр 20 2015, 02:29

Не ... тоа е одраз на забранување и укинување на единствената ефикасна дисциплинска мерка ....
... децата се многу сурови суштества, максимално ги користат своите погодности и слабостите на другите .. во случајов,  на системот на казни и репресии во школите ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10100
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by чучулига on Пон Апр 20 2015, 02:44

king напиша:Не ... тоа е одраз на забранување и укинување на единствената ефикасна дисциплинска мерка ....
... децата се многу сурови суштества, максимално ги користат своите погодности и слабостите на другите .. во случајов,  на системот на казни и репресии во школите ...
Шо збораш кинг???

Ни сменија класен во 4та... и новиот класен мој е татко на конкурентка во скијање, иста генерација, исто школо... иако тогаш на големо се имав откажано од натпревари...

душата ми ја вадеше чоекот... со сласт....

за 7 неоправдани (заради каснење) со се родител одговарав пред наставнички совет по основа истерување од школо, негова иницијатива....

и јас ко јас реков дека треба да си ги искинат дипломите ако то е начин на предавање знаење и образование и школскиот психолог па ми рече: наведната гла сабја не сечи...

јас: па не дојдов овде за гла сечење, за гла кревање миселев сум овде.

Хаооооос... и од таму ме избркаја... едниствено мајка ми после рече, прво ми беше срам оти сум таму на прво место и сакав под столица да влезам ама... во право си и сум горда на тебе!

Кузнај како е сега.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Прч on Пон Апр 20 2015, 15:24

king напиша:... децата се многу сурови суштества, максимално ги користат своите погодности и слабостите на другите .. 
Аман бре човек , откаде волку отров? Со што ли ве ранат по тоа штабовите?
Децата се благослов и среќа, клетва е кој ги нема...

... свесен ли си колку далеку сте забегани од најпростата мудрост која браварот генијално умееше да ја примени како што треба: 
“народ кој има ваква младина не треба да се плаши за својата иднина“.


No
Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by чучулига on Пон Апр 20 2015, 15:32

Уф... се препрочитав и видов дека малку нејасно сум се изразила...
ме избркаја од наставничкиот совет.. не од училиште... регуларно си го завршив

Very Happy Very Happy Very Happy
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Пон Апр 20 2015, 15:54

Прч напиша:
king напиша:... децата се многу сурови суштества, максимално ги користат своите погодности и слабостите на другите .. 
Аман бре човек , откаде волку отров? Со што ли ве ранат по тоа штабовите?
Децата се благослов и среќа, клетва е кој ги нема...

... свесен ли си колку далеку сте забегани од најпростата мудрост која браварот генијално умееше да ја примени како што треба: 
“народ кој има ваква младина не треба да се плаши за својата иднина“.


No
Од каде до каде отров ...
... суровоста се однесуваше на нивната младост,  незрелост (избрзаност) и постапките што произлегуваат од тоа .... а ти ако си помисли на некаква си хорор ситуација ...твој проблем ...

... за браварот .... и  тој начисто ја утна .... сигурно сега се превртува кога „гледа“ .... што направија неговите омладиници и „омладинки“ ....
...направија да новата младина не може да си ја види иднината ...

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10100
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete on Пон Апр 20 2015, 16:14

чучулига напиша:
king напиша:Не ... тоа е одраз на забранување и укинување на единствената ефикасна дисциплинска мерка ....
... децата се многу сурови суштества, максимално ги користат своите погодности и слабостите на другите .. во случајов,  на системот на казни и репресии во школите ...
Шо збораш кинг???

Ни сменија класен во 4та... и новиот класен мој е татко на конкурентка во скијање, иста генерација, исто школо... иако тогаш на големо се имав откажано од натпревари...

душата ми ја вадеше чоекот... со сласт....

за 7 неоправдани (заради каснење) со се родител одговарав пред наставнички совет по основа истерување од школо, негова иницијатива....

и јас ко јас реков дека треба да си ги искинат дипломите ако то е начин на предавање знаење и образование и школскиот психолог па ми рече: наведната гла сабја не сечи...

јас: па не дојдов овде за гла сечење, за гла кревање миселев сум овде.

Хаооооос... и од таму ме избркаја... едниствено мајка ми после рече, прво ми беше срам оти сум таму на прво место и сакав под столица да влезам ама... во право си и сум горда на тебе!

Кузнај како е сега.
......комплексирана неталентирана комуњарска битанга...што друго да кажам..или ти си била у средно за време на информбирото??? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
concrete
concrete

Posts : 6930
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Пон Апр 20 2015, 16:25

чучулига напиша:Уф... се препрочитав и видов дека малку нејасно сум се изразила...
ме избркаја од наставничкиот совет.. не од училиште... регуларно си го завршив

Very Happy Very Happy Very Happy
Чек, чек ...
...нели во наставнички совет се само наставници ... Very Happy Very Happy

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10100
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by чучулига on Пон Апр 20 2015, 16:27

@ concrete

Цк.

Very Happy Very Happy Very Happy

имавме стара школа професори (тој класниот нововработен беше)...

еднаш годишно имам кошмар... и главен актер е Станич, професорката по хемија...  ама па хемија полагав приемен, имав максимум поени и тестот го завршив за 10 минути.

Laughing Laughing Laughing


Последната промена е направена од чучулига на Пон Апр 20 2015, 16:29. Мислењето е променето 1 пати
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by чучулига on Пон Апр 20 2015, 16:28

king напиша:
чучулига напиша:Уф... се препрочитав и видов дека малку нејасно сум се изразила...
ме избркаја од наставничкиот совет.. не од училиште... регуларно си го завршив

Very Happy Very Happy Very Happy
Чек, чек ...
...нели во наставнички совет се само наставници ... Very Happy Very Happy

Абе се... јас пред нив на суд бев.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 40 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 40 of 44 Previous  1 ... 21 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот