Македонско образование

Страна 22 of 44 Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 33 ... 44  Next

Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete on Вто Дек 30 2014, 18:25

ribar напиша:
concrete напиша:
ribar напиша:http://novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=2&vest=19170

Kолку зимаат платено овие ајвани за потпис од Петлето(пастирот)
....професори против професори, што праиме сега???  кои од нив се во право???? santa
тие  што не примиле мито или некоја противуслуга од власта---многу логично
не заебаај, тоа само твоја претпоставка на основа на искушението негде позади у малиот мозок.... Very Happy  Го знаеш она ..само лоповчуги  не веруваат дека има и чесни луѓе santa
concrete
concrete

Posts : 6928
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by ribar on Вто Дек 30 2014, 18:40

.. Very Happy  Го знаеш она ..само лоповчуги  не веруваат дека има и чесни луѓе santa
Да ама лоповчуги се власта и тие не веруваат дека има и чесни а нени сакаат да има

ribar

Posts : 415
Join date : 2014-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Вто Дек 30 2014, 19:34

Правниот факултет им забрани влез на новинарите – Како е регулирано вреднувањето на трудовите во регионите?

Правниот факултет им ги затвори вратите на новинарите. Откако новинарските екипи утврдија дека и денеска дел од највлиателните професори ги нема во своите кабинети,  институцијата која произведува новинарски кадар и од каде произлегуваат наjмногу самопрогласени борци за слодбода на говорот реши да се затвори за јавноста. 
За скандалот да биде поголем, реакцијата на правниот факултет следи откако вчера, Сител се обиде директно од професорите да добие одговори на прашањата, зошто немаат научна дејност индексирана на Web of Science.

Наместо да не пречекаат во своите кабинети, професорите кои ни предаваа професионално новинарство решија да удрат по новинарите и тоа преку медиумите на СОРОС. Фрчковски пред медиумските инсталации на СДСМ се правдаше дека имал објавено дури три трудови но пребарувањето низ базата на Web of Science вели дека зад името на овој угледен професор стои бројот нула.
Вчера со реакција во јавноста се јави и професорот Ристо Малчески. Докажаниот математичар од ФОН испрати и допис до медиумите во кој стоеше дека има објавено над 170 научни трудови а меѓу нив посочи еден кој е индексиран на Web Of Science. Сепак, професорите кои веќе имаат индексирани трудови на највлијателната светска мрежа велат дека во овој случај не станува збор за научен труд со импакт фактор туку за зборник од конференција која не подлежи на уредна рецензија како што подлежат трудовите објавени во реномирани списанија со импакт фактор. Според нив, не станува звор за допстапно списание туку за дело кое е спонзорирано најчесто од некој издавач.

Сител вчера објави имиња на десетина професори кои важат за почитувани научници во Македонија, но ниу еден од нив нема труд индексиран на Web Of Science.
Меѓу нив нјголем дел предаваат на правниот факултет и во својата биогрфија имаат врвни политички функции, а дел водат и институции кои се залагаат за човековите права.
Тука се професорите Ана Павловска Данева, Гордан Калајџиев и деканот Борче Давитковски кој според она што кажаа вработените во декантот стои зад одлуката прв пат во историјата Правниот факултет да им ги затвори вратите на новинарите. 
И додека нашите факултети се затвараат за јавноста за да новинарите да не можат да ја следат нивнта работа, во земјите од регионот, системот а вреднување на научните трудови одамна е регулиран и максимално транспрентен.

Словенија има Агенција за истражување и модел според кој има избрано фирма која е овластена од министерството да ги следи податоците за сите истражувачи. Словенечката база има регистрирани 14.634 истражуачи.  Секој од нив е задолжен да доставува податоци за сите научни трудови и никогаш не помислил да се скрие зад вратите на својата научна институција, како професорите на скопскиот правен факултет.
Сите трудови се бодираат според изготвен правилник, а најмногу бодови носат трудовите индексирани од Web of Sceince и тоа доколку списанието во кое е објавен трудот се наоѓа во првата петина од научните списанија според импакт факторот, истражувачот добива 120 бода, а доколку е во последните две третини, 20 бода.  Во Словенија се бодуваат и трудовите објавени во национални списанија но за нив се добива само 10 бода, додека за трудови објавени во зборник од конференции, само 5 бода.

И во Хрватска еден од главните услови за напредуање и учество во научно-истражувачките проекти е бројот на објавени трудови во списанија на базата на Web of Science.
Пописот го води надлежното министерство согласно претходно утврдени правилници.
Во Србија пак се вреднуваат исклучиво трудовите од списанијата дел од базата на Web of Sceicnce додека се останато има неспоредливо помало значење.

Во Македонија бројот на трудови кои ги иденксира оваа светски призната база е многу мал. Професорите пишуваат трудови но оваа база ги смета за нерелевантни и не им г прави достапни на своите корисници. Новите реформи во високото образование ги обрвзуваат проефеосрите во 5 години најмалку два пати да објават труд во списание кое ќе биде индексирано на Web of Science.

http://sitel.com.mk/pravniot-fakultet-im-zabrani-vlez-na-novinarite-kako-e-regulirano-vrednuvanjeto-na-trudovite-vo-0
Хе хе хе ... а устите им се полни за некаква си информативна слобода...

..ги здоболе до коска оној прилогот на вестите вчера ....
... во време кога сами си одредиле приемен термин ..нигде ги немало ... а нивните „ценети“ студенти висеа пред заклучени врати..

..тоа ли е респектабилен однос професор-студент?

.. и кај се студентите да протестираат против тој потценувачки однос ...
king
king

Posts : 10094
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by чучулига on Вто Дек 30 2014, 19:39

чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by concrete on Вто Дек 30 2014, 19:41

ribar напиша:
.. Very Happy  Го знаеш она ..само лоповчуги  не веруваат дека има и чесни луѓе santa
Да ама лоповчуги се власта и тие не веруваат дека има и чесни а нени сакаат да има
...кога за такви ќе ги прогласи судот..., до тогаш.. ние само си праиме ладеж.... santa
concrete
concrete

Posts : 6928
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by YAS on Вто Дек 30 2014, 19:43

King, da dokazuvam deka shitel laze ili sam ke priznaes??? Македонско образование - Page 22 2983

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by OSA on Вто Дек 30 2014, 19:55

concrete напиша:
ribar напиша:http://novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=2&vest=19170

Kолку зимаат платено овие ајвани за потпис од Петлето(пастирот)
....професори против професори, што праиме сега???  кои од нив се во право???? santa
valda mozesh ko choek da napravish razlika ,ne da prashuvash koj e vo pravo ....
eve za primer ke te zamolam otvori na MTSP  ,ima tamu prashanja za LICENCI za negovateli vo gradinki ,i ako mislish deka se vo red tie glupi prashanja ,i ako mislish deka so tie prashjanja ke se podobri procesot vo vospitniot del vo gradinkitew .togash moze slobodno da mu veruesh na pastircho ,no ako se prashanjata glupi ,a on so niv gi maltretira negovatelite ,togash treba da im veruvash na profesorite koi baraat da se stopira zakonot za visoko obrazovanie 
eve eden eklatanten primer za glupo prashanje :koj ja izdava licencata za rabota na negovatelot ?
odgovor :ministerot za trud i socijala ...i so vakvi raboti ke se reformira vospitno obrazovniot proces vo gradinkite ?....
OSA
OSA

Posts : 793
Join date : 2014-11-05

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Вто Дек 30 2014, 19:58

YAS напиша:King, da dokazuvam deka shitel laze ili sam ke priznaes??? Македонско образование - Page 22 2983
Интересно ќе биде да се чуе како ќе го оповргнеш ова ...


За скандалот да биде поголем, реакцијата на правниот факултет следи откако вчера, Сител се обиде директно од професорите да добие одговори на прашањата, зошто немаат научна дејност индексирана на Web of Science.

http://sitel.com.mk/pravniot-fakultet-im-zabrani-vlez-na-novinarite-kako-e-regulirano-vrednuvanjeto-na-trudovite-vo-0

Кога сите убаво видовме заклучени врати од кабинетите ... а пред нив дремат студенти ...

.... таму ..на факултетите ...
... студентите се ради професорите или професорите ради нив?

_________________
Види аватар!
king
king

Posts : 10094
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by VOL on Вто Дек 30 2014, 20:01

problemot e sto mnogumina CICAAT od vladina cicka ovde i od tie mnogumina se i so PARTISKI KNISKI na vladeackata partija, ama zinale da se glupiraat od "x" pricini..


..nema mnogu da polemiziram.
naredniot post ke bide MNOGU DETALNO OBRAZLOZEN.a nemam namera da go napisam, osven ako vidam mizerno treskanje od zemja..
VOL
VOL

Posts : 16279
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by чучулига on Вто Дек 30 2014, 20:04

Кинг,

го прочита професорот на оффнет?
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Вто Дек 30 2014, 20:09

чучулига напиша:Кинг,

го прочита професорот на оффнет?
Да и што ...?
king
king

Posts : 10094
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by YAS on Вто Дек 30 2014, 20:13

king напиша:
YAS напиша:King, da dokazuvam deka shitel laze ili sam ke priznaes??? Македонско образование - Page 22 2983
Интересно ќе биде да се чуе како ќе го оповргнеш ова ...


За скандалот да биде поголем, реакцијата на правниот факултет следи откако вчера, Сител се обиде директно од професорите да добие одговори на прашањата, зошто немаат научна дејност индексирана на Web of Science.

http://sitel.com.mk/pravniot-fakultet-im-zabrani-vlez-na-novinarite-kako-e-regulirano-vrednuvanjeto-na-trudovite-vo-0

Кога сите убаво видовме заклучени врати од кабинетите ... а пред нив дремат студенти ...

.... таму ..на факултетите ...
... студентите се ради професорите или професорите ради нив?
Mnogu edenostavno Kingu,baj d vej blagodaram na moznosta...Za pocetok ke go  zememe  tvrdenjeto na shitel , deka nekoi profesori nemaat nauci trudovi.Spomnati se Ana Pavlova Danevska , Borce Davitkovski,Petar Atanasov,Ljubomir Frckovski, da ne nabrojuvam...Pa pogledaj go ova...

Атанасов: Спасовски, ти и твоите неписмени и недоучени ментори, читајте и уживајтепрочитано 399 пати
30-12-2014 19:49:08
Македонско образование - Page 22 Spreddit7 

Фејсбук статус на професорот Петар Атанасов:


Македонско образование - Page 22 P.Atanasov-540x315


Едно младо момче, новинар во Сител телевизија, Александар Спасовски, лично не го познавам, сарма ли го викаат, пивтија ли го викаат, вчера (29.12.2014), на вестите на Сител го објави следното, цитирам:
„Долги години се професори а на науката не и оставиле ништо. Дел од овие луѓе имаат многу мотиви да протестираат против новиот пакет реформи во високото образование. Обврската која им налага задолжително објавување научни труди во реномирани научни списанија, за дел од овие професори значи дека освен со политика ќе мора да почнат да се занимаваат и со наука…“
Во врска со моето име, алузијата беше дека не сум објавил ниту еден посериозен научен труд, ниту пак сум и оставил нешто на науката… имено бев наведен како претседателот на Комисијата за образование на СДСМ Петар Атанасов. Инаку, сум редовен професор по социологија и комуникации на „Св. Кирил и Методиј“.
Сакам да изјавам јавно дека во науката сум официјално од 2002 година. Претходно имав 12 години друга кариера. Од 2002 до денес имам објавено многу трудови, десетина научни монографии од истражувања, како и голем едукативен опус како ментор на магистерски и докторски студии.
Иако немам обичај да полемизирам со новинари за објавена лага за мене, овојпат се чувствувам навреден од написот. Однапред кажувам дека нема никого да тужам, тоа не ми го дозволува нивото. Ќе прифатам од новинарот само едно „извинете професоре“ и тоа во инбокс кај мене. Ете толку…
А сега за вистината. Ако Google Scholar е најшироката бесплатна мрежа за научни текстови со импакт фактор, значи цитирани и индексирани трудови, тогаш едно брзо пребарување на моето име ќе покаже дека и те како имам зад себе научен и истражувачки стаж. Еве во прилог се дадени 40 референци кои точно покажуваат што сум истражувал и што сум објавувал изминатите 12 години.
Се гледа дека моите текстови се цитирани од многумина странски колеги и се референтни за одредени теми: безбедност, мултикултурализам, идентитет… Многу од текстовите се со ИМПАКТ ФАКТОР, но во EBSCO, Copernikus, DOAJ, UC-Sherpa-RoMEO и други агрегати на научни публикации. Меѓу референците се и моите учества во меѓународни проекти.
Е па Александар Спасовски, ти и твоите неписмени и недоучени ментори, читајте и уживајте…
Macedonia between nationalism (s) and multiculturalism: The Framework Agreement and its multicultural conjectures
P Atanasov – Sociologija, 2003 – ceeol.com
ABSTRACT This paper deals with the nationalism (s) and multiculturalism in the
Macedonian society, and the multicultural democracy contingency within Macedonian
practice. Furthermore, it shed lights on the implementation of the Framework Agreement …
Cited by 13 Related articles All 7 versions Cite Save
[PDF] Macedonian national identity: quantitative differences between unitary and subaltern national myths and narratives
P Atanasov – 2004 – eprints.lse.ac.uk
Centre for the Study of Global Governance London School of Economics and Political Science
Houghton Street, London WC2A 2AE http://www.lse.ac.uk/Depts/global … National identity studies
have become very fashionable in social sciences. The … 1997: 386). The aim of this …
Cited by 6 Related articles All 5 versions Cite Save More
[CITATION] Macedonia and EU Integration: Common Problems and Common Goals
P Atanasov – Denisa Kostovicova & Vesna Bojicic-Dzelilovic. …, 2006
Cited by 6 Related articles Cite Save
[CITATION] Multiculturalism as a theory, policy and practice
P Atanasov – Euro-Balkan-Press, Skopje, 2003
Cited by 5 Related articles Cite Save
[CITATION] The Progress of the “Ohrid process” in Macedonia
P Atanasov – 2006 – Post
Cited by 5 Related articles Cite Save
[CITATION] Peace and conflict impact assessment of SDC’s country program in Macedonia
P Atanasov, B Bajkova, T Hagmann, N Zupan – … for Development (http://www. oecd. org …, 2002
Cited by 2 Related articles Cite Save
[CITATION] Potentials for Peace: A Mid-Term Evaluation of OTI’s Program in Macedonia: Final Report
J Nenon, B Bejkova, P Atanasov – Creative Associates International, Washington, DC, 2003
Cited by 2 Related articles Cite Save
[BOOK] Austrian presidency of the EU: regional approaches to the Balkans
D Kostovicova, V Bojicic-Dzelilovic – 2006 – christophesolioz.ch
… 41 Macedonia and EU Integration: Common Problems and Common Goals Petar Atanasov 50 …
PART V: POLICY BRIEF 175 Page 5. 6 7 Petar Atanasov is Research Fellow at the Institute for
Sociological Political and Legal Research, St Cyril and Methodius University, Skopje. …
Cited by 5 Related articles All 4 versions Cite Save More
[PDF] National security as opposed to principles of human security
P ATANASOV – Strengthening Regional Stability through Human …, 2011 – library.fes.de
The Western Balkan countries must meet the defined criteria that they are asked to meet, if
they are to become candidates for and then “become members” of the club of countries-
members of the European Union. The question is here raised why for some countries this …
Cited by 1 Related articles All 3 versions Cite Save More
[PDF] The Impact of the Ohrid Agreement on the Macedonian Future 4 3
P Atanasov – kms2.isn.ethz.ch
Does the progress of the ‘Ohrid Process’ mean in the same time the progress of Macedonia?
The short answer from today’s perspective would be yes. It does not mean that in Macedonia
the conflict and its consequences are forgotten. The recent conflict in Macedonia has …
Cited by 1 Related articles All 36 versions Cite Save More
[BOOK] Macedonian Reform Perspectives
P Atanasov – 2005 – Springer
In 2003, the Republic of Macedonia was still challenged with domestic, as well as regional
security threats. The stabilization process after the conflict in 2001 is progressing and the
implementation of the ‘Framework Agreement’is speeding up due to efforts of the new …
Cited by 1 Related articles All 2 versions Cite Save
[CITATION] Transforming National Armed Forces in South East Europe: From the Social to the Military Challenge
EM Felberbauer, P Jureković, P Pantev – 2004 – Bureau for Security Policy at the …
Cited by 3 Related articles Cite Save
[PDF] ‘Ethnic’political parties versus multicultural paradigm
P Atanasov, AB Naumovska – arsa-conf.com
Abstract—Most of the states are multiethnic or are becoming one. This paper will elaborate
the multiculturalism in general and the multiethnic composition in Macedonia, Bulgaria and
Romania. It will, also, analyze the existence and promotion of ethnic political parties in …
Related articles Cite Save More
Old/New Identities-the Case of Macedonia1
P Atanasov, E Simoska – European Quarterly of Political Attitudes and …, 2013 – questia.com
Abstract In this paper we will begin with the argument that identities are subject of
permanent change. In these processes we will stress the importance of the used resources
and the impact of governing structures in constructing someone’s’ collective identity. We …
Cite Save
[PDF] Indicators of Democratic Awareness in the Republic of Macedonia1
P Atanasov, G Cvetanova – 2013 – researchgate.net
Abstract The Republic of Macedonia, as a relatively young democratic country, gained its
independence in the year 1991 following the dissolution of the Socialist Federal Republic of
Yugoslavia. In this sense, the Macedonian society is regarded as a society in democratic …
Related articles Cite Save More
[PDF] EQUAL OPPORTUNITIES OF WOMEN: PROCESSES OF EMPLOYMENT AND PROMOTION ON HIGHER POSITIONS
P Atanasov, B Naumovska – EKONOMSKE TE EKONOMSKE TEME, 2013 – eknfak.ni.ac.rs
Abstract: The employment and promotion of women on higher positions is regular topic of
research among social sciences and organizational studies. The equal opportunity aspects
have been issues that are important within organizations because men and women are …
Related articles All 2 versions Cite Save More
Beyond Transition Towards Inclusive Societies
J Ananiev, P Atanasov, M Gerovska-Mitev, M Shukarov – 2011 – eprints.ugd.edu.mk
Received wisdom has favoured broad-stroke economic reforms for transition Europe and
Central Asia since the fall of the Berlin Wall. Many have argued that privatization and
deregulation would unleash the productive energy of the market and attract foreign capital …
Related articles Cite Save
[BOOK] Defence Reform and Public Opinion in Macedonia
P Atanasov – bundesheer.or.at
When choosing the topic for this conference the author had in mind the title of the panel
“Defence Reform Consequences on Society, State and Social Structures” and consequently
the public opinion on the defence reform in Macedonia, as an important input in the …
All 32 versions Cite Save More
‘ANTIQUIZATION’AND THE MACEDONIAN NATIONAL IDENTITY: THREE EXAMPLES ONE EXPLANATION
P Atanasov – Proceedings from the International scientific …, 2012 -ceeol.com
Abstract To talk about the national identity of one nation it means to talk about its present
connected with its past. Unarguably, the identity of the nation is crucial for its future
regarding its existence and prosperity. The paper will try to analyze the ‘antiquization’in …
Related articles All 2 versions Cite Save
Multiculturalism as A Model: Between Idea and Reality
P Atanasov – European Quarterly of Political Attitudes and …, 2012 -questia.com
Abstract In this paper the main issue of analysis is the prosperity of the multicultural model
and its sustainability in course of the practice and debates. The reality showed that it is
difficult to bit the nation-state and the liberal model of democracy and what are reasons for …
Cite Save
Correlation Between Socio-economic Development and Education
P Atanasov – ГОДИШНИК НА ИНСТИТУТОТ ЗА СОЦИОЛОШКИ И …, 2009 – ceeol.com
ABSTRACT The importance of education is seen through its influence on the economic
growth and human development in general. In the field of development, investments made
in human capital are maybe the key factor. This means that investing in education is a …
Related articles All 2 versions Cite Save
[CITATION] Friedrih-Ebert-Stiftung Albanian Institute for International Studies
P Atanasov
Related articles Cite Save
‘Ethnic’political parties versus multicultural paradigm
B Naumovska – Proceedings in ARSA-Advanced Research in …, 2012 -arsa-conf.com
… Author(s). Petar Atanasov, Bojana Naumovska,,. Identification. ISBN: 978-80-554-
0606-0 ISSN: 1338-9831 Exports. [pdf] | [plain text] | [bibtex]. Ask others. [Google]
[Google scholar] [MS Academic search] Publication data. Abstract. …
Related articles All 2 versions Cite Save More
Multicultural societies and ‘ethnic’political parties: The case of Macedonia, Bulgaria and Romania
B Naumovska – Journal of Education, Psychology and Social Sciences, 2013 – sci-pub.com
… Bulgaria and Romania. Author(‘s). Petar Atanasov; Bojana Naumovska. Identification.
ISSN: 1339-1488 Exports. [Full Text] – Sign-In] | [plain text] | [bibtex]. Ask others. [Google]
[Google scholar] [MS Academic search]. Abstract. Keywords. …
Cite Save More
Local understandings and experiences of transitional justice: a review of the evidence
A Macdonald – 2013 – eprints.lse.ac.uk
… Danielle Stein, Judy Taing, Craig Valters University of Skopje, Macedonia Petar Atanasov
_____ © Anna Macdonald, 2013 Although every effort is made …
Related articles All 4 versions Cite Save
[BOOK] Analysis and Conclusions
PI Pantev – 2005 – Springer
… organising the fight against terrorism. Petar Atanasov is rather optimistic that the
state of civil-military rela- tions in Macedonia does not differ significantly from other
countries in the region. However, the author soberly adds that …
Cited by 1 Related articles All 2 versions Cite Save
[CITATION] Etni~ kite jazli i makedonskiot multikulturizmot
P Atanasov – Godi {nik na Institutot za sociolo {ki i politi~-ko-pravni …, 2007
Cited by 1 Related articles Cite Save
[BOOK] The evolution of civil-military relations in South East Europe: continuing democratic reform and adapting to the needs of fighting terrorism
PH Fluri, GE Gustenau, PI Pantev – 2005 – books.google.com
… Perspectives ….. 169 Petar Atanasov Romania’s Participation in the Fight Against International
Terrorism: Implications for Civil-Military Relations and the Security Sector Reform….. 185 …
Cited by 6 Related articles All 2 versions Cite Save
The Evolution of Civil-Military Relations in South East Europe
PHFGE Gustenau, PI Pantev – Springer
… Macedonian Reform Perspectives ….. 169 Petar Atanasov Romania’s
Participation in the Fight Against International Terrorism: Implications for
Civil-Military Relations and the Security Sector Reform….. …
Cite Save
MULTIKULTURALIZMOT KAKO POLITIKA
P ATANASOV – ceeol.com
Za ünoviotû multikulturalizam ultikulturalizmot stana predmet na po {irok interes kako i na
socijalni istrauvawa duri kon krajot na 20 vek. Multikulturalizmot naj~ esto se povrzuva so
raste~ kata emancipacija na prethodno marginaliziranite nacionalni i etni~ ki malcinstva i …
Related articles Cite Save
[CITATION] Makedonija između nacionaliz (a) ma i multikulturalizma-okvirni sporazum i njegove multikulturne pretpostavke
P Atanasov – Sociologija, 2003 – Sociological Association of Serbia …
Cite Save
[CITATION] Multikulturalizmot kako teorija, politika i praktika
P Atanasov – 2003 – Evro-Balkan Press
Cited by 1 Cite Save
[PDF] Međunarodni znanstveni skup» Nacionalne manjine kao faktor stabilnosti u međunarodnim odnosima Hrvatske i Srbije «
D Župarić-Iljić – Migracijske i etničke teme, 2009 – hrcak.srce.hr
… 296 nju među Vlasima u Makedoniji. Nagla- sak je bio na Arumunjima i njihovoj fol- klornoj baštini,
prije svega odijevanju. Petar Atanasov sa Sveučilišta »Sv. Ki- ril i Metodij« iz Skopja govorio
je o sta- tusu meglenorumunjskoga i njegovoj slič- nosti s istrorumunjskim jezikom. …
All 4 versions Cite Save More
Lessons from the EU’s involvement in Macedonia
D Kostovicova – A Human Security Doctrine for Europe: Project, …, 2006 -books.google.com
… EU and the US, behind a common platform condemning violence, supporting Albanian national
demands, while insisting on Macedonia’s territorial integrity and rejecting an internal territorial
solution to an ethnic problem, helped bring about the peace accords (Atanasov 2004). …
Cited by 3 Related articles All 4 versions Cite Save
Beyond security, towards institution building: The case of NATO-Macedonia relations
R Schweickert, I Melnykovska, H Heitmann – 2012 – econstor.eu
… Membership 2008-2009, Skopje. Atanasov, Petar (2006a) Macedonia and EU Integration:
Common Problems and Common Goals. … Vienna: Center for the Study of Global Governance.
Atanasov, Petar (2006b) The Progress of the “Ohrid process” in Macedonia. In: Jean-Jacque …
Cited by 1 Related articles All 9 versions Cite Save
[PDF] WESTERN WESTERN BALKANS BALKANS SECURITY SECURITY OBSERVER OBSERVER
H FROM – kms2.isn.ethz.ch
… 2 Howarth, D. and J. Torfing. Discourse Theory in European Politics: Identity, Policy and
Governance. (Basingstoke: Palgrave Macmillan, 2005). 3 Petar Atanasov, “Defence Reform and
Public Opinion in Macedonia” Osterreichs Bundesheer. Available at:http://www.bmlv.gv.at/ 5 …
Related articles All 13 versions Cite Save More
Makedonski diskurs o NATO
C Koneska – Bezbednost Zapadnog Balkana, 2007 – ceeol.com
… B EZBEDNOST Z AP ADNOG B ALKANA 3 Petar Atanasov, “Defence Reform and Public Opinion
in Macedonia” Osterreichs Bundesheer. Available at:http://www.bmlv.gv.at/ 4 Atanasov, “Defence
Reform” 6 Page 5. slažemo sa ciljem zbog kog je upotrebljena. …
Cited by 1 Related articles All 5 versions Cite Save
Makedonski diskurs o NATO
C Koneska – Bezbednost Zapadnog Balkana, 2007 – ceeol.com
… B EZBEDNOST Z AP ADNOG B ALKANA 3 Petar Atanasov, “Defence Reform and Public Opinion
in Macedonia” Osterreichs Bundesheer. Available at:http://www.bmlv.gv.at/ 4 Atanasov, “Defence
Reform” 6 Page 5. slažemo sa ciljem zbog kog je upotrebljena. …
Cited by 1 Related articles All 5 versions Cite Save
Accession incentives for institutional change in post-socialist countries: cross-section and country evidence from NATO enlargement
R Schweickert, I Melnykovska, H Heitmann – 2010 – econstor.eu
… territory. NATO was perceived as the guarantor of peace (Gligorov, 2006). The Albanian minority
also supported the PfP initiatives as it saw the international presence as a safeguard against
any government policy of repression (Atanasov, 2006). However, the decision on …
Related articles All 6 versions Cite Save
[HTML] Macedonian Model of Ethnic Conflict Regulation: Through Intercultural Dialog to Multicultural Integration
S Slaveski, O Bakreski, Z Nikoloski – globalpolitician.com
… 10, No. 3, 293–311. 3. Atanasov Petar. 2004. “Macedonia between nationalism(s) and
multiculturalism: The Framework Agreement and its multicultural conjectures”, in Sociologija,
XLV: 4, 303-316. 4. Frckovski Ljubomir. 2007. Negotations in Identity Conflicts, Skopje: Templum. …
Related articles Cite Save More
[PDF] SERVING MINORITY NEEDS IN THE PUBLIC SERVICE BROADCASTING IN MACEDONIA
N Spasikova – 2010 – etd.ceu.hu
… society regarding the minority inclusion. Atanasov points to the armed conflict in 2001, and … In
conclusion, Macedonia even though it can be seen as a highly divided society (Atanasov 2003:
306; Loomis, Davis and Broughton 2001: 3) the fact is that with the Ohrid Framework …
Related articles Cite Save
[PDF] ORIGINALNI NAUCNI CLANAK UDK 323.1 (497.1)
M Heidegger – anthroserbia.org
… Evidentno je da najveća etnička grupa ne teži multikulturalizmu već isticanju kulturološke
politike svoje zajednice. Multikulturalan “argument” se u tom slučaju koristi više kao izgovor
u ostvarenju svojih političkih (etničkih) cilje- va (Atanasov 2003, 307). …
Related articles All 2 versions Cite Save MoreBi mozel taka da gi naredam site objaveni trudovi na ostanatite spomnati,no da new zafakam premnogu protor ova se samo nivnite demanti...И Ана Павловска – Данева и Борче Давитковски објавувале во списанија со импакт факторпрочитано 887 пати
30-12-2014 16:33:33
Македонско образование - Page 22 Spreddit7 

Тврдењата на www.sitel.com.mk под наслов „Најгласните професори без ниту еден научен труд со импакт фактор” каде се наведува дека „Бројот нула стои во графата научни трудови и на професорката Ана Павловска Данева” и „Меѓу оние чиј научен труд експертската јавност се уште го очекува е и деканот на Правниот факултет, Борче Давитковски” се  неточни, пренесува Плусинфо.
Проф. д-р Борче Давитковски и проф. д-р Ана Павловска-Данева, објавиле повеќе научни трудови во научни списанија кои се референцирани во меѓународни бази на научни списанија, меѓу кои се и Lex Localis и Croatian and Comparative Public Administration.
Списанието Croatian and Comparative Public Administration се референцира во следните меѓународни бази: Worldwide Political Science Abstracts, PAIS International – Public Affairs Information Service (Cambridge Scientific Abstracts, San Diego, SAD), Public Administration Database for Accessing Publications in European Languages – PA@BABEL (European Group for Public Administration), Public Administration Abstracts, Political Science Complete (EBSCO Publishing, Inc., Ipswich, Massachusetts, SAD), International Political Science Abstracts – Documentation Politique Internationale (Paris).
Списанието Lex Localis се референцира во меѓународната база: SCImago Journal and Country Rank.
Сител истот го тврдеше и за професорот Фрчкоски, но се испостави дека тој има објавено во дури три списанија со имакт фактор.
Фрчкоски во 2011 година го објавил трудот [url=http://www.mcser.org/images/stories/2_journal/mjssso203september2011/4. frckoski.pdf]„Reconciliation and Transitional Justice in Macedonia, ten years after“ во Mediterranean Journal of Social Sciences[/url]. Во 2012 тој објавил труд и во списанието Foreign Affairs (the hellenic edition) (печатено издание)  насловен како „Character of name dispute and way forward“. Токму Forreign affairs е меѓу првите десет списанија со импакт фактор.
Последниот труд на Фрчкоски во вакво списание е објавен оваа година во South-East European Journal of Political Science, под наслов „Authoritarian Populism in Transitional Democracies of Western Balkans“.


Ako tvojot sakan shitel lazel za lesno proverlivi podatoci,se so cel lazno da gi pretstavi profesorite od profesorskiot plenum kako nesposobni i nerelevantni naucni rabotnici,togas garant, ama 102,3 % izlazale za nesto koe nikako ne moze da se proveri,te. izlazale i za toa deka se obidele da dobijat odgovor direktno od profesorite.Edinstveno sto moze da zaklucime od sevo ove e deka "NA SHITEL NE MOZE DA MU SE VERUVA"

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Centarec on Вто Дек 30 2014, 20:15

даааали имаааа на овооој белиии свеееет пооогадно створење од тања каракамишеее?

има ли?

нееееемааа, неееемааа, не ќеее се рооодииии пооогадно створење од тања каракамишееее...

се собра цела багра на еден куп да биде контра протестантSmile ама буквално цел шљам на едно место! значи кинг глеаш дека у листата го има бојо и онака ти текнуе дека нешто не е у ред нели?

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by чучулига on Вто Дек 30 2014, 20:17

@кинг

Па чоекот убо напиша околу вреднувањето на научните трудови.

Ме интересираше само дали го прочита оти има и збор два за новинарите.
чучулига
чучулига

Posts : 13499
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Centarec on Вто Дек 30 2014, 20:19

не ми се веруе дека сарма го коментираат. абе тоа прасето од лисиќе ќе заврши ко кратовсконо сељачиште политико.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by YAS on Вто Дек 30 2014, 20:20

King, ama bas nisto ne cita.Samo pisuva, onaka na pamet.Ako citase ke znaese koj e Terry Wallis...Македонско образование - Page 22 Smiley-laughing021

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Вто Дек 30 2014, 20:24

YAS напиша:


.... таму ..на факултетите ...
... студентите се ради професорите или професорите ради нив?
Mnogu edenostavno Kingu,baj d vej blagodaram na moznosta...Za pocetok ke go  zememe  tvrdenjeto na shitel , deka nekoi profesori nemaat nauci trudovi.Spomnati se Ana Pavlova Danevska , Borce Davitkovski,Petar Atanasov,Ljubomir Frckovski, da ne nabrojuvam...Pa pogledaj go ova...

Ха ха хаааааа .... пак извртуваш и манипулираш ..

Јас за едно ..тој за времето ми пишува ....
... а бе .... „ебале те“ научни трудови ... ич не ми чуе за нив .... се е тоа Ресавска школа ....

.... за друго зборев .... за односот професор-студент ... ама не ти се „слуша“ за тоа ....

... а тој на сликата ... е долга и смешна приказна .... Twisted Evil Twisted Evil
king
king

Posts : 10094
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Вто Дек 30 2014, 20:27

чучулига напиша:@кинг

Па чоекот убо напиша околу вреднувањето на научните трудови.

Ме интересираше само дали го прочита оти има и збор два за новинарите.
Па чоекот само го потврдува она.....
...новинарите се „врвни експерти“ по сваштологија ....
king
king

Posts : 10094
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Centarec on Вто Дек 30 2014, 20:33

YAS напиша:King, ama bas nisto ne cita.Samo pisuva, onaka na pamet.Ako citase ke znaese koj e Terry Wallis...Македонско образование - Page 22 Smiley-laughing021

уште не ми се веруе дека ко сивоња фати да трга сеир дека ке им ги лапнел парите : )))

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by YAS on Вто Дек 30 2014, 20:35

king напиша:
YAS напиша:King, da dokazuvam deka shitel laze ili sam ke priznaes??? Македонско образование - Page 22 2983
Интересно ќе биде да се чуе како ќе го оповргнеш ова ...


За скандалот да биде поголем, реакцијата на правниот факултет следи откако вчера, Сител се обиде директно од професорите да добие одговори на прашањата, зошто немаат научна дејност индексирана на Web of Science.

http://sitel.com.mk/pravniot-fakultet-im-zabrani-vlez-na-novinarite-kako-e-regulirano-vrednuvanjeto-na-trudovite-vo-0
Nemoj bre Kingu,koga znaes deka si faten vo kos, da se obiduvas so evtini spinovi.Ova pogore e konverzacijata...Jasno se gleda sto baras da opovrgnam...E pa sega ebale te ili ne naucni trudovi,faten si vo nebrano...Zatoa nemoj nitu da se obiduvas...Kolku poveke se koprcas, tolku podlaboko tones...Македонско образование - Page 22 1574 Македонско образование - Page 22 1574 Македонско образование - Page 22 1574

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Вто Дек 30 2014, 20:39

А бе ... вие се некого фаќате у ќош....
... а стално сте стерани у ќош ... веќе и не знам кој пат по ред

.. само така продолжите ... и ќе заборавиме дека имало и нешто друго пред Грујо ...
king
king

Posts : 10094
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Centarec on Вто Дек 30 2014, 20:47

ја за жал одамна забораив дека имало нешто пред грујо. ете толку е лош грујо што и бранко ми го избриша од сеќавање.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by king on Вто Дек 30 2014, 20:49

Centarec напиша:ја за жал одамна забораив дека имало нешто пред грујо. ете толку е лош грујо што и бранко ми го избриша од сеќавање.
... и кој е највиновен за тоа?
king
king

Posts : 10094
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Centarec on Вто Дек 30 2014, 20:50

зашо мора да има стално некој крив?јебига така се десило едноставно и тоа е тоа.

Centarec

Posts : 996
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by YAS on Вто Дек 30 2014, 20:51

king напиша:
Centarec напиша:ја за жал одамна забораив дека имало нешто пред грујо. ете толку е лош грујо што и бранко ми го избриша од сеќавање.
... и кој е највиновен за тоа?
Sfati sega??? Македонско образование - Page 22 1574 Македонско образование - Page 22 1574 Македонско образование - Page 22 1574

YAS

Posts : 774
Join date : 2014-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 22 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 22 of 44 Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 33 ... 44  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот