ВЕТЕРНИЦА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонско здравство

+7
VOL
king
concrete
Centarec
чучулига
YAS
Morski galeb
11 posters

Страна 2 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by Morski galeb Вто Фед 24 2015, 19:21

Go znaesh Gorast?
Aaaaaaaaaa.. epa izvini togash druze shto ti go navrediv drugarceto. Smile

Jas vaka razmisluvam, ako nekoja osoba e lishena od sposobnost za empatija ne e bitno dali toj e moj tatko, majka, sestra, brat bez rasmisluvanje i griza na sovest vednash bi go stavil na klada da gori. Basketball

@Vol ne zastanuvame tuka, cekame patorot da si dade ostavka zaedno so negovoto najverno drugarce, dzelatot Todorov.

Morski galeb

Posts : 120
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Вто Фед 24 2015, 21:04

Morski galeb напиша:Go znaesh Gorast?
Aaaaaaaaaa.. epa izvini togash druze shto ti go navrediv drugarceto. Smile

Jas vaka razmisluvam, ako nekoja osoba e lishena od sposobnost za empatija ne e bitno dali toj e moj tatko, majka, sestra, brat bez rasmisluvanje i griza na sovest vednash bi go stavil na klada da gori. Basketball

@Vol ne zastanuvame tuka, cekame patorot da si dade ostavka zaedno so negovoto najverno drugarce, dzelatot Todorov.
aaaa имаме љубител на бацање на клада..... Very Happy 
Вака сеа , човекот е пред се професионалец, добар и светски признат..., некогаш таквите звучат сурово.., но тоа е стварноста. Различна од фантазиите и желбите неосновани.
Малечката беше очигледно во една лоша состојба..и не од вчера. Како таква многу поосетлива на едно воспаление на бели дробови од нормално. Е сеа како дошло до тоа да биде смртно е сосема друга работа. Не сакам да кажувам ни кој е крив за тоа исчекување на големото турско чудо, а запоставување на секојдневното здравје на мало дете. Се спомнува и друга болест изнајдена на аутопсијата. Оној Тодоров очигледно е шушумига или паак гение кого ние не можеме да го сватиме, што му доаѓа на исто ...но сепак мислам дека блага веза нема со исходот кој се случи. Тој очигледно секако ќе се случеше. Сега е битно да држиме палци за другото девојче од Струмица и да и посакаме повеќе среќа од онаа на малото убаво и мило велешко девојченце Тамара.
И на крај не испуштајте од вид една битна работа, ние сме сиромашна земја, а дури и мнооогу богатите немаат можност буквално секого да го лечат не прашувајќи за трошокот.
Камо среќа да е така , но моментот на тријажа секогаш постоел и ќе постои... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Фед 24 2015, 21:07

galabce de, takvi ocekuvanja se malce nerealni, ke se slozis so ova.....
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by Morski galeb Вто Фед 24 2015, 21:50

32 iljadi germanski lekari bile aktivni clenovi na Nacistickata partija i site do eden bile voodusheveni sledbenici na Hitler.

Tvojot prijatel Roskolija moze e strucnjak vo toa shto go raboti no toa ne znaci deka e i covek.
Toj e fashist, monstrum i nakaza.

Tvojot prijatel  Roskolija usepa so negovite telepatski sposobnosti preku tastatura i internet vrska da i napishe dijagnoza na Tamara koja vidi za cudo ushte sledniot den se potvrduva so autopsijata, koincidencija?

I ti ushte nego go branish???

Todorov(Mengele) zaedno so Roskolija ke gorat vo pekolot, a tamu ima da gi ebat narkomani.


Последната промена е направена од Morski galeb на Вто Фед 24 2015, 21:53. Мислењето е променето 1 пати

Morski galeb

Posts : 120
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Фед 24 2015, 21:53

galapce, imam vpecatok deka raspali ute pozestoko, poradi faktot sto betonov kaza deka doticniot lekar mu e drugar Laughing .
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by Morski galeb Вто Фед 24 2015, 21:57

Ma idi be covece semejna prijatelka ni umre minatata godina poradi doktorska greshka.. a gledam tuka nekoj si pravi sprdacina od covekoubijstvo.

Morski galeb

Posts : 120
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Фед 24 2015, 22:03

ma se e toa ok, te razbravme
( mislam, ne e ok, koga umiraat lugjevo- pogotovo od doktorska greska!)
ama covekoubistvo e pretezok zbor.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by Morski galeb Вто Фед 24 2015, 22:08

Ne gi obvinuvam doktorite oni se staveni vo mashina.
Problemot e vo otkornatikot Todorov i patorovata Vlada!!!

Morski galeb

Posts : 120
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Фед 24 2015, 22:15

Aaa..
 ok.
moze da te prasam nesto, bidejki dosega ne vidov nekoj , izbalansiran diskutant, i ti mi se cinis prviot so kogo moze da razmenam par logicni komentari,

odsekogas sakav da postavam prasanje ( da ne me razberes pogresno, i na "obete" steani) ama lugjevo pogresno me razbiraa, pa pocnav da se zaebavam i jas , od -utopenica do veternica. Ne uspeav da postavam vakvo prasanje, od monopolizacija na opciite: "ako ne plukas na "drugite" togas si ili nebanjat ili komunjar".
znaci trebase coek da "fati" strana , da go igraat, a mene fakjanje strani ( koga ne znaes koj i kakvi budali stojat na tie "strani" ), ic ne mi ide.

prasanjeto, netendenciozno, i bez zadni nameri e:

se slozuvam deka odamna trebase da se vidat ostavki na nekoi lugje posebno vo zdravstvoto. prasanje e kolku kako nacija imame samurajska doblest za toa.no toa ne e prasanjeto..

eve go: sto Ti bi napravil i sto Ti pravis, kako poedinec, za da se podobri zdravstvoto, da se smenat nedokvakanite, da se promeni mozebi losata vlast, koja dozvoluva propusti?

toa odsekogas me kopkalo- ako "Yugo" e losa kola a ja poseduvam.. ke ja vozam li i ponatamu, i ke ja kolnam i psujam, ili ke prezemam nesto konkretno..
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by concrete Вто Фед 24 2015, 22:18

Morski galeb напиша:Ne gi obvinuvam doktorite oni se staveni vo mashina.
Problemot e vo otkornatikot Todorov i patorovata Vlada!!!
Господ  , галебу, Господ тој се гледа со се управува , а не некој тодоров или некоја друга патка.... Very Happy Very Happy Very Happy
А Господ тоа ти е една четвородимензионална матрица со бесконечни димензии. Нема шанса ние смртните да ја решиме, па затоа викаме ..Господ...илити кому иде... Cool
concrete
concrete

Posts : 7035
Join date : 2013-01-10

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by Morski galeb Вто Фед 24 2015, 22:56

Eve i jas ke probam da odgovoram vo duhot na tvoeto prashanje.

Prva rabota.
Nemoze poedinecot sam da reshava problemi, pogotovo ne vakov KRUPEN kakvo shto e makedonskoto zdravstvo.

Vtora rabota
Za da imash javno zdravstvo, treba da imash ekonomija , za da imash ekonomija treba da imash elita koja ke bide majka i tatko na narodot, za da ti se rodi elita potrebno e narodot da zivee vo mirnodopski uslovi nekoe vreme.
Koga eden narod e pod ropstvo, vo taa stiuacija se pojavuvaat samo prorocite, izgubeni slucaevi shto neshto nerazbirlivo bladaat, a tie sekogash zavrshuvaat so presecena glava na trupec.

Poentata mi e.
Partijata DPMNE ne se pricinata za raspadot na nasheto zdravstvo, GLAVNATA VINA paga na dvajca luge, samoproglaseniot tehnokrat i lishen od covecki emocii gospodinot Nikola Gruevski i negoviot klon Todorov
Na nivno mesto da bidat postaveni luge koi imaat covecki kredibilitet i iskustvo vo dejnosta.
Da bideme realni i da ne ocekuvame cudo preku nok, vo zdravstvoto falat stotici i stotici milioni $$$ koi nie gi nemame vo momentot no so dobar kadar i mnogu entuzijazam mozat rabotite da trgnat na dosta podobro.

Morski galeb

Posts : 120
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Фед 24 2015, 23:12

toa e povekje dijagnoza otkolku analiza, no -prifakjam.

pa ako ja imas dijagnizata, ( bez analiza) togas, red bi bilo i da prremines vo- lecenje?
kako izgleda toa, se zaclenuvas vo partija, ili pak, nezaclenet- se obiduvas da animiras lugje so slicni razmisluvanja, so slicni stavovi, za da se zgolemi imunitetot protiv vlasta.. taka?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by Morski galeb Вто Фед 24 2015, 23:17

Prvin da padne DPMNE t.e neka se razbistri malce vodata pa posle ke davame konkretni predlozi.

Morski galeb

Posts : 120
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Фед 24 2015, 23:22

kako mislis da padne... ne znam kako bi padnalo taka.. na "pucanj prstiju" , na dugme, na voodoo magic -komanda..?

da prodolzam so pojasnuvanjeto..kade sto zastanav.
poentata e - da se animiraat sto povekje lugje za da "padne vladata", drugo, jas , ne gledam.
zasega, malcinstvo se tie sto sakaat da padne. se slagas?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Вто Фед 24 2015, 23:25

Morski galeb напиша:Prvin da padne DPMNE t.e neka se razbistri malce vodata pa posle ke davame konkretni predlozi.
Врти сучи ...
... пак дојдовме до ..

...калиф наместо калифот ....

.. не бива ништо ни од тебе ... прочитан си ко селски буквар ...дајте друго дете ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by Прч Вто Фед 24 2015, 23:26

------------------------------------------------
concrete

Господ  , галебу, Господ тој се гледа со се управува , а не некој тодоров или некоја друга патка.... Very Happy Very Happy Very Happy 
-------------------------------------------------

... Господ се гледа, и се управува, ама не сам, туку преку свои избраници пратени меѓу нас. 

Прч
Прч

Posts : 231
Join date : 2015-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Фед 24 2015, 23:31

.....i..
 kako ke e animiraat pogolem broj na lugje.. koga najgolem del od lugjeto, koi ne se zadovolni od situacijata vo zdravstvoto,..a ne se "ni vamu ni tamu"- ne sakaat da vikaat "ua", "nebanjati", da se stavaat vo uloga na dzelati i "osvetnici"?
zar nekoj misli deka so retorika koja hrani Latasi i masinerija, i koja im se vrakja kako bumerang, ke animira masa na lugje koi ke se krenat na -izbori za smenuvanje na vlasta?
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by Morski galeb Вто Фед 24 2015, 23:35

izleguvate od temava

Morski galeb

Posts : 120
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Фед 24 2015, 23:36

samo ZDRAVA ponuda moze da natera masa na lugje koi se "zadovolni" od vlasta da se zainteresira za nesto drugo.
samo lugje vo koi moze da se VERUVA i  - pokraj masinerijata vo forma na sitel ili kanal5 ili.. 
znaci, lugje koi bi bile "privlecni" duri i za lugje koi gravitiraat okolu vladeackata partija.

a sega zasega, opozicijata, nudi sredovekovni scenarija,za "odmazdi" i retorika koja im se vrakja kako bumerang, i gi TONE podlaboko vo kalta.

mislam deka na lugjevo pointeresen im e eden Samka Ibraimovski da go slusaat, otkolku Zoran Zaev.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Фед 24 2015, 23:36

Morski galeb напиша:izleguvate od temava
voopsto.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Вто Фед 24 2015, 23:37

VOL напиша:.....i..
 kako ke e animiraat pogolem broj na lugje.. koga najgolem del od lugjeto, koi ne se zadovolni od situacijata vo zdravstvoto,..a ne se "ni vamu ni tamu"- ne sakaat da vikaat "ua", "nebanjati", da se stavaat vo uloga na dzelati i "osvetnici"?
zar nekoj misli deka so retorika koja hrani Latasi i masinerija, i koja im se vrakja kako bumerang, ke animira masa na lugje koi ke se krenat na -izbori za smenuvanje na vlasta?
Што му поставуваш толку тешки прашања ....

...9 години само викаат ...уааа Гујо ... и не се помрднати ни запирка понатаму ...

..одговор на сите прашања е ... прво да се дочепаме до власт а за другото потоа ...
.. што потоа ... на жими мајка ...
... а тек они здравството ќе го средуеле ... а бе ајде ... ни шприцеви, ни завои ни конци ни ни ни ... ни ... ништо немаше во нивно време, болниците беа кочини, 
... а братот на еден нивни министер за здравство го фатија на граница со неколку милиончиња „у џеб“ ...

... не барај спас во оние кои го урнисаа здравството ...

... а имаше и еден кој купуваше на колешките бижутерија со државни пари ... а сега е киднат на исток и потатарен ...
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Фед 24 2015, 23:45

pa toa e poentata.

kako toa ke se "docepame do vlast"

koj toa saka bre da gleda kako nekoj se docepuva do vlast?
sto sme nie, Makedoncite. publika za nekoj da se "docepel do vlast"?
jas sakam da vidam na taa ebana politicka tezga
ligavenje, klecenje, nudenje, kako dosaden turisticki patnik.. sto ima da ponudat, site tie docepuvaci na vlast.. doma da mi zvonat,.. da mi nudat i da me ubedat.

a ne da gledam-citam-slusam kako nekoj ke se docepuval do vlast , pa posle ke rzel, secel, rezel, apsel.. ajde de.

i ja treba da glasam za sto- za  anarhija zaradi odmazda?

dodeka ne vidam na vrata POLITICAR koj go saka MOJOT glas kako me ubeduva da glasam za nego vo lokalna ili sto ja znam, kakva vlast,
ja sum gazda .
sakam cela Makedonija, nesakam ni juzni ni severni..
ne sakam PEDERI LIGAVI kak LjuBGco ili LJube- SEMKATA DA IM SE SOTRE , da mi kazuvaat deka drzavata do Grupcin trebalo da ja delime ili da im ja prodademe na juznoafrikancite pod Gevgelija, za 100 000 evra.

ne ziveam vo iluzii deka ke vlezeme vo EU ili NATO. dodeka se juznioafrikancite na planetava.Ni ovaa vlast ni bilo koja moze da me izlaze.
Ama mora da se zivee, jebi ga.


Последната промена е направена од VOL на Вто Фед 24 2015, 23:55. Мислењето е променето 1 пати
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by Morski galeb Вто Фед 24 2015, 23:47

Se isklucuvam od temava, a mozno e i od forumov, poshto gledam nema na povidok osven @prc seriozni diskutanti.

Morski galeb

Posts : 120
Join date : 2014-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by VOL Вто Фед 24 2015, 23:51

ti nemas SERIOZNI komentari be brat, osven sto nemas ni odgovori na prasanjata:
treba samo da kazes STO NUDI stranata koja saka da ja smeni ovaa vlast,
a ne da kazes sto ke si im pravel,i kako gledas na tie koi se na vlast.

a nekoj da se zaleta, i bez izbori, da ti odi na "revolucii" samo zatoa sto na nekogo mu zdosadi 9 godini vo opozicija.. ne se nadevaj. NIKOJ ne saka ni kolata denes da mu ja izgrebat, a ne pak da se pravi MAJDAN pod jajcata na Bukefal, so barikadi i ne znam sto.
VOL
VOL

Posts : 17150
Join date : 2014-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by king Вто Фед 24 2015, 23:52

Morski galeb напиша:Se isklucuvam od temava, a mozno e i od forumov, poshto gledam nema na povidok osven @prc seriozni diskutanti.
Постов само го потврдува ... она ...
..само ние сме паметни додека се друго е за во ...

... и постов е израз само на кукавичлук ...
... кидавела, мајка бешанија му е спасот ... подвикај опавчето ... море и кичмата ко зајкото ..
king
king

Posts : 11124
Join date : 2014-02-19

Вратете се на почетокот Go down

Македонско здравство - Page 2 Empty Re: Македонско здравство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот