Поздрави и честитики

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by OSA on Пет Јан 09 2015, 11:45

da ti posakam edno dobredojde Defo ,na forumov ...
avatar
OSA

Posts : 793
Join date : 2014-11-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by defo on Пет Јан 09 2015, 12:05

OSA напиша:da ti posakam edno dobredojde Defo ,na forumov ...
danke.......

defo

Posts : 63
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by OSA on Пет Јан 09 2015, 18:47

defo напиша:
OSA напиша:da ti posakam edno dobredojde Defo ,na forumov ...
danke.......
nating
avatar
OSA

Posts : 793
Join date : 2014-11-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by concrete on Пет Јан 09 2015, 19:05

OSA напиша:
defo напиша:
OSA напиша:da ti posakam edno dobredojde Defo ,na forumov ...
danke.......
nating
Oсичке  на danke (благодарам) се одговара  со bitte  (молам), ние овде сме ти инаку у финоќа на стандардите на Бечка школа ( балкански смер...)   Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by OSA on Пет Јан 09 2015, 19:18

concrete напиша:
OSA напиша:
defo напиша:
OSA напиша:da ti posakam edno dobredojde Defo ,na forumov ...
danke.......
nating
Oсичке  на danke (благодарам) се одговара  со bitte  (молам), ние овде сме ти инаку у финоќа на стандардите на Бечка школа ( балкански смер...)   Very Happy Very Happy Very Happy
ama jas sum od antichki smer  i na danke (blagodaram ) odgovoriv  nating ( nishto ) 


moit ali ne ?
avatar
OSA

Posts : 793
Join date : 2014-11-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by concrete on Пет Јан 09 2015, 19:39

OSA напиша:
concrete напиша:
OSA напиша:
defo напиша:
OSA напиша:da ti posakam edno dobredojde Defo ,na forumov ...
danke.......
nating
Oсичке  на danke (благодарам) се одговара  со bitte  (молам), ние овде сме ти инаку у финоќа на стандардите на Бечка школа ( балкански смер...)   Very Happy Very Happy Very Happy
ama jas sum od antichki smer  i na danke (blagodaram ) odgovoriv  nating ( nishto ) 


moit ali ne ?
моит...   фините антички дами се секогаш во право  Very Happy Very Happy
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by VOL on Сре Јан 14 2015, 15:27

Prc, prv post, aferim, i bujrum.
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by VOL on Пон Јан 19 2015, 20:11

znaci novi clan posade: od nepoznat nesrekjen brod dopliva "zlatna", , bujrum-na , guma za spasuvanje, popolni formular I zastani vo red za intervju.

vo megjuvreme gricaj semki, ili nesto, zada ne ti bide dosadno. Wink
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by VOL on Нед Мар 08 2015, 00:06

Zeni.......Srekjen  8 Mart !
...na site zenski clenovi na ovoj forum...


Последната промена е направена од VOL на Нед Мар 08 2015, 00:42. Мислењето е променето 1 пати
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by VOL on Нед Мар 08 2015, 00:15

a posto od moderatorive, cuculiga ni e zensko, ondak...
cestit osmi mart Cuculiga, Very Happy
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by чучулига on Нед Мар 08 2015, 00:19

Фала Вол

многу убаво од тебе.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by king on Нед Мар 08 2015, 00:44

Честит празник до сите жени и членките ни на форумот!
 
А посебно до Чучулига


_________________
Види аватар!
avatar
king

Posts : 9393
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by чучулига on Нед Мар 08 2015, 08:35

Браво.

Фала кинг.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by concrete on Нед Мар 08 2015, 10:13

кингов  очигледно бечка школа , јас спанко..за дригите незнам.... Wink
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by VOL on Нед Мар 08 2015, 10:14

ajde becka skola, cestitaj sega po Pe Es,
poljubci i guskanja posle Laughing
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by concrete on Нед Мар 08 2015, 10:56

.....пааа Чучулига честит ти 8-ми Март..други дами овде негледам...
Иако ја сметам дека тоа е ноторна глупост ,тоа ден на жената.., која дубара..не ден.. нивни е месецот, годината, веков и светов , никад не им е доста..... но што да правиш, тоа ти е.... кај сите турци упикувачи.......таму и Асан..... Cool
avatar
concrete

Posts : 6707
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by VOL on Нед Мар 08 2015, 10:59

pa upikuenje e da se prais "poseben" na megjunaroden den na zenive,, kaj "posebni" zenski musterii be more Laughing Laughing Laughing
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by чучулига on Нед Мар 08 2015, 11:00

Фала конкрит.

Некни го праевме муабетот за 8ми март.

Празник... одбележување на правото на глас да.

Имајќи во предвид ситуацијата на жените насекаде... срамота е да се "празнува". Ништо не сме напрајле.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by VOL on Нед Мар 08 2015, 11:06

aman, be.
razbiram za zeni, koi ne sakaat vnimanie tokmu za 8-mi Mart Laughing Laughing
ama ne postoi zena na planetava koja ne se izraduvala na makar mal znak na vnimanie ili na podarok.neka e i najgolemata feministka i lezbejka. Od gospod se dadeni zenite takvi kakvi sei taka ke si ostane..vo narednite 150 milioni godini Laughing

a .. mazi da ne obrnat vnimanie na ovoj zaseben den , koj e posveten samo na zenite, toa ne go razbiram,Barem od kurtoazija, nemora da se trivijalizira se'..

e toa e -ona cudnito i neubavoto, se raboti samo za eden den....vo godinata Wink
aj sea site da se otkazeme od 8mi mart, ... moze i od Procka da se otkazeme, neli e glupo, samo eden den za prostuvanje.. moze i od Veligden, pa i onaka jademe jajca sekoj den, sto pa na toj den bas da se iznagneteme jajca Laughing ..
od Nova Goodina, Kolede, Badnik, rodendenive..

a beee Laughing Laughing Laughing
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by VOL on Нед Мар 08 2015, 11:14

Празникот се појавил во време на голем индустриски напредок, но и големи турбуленции, криза и радикални идеологии. Меѓународниот ден на жената...

 ...се покажало дека во себе носи корени на протест и политички активизам кои понатаму постануваат неизбежни облици на друштвениот живот.

Годините кои претходеле на 1910та, ги одбележале силни полови разлики и мал процент на вработени жени во индустриси развиените земји.

Оние кои работеле биле вработени во текстилната индустрија, производството и како домашни помошнички. Работеле во многу лоши услови и за многу малку пари.
Истовремено, индустријата ја погодила голема криза. Здружувањето на работниците кои не биле дел од синдикатите се нашле во незавидна позиција додека синдикатите станувале се посилни.
Во Европа, Велика Британија, Америка и во помал обем и Австралија, жените се позасилено лобирале за своето право на глас. Таа борба како да ги потиснала сите други аспекти од животот на жените и почнале да се чувствуваат револуционерни промени.

Во 1977 година, Генералното Собрание на ОН усвојува предлог кој вели да се прогласи ден за прославување на правата на Жените и Меѓународниот мир.


Конвенција на истата тема е одржана и во Копенхаген, Данска во 1980 година. Резултат на овие меѓународни напори е прогласувањето на 8ми Март како Ден на жената.

Изреки за денот на жената:

“Жените се вистински архитекти на општеството”
Harriet Beecher Stowe

Најосамена жена на светот е онаа која нема блиска пријателка жена - George Santayana

”Историјата на сите времиња, особено на денешницата, не учи дека...жените би биле заборавени доколку заборават да мислат на себе”Louise Otto
"crno-belo" i "wikipedia"

Меѓународниот ден на жената — светски празник што се одбележува на секоја година на 8 март. Тоа е ден кога се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со мажите.
Идејата за одбележување на посебен ден посветен на жените потекнува од почетокот на 20-от век, а на неа посебно инсистираше социјалистичкото движење. Првиот Ден на жената е одбележан на 28 февруари 1909 година во САД по иницијатива на Социјалистичката партија на Америка. Во 1910 г. под закрила на Втората интернационала во Копенхаген е одржана Првата меѓународна конференција на жените и на неа е одлучено да се прославува Меѓународен ден на жената, но без да биде утврден точен датум. Следната година, на 19 март 1911, овој празник по прв пат е прославен од страна на повеќе од милион луѓе во Австрија, Данска, Германија и Швајцарија. На 8 март 1913 година жените ширум Европа одржуваат мировни собири.
По победата на болшевиците во Русија, а по иницијатива на Александра Колонтај, 8 март по прв пат е прогласен за државен празник. На запад во 1920-тите одбележувањето на 8 март полека замре, а оживеа во 1960-тите заедно со растежот на феминизмот. Сепак, во ниту една западна земја 8 март не е прогласен за државен празник.
Денес, 8 март е државен празник само во малку земји како Русија, Белорусија, Молдавија, Украина, Ерменија, Монголија, Узбекистан, Виетнам, Кина. A Република Македонија е една од ретките земји во кои се празнува Меѓународниот ден на жената, иако овој празник има само симболичен статус и нема политички конотации.
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by чучулига on Нед Мар 08 2015, 11:15

Ете...

8ми март е политички успех на жените да добијат право на глас.

Се си мислам дека тие жени не имале замисла тогаш да се лигајме денес ко плачипи*ки на денешниов ден.

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by VOL on Нед Мар 08 2015, 13:09

zena si se zena, bre.
cim moca klecejki a ne od stoenje sto ima da se muabeti.
avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by чучулига on Нед Мар 08 2015, 23:21

VOL напиша:zena si se zena, bre.
cim moca klecejki a ne od stoenje sto ima da se muabeti.
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Фригн фек колку касно ми светна...

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
BITCH
avatar
чучулига

Posts : 13440
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by VOL on Пон Мар 09 2015, 18:42

avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by VOL on Пон Мар 09 2015, 22:10

avatar
VOL

Posts : 15391
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Поздрави и честитики

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот